Справа № 143/1356/21
УХВАЛА
про відкриття провадження в цивільній справі
29.12.2021р. м. Погребище
Суддя Погребищенського районного суду Вінницької області Сич С. М., ознайомившись із позовною заявою Фермерського господарства «Вацлавівське» (м. Погребище, Вінницький район, Вінницька область, вул. Б. Хмельницького, 3) до Фермерського господарства «Ланецького» (с. Плисків, Вінницький район, Вінницька область, вул. Центральна, 2), Міністерства юстиції України (м. Київ, вул. Городецького, 13), ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про визнання незаконним та скасування наказу, -
Встановив:
22.12.2021 року до Погребищенського районного суду Вінницької області надійшла позовна заява Фермерського господарства «Вацлавівське» до Фермерського господарства «Ланецького», Міністерства юстиції України, ОСОБА_1 про визнання незаконним та скасування наказу.
22.12.2021рокувідповідно до ст.16 Закону України "Про захист персональних даних" та ч.1 ст.187 ЦПК України судом був зроблений запит за місцем проживання (перебування) ОСОБА_1 до Плисківського старостинського округу Погребищенської міської ради Вінницького району Вінницької області.
24.12.2021 року з Виконавчого комітету Погребищенської міськоїради Вінницькогорайону Вінницькоїобласті до суду надійшло повідомлення про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 .
Відповідно до вимог ст.ст.175, 177 ЦПК України позовна заява подана особою, яка має цивільну процесуальну дієздатність.
Підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження у справі немає.
Вирішуючи питання щодо територіальної юрисдикції (підсудності) даної справи, суд виходить із наступного.
Згідно із ч. 1ст.30ЦПК України позови,що виникаютьіз приводунерухомого майна,пред`являються замісцезнаходженням майнаабо основноїйого частини. Якщо пов`язані між собою позовні вимоги пред`явлені одночасно щодо декількох об`єктів нерухомого майна, спір розглядається за місцезнаходженням об`єкта, вартість якого є найвищою.
За змістом ч.1 ст.181 ЦК України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.
Таким чином, правила виключної підсудності застосовуються до позовів з приводу будь-яких вимог, пов`язаних з правом особи на нерухоме майно: земельні ділянки, будинки, квартири тощо, зокрема щодо права власності на нерухоме майно, а також щодо речових прав на нерухоме майно, дійсності (недійсності) договорів щодо такого майна або спорів з приводу невиконання стороною договору, об`єктом якого є нерухоме майно.
Такий висновок узгоджується із правовою позицією, викладеною в постанові Верховного Суду від 10.04.2019 року у справі № 638/1988/17.
Предметом спору в даній справі є визнання незаконним та скасування наказу Міністерства юстиції України від 07.10.2021 року № 3564/5 про задоволення скарги ОСОБА_1 від 03.08.2020 року на рішення державних реєстраторів про державну реєстрацію права оренди на земельні ділянки, що розташовані на території колишнього Погребищенського району Вінницької області.
Із контексту п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» випливає, що до речових прав на нерухоме майно відноситься, зокрема право оренди (суборенди) земельної ділянки.
З огляду на викладене дана справа підсудна Погребищенському районному суду Вінницької області за правилами виключної підсудності.
Згідно із ч. 2 ст. 19 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку, зокрема позовного провадження (загального або спрощеного).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 274 ЦПК України у порядку спрощеного позовного провадження розглядаються малозначні справи.
За правилами п. 1 ч. 4 ст. 19 ЦПК України спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ.
В силу п. 2 ч. 6 ст. 19 ЦПК України для цілей цього Кодексу малозначними справами є справи незначної складності, визнані судом малозначними, крім справ, які підлягають розгляду лише за правилами загального позовного провадження, та справ, ціна позову в яких перевищує двісті п`ятдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 274 ЦПК України у порядку спрощеного позовного провадження розглядаються малозначні справи.
В ч. 3 ст. 274 ЦПК України визначено, що при вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження суд враховує:1) ціну позову; 2) значення справи для сторін; 3) обраний позивачем спосіб захисту; 4) категорію та складність справи; 5) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначити експертизу, викликати свідків тощо; 6) кількість сторін та інших учасників справи; 7) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 8) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
При цьому перелік справ, які не можуть бути розглянуті в порядку спрощеного позовного провадження, регламентований ч. 4 ст. 274 ЦПК України.
Сукупний правовий аналіз наведених положень цивільного процесуального законодавства дозволяє стверджувати, що суд, ураховуючи норми ч. 3 ст. 274 ЦПК України, може визнати справу малозначною, якщо вона відповідає критеріям справи незначної складності, та не відноситься до переліку справ, передбачених ч. 4 ст. 274 ЦПК України.
З огляду на викладене суд, зважаючи на предмет та підстави спору, обраний позивачем спосіб захисту, категорію та складність справи, обсяг та характер доказів, кількість учасників справи та ураховуючи, що означена справа не відноситься до переліку справ, передбачених ч. 4 ст. 274 ЦПК України, дійшов висновку про визнання справи малозначною та розгляд її за правилами спрощеного позовного провадження.
За змістом ч. 5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи ту обставину, що характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи, суд вважає, що дану справу необхідно розглянути з повідомленням (викликом) її учасників.
Керуючисьст. ст. 19, 30, 187, 260, 274, 279 ЦПК України, -
Ухвалив:
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі № 143/1356/21 за позовом Фермерського господарства «Вацлавівське» до Фермерського господарства «Ланецького», Міністерства юстиції України, ОСОБА_1 про визнання незаконним та скасування наказу.
Розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження. Призначити судове засідання для розгляду справи по суті на 09 год. 00 хв. 26.01. 2022 року у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Погребищенського районного суду Вінницької області (22200, м. Погребище, Вінницька область, вул. Б. Хмельницького, 51).
В судове засідання викликати сторони.
Встановити строк для подання відповідачами відзиву на позовну заяву - п`ятнадцять днів з дня вручення копії ухвали про відкриття провадження у справі.
Роз`яснити відповідачам, що відзив на позовну заяву за формою та змістом має відповідати вимогам ст.178 ЦПК України. Копія відзивута доданихдо ньогодокументів іншимучасникам справиповинна бутинадіслана (надана)одночасно знадісланням (наданням)відзиву досуду. У разі ненадання ними відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Встановити строк для подання позивачем відповіді на відзив - п`ять днів з дня отримання відзиву.
Встановити строк для подання відповідачами заперечення - п`ять днів здня отримання відповіді на відзив.
Роз`яснити сторонам, що відповідь на відзив та заперечення за формою та змістом мають відповідати вимогам, встановленим частиною третьою п`ятою ст.178 ЦПК України. Копії відповіді на відзив, заперечення та доданих до них документів іншим учасникам справи повинні бути надіслані (надані) одночасно з їх надісланням (наданням) до суду.
Встановити відповідачам строк на подання заяви із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження - п`ятнадцять днів з дня вручення копії ухвали про відкриття провадження у справі.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет (http://pgb.vn.court.gov.ua).
Надіслати позивачу копію даної ухвали, а відповідачам також копію позовної заяви з доданими до неї документами.
Ухвала набираєзаконної силиз моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя