Правова позиція
Великої Палати Верховного Суду
згідно з Постановою
від 10 грудня 2025 року
у справі № 344/12305/18
Цивільна юрисдикція
Щодо відсутності у прокурора повноважень на представництво інтересів держави в особі НАН України та галузевих академій наук у земельних спорах
ФАБУЛА СПРАВИ
Прокурор звернувся до суду з позовом з метою захисту інтересів держави в особі Національної академії аграрних наук України (далі - НААН України), зокрема й в інтересах її уповноваженої особи - постійного землекористувача, через порушення сільською радою встановленого законом порядку користування і розпорядження землями, що перебувають у державній власності.
Рішенням суду першої інстанції, залишеним без змін постановою апеляційного суду, позов прокурора задоволено.
ОЦІНКА СУДУ
Згідно з усталеною практикою Велика Палата Верховного Суду визначила два критерії, за умови наявності яких не допускається здійснення прокурором представництва в суді інтересів держави, а саме: 1) представництво інтересів держави в особі державних компаній; 2) якщо позивач не є органом державної влади, органом місцевого самоврядування чи іншим суб`єктом владних повноважень.
Згідно з приписами статті 113 Конституції України та статті 84 ЗК України органом державної влади, тобто суб`єктом владних повноважень, через який держава реалізує право власності на землю держави, є Кабінет Міністрів України як вищий орган у системі органів виконавчої влади.
Представництво в суді інтересів держави в особі Кабінету Міністрів України може здійснювати прокурор Офісу Генерального прокурора або обласної прокуратури винятково за письмовою вказівкою чи наказом Генерального прокурора або його першого заступника чи заступника відповідно до компетенції (стаття 23 Закону № 1697-VII).
НААН України - це самоврядна наукова організація, заснована на державній власності, що є державною організацією, створеною як неприбуткова державна бюджетна установа (пункт 1 Статуту НААН в редакції, чинній на час звернення прокурора з цим позовом).
У статті 5 Закону № 185-V наведено повноваження Кабінету Міністрів України у сфері управління об'єктами права державної власності. Зокрема, згідно із частиною першою цієї статті Кабінет Міністрів України є суб`єктом управління, що визначає об`єкти управління державної власності, стосовно яких виконує функції з управління, а також об`єкти управління державної власності, повноваження з управління якими передаються іншим суб'єктам управління, визначеним цим Законом.
Згідно зі статтею 8 Закону № 185-V об'єкти державної власності за рішенням Кабінету Міністрів України передаються НАН України, галузевим академіям наук у безстрокове безоплатне користування. НАН України, галузеві академії наук, яким державне майно передано в безстрокове безоплатне користування, виконують щодо цього майна функції, передбачені пунктами 1, 3-11, 14, 15, 18-38 статті 6 цього Закону, за винятком повноважень, що стосуються утворення господарських структур.
У частині першій статті 3 Закону № 185-V передбачено, що об'єктом управління державної власності є, зокрема, державне майно, передане в безстрокове безоплатне користування НАН України, галузевим академіям наук.
Згідно з частиною другою статті 3 Закон № 185-V дія цього Закону не поширюється на управління об'єктами власності Українського народу, визначеними частиною першою статті 13 Конституції України.
Прокурор, звертаючись до суду з позовом в інтересах держави, має залучати той орган, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження щодо розпорядника земель державної власності.
Відповідно до обставин цієї справи таким органом є Кабінет Міністрів України.
ВИСНОВКИ: оскільки НАН України та галузеві академії наук наділені повноваженнями щодо управління об'єктами права державної власності, що належать до сфери їх управління, тобто на основі законодавства здійснюють управлінські функції, то прокурор має повноваження на представництво інтересів держави в особі НАН України та галузевих академій наук, що відповідає приписам частини третьої статті 23 Закону № 1697-VII, за винятком спорів щодо об`єктів власності Українського народу, що визначено частиною першою статті 13 Конституції України, від імені якого право власника здійснюють уповноважені державні органи в межах своєї компетенції.
Тому захист інтересів держави щодо земель державної власності здійснює відповідний уповноважений орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження щодо реалізації прав держави як власника (розпорядника) земель державної власності.
НАН України та галузеві академії наук не є суб'єктами владних повноважень щодо земель державної власності, які передані їм у постійне користування.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: земельні спори, межі повноважень прокурора, правовий статус НАН України, постійне землекористування