КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Апеляційне провадження № 22-ц/824/3763/2022
Справа № 761/15245/18
У Х В А Л А
про поновлення строку та відкриття апеляційного провадження
17 лютого 2022 року м. Київ
Київський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ: головуючого судді Кашперської Т.Ц., суддів: Фінагеєва В.О., Яворського М.А.,
вирішуючи питання щодо відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 , поданою представником ОСОБА_2 , на рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 03 лютого 2020 року у справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Профімпорт» про стягнення коштів, -
в с т а н о в и в :
Рішенням Шевченківського районного суду м. Києва від 03 лютого 2020 року позов задоволено. Постановою Київського апеляційного суду від 06 жовтня 2020 року апеляційну скаргу адвоката Нефьодова С.М., який діяв в інтересах відповідача ОСОБА_4 , залишено без задоволення, рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 03 лютого 2020 року залишено без змін.
Не погоджуючись з рішенням Шевченківського районного суду м. Києва від 03 лютого 2020 року, відповідач ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_2 22 грудня 2021 року подав апеляційну скаргу безпосередньо до апеляційного суду, пропустивши строк на апеляційне оскарження рішення, та звернувся із заявою про поновлення цього строку.
Відповідно до ст. 354 ЦПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду; 2) на ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 358 ЦПК України незалежно від поважності причин пропуску строку на апеляційне оскарження суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у разі, якщо апеляційна скарга подана після спливу одного року з дня складення повного тексту судового рішення, крім випадків: подання апеляційної скарги особою, не повідомленою про розгляд справи або не залученою до участі в ній, якщо суд ухвалив рішення про її права, свободи, інтереси та (або) обов`язки; пропуску строку на апеляційне оскарження внаслідок виникнення обставин непереборної сили.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 посилався на те, що скаржник та його представник не отримували рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 03 лютого 2020 року; скаржник дізнався лише 21 грудня 2021 року про дане рішення через свого представника, який в той день ознайомлювався з матеріалами справи, при цьому копію рішення скаржник та його представник не отримували. Оскільки апеляційну скаргу подано 22 грудня 2021 року, тобто протягом 30 днів з дня вручення відповідного судового рішення, вважав, що має право на поновлення пропущеного строку.
Із матеріалів справи вбачається, що під час розгляду справи в суді першої інстанції відповідач ОСОБА_1 брав участь в судовому процесі через представника ОСОБА_5 (а. с. 53 т. 1) та ОСОБА_6 (а. с. 74 т. 1), повноваження яких підтверджені ордерами, виданими на підставі договору про надання правової допомоги від 12 жовтня 2018 року, даними представниками подавались клопотання та відзив на позовну заяву.
Також згідно інформації з Єдиного державного реєстру судових рішень рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 03 лютого 2020 року в справі № 761/15245/18 оприлюднене 24 лютого 2020 року.
Крім того, заявником не було сплачено судовий збір за подання апеляційної скарги в розмірі 8430,50 грн.
За таких обставин вказані підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження було визнано неповажними, ухвалою Київського апеляційного суду від 28 січня 2022 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без руху.
Для усунення недоліків заявнику необхідно було протягом десяти днів вказати інші поважні підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження, а також надати документи, що підтверджують сплату суми судового збору.
14 лютого 2022 року до Київського апеляційного суду надійшла заява ОСОБА_1 про усунення недоліків апеляційної скарги, до якої долучено документи, що підтверджують сплату суми судового збору в зазначеному апеляційним судом розмірі, а також зазначено, що 12 грудня 2018 року він відмовився від послуг представників, що підтверджується угодою про припинення договору про надання правової допомоги від 12 жовтня 2018 року № 12-10/2018-01, копію якої додано до заяви. Після розірвання договору про надання правової допомоги він був позбавлений фактичної можливості захистити свої права, він не має достатнього рівня правової обізнаності, відтак не знав та не міг знати, що як учасник справи має слідкувати за ходом справи, а також, що рішення судів є відкритими та підлягають оприлюдненню в Єдиному державному реєстрі судових рішень. Лише в грудні 2021 року його фінансове становище покращилося, що дало змогу звернутися за професійною допомогою до адвоката та укласти з ним договір. В результаті він тільки 21 грудня 2021 року дізнався про рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 03 лютого 2020 року через свого представника адвоката Олійник Ю.Р.
Згідно зі ст. 129 Конституції України однією з основних засад судочинства є забезпечення права на апеляційний перегляд справи.
За змістом п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини, розглядаючи справи щодо порушення права на справедливий судовий розгляд, тлумачить вказану статтю як таку, що не лише містить детальних опис гарантій, наданих сторонам у цивільних справах, а й захищає у першу чергу те, що дає можливість практично користуватися такими гарантіям, - доступ до суду.
Отже, право на справедливий судовий розгляд, закріплене в п. 1 ст. 6 Конвенції, необхідно розглядати як право на доступ до правосуддя.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Враховуючи вищевикладене, викладені ОСОБА_1 в заяві про усунення недоліків апеляційної скарги доводи є обґрунтованими, оскільки рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 03 лютого 2020 року ухвалене без повідомлення відповідача про розгляд справи, відомості про отримання ним рішення суду в матеріалах справи відсутні, строк на апеляційне оскарження пропущений ОСОБА_1 з поважних причин і підлягає поновленню.
Апеляційна скарга подана до належного суду особою, що має право на апеляційне оскарження. За формою та змістом апеляційна скарга відповідає вимогам ЦПК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 370 ЦПК України якщо апеляційна скарга надійшла до суду апеляційної інстанції після закінчення апеляційного розгляду справи, і особа, яка подала скаргу, не була присутня під час апеляційного розгляду справи, суд розглядає відповідну скаргу за правилами цієї глави.
Згідно ст. 360 ЦПК України учасники справи мають право подати до суду апеляційної інстанції відзив на апеляційну скаргу в письмовій формі.
Відзив на апеляційну скаргу має містити: найменування суду апеляційної інстанції; ім`я (найменування), поштову адресу особи, яка подає відзив на апеляційну скаргу, а також номер засобу зв`язку, адресу електронної пошти, за наявності; обґрунтування заперечень щодо змісту і вимог апеляційної скарги; перелік матеріалів, що додаються.
До відзиву додаються докази надсилання (надання) копій відзиву та доданих до нього документів іншим учасникам справи.
Відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
Керуючись ст. 359, 360, 361 ЦПК України, -
у х в а л и в:
Клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження задовольнити.
ПоновитиОСОБА_1 строк на апеляційне оскарження рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 03 лютого 2020 року.
Відкрити апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 , поданою представником ОСОБА_2 , на рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 03 лютого 2020 року.
Надіслати учасникам справи копію ухвали про відкриття апеляційного провадження та копію апеляційної скарги з доданими до неї матеріалами.
Надати учасникам справи строк до 03 березня 2022 року для подачі відзиву на апеляційну скаргу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий:
Судді: