ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ
майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,
e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ 03499916
УХВАЛА
Від "30" січня 2025 р. м. Житомир Справа № 906/1318/19
Господарський суд Житомирської області у складі судді Макаревича В.А., за участі секретаря судового засідання Підгаєцької М.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву з клопотанням від 21.01.2025 керуючого санацією Мельника М.А. про заборону ГУ ДПС у Житомирській області обтяжувати рахунки ДП «Житомирський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги» у справі №906/1318/19
за заявою Виробничо-комерційної фірми "Урарту" (м. Баранівка, Житомирська область)
до Дочірнього підприємства "Житомирський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (м. Житомир)
про банкрутство,
за участю:
- від кредитора: Бучинська І.В. - представник ГУ ДПС у Житомирській області; виписка з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;
- від боржника: керуючий санацією арбітражний керуючий Мельник М.А. (у режимі відеоконференції);
Чайківська Ю.В. - представник ДП "Житомирський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія" Автомобільні дороги України", виписка з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, паспорт серії НОМЕР_1 від 12.08.2011, виданий Черняхівським РВ УМВС України в Житомирській області;
Чайківська Н.М. - представник ДП "Житомирський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія" Автомобільні дороги України", дов. від 10.04.2024;
- від інших учасників:
Гурковська А.В. - представник Міністерства юстиції України, посвідчення серії АА №018831;
Рикова Н.В., - представник АТ "ДАК "Автомобільні дороги України", посадова інструкція від 14.06.2024; наказ (витяг) №101-к/гр від 30.04.2024; Положення про юр. відділ, затв.14.06.2024; дов. №19 від 12.07.2024; дов.від 28.03.2024
Зименко Л.О. - прокурор відділу Житомирської обласної прокуратури, службове посвідчення №071191 від 01.03.2023;
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою господарського суду від 05.03.2020 відкрито провадження у справі про банкрутство ДП "Житомирський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України"; введено мораторій на задоволення вимог ДП "Житомирський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України"; введено процедуру розпорядження майном боржника строком на сто сімдесят календарних днів; призначено розпорядником майна боржника - ДП "Житомирський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" арбітражного керуючого Каленчук О.І.
Ухвалою суду від 14.03.2024, зокрема, введено процедуру санації Дочірнього підприємства Житомирський облавтодор Відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія Автомобільні дороги України (10003, м.Житомир, вул. Перемоги, 75, код ЄДРПОУ 32008278) строком на 5 років до 14.03.2029; призначено керуючим санацією Дочірнього підприємства Житомирський облавтодор Відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія Автомобільні дороги України (10003, м.Житомир, вул. Перемоги, 75, код ЄДРПОУ 32008278) арбітражного керуючого Мельника Миколу Анатолійовича, свідоцтво арбітражного керуючого № 1930 від 19.12.2019.
22.01.2025 до суду від керуючого санацією Мельника М.А. надійшла заява з клопотанням від 21.01.2025 про заборону ГУ ДПС у Житомирській області обтяжувати рахунки Дочірнього підприємства "Житомирський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України".
Ухвалою суду від 22.01.2025 судом прийнято та призначено для розгляду в судовому засіданні заяву з клопотанням від 21.01.2025 керуючого санацією Мельника М.А. про заборону ГУ ДПС у Житомирській області обтяжувати рахунки Дочірнього підприємства "Житомирський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" на 30.01.2025 об 11:00 год.
27.01.2025 до суду, через систему "Електронний суд", від представника ГУ ДПС у Житомирській області надійшло клопотання (з додатками) та відзивом на заяву керуючого санацією Мельника М.А. про заборону ГУ ДПС у Житомирській області обтяжувати рахунки ДП Житомирський облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги у справі №906/1318/19, у якому представник ГУ ДПС у Житомирській області просить долучити до матеріалів справи даний відзив та відмовити у задоволенні клопотання від 21.01.2025 керуючого санацією Мельника М.А. з викладених у відзиві підстав.
У судовому засіданні представники боржника підтримали подане до суду клопотання керуючого санацією Мельника М.А. та просили його задовольнити. Надали усні пояснення по суті поданого клопотання. Повідомили, що з зазначених у клопотанні рахунків боржника ДП "Житомирський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія" Автомобільні дороги України" на виконання плану санації, затвердженого господарським судом, проводило оплати за електроенергію перед постачальником електроенергії, здійснювало оплату за отримані послуги (комунальні платежі). Також із зазначених рахунків мала здійснюватись сплата заробітної плати працівникам підприємства. Однак, всупереч положенням Кодексу України з процедур банкрутства, який передбачає, що обмеження боржника щодо розпорядження належним йому майном, можуть бути застосовані виключно господарським судом у межах провадження у справі про банкрутство, ГУ ДПС у Житомирській області проводить списання коштів із зазначених рахунків з посиланням на податкове законодавство, що є фактичним обмеженням боржника щодо розпорядження належним йому майном. Наслідком списання - обмеженням боржника щодо розпорядження належними йому коштами, є загроза та неможливість виконання заходів, передбачених планом санації, затвердженого ухвалою суду від 14.03.2024. Як наслідок від постачальників електроенергії боржнику та його філіям вже надійшли попередження про відключення електроенергії боржнику та його філіям: від Попільнянського РЕМ АТ "Житомиробленерго" від 17.12.2024, від ТОВ "Житомирська обласна енергопостачальна компанія" №1464 від 17.12.2024, від Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності"Укрінтеренерго" від 17.12.2024, від Коростенського РЕМ АТ "Житомиробленерго" від 17.12.2024.
Керуючий санацією арбітражний керуючий Мельник М.А. повідомив, що орендарі не зможуть використовувати приміщення без електроенергії, що прямо порушує виконання плану санації та позбавляє боржника отримувати доходи від здачі в оренду майна на виконання плану санації та є обмеженням боржника щодо розпорядження належним йому майном. Також, зазначене списання коштів з рахунків перешкоджає виплаті зарплати працівникам підприємства, оскільки рахунки є фактично заблокованими.
Представники боржника звернули увагу, що дії ГУ ДПС у Житомирській області по списанню коштів із зазначених у клопотанні рахунків боржника прямо перешкоджають здійсненню заходів плану санації, обмежують права боржника розпоряджатись належним йому майном та є грубим порушенням прав працівників на отримання заробітної плати, а такі дії кредитора ставлять під загрозу відновлення платоспроможності боржника.
ГУ ДПС у Житомирській області у відзиві на заяву керуючого санацією Мельника М.А. про заборону ГУ ДПС у Житомирській області обтяжувати рахунки ДП Житомирський облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги у справі №906/1318/19, у просить відмовити у задоволенні клопотання від 21.01.2025 керуючого санацією Мельника М.А. з викладених у відзиві підстав.
Представник ГУ ДПС у Житомирській області у судовому засіданні проти поданого клопотання керуючого санацією Мельника М.А. заперечувала та просила відмовити у його задоволенні. Вважає, що списання коштів з рахунків боржника та його філій відбувалось на виконання рішення адміністративного суду за поточними вимогами, що не суперечить положенням Кодексу України з процедур банкрутства. Посилається на п. 95.5. ст. 95 Податкового кодексу України від 01.12.2010 № 2755-УІ (із змінами та доповненнями) (далі ПКУ) та зазначає, що "у даних випадках: рішення про стягнення коштів з рахунків такого платника податків у банках є вимогою стягувача до боржника, що підлягає негайному та обов`язковому виконанню шляхом ініціювання переказу у платіжній системі за правилами відповідної платіжної системи. Рішення про стягнення коштів платника податків з рахунків у банках у рахунок погашення податкового боргу приймається керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу за формою, затвердженою наказом Державної податкової служби України від 06.12.2019 №199 Про затвердження примірних форм Рішення про стягнення коштів платника податків з рахунків у банках у рахунок погашення податкового боргу; Журналу реєстрації рішень, прийнятих відповідно до статті 95 Податкового кодексу України (із змінами). Вважає, що арбітражним керуючим порушено приписи КУзПБ в частині забезпечення сплати поточних платежів банкрута, сплата самостійно задекларованих податкових зобов`язань боржника протягом процедури санації не здійснювалась.
З огляду на таке, до банківських установ, які обслуговують розрахункові рахунки боржника, ГУ ДПС направлялись платіжні інструкції про стягнення з розрахункових рахунків боржника податкового боргу за вимогами, які є поточними кредиторськими вимогами боржника та охоплені претензійно-позовною роботою згідно рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 26.04.2021 у справі № 240/2531/21, Рішень керівника від 24.10.2022 № 1297/06-30-13-02, від 20.10.2023 № 309/4-06-30, від 01.05.2024 № 148/4-0630, від 323/4-0360 від 20.09.2024. Звертає увагу, що Рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 26.04.2021 у справі № 240/2531/21, Рішення керівника від 24.10.2022 № 1297/06-30-13-02, від 20.10.2023 № 309/4-06-30, від 01.05.2024 № 148/4-0630, від 323/4- 0360 від 20.09.2024 боржником не оскаржувались.
Представник прокуратури підтримала клопотання керуючого санацією Мельника М.А. , вважає дії ГУ ДПС у Житомирській області по списанню коштів із зазначених у клопотанні рахунків боржника незаконними, які перешкоджають здійсненню заходів плану санації, обмежують права боржника розпоряджатись належним йому майном та порушенням прав працівників на отримання заробітної плати, ставлять під загрозу виконання плану санації боржника.
Представник Міністерства юстиції підтримала клопотання керуючого санацією Мельника М.А. про заборону ГУ ДПС у Житомирській області обтяжувати рахунки Дочірнього підприємства "Житомирський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України".
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників провадження у справі, суд зазначає наступне.
Згідно ч. 1 ст. 2 КУзПБ, провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України. Застосування положень ГПК України та інших законодавчих актів України здійснюється з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Провадження у справах про банкрутство є однією з форм господарського процесу, тому в його межах повинні виконуватися завдання господарського судочинства та досягатися його мета - ефективний захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави (див. постанову Верховного Суду від 16.06.2022 у справі № 905/813/20).
Верховний Суд неодноразово зауважував, що з моменту порушення стосовно боржника справи про банкрутство він перебуває в особливому правовому режимі, який змінює весь комплекс юридичних правовідносин боржника (див. висновок, викладений у постановах Великої Палати Верховного Суду від 12.03.2019 у справі № 918/420/16, постановах Верховного Суду у складі судової палати для розгляду справ про банкрутство Касаційного господарського суду від 22.09.2021 у справі № 911/2043/20, від 23.09.2021 у справі №904/4455/19).
Провадження у справі про банкрутство, на відміну від позовного, призначенням якого є визначення та задоволення індивідуальних вимог кредиторів, одним із завдань має задоволення сукупності вимог кредиторів неплатоспроможним боржником. При цьому обов`язковим завданням провадження у справі про банкрутство є справедливе задоволення усієї сукупності вимог кредиторів в порядку черговості встановленому законом. Тому провадження у справах про банкрутство об`єктивно формується на засадах конкуренції кредиторів.
Тобто призначення провадження у справі про банкрутство полягає у збалансуванні реалізації прав та законних інтересів учасників справи. Досягнення цієї мети є можливим за умови гарантування: 1) охорони інтересів кредиторів від протизаконних дій інших кредиторів; 2) охорони інтересів кредиторів від недобросовісних дій боржника; 3) охорони боржника від протизаконних дій кредиторів.
Застосування судами принципу судового контролю у процедурах банкрутства щодо повноти та належності дій учасників справи про банкрутство, єдиного правового захисту інтересів кредиторів в межах процедур банкрутства та пропорційності надає суду у процедурі банкрутства правові важелі, які можуть забезпечити дотримання балансу інтересів кредиторів та боржника на кожному з етапів процедур банкрутства, в тому числі і процедури санації.
Відповідно до КУзПБ кожна судова процедура у справі про банкрутство має своє завдання та мету, а їх запровадження має здійснюватися із дотриманням правил (наявності визначених КУзПБ для цього умов) переходу від однієї судової процедури до наступної.
Ухвалою суду від 14.03.2024 (яка набрала законної сили), зокрема, задоволено клопотання розпорядника майна Мельника М.А. №02-01/906/1318/19/114 від 06.12.2023 про затвердження плану санації та введення наступної судової процедури - санації Дочірнього підприємства "Житомирський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України та призначення керуючого санацією ДП "Житомирський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України". Припинено процедуру розпорядження майном Дочірнього підприємства Житомирський облавтодор Відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія Автомобільні дороги України (10003, м.Житомир, вул. Перемоги, 75, код ЄДРПОУ 32008278). Припинено повноваження розпорядника майна Дочірнього підприємства Житомирський облавтодор Відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія Автомобільні дороги України (10003, м.Житомир, вул. Перемоги, 75, код ЄДРПОУ 32008278) арбітражного керуючого Мельника Миколи Анатолійовича, свідоцтво № 1930 від 19.12.2019 (поштова адреса: 33013, м. Рівне, вул. Кавказька,3, оф.305, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ). Затверджено план санації Дочірнього підприємства Житомирський облавтодор Відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія Автомобільні дороги України (10003, м.Житомир, вул. Перемоги, 75, код ЄДРПОУ 32008278), погоджений 27.10.2023 Державним агентством відновлення та розвитку інфраструктури України та схвалений зборами кредиторів 04.12.2023. Введено процедуру санації Дочірнього підприємства Житомирський облавтодор Відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія Автомобільні дороги України (10003, м.Житомир, вул. Перемоги, 75, код ЄДРПОУ 32008278) строком на 5 років до 14.03.2029. Призначено керуючим санацією Дочірнього підприємства Житомирський облавтодор Відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія Автомобільні дороги України (10003, м.Житомир, вул. Перемоги, 75, код ЄДРПОУ 32008278) арбітражного керуючого Мельника Миколу Анатолійовича, свідоцтво № 1930 від 19.12.2019 (поштова адреса: 33013, м. Рівне, вул. Кавказька,3, оф.305, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ).
За змістом абзацу другого частини першої статті 50 КУзПБ санація є системою заходів, що здійснюються під час провадження у справі про банкрутство з метою запобігання визнання боржника банкрутом та його ліквідації, спрямована на оздоровлення фінансово-господарського становища боржника, а також задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів шляхом кредитування, реструктуризації підприємства, боргів і капіталу та (або) зміну організаційно-правової та виробничої структури боржника. Керуючий санацією призначається господарським судом у порядку, встановленому цим Кодексом, з числа арбітражних керуючих.
До того ж, абзац 3 частини першої статті 51 КУзПБ визначає, що план санації має містити заходи щодо відновлення платоспроможності боржника.
Суд враховує, що санація є пріоритетною судовою процедурою у справі про банкрутство, адже за своє метою є направленою на усунення ознак неплатоспроможності боржника, що відповідає сутнісній характеристиці санації - від латинського "sanare", що означає "видужання", "оздоровлення".
У своєму клопотанні керуючий санацією Мельник М.А. зазначає, що посадові особи ГУ ДПС у Житомирській області, будучи представником сторони у справі № 906/1318/19 про банкрутство ДП Житомирський облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги України, достеменно володіючи законодавчою базою про порядок погашення вимог конкурсних кредиторів боржника, умисно, протиправно, всупереч інтересам боржника та його конкурсних кредиторів, блокували та продовжують блокувати розрахункові рахунки філій ДП Житомирський облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги України, відкриті в установах банків, шляхом внесення платіжних доручень на виконання рішень суду про стягнення податкової заборгованості, що є конкурсними вимогами, однак, не включені до реєстру вимог кредиторів боржника, що завдало істотної шкоди підприємству боржника та суперечать інтересам конкурсних кредиторів. В результаті блокування зазначених розрахункових рахунків філій ДП Житомирський облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги України відбувалося відповідне списання з них коштів, здійснене ГУ ДПС в Житомирській області за вимогами, що не включені до реєстру вимог боржника, однак являються конкурсними. Відтак, стягнуті кошти не будуть направлені на погашення вимог конкурсних кредиторів, тобто, будуть використані всупереч плану санації та приписів Кодексу України з процедур банкрутства.
Як убачається з матеріалів справи відповідно до ухвали суду господарським судом 05.03.2020 відкрито провадження у справі про банкрутство ДП "Житомирський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України".
Керуючий санацією Мельник М.А. у якості доказів про стягнення податкової заборгованості, що є конкурсними вимогами надав до суду, зокрема, рішення Житомирського окружного адміністративного суду № №240/2490/22 від 17.05.2022, 240/43713/21 від 22.06.2022 та 240/27472/22 від 02.02.2023, відповідно до яких стягнуто з філій ДП Житомирський облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги України податковий борг (а.с. 98-99, 105-106, 107-110 т.46). У зазначених рішеннях суду здійснено посилання на податкові повідомлення - рішення за період з листопада 2018 року по березень, квітень 2020 року та на акти перевірок за березень 2020 року.
Представник ГУ ДПС у Житомирській області у якості доказів про стягнення податкової заборгованості, що є поточними вимогами надав до суду, зокрема: рішення про стягнення з платника податків боргу №1297 від 24.10.2022, рішення №148/4-0630 від 01.05.2024, рішення №323/4-0630 від 20.09.2024, рішення №309/4-0630 від 20.10.2023 та доповідні записки (управлінські рішення) ГУ ДПС у Житомирській області, відповідно до яких здійснено посилання на проведені нарахування в період травень 2021 року - грудень 2021 року, січень 2022 року - липень 2023 року, липень 2023 року - січень 2024 року, січень 2024 троку - травень 2024 року.
При цьому, слід зазначити, що керуючий санацією Мельник М.А. та ГУ ДПС у Житомирській області не надали до справи податкові повідомлення - рішення, акти перевірок та докази їх направлення (вручення) для можливості визначення, коли виник сам податковий борг та встановлення які суми заборгованості є конкурсні та поточні.
Разом з тим суд звертає увагу на таке.
Відповідно до п. 14 ст. 39 Кодексу України з процедур банкрутства, з моменту відкриття провадження у справі про банкрутство пред`явлення конкурсними та забезпеченими кредиторами вимог до боржника та їх задоволення можуть здійснюватися лише у порядку, передбаченому цим Кодексом, та в межах провадження у справі.
Пред`явлення поточними кредиторами вимог до боржника та їх задоволення можуть здійснюватися у випадку та порядку, передбачених цим Кодексом; арешт майна боржника чи інші обмеження боржника щодо розпорядження належним йому майном можуть бути застосовані виключно господарським судом у межах провадження у справі про банкрутство.
При цьому зазначені положення узгоджуються з іншими приписами ч. 14 ст. 39 Кодексу України з процедур банкрутства, відповідно до яких з моменту відкриття провадження у справі про банкрутство арешт майна боржника чи інші обмеження боржника щодо розпорядження належним йому майном можуть бути застосовані виключно господарським судом у межах провадження у справі про банкрутство.
Згідно з ч. 4 ст. 50 КУзПБ з моменту постановлення ухвали про введення процедури санації, зокрема, арешт на майно боржника та інші обмеження дій боржника щодо розпорядження його майном можуть бути накладені лише в межах процедури санації, за умови що вони не перешкоджають виконанню плану санації та не суперечать інтересам конкурсних кредиторів.
Як убачається з матеріалів справи на підставі вищезазначених рішень Житомирського окружного адміністративного суду ГУ ДПС у Житомирській області направлено відповідні документи для списання коштів з рахунків філій ДП Житомирський облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги України (а.с. 94-96, 100, 104, 112- 114, т.46).
Відповідно, направлені ДП Житомирський облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги України платіжні інструкції, через систему "Клієнт-Банк" з призначенням платежу: за електроенергію, заробітну плату, аванс працівників ДП Житомирський облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги України, ЄСВ 22% з заробітної плати, авансу працівників; ПДФО з заробітної плати, авансу працівників ДП Житомирський облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги України, військовий збір з заробітної плати, авансу працівників не були виконані у зв`язку з списанням коштів з відповідних рахунків боржника.
Матеріали справи підтверджують списання коштів з розрахункового рахунку № НОМЕР_3 , відкритого в АБ УКРГАЗБАНК, що належить ДП Житомирський облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги України згідно платіжної інструкції № 148/4-0630-3 з призначенням платежу - стягнення податкового боргу ДП ЖОВАТ ДАК Автомобільні дороги України (32008278) із ПДВ із виробл в Укр товарів (робіт, послуг) (14060100) Рішення керів. ГУ ДПС у Житомир обл. від 24.10.2022 № 1297/06-30-13-02, від 20.10.2023 № 309/4-0630, від 01.06.2024 № 148/4-0630 на суму - 201 468,09 грн (а.с. 101, т.46).
Крім того, 17.12.2024 на розрахунковий рахунок ДП Житомирський облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги України надійшли кошти з цільовим призначенням від відповідної установи (а.с.117-118, т. 46):
- платіжна інструкція №14/12/2024№5228_000003f3 1c324-50d3-4525-97d8- 93f8c8165ab3 з призначенням платежу - за електроенергію у листопаді 2024 р. на суму 40 940,64 грн;
- платіжна інструкція № 14/12/2024№5229_00000/87 0dd92b-1b8b-4790-9e20- с75ЬЬе48Ьс3Ь з призначенням платежу - за електроенергію фактично використану у грудні 2024 р. на суму 31 302,37 грн.
17.12.2024 для перенаправлення цільових коштів за призначенням до виконання боржником були направлені платіжні інструкції до оплати № №: (а.с.115-116, т. 46):
- 362 (призначення платежу - за електроенергію за листопад 2024 року) на суму 40 940,94 грн.;
- 363 (призначення платежу - за електроенергію за листопад 2024 року) на суму 31 302,37 грн.
Однак, зазначені платіжні інструкції не були виконані у зв`язку з списанням коштів з відповідних рахунків боржника.
18.12.2024 згідно платіжної інструкції № 148/4-0630-3 банком проведено списання коштів з призначенням платежу - стягнення податкового боргу ДП ЖО ДАК Автомобільні дороги України (32008278) із ПДВ із виробл в Укр товарів (робіт, послуг) (14060100) Рішення керів ГУ ДПС у Житомир обл. від 24.10.2022 № 1297/06-30-13-02, від 20.10.2023, № 309/4-0630 від 01.06.2024, № 148/4-0630 на суму - 72 243,31 грн (а.с. 111, т. 46).
Як убачається з матеріалів справи, поданим на затвердження до Господарського суду Житомирської області планом санації Дочірнього підприємства "Житомирський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" передбачаються наступні заходи з відновлення його платоспроможності, зокрема:
6. Передача майна боржника в оренду з метою отримання найбільш ефективного фінансового результату від його використання та забезпечення належного збереження.
8. Передача майна дочірнього підприємства в строкове орендне користування посезонно.
14. Здійснення ефективної поточної господарської діяльності при наявності прибутку дозволить встановити відсоток відрахування отриманого доходу на рівні 2-5% на санаційні заходи.
Як було зазначено вище відповідно до приписів ч. 14 ст. 39 Кодексу України з процедур банкрутства з моменту відкриття провадження у справі про банкрутство арешт майна боржника чи інші обмеження боржника щодо розпорядження належним йому майном можуть бути застосовані виключно господарським судом у межах провадження у справі про банкрутство.
Згідно з ч. 4 ст. 50 КУзПБ з моменту постановлення ухвали про введення процедури санації, зокрема, арешт на майно боржника та інші обмеження дій боржника щодо розпорядження його майном можуть бути накладені лише в межах процедури санації, за умови, що вони не перешкоджають виконанню плану санації та не суперечать інтересам конкурсних кредиторів.
Судом встановлено, що з зазначених у клопотанні керуючого санацією Мальника М.А. рахунків боржника та його філій, ДП "Житомирський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія" Автомобільні дороги України", на виконання плану санації, затвердженого господарським судом, проводило оплати за електроенергію перед постачальником електроенергії, здійснювало оплату за отримані послуги (комунальні платежі). Також із зазначених рахунків мала здійснюватись сплата заробітної плати працівникам підприємства.
Однак, всупереч положенням Кодексу України з процедур банкрутства, який передбачає, що обмеження боржника щодо розпорядження належним йому майном, можуть бути застосовані виключно господарським судом у межах провадження у справі про банкрутство, ГУ ДПС у Житомирській області здійснює списання коштів із зазначених рахунків, що є фактичним обмеженням боржника щодо розпорядження належним йому майном. Наслідком проведеного списання є обмеження боржника щодо розпорядження належними йому коштами, загроза виконання заходів, передбачених планом санації, затвердженого ухвалою суду від 14.03.20246: передача майна боржника в оренду з метою отримання найбільш ефективного фінансового результату від його використання та забезпечення належного збереження; передача майна дочірнього підприємства в строкове орендне користування посезонно; здійснення ефективної поточної господарської діяльності та отримання запланованого прибутку з кінцевою метою - виконання плану санації та погашення вимог кредиторів боржника.
Зазначене підтверджується доказами у справі. Так, від постачальників електроенергії боржнику та його філіям вже надійшли попередження про відключення електроенергії боржнику та його філіям: від Попільнянського РЕМ АТ "Житомиробленерго" від 17.12.2024, від ТОВ "Житомирська обласна енергопостачальна компанія" №1464 від 17.12.2024, від Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності"Укрінтеренерго" від 17.12.2024, від Коростенського РЕМ АТ "Житомиробленерго" від 17.12.2024 (а.с.119-122, т.46)..
При цьому суд враховує пояснення керуючого санацією Мельника М.А., що орендарі не зможуть використовувати приміщення без електроенергії, що прямо порушує виконання плану санації та позбавляє боржника отримувати доходи від здачі в оренду майна на виконання плану санації.
Відтак, судом встановлено, що дії ГУ ДПС у Житомирській області по списанню коштів із зазначених у клопотанні рахунків боржника прямо перешкоджають здійсненню заходів плану санації, обмежують права боржника розпоряджатись належним йому майном та ставлять під загрозу виконання плану санації та відновлення платоспроможності боржника.
Суд звертає увагу, що заявником до поданого клопотання не надано будь - яких доказів щодо дій ГУ ДПС у Житомирській області, спрямованих на накладення будь-яких арештів на рахунки боржника та його філій. Тому відсутні підстави для задоволення заяви керуючого санацією Мельника М.А. з клопотанням про заборону ГУ ДПС у Житомирській області накладати арешт на рахунки ДП «Житомирський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги».
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку задовольнити частково заяву керуючого санацією Мельника М.А. про заборону ГУ ДПС у Житомирській області обтяжувати рахунки ДП Житомирський облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 39, 50 Кодексу України з процедур банкрутства ст. 234 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
УХВАЛИВ:
1. Задовольнити частково заяву з клопотанням від 21.01.2025 керуючого санацією ДП «Житомирський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги» Мельника М.А. про заборону ГУ ДПС у Житомирській області обтяжувати рахунки Дочірнього підприємства "Житомирський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України".
2. Заборонити Головному управлінню Державної податкової служби у Житомирській області (код ЄДРПОУ: 44096781) без погодження Господарського суду Житомирської області у процедурі санації у справі №906/1318/19 накладати на рахунки Дочірнього підприємства «Житомирський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» будь-які обмеження щодо розпорядження належним боржнику Дочірньому підприємству «Житомирський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» майном, у тому числі - списання коштів Дочірнього підприємства «Житомирський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» (код ЄДРПОУ: 32008278), які знаходяться на поточних рахунках у банківських установах та зареєстровані за Дочірнім підприємством «Житомирський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» та його філіями, а саме:
Дочірнє підприємство "Житомирський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", код ЄДРПОУ: 32008278:
1) Номер поточного рахунку в банку ПАТ «РВС Банк» IBAN: НОМЕР_4 , код 32008278, МФО 339072 ПАТ «РВС Банк»;
2) Номер поточного рахунку в банку АБ «Укргазбанк» IBAN: НОМЕР_3 , код 32008278 МФО 320478 АБ «Укргазбанк»;
3) Номер поточного рахунку в банку РУ ПАТ КБ Приватбанк IBAN: НОМЕР_5 , код 32008278 МФО 311744 РУ ПАТ КБ «Приватбанк».
Філія «Коростенська ДЕД» Дочірнього підприємства "Житомирський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (діє на підставі положення):
1) Номер поточного рахунку в банку ПАТ «РВС Банк»
IBAN: НОМЕР_6 код 26192942 МФО 339072 ПАТ «РВС Банк»
2) Номер поточного рахунку в банку АТ «Райффайзен банк «Аваль» м. Київ IBAN: НОМЕР_7 код ЄДРПОУ 26192942
МФО 380805 АТ «Райффайзен банк «Аваль» м. Київ;
3) Номер поточного рахунку в банку АБ «Укргазбанк»
IBAN: НОМЕР_8 , код 26192942 МФО 320478 АБ «Укргазбанк»;
4) Номер поточного рахунку в банку АТ «ПУМБ»
IBAN: НОМЕР_9
МФО 334851 АТ «ПУМБ».
Філія «Житомирська ДЕД» Дочірнього підприємства "Житомирський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України"(діє на підставі положення):
1) Номер поточного рахунку в банку КБ «Приватбанк» р/р НОМЕР_10 код 26279809 МФО 311744 ПАТ АК «Приватбанк».
Філія «Овруцька ДЕД» Дочірнього підприємства "Житомирський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України"(діє на підставі положення):
1). Номер поточного рахунку в банку КБ «Приватбанк»
ІВА№: НОМЕР_11 код 26193025 МФО 311744 КБ «Приватбанк»
Філія «Зарічанська ДЕД» Дочірнього підприємства "Житомирський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (діє на підставі положення):
1) Номер поточного рахунку в банку ПАТ «РВС Банк»
ІВА№: НОМЕР_12 код 33649850 МФО 339072 ПАТ «РВС Банк»;
2) Номер поточного рахунку в банку РУ ПАТ КБ Приватбанк ІВА№: НОМЕР_13 код 33649850
МФО 311744 РУ ПАТ КБ Приватбанк
3) Номер поточного рахунку в банку АТ «ПУМБ»
ІВА№: НОМЕР_14
МФО 334851 АТ «ПУМБ».
Ухвала господарського суду набирає законної сили 30.01.2025 з моменту її прийняття та може бути оскаржена у встановленому порядку
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Північно - Західного апеляційного господарського суду або через Господарський суд Житомирської області.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту ухвали.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію у справі, що розглядається: http://court.gov.ua/fair/sud5007/.
Повний текст ухвали підписано: 04.02.2025
Суддя Макаревич В.А.