УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 вересня 2016 р.Справа № 818/435/16Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Рєзнікової С.С.
Суддів: Бегунца А.О. , Старостіна В.В.
за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ІНФОРМАЦІЯ_1 на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 11.05.2016р. по справі № 818/435/16
за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 в особі законного представника ОСОБА_2
до ІНФОРМАЦІЯ_1
про визнання відмови протиправною, зобов`язання вчинити дії, стягнення коштів,
ВСТАНОВИЛА:
Позивачі, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 в особі законного представника ОСОБА_2 звернулись до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просили суд:
- визнати незаконним рішення військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 від 07.04.2016р. року № 11/1008 про відмову позивачам у оформленні та видачі посвідчення про пільги;
- зобов`язати військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 вчинити дії щодо оформлення та видачі відповідних посвідчень про право користування пільгами, які встановлені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" для членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли) або пропали безвісті під час проходження служби - членам родини загиблого військовослужбовця ЗСУ молодшого сержанта ОСОБА_5 : батьку - ОСОБА_1 , дружині - ОСОБА_2 , сину - ОСОБА_3 ;
- стягнути з відповідача моральну шкоду в розмірі 30000,00 грн., в тому числі: 10000,00 грн. на користь ОСОБА_1 , 10000,00 грн. на користь ОСОБА_2 , 10000,00 грн. на користь ОСОБА_3 .
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 11.05.2016р. адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправним рішення військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 28.10.2015 р. про відмову ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_6 у видачі посвідчення (довідки).
Зобов`язано Сумський обласний військовий комісаріат вчинити дії щодо оформлення та видачі посвідчення ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та довідки ОСОБА_6 про право користування пільгами, які встановлені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів сімей" для членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли) або пропали безвісті під час проходження військової служби.
В задоволенні інших вимог відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову в частині задоволення позовних вимог та прийняти в цій частині нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог позивачів.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на неповне з`ясування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови обставин, що мають значення для справи. Просив справу розглядати за відсутністю уповноваженого представника.
Представник позивачів в своїх запереченнях на апеляційну скаргу просив рішення суду залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення, справу розглядати без участі позивачів.
Колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку ч. 1 ст. 41 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що позивачі у вересні 2015р. звернулись до відповідача для отримання довідки про право користування пільгами, які встановлені ЗУ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" як членам родини загиблого в зоні проведення АТО молодшого сержанта ОСОБА_5 .
З наявного в матеріалах листа від 06.05.2016р. №2/1661 встановлено, що позивачам 28.10.2015р. було відмовлено у видачі посвідчення та довідки, про що письмово повідомлено особисто заявників листами від 28.10.2015р. № 11/2508 та № 11/2509 про відмову у видачі посвідчень та довідки (для ОСОБА_3 ), які були отримані позивачами 04.11.2015р. (а.с.65, 70, 71)
Судовим розглядом встановлено, що підставою для відмови у видачі пільгових документів стало те, що відповідно до п. 2 ст. 3 ЗУ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" дія цього закону не поширюється на членів сімей військовослужбовців, якщо загибель військовослужбовця сталася внаслідок вчинення ним дій у стані алкогольного сп`яніння. Актом спеціального розслідування смертельного випадку внаслідок необережного поводження зі зброєю, затвердженого командиром військової частини польова пошта НОМЕР_1 , встановлено, що загибель молодшого сержанта ОСОБА_5 сталася внаслідок вчинення ним дій у стані алкогольного сп`яніння.
Так, відповідно до п.п.2 п.1 ст.3 ЗУ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі Закон) дія цього Закону поширюється на військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов`язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.
Згідно з п. 13 ст. 14 Закону особам, які мають право на пільги, гарантії та компенсації, передбачені цим Законом, видаються посвідчення. Форма та порядок видачі посвідчень встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Постановою КМУ від 28.05.1993р. № 379 "Про посвідчення на право користування пільгами членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли) чи пропали безвісти під час проходження військової служби (далі Постанова № 379) встановлено, що посвідчення видаються батькам, дружині або чоловіку та дітям указаних військовослужбовців за зразками згідно з додатками № 1 і 2.
Підставою для видачі посвідчення є документ, який підтверджує факт загибелі (смерті) чи пропажі безвісти військовослужбовця, виданий військовим комісаріатом. На Міністерство оборони України покладено обов`язок забезпечити виготовлення бланків посвідчень у необхідній кількості та видачу їх військовими комісаріатами членам сімей військовослужбовців, які загинули (померли) чи пропали безвісти під час проходження військової служби.
Судовим розглядом встановлено та не заперечувалось відповідачем, що позивачами при зверненні до військового комісаріату надано заяви та необхідний пакет документів.
Інструкцією з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженою Наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014р. № 937 регулюється порядок роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, в тому числі членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли) чи пропали безвісти під час проходження служби (далі Інструкція).
Відповідно до 2.2 Інструкції на районні військові комісаріати покладаються: забезпечення згідно із законодавством соціального захисту військовослужбовців, військовозобов`язаних і резервістів, призваних на збори, осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, ветеранів війни та військової служби та членів їх сімей; ведення обліку осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України у запас або у відставку, крім військовослужбовців строкової служби (далі - особи, звільнені з військової служби), які проживають на відповідній території з урахуванням вимог Закону України "Про захист персональних даних", для оформлення документів, що додаються до пенсійної справи відповідно до Закону; прийняття від осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей (крім військовослужбовців строкової служби) документів для призначення органами Пенсійного фонду України (далі - органи, що призначають пенсії) пенсій відповідно до Закону та надсилання їх в обласний військовий комісаріат. Рішення про надання такого права районному військовому комісаріату приймається обласним військовим комісаром; сприяння звільненим з військової служби військовослужбовцям і членам сімей померлих військовослужбовців у своєчасному огляді в медико-соціальних експертних комісіях (далі - МСЕК), якщо їх право на пенсію, допомогу або пільги пов`язане із встановленням інвалідності; роз`яснення законодавства з питань соціального забезпечення і пільг, що встановлені особам, звільненим із військової служби, та членам їх сімей; розгляд звернень, які надходять до військового комісаріату, з питань соціального забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, а також ведення прийому громадян, які звертаються з цих питань, видача пенсіонерам необхідних довідок та інших документів; сприяння звільненим з військової служби військовослужбовцям, яким встановлена інвалідність, і членам сімей померлих військовослужбовців в оформленні документів, необхідних для виплати в належних випадках одноразової грошової допомоги в разі загибелі ( смерті) або інвалідності військовослужбовців; видача в установленому порядку особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців (п. 4.17 цієї Інструкції) посвідчень на встановлені для них чинним законодавством пільги.
Згідно з п. 2.10 Інструкції за роботу із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей в області відповідає обласний військовий комісар. Робота із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей здійснюється відділом соціального забезпечення обласного військового комісаріату.
Відповідно до п. 4.16 Інструкції облік, видача та списання посвідчень покладаються на посадових осіб обласного військового комісаріату.
Враховуючи викладене вище, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правомірно встановлено, що посилання відповідача на факт перебування ОСОБА_5 в стані алкогольного сп`яніння, як на підставу відмови у видачі посвідчення безпідставними, оскільки його смерть настала не у зв`язку з перебуванням останнього в стані алкогольного сп`яніння, а у зв`язку з вогнепальним кульовим пораненням живота, ушкодженням грижової артерії, спричиненим його командиром, а отже відповідачем неправомірно відмовлено батьку та дружині загиблого в оформленні посвідчення та малолітньому сину в оформленні довідки про право користування пільгами, які встановлені ЗУ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів сімей".
Крім того, з матеріалів справи встановлено, що матері загиблого гр. ОСОБА_7 , яка одночасно зверталася до відповідача для видачі посвідчення на підставі рішення Вищого адміністративного суду України від 18.04.2016р. по справі №К/800/10436/16 видано вказане посвідчення.
Отже, суд першої інстанції належним чином оцінив надані докази і на підставі встановленого обґрунтовано частково задовольнив адміністративний позов.
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції від 11.05.2016р. відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог відповідача.
Відповідно до ч.1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновком суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків, щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 41, 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 залишити без задоволення.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 11.05.2016р. по справі № 818/435/16 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Рєзнікова С.С.Судді Бегунц А.О. Старостін В.В. Повний текст ухвали виготовлений 26.09.2016 р.