open
Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
Попередня

МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ

НАКАЗ

18.12.2023  № 2149


Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
05 січня 2024 р.
за № 38/41383

Про затвердження Порядку госпіталізації, лікування та медичного нагляду за особами, які хворіють на особливо небезпечні і небезпечні інфекційні хвороби, контактними особами та носіями збудника таких інфекційних хвороб, умови їх перебування у відповідних закладах охорони здоров'я та наукових установах

Відповідно до частини шостої статті 18 Закону України "Про систему громадського здоров'я", пункту 8 Положення про Міністерство охорони здоров'я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 267 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 січня 2020 року № 90), з метою визначення порядку дій у разі виявлення небезпечної чи особливо небезпечної інфекційної хвороби у пацієнта НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Порядок госпіталізації, лікування та медичного нагляду за особами, які хворіють на особливо небезпечні і небезпечні інфекційні хвороби, контактними особами та носіями збудника таких інфекційних хвороб, умови їх перебування у відповідних закладах охорони здоров'я та наукових установах, що додається.

2. Департаменту медичних послуг (Тетяні Орабіні) забезпечити:

1) подання цього наказу в установленому законодавством порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України;

2) оприлюднення цього наказу на офіційному вебсайті Міністерства охорони здоров'я України, після здійснення державної реєстрації в Міністерстві юстиції України.

3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Міністра Сергія Дуброва.

4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.


В. Ляшко

ПОГОДЖЕНО:


Голова Національної служби
здоров'я України


Президент НАМН України


Віцепрезидент Національної
академії наук України


Уповноважений Верховної Ради України
з прав людини







Н. Гусак


В. Цимбалюк




С. Пирожков




Д. Лубінець


ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства охорони
здоров'я України
18 грудня 2023 року № 2149


Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
05 січня 2024 р.
за № 38/41383

ПОРЯДОК
госпіталізації, лікування та медичного нагляду за хворими на особливо небезпечні і небезпечні інфекційні хвороби, контактними особами та носіями збудника таких інфекційних хвороб, умови їх перебування у відповідних закладах охорони здоров'я та наукових установах

I. Загальні положення

1. Цей Порядок визначає механізм проведення госпіталізації, лікування та медичного нагляду за хворими на особливо небезпечні і небезпечні інфекційні хвороби (далі - інфекційні хвороби), контактними особами та носіями збудника таких інфекційних хвороб, а також умови їх перебування у закладах охорони здоров'я та наукових установах.

2. Цей Порядок поширюється на заклади охорони здоров'я та клініки / лікувально-діагностичні підрозділи / поліклініки наукових установ (далі - ЗОЗ), фізичних осіб - підприємців, які одержали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики (далі - ФОП).

3. У цьому Порядку термін "контагіозність" вживається у значенні наведеному в Стандарті інфекційного контролю для закладів охорони здоров'я, що надають допомогу хворим на туберкульоз, затвердженому наказом Міністерства охорони здоров'я України від 01 лютого 2019 року № 287, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 квітня 2019 року за № 408/33379.

Інші терміни вживаються у значеннях, наведених у Законах України "Основи законодавства України про охорону здоров'я", "Про систему громадського здоров'я", "Про захист населення від інфекційних хвороб" та інших нормативно-правових актах у сфері охорони здоров'я.

4. ЗОЗ/ФОП у разі виявлення особи, яка хворіє на інфекційну хворобу:

1) проводять заходи з метою недопущення поширення інфекційної хвороби відповідно до Заходів та Засобів щодо попередження інфікування при проведенні догляду за пацієнтами, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 03 серпня 2020 року № 1777, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10 листопада 2020 року за № 1110/35393 (далі - Заходи);

2) вживають заходів для його ізоляції, якщо збудник інфекційної хвороби передається від людини до людини;

3) надають медичну допомогу відповідно до галузевих стандартів у сфері охорони здоров'я, затверджених МОЗ;

4) організовують проведення дезінфекційних заходів (за необхідності);

5) надсилають до центру контролю та профілактики хвороб відповідної адміністративно-територіальної одиниці (далі - ЦКПХ) повідомлення, відповідно до пунктів 1, 2 розділу II Порядку ведення обліку, звітності та епідеміологічного нагляду (спостереження) за інфекційними хворобами, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 30 липня 2020 року № 1726, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30 грудня 2020 року за № 1332/35615, та розділу V Порядку проведення епідеміологічного обстеження (розслідування) епідемій та спалахів інфекційних хвороб, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 18 серпня 2021 року № 1742, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02 грудня 2021 року за № 1558/37180;

6) організовують (за показаннями) госпіталізацію хворого до ЗОЗ, який здійснює надання медичної допомоги хворим на інфекційні хвороби.

5. У разі виявлення пацієнта з інфекційною хворобою за необхідності працівники ЗОЗ/ФОП проводять заходи з постекспозиційної профілактики у порядку, визначеному Міністерством охорони здоров'я України відповідно до пункту 3 частини четвертої статті 41 Закону України "Про систему громадського здоров'я".

6. Медичні працівники надають особам, які хворіють на інфекційні хвороби, носіям збудника інфекційних хвороб та/або їхнім законним представникам інформацію про небезпеку зараження оточуючих і про правила, яких необхідно дотримуватися з метою недопущення поширення інфекційної хвороби.

Особи, які хворіють на інфекційні хвороби та носії збудника інфекційних хвороб попереджаються про відповідальність за недотримання обмежувальних протиепідемічних заходів та зараження інших осіб, про що у відповідні форми первинної облікової документації вноситься відповідний запис, який підписують лікуючий лікар, особа, яка хворіє на інфекційну хворобу, носій збудника інфекційної хвороби та/або його законний представник.

II. Госпіталізація та лікування хворих на інфекційні хвороби

1. Госпіталізація осіб, які хворіють на інфекційні хвороби здійснюється за показаннями, згідно з галузевими стандартами у сфері охорони здоров'я, затвердженими МОЗ, до ЗОЗ, які здійснюють надання медичної допомоги особам, які хворіють на інфекційні хвороби.

У випадках, визначених рішенням про встановлення карантину, особи, які хворіють на інфекційні хвороби, а також особи з симптомами таких хвороб підлягають обов'язковій госпіталізації до ЗОЗ, які приймають хворих на інфекційні хвороби, або до тимчасових спеціалізованих ЗОЗ з особливим протиепідемічним режимом (тимчасові заклади охорони здоров'я (спеціалізовані шпиталі), обсерватори).

2. Рішення про необхідність госпіталізації чи лікування в амбулаторних умовах приймає лікуючий лікар після обстеження пацієнта, у тому числі шляхом проведення збору анамнезу, консультування, огляду та з урахуванням контагіозності збудника й інших епідемічних ризиків (у тому числі побутових умов).

3. Госпіталізація хворого на інфекційну хворобу в разі, якщо він не створює реальну небезпеку зараження оточуючих, здійснюється за згодою пацієнта та/або його законних представників, наданою за формою первинної облікової документації № 003-6/о "Інформована добровільна згода пацієнта на проведення діагностики, лікування та на проведення операції та знеболення", затвердженою наказом Міністерства охорони здоров'я України від 14 лютого 2012 року № 110, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28 квітня 2012 року за № 661/20974, крім випадків наявності ознак прямої загрози життю пацієнта, за умови неможливості отримання з об'єктивних причин згоди на таке втручання від самого пацієнта та/або його законних представників. Відповідно до статті 22 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" особи, які хворіють на особливо небезпечні та небезпечні інфекційні хвороби, а також хворі на інші інфекційні хвороби у разі, якщо вони створюють реальну небезпеку зараження оточуючих, підлягають лікуванню, медичному нагляду та обстеженням у стаціонарах відповідних закладів охорони здоров'я.

4. Прийом пацієнта до ЗОЗ здійснює черговий лікар. Під час огляду пацієнта черговий лікар заносить відповідні дані до форми первинної облікової документації № 001/о "Журнал обліку прийому хворих у стаціонар та відмов у госпіталізації", затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 14 лютого 2012 року № 110, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28 квітня 2012 року за № 661/20974, та форми первинної облікової документації № 003/о "Медична карта стаціонарного хворого № ____", затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 14 лютого 2012 року № 110, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28 квітня 2012 року за № 661/20974 (у редакції наказу Міністерства охорони здоров'я України від 21 січня 2016 року № 29).

5. Лікування хворих на інфекційні хвороби здійснюється відповідно до галузевих стандартів у сфері охорони здоров'я, затверджених МОЗ.

6. Рішення про виписку пацієнта приймає лікуючий лікар.

7. Пацієнти, які не є контагіозними, в разі необхідності продовження стаціонарного лікування, переводяться до відділень / інших ЗОЗ відповідно до нозології, яка потребує продовження стаціонарного лікування.

III. Медичний нагляд за хворими на інфекційні хвороби, контактними особами та носіями збудника таких інфекційних хвороб

1. Лікуючий лікар здійснює медичний нагляд за станом особи, яка хворіє на інфекційну хворобу, контактних осіб, носіїв збудника таких інфекційних хвороб. Метод медичного нагляду обирається лікарем (наприклад, опитування по телефону, візит за місцем проживання/перебування) і визначається відповідно до галузевих стандартів у сфері охорони здоров'я, затверджених МОЗ.

2. Особи, що проживають спільно з особами, які хворіють на інфекційну хворобу, інформуються лікуючим лікарем щодо основних заходів профілактики інфікування. Лікуючий лікар вирішує питання щодо необхідності ізоляції контактних осіб.

3. У разі появи симптомів у контактної особи лікар оглядає таку особу, оцінює її стан та приймає рішення щодо необхідності госпіталізації чи надання медичної допомоги в амбулаторних умовах.

4. Дані медичного нагляду за станом особи, яка хворіє на інфекційну хворобу, контактної особи, носія збудника таких інфекційних хвороб, які видані тимчасовим спеціалізованим ЗОЗ з особливим протиепідемічним режимом (тимчасові заклади охорони здоров'я (спеціалізовані шпиталі), обсерватори), вносяться до форми первинної облікової документації № 025/о "Медична карта амбулаторного хворого № ___", затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 14 лютого 2012 року № 110, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 квітня 2012 року за № 662/20975, лікуючим лікарем відповідного ЗОЗ.

IV. Умови перебування хворих на інфекційні хвороби у ЗОЗ

1. Умови перебування осіб, які хворіють на інфекційні хвороби в ЗОЗ мають відповідати встановленим державним медико-санітарним правилам (санітарним регламентам), зокрема щодо профілактики інфекційних хвороб, пов'язаних з наданням медичної допомоги.

2. ЗОЗ розробляє, затверджує та розміщує в доступних місцях для відвідувачів та пацієнтів, правила перебування пацієнтів з інфекційними хворобами в ЗОЗ.

Директор Департаменту
медичних послуг



Т. Орабіна

  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: