open
Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • Зміст
Попередня

МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ

НАКАЗ

18.08.2021  № 1742


Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
02 грудня 2021 р.
за № 1558/37180

Про затвердження Порядку проведення епідеміологічного обстеження (розслідування) епідемій та спалахів інфекційних хвороб

Відповідно до статті 36 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», з метою удосконалення порядку проведення епідеміологічного обстеження (розслідування) епідемій та спалахів інфекційних хвороб  НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Порядок проведення епідеміологічного обстеження (розслідування) епідемій та спалахів інфекційних хвороб, що додається.

2. Керівникам структурних підрозділів з питань охорони здоров’я, Міністерства охорони здоров’я Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, закладів охорони здоров’я незалежно від форми власності, закладів громадського здоров’я та фізичним особам-підприємцям, які одержали ліцензію на право провадження господарської діяльності з медичної практики забезпечити виконання цього наказу.

3. Директорату громадського здоров’я та профілактики захворюваності (Руденко І.С.) забезпечити подання цього наказу в установленому законодавством порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.

4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра охорони здоров’я України - головного державного санітарного лікаря України Кузіна І.В.

5. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

Міністр

В. Ляшко

ПОГОДЖЕНО:


Виконавчий директор Асоціації міст України


Голова Державної прикордонної служби України


Голова Державної служби України 
з надзвичайних ситуацій


Голова Державної служби України
з питань безпечності харчових продуктів
та захисту споживачів


Голова Державної регуляторної служби України


Керівник Державного управління справами


Міністр внутрішніх справ України


Міністр розвитку громад та територій України


Міністр соціальної політики України


Міністр оборони України


Перший заступник Голови
Служби безпеки України





О.В. Слобожан


С. Дейнеко




М. Чечоткін






В. Магалецька


О. Кучер


І. Лисий


Д. Монастирський


О. Чернишов


М. Лазебна


А. Таран




В. Малюк


ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства охорони
здоров’я України
18 серпня 2021 року № 1742


Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
02 грудня 2021 р.
за № 1558/37180

ПОРЯДОК
проведення епідеміологічного обстеження (розслідування) епідемій та спалахів інфекційних хвороб

I. Загальні положення

1. Цей Порядок призначений для впорядкування проведення епідеміологічного обстеження (розслідування) осередків інфекційних хвороб з метою встановлення причин їх виникнення, факторів передачі інфекції, визначення меж осередків інфекційних хвороб та масштабів поширення епідемії чи спалаху інфекційної хвороби, вжиття заходів щодо їх локалізації та ліквідації, виявлення осіб, винних у виникненні епідемії чи спалаху інфекційної хвороби, а також попередження їх подальшого поширення за межі територій, де була зареєстрована інфекційна хвороба.

2. Цей Порядок поширюється на заклади охорони здоров’я незалежно від форми власності та підпорядкованості (далі - ЗОЗ), фізичних осіб - підприємців, які одержали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, центри контролю та профілактики хвороб (лабораторні центри МОЗ), територіальні органи Держпродспоживслужби, Державну санітарно-епі­деміологічну службу Служби безпеки України.

3. У цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:

експоновані особи - група осіб, що наражалася на дію ймовірного чинника ризику;

кластер - група випадків захворювань, що пов’язані місцем виникнення у відповідний проміжок часу та не перевищують прогнозовані показники;

неекспоновані особи - група осіб, що не наражалася на дію ймовірного чинника ризику.

Інші терміни вживаються у значеннях, наведених в Законі України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», Законі України «Про захист населення від інфекційних хвороб».

II. Підготовка до епідеміологічного обстеження (розслідування)

1. Обласні державні адміністрації, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації та Державна санітарно-епідеміологічна служба Служби безпеки України:

1) утворюють постійно діючий робочий орган - комісію з обстеження (розслідування) спалахів інфекційних хвороб (обласну, міст Києва та Севастополя) (далі - Комісія). Склад та положення про Комісію затверджується керівником органу, яким утворено Комісію та Державної санітарно-епідеміологічної служби Служби безпеки України;

2) в межах повноважень забезпечують проведення профілактичних і протиепідемічних заходів.

2. МОЗ утворює постійно діючий Оперативний штаб з обстеження (розслідування) епідемій, спалахів інфекційних хвороб. Склад та положення про Оперативний штаб затверджується МОЗ.

IІІ. Підтвердження наявності спалаху інфекційної хвороби

1. Медичні працівники ЗОЗ та фізичні особи - підприємці, які одержали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, які під час здійснення своєї діяльності отримують інформацію про стан здоров’я особи, та які виявили чи запідозрили інфекційну хворобу або групові випадки інфекційної хвороби, зобов’язані передати до центру контролю та профілактики хвороб (лабораторного центру МОЗ) заповнену форму первинної облікової документації № 058/о «Екстрене повідомлення про інфекційне захворювання, харчове, гостре професійне отруєння, незвичайну реакцію на щеплення», затверджену наказом Міністерства охорони здоров’я України від 10 січня 2006 року № 1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 08 червня 2006 року за № 686/12560, у порядку та строки, визначені Інструкцією щодо заповнення форми первинної облікової документації № 058/о «Екстрене повідомлення про інфекційне захворювання, харчове, гостре професійне отруєння, незвичайну реакцію на щеплення», затвердженою наказом Міністерства охорони здоров’я України від 10 січня 2006 року № 1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 червня 2006 року за № 686/12560.

3. Медичні працівники ЗОЗ та фізичні особи - підприємці, які одержали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, які виявили чи запідозрили захворювання, визначають коло осіб, що контактували з особою, у якої виявлено захворювання, передають інформацію про контактних осіб до центру контролю та профілактики хвороб (лабораторного центру МОЗ) відповідної адміністративно-територіальної одиниці, у порядку та строки, визначені пунктом 1 цього розділу та організовують необхідні лабораторні обстеження.

У разі госпіталізації організацію виконання цих завдань виконує лікуючий лікар.

3. Територіальні органи Держпродспоживслужби надсилають до центру контролю та профілактики хвороб (лабораторного центру МОЗ) відповідної адміністративно-територіальної одиниці інформацію про спалахи (випадки) інфекційних хвороб тварин, що мають значення для людини (зоонози, антропозоонози), у разі їх реєстрації, згідно з Переліком інфекційних хвороб, що підлягають реєстрації, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров’я України від 30 липня 2020 року № 1726, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30 грудня 2020 року за № 1333/35616 протягом 1 години з часу встановлення факту виникнення спалаху (випадку) інфекційних хвороб тварин, що мають значення для людини (зоонози, антропозоонози) з використанням засобів зв’язку (факс, телефонограма, електронна пошта) та протягом 24 годин на паперовому носії.

4. Центр контролю та профілактики хвороб (лабораторний центр МОЗ):

1) на основі отриманої інформації про підозру/випадки інфекційної хвороби (патогену), у тому числі про осіб, які були в контакті з хворим, та інших даних отриманих в процесі проведення епідеміологічного обстеження (розслідування) здійснює епідеміологічний аналіз, прогнозування епідемічної ситуації та оцінку ризиків для громадського здоров’я, проводить інтерпретацію даних встановлює факт наявності спалаху;

2) у разі виявлення кластера здійснює оцінку можливості подальшого розповсюдження інфекційної хвороби, з метою прийняття рішення щодо обстеження (розслідування). На прийняття рішення про необхідність розслідування кластера впливають тяжкість перебігу та ускладнення, показник госпіталізації у виявлених випадків захворювання, показник летальності, особливості джерела інфекції, фактору передачі, потенціал широкого поширення, виникнення випадків в закладах дошкільної, повної загальної середньої, професійної (професійно–технічної), фахової передвищої та вищої освіти, закладах громадського харчування та інше;

3) координує та безпосередньо беруть участь в проведенні епідеміологічного обстеження (розслідування) кластерів, спалахів та епідемій.

5. Всі епідемії та спалахи інфекційних хвороб підлягають епідеміологічному обстеженню (розслідуванню).

ІV. Підтвердження діагнозу

1. Лікар-епідеміолог центру контролю та профілактики хвороб (лабораторного центру МОЗ):

1) спільно з лікарем-інфекціоністом, ознайомлюються з медичною документацією;

2) проводить опитування осіб, що мають захворювання, з метою формулювання гіпотези щодо механізму розвитку епідемічного спалаху або епідемії;

3) спільно з фахівцем з лабораторної діагностики аналізують, які матеріали вже були відібрані і направлені в лабораторію для досліджень; чи правильно необхідні матеріали були відібрані медичним працівником, який надав медичну допомогу особам, які мають інфекційне захворювання.

У випадку, якщо ці заходи не були проведені в ЗОЗ, де надається медична допомога особам, які мають інфекційне захворювання, організовується забір та направлення матеріалу до центру контролю та профілактики хвороб (лабораторного центру МОЗ) відповідної адміністративно-територіальної одиниці;

4) узагальнює та розподіляє за частотою симптоми інфекційного захворювання;

5) спільно з лікарем-інфекціоністом аналізують усі деталі клінічної картини хвороби та її перебіг;

6) визначає критерій випадку інфекційної хвороби, застосовуючи триступеневу систему (можливий, ймовірний, підтверджений) відповідно до Критеріїв, за якими визначаються випадки інфекційних та паразитарних захворювань, які підлягають реєстрації, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 28 грудня 2015 року № 905, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 12 березня 2016 року за № 379/28509;

7) визначає випадки інфекційної хвороби, які включаються до спалаху інфекційної хвороби.

2. Визначення випадку інфекційної хвороби включає:

1) клінічні та лабораторні критерії;

2) період часу, протягом якого випадки захворювання вважаються пов’язані зі спалахом;

3) обмеження за місцем виникнення;

4) клінічний та епідеміологічний анамнез осіб, які мають захворювання.

3. Визначення випадку в ході епідеміологічного обстеження (розслідування) лікар-епідеміолог центру контролю та профілактики хвороб (лабораторного центру МОЗ) може змінювати перелік клінічних, лабораторних та інших критеріїв з метою найбільш повного виявлення випадків, пов’язаних із спалахом.

V. Повідомлення про встановлені випадки спалахів інфекційних хвороб

1. Центри контролю та профілактики хвороб (лабораторні центри МОЗ) у разі встановлення факту наявності спалаху інфекційної хвороби:

1) надають з використанням засобів зв’язку (факс, телефонограма, електронна пошта) до обласної, Київської і Севастопольської міських державних адміністрації, органів місцевого самоврядування інформацію про спалах інфекційної хвороби, кожен випадок (осередок) особливо небезпечних інфекційних хвороб, протягом 1 години з часу встановлення факту виникнення спалаху інфекційної хвороби та отримання повідомлення про кожен випадок (осередок) особливо небезпечних інфекційних хвороб;

2) інформацію про виявлений спалах інфекційної хвороби, кожен випадок (осередок) особливо небезпечних інфекційних хвороб, які можуть бути пов’язані з об’єктами державного нагляду (контролю) за дотриманням санітарного законодавства Держпродспоживслужбою, надають протягом 1 години з часу встановлення можливості такого зв’язку з використанням засобів зв’язку (факс, телефонограма, електронна пошта) та протягом 24 годин на паперовому носії до територіального органу Держпродспоживслужби;

3) надають до державної установи «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України», інформацію про виявлений спалах інфекційної хвороби, кожен випадок (осередок) особливо небезпечних інфекційних хвороб, відповідно до вимог підпункту 3.1 пункту 3 наказу Міністерства охорони здоров’я України від 23 травня 2002 року № 190 «Про надання позачергових повідомлень Міністерству охорони здоров’я України»;

4) при встановленні спалаху інфекційної хвороби або випадку (осередку) особливо небезпечної інфекційної хвороби, спільної для тварин і людей (антропозоонозною), надають інформацію до Держпродспоживслужби;

5) у випадку, виявлення спалаху інфекційної хвороби або осередку особливо небезпечної хвороби, що відповідає опису ознаки, одиниці виміру та пороговому значенню показника Класифікаційних ознак надзвичайних ситуацій, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 серпня 2018 року № 658, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 28 серпня 2018 року за № 969/32421, інформують оперативно-чергову службу державного центру управління в надзвичайних ситуаціях ДСНС та оперативно-координаційні центри територіальних органів ДСНС за територіальним принципом про загрозу та виникнення надзвичайної ситуації, ліквідацію її наслідків протягом 10 хвилин з використанням засобів телефонного зв’язку, а протягом 1 години підтверджують з використанням засобів зв’язку (факс, телефонограма, електронна пошта) шляхом надсилання повідомлення про загрозу або виникнення надзвичайної ситуації та ліквідацію її наслідків за формою, наведеною у додатку до цього Порядку.

2. Комісія після отримання повідомлення центру контролю та профілактики хвороб (лабораторного центру МОЗ) відповідної адміністративно-територіальної одиниці про встановлення факту виникнення спалаху та отримання повідомлення про кожен випадок (осередок) особливо небезпечних інфекційних хвороб:

1) складає оперативний план обстеження (розслідування) і починає його реалізацію;

2) забезпечує проведення обстеження (розслідування) причин і умов виникнення спалахів інфекційних хвороб, кожного випадку (осередку) особливо небезпечних інфекційних хвороб;

3) розробляє план комунікації.

VI. Систематичний пошук випадків та реєстрація даних про спалахи інфекційних хвороб

1. Комісія організовує або бере участь у проведенні обстеження (розслідування) причини виникнення спалаху, а також в активному виявленні випадків інфекційних захворювань у інших осіб.

2. Центр контролю та профілактики хвороб (лабораторний центр МОЗ) здійснює облік виявлених випадків інфекційних захворювань та організовує проведення опитування пацієнта (збір епідеміологічного анамнезу) відповідно до Порядку ведення обліку, звітності та епідеміологічного нагляду (спостереження) за інфекційними хворобами, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 30 липня 2020 року № 1726, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30 грудня 2020 року за № 1333/35616.

3. Лікар-епідеміолог центру контролю та профілактики хвороб (лабораторного центру МОЗ) на основі зібраних даних аналізує захворюваність за територіями ризику, групами ризику, часом ризику.

VII. Огляд та санітарне обстеження осередку інфекційної хвороби

1. Центри контролю та профілактики хвороб (лабораторні центри МОЗ):

1) в осередку інфекційної хвороби організовують лабораторне обстеження контактних та декретованих осіб з метою виявлення тих, хто має захворювання, а також проведення їх опитування;

2) у осередку інфекційної хвороби інфекції проводять відбір проб з об’єктів довкілля;

3) проводять лабораторні дослідження відповідно до методик/стандартних операційних процедур;

4) організують та проводять заходи заключної дезінфекції в осередку інфекційної хвороби.

VIII. Формулювання та оцінювання гіпотез

1. Лікар-епідеміолог центру контролю та профілактики хвороб(лабораторного центру МОЗ):

1) на основі зібраних даних формулює гіпотезу щодо механізму розвитку епідемічного спалаху або епідемії, яка вдосконалюється та уточняється в процесі епідеміологічного обстеження (розслідування);

2) застосовує аналітичні епідеміологічні дослідження з метою оцінки гіпотез про можливі чинники ризику, які висуваються в ході епідеміологічного обстеження (розслідування) та визначає експонованих та неекспонованих осіб, організовує їх опитування.

2. Висновки про причини, характер спалаху, шляхи та фактори передачі Комісія складає на основі співставлення даних, отриманих відповідно до пункту 1 розділу VIII цього Порядку.

IX. Здійснення протиепідемічних та профілактичних заходів

1. Протиепідемічні заходи з ліквідації осередку починаються у день його виникнення. Дії проти­епідемічних заходів спрямовуються на джерело збудника інфекції, розрив механізму передачі, підвищення несприйнятливості населення.

2. Комісія координує проведення протиепідемічних, профілактичних та санітарних заходів щодо усунення причин виникнення та поширення інфекційних хвороб.

X. Продовження епідеміологічного нагляду та звітність про результати роботи

1. Комісія приймає рішення, про час локалізації та ліквідації спалаху інфекційної хвороби. Спостереження за епідемічною ситуацією продовжується з метою моніторингу ефективності профілактичних та протиепідемічних заходів.

2. За матеріалами обстеження (розслідування) спалаху(ів) інфекційних хвороб, Комісією складається протокол довільної форми, з додаванням до нього всіх документів, які були отримані і використані в процесі роботи.

3. На основі результатів обстеження (розслідування) спалаху(ів) інфекційних хвороб, центром контролю та профілактики хвороб (лабораторним центром МОЗ) приймається рішення щодо внесення змін до комплексного плану заходів, затвердженому керівником обласної, міст Києва та Севастополя державних адміністрацій щодо попередження виникнення подібного спалаху(ів) інфекційних хвороб.

4. Державна установа «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України»:

1) проводить аналіз причини виникнення спалаху(ів) інфекційних хвороб, а також результати їх ліквідації;

2) надає організаційно-методичну та практичну допомогу під час обстеження (розслідування) спалаху(ів) інфекційних хвороб.

Генеральний директор
Директорату громадського
здоров’я та профілактики
захворюваності







І. Руденко


Додаток
до Порядку проведення
епідеміологічного обстеження
(розслідування) епідемій
та спалахів інфекційних хвороб
(підпункт 5 пункту 1 розділу V)

ПОВІДОМЛЕННЯ
про загрозу виникнення або виникнення надзвичайної ситуації та ліквідацію її наслідків
станом на 00:00 год. ___  __________________ 20___ року


з/п

Вид інформації

Зміст
інформації

Примітки

1

2

3

4

1

Код надзвичайної ситуації згідно з Класифікатором надзвичайних ситуацій України ДК 019:2010 та класифікаційна ознака надзвичайної ситуації згідно з наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 серпня 2018 року № 658 «Про затвердження Класифікаційних ознак надзвичайних ситуацій», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28 серпня 2018 року за № 969/32421

2

Місце виникнення надзвичайної ситуації (область, район, населений пункт, об’єкт, належність об’єкта, напрямок і відстань від обласного центру)

3

Початок надзвичайної ситуації (дата, час)

4

Закінчення надзвичайної ситуації (дата, час)

5

Характер та масштаби надзвичайної ситуації (опис надзвичайної ситуації, причини виникнення; зона надзвичайної ситуації; кількість осіб, які перебувають у зоні надзвичайної ситуації; шкода, заподіяна населенню та господарству, масштаби впливу на навколишнє природне середовище тощо)

6

Кількість та стан постраждалих (захворілих), у тому числі померлих тощо

7

Місце госпіталізації та перебування постраждалих (захворілих) у лікувально-профілактичних закладах

8

Вплив надзвичайної ситуації на роботі інших галузей господарської діяльність та додаткова загроза в разі можливості розвитку надзвичайної ситуації (вказати об’єкти, для яких існує загроза внаслідок розвитку цієї події, тощо)

9

Сили, що залучаються (залучились) для ліквідації надзвичайної ситуації (кількість осіб (з них - працівників установ громадського здоров’я), одиниць техніки (з них - тієї, що належать установам громадського здоров’я), інші сили МОЗ тощо), кількість спеціалізованих формувань, види та кількість спеціальної техніки, добровільних формувань, формувань ЦЗ)

10

Потреба в додаткових силах та засобах (види та кількість одиниць необхідної техніки, спеціального обладнання, кількість фахівців)

11

Стисла характеристика з локалізації та ліквідації наслідків надзвичайної ситуації (характер і обсяг робіт, строки їх виконання тощо)

12

Оцінка матеріальних збитків, завданих надзвичайною ситуацією (зазначити відповідно до Методики оцінки збитків від наслідків надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2002 року № 175), тис. грн

13

Матеріальні витрати на ліквідацію надзвичайної ситуації, тис. грн

14

Додатки (карти, схеми, слайди, фотоматеріали), їх кількість тощо)

Посада особи, яка надала повідомлення

_______________________ 20___ року
       (час подання інформації)

_____   _______________________________
(підпис)  (прізвище, імя, по батькові  (за наявності))

  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • Зміст

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: