КУЙБИШЕВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 319/841/16-к
Номер провадження 1-кп/319/51/2016
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
02 серпня 2016 року смт Куйбишеве
Cуддя Куйбишевський районний суд Запорізької області Солодовніков Р.С., розглянувши матеріали цивільного позову ОСОБА_2, про відшкодування майнової та моральної шкоди, завданої злочином за кримінальним провадженням за обвинуваченням ОСОБА_3 у вчиненні злочину, передбаченого частиною 1 статті 382 Кримінального кодексу України (далі -КК України), -
в с т а н о в и в:
В провадженні Куйбишевського районного суду Запорізької області перебуває вищезазначене кримінальне провадження.
В ході досудового розслідування потерпілим ОСОБА_2 поданий цивільний позов про відшкодування майнової та моральної шкоди.
Перевіривши матеріали позову, прихожу до висновку, що подана позовна заява не відповідає вимогам, встановленим законом та підлягає залишенню без руху, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.4 ст.128 КПК України, форма та зміст позовної заяви повинні відповідати вимогам, встановленим до позовів, які пред'являються у порядку цивільного судочинства.
Вимоги до цивільного позову визначені у ст.ст.119,120 Цивільному процесуальному кодексі України (далі - ЦПК України).
Позовна заява не відповідає вимогам ст.119 ЦПК України, а саме:
Позовна заява не містить ім'я відповідача, його місце проживання (перебування), поштовий індекс, номери засобів зв'язку, якщо такі відомі, ціну позову щодо вимог майнового характеру (якщо такі є),
Позовні вимоги є неконкретними.
Позивач вказує, що витрати на правову допомогу в сумі 5000 гривень є майновою шкодою, однак з позову незрозуміло, мова йде про витрати в цьому кримінальному провадженні чи про інші витрати, які здійснювались потерпілим в ході цивільного судочинства.
Положеннями ч.2 ст.120 КПК України передбачено, що витрати, пов'язані з оплатою допомоги представника потерпілого, цивільного позивача та цивільного відповідача, які надають правову допомогу за договором, несе відповідно потерпілий, цивільний позивач, цивільний відповідач.
За таких обставин, є безпідставними вимоги за цивільним позовом потерпілого ОСОБА_2 в частині відшкодування витрат за надання правової допомоги, оскільки дані витрати віднесені до процесуальних витрат та по своїй природі не є майновою шкодою. Питання про розподіл процесуальних витрат повинно вирішуватися згідно правил, передбачених ст.124 КПК України.
Згідно із ч.5 ст.119 ЦПК України до позовної заяви додається документ, що підтверджує сплату судового збору.
Позовні вимоги потерпілого ОСОБА_2 складаються з вимог немайнового характеру - стягнення моральної шкоди в сумі 5000 грн.
Відповідно до ч.3 ст. 6 ЗУ «Про судовий збір» за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Підпунктом 6 пункту 1 частини другої статті 5 Закону України «Про судовий збір» визначено, що позивачі звільнені від сплати судового збору за подання позовів про відшкодування матеріальних збитків, завданих унаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивач звільнений від сплату судового збору за вимогами майнового характеру, однак повинен сплатити судовий збір за вимогами немайнового характеру - про стягнення моральної шкоди.
Отже, ставку судового збору за пред'явлення позову про відшкодування моральної шкоди, заданої вчиненням кримінального правопорушення, встановлено у підпункті 2 пункту 1 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» (як із позовної заяви немайнового характеру).
Відповідно до ст.4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Ставка судового збору за подання позовної заяви немайнового характеру фізичною особою складає 0,4 розміру мінімальної заробітної плати, що становить 551,20 грн., виходячи розміру з мінімальної заробітної плати на 01 січня 2016 року - 1378 гривень.
Відповідно до ст. 121 ЦПК України позовна заява, подана без додержання вимог, викладених у статтях 119-121 ЦПК України, або не сплачено судовий збір, підлягає залишенню без руху з наданням строку для усунення недоліків.
Подана позовна заява не відповідає вимогам закону, а тому не може бути розглянута судом та підлягає залишенню без руху з наданням строку для усунення недоліків.
Якщо позивач наполягає саме на цих позовних вимогах (стягнення моральної шкоди), йому необхідно сплатити судовий збір та відповідно до ч.5 ст.119 ЦПК України надати суду документ на підтвердження його сплати або уточнити позовні вимоги.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.119,121 ЦПК України, суд -
у х в а л и в:
Позовну заяву залишити без руху, надав позивачу строк до 15 серпня 2016 року для усунення недоліків по заяві. В разі невиконання ухвали позов вважається неподаним, та буде повернутий позивачеві.
Ухвала суду оскарженню не підлягає.
Суддя Р.С.Солодовніков