Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 21 травня 2020 року
у справі № 809/201/18
Адміністративна юрисдикція
Щодо обставин, за яких необхідне погодження проекту землеустрою з відділом містобудування, архітектури та архітектурно-будівельного контролю
Фабула справи: ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до державного кадастрового реєстратора відділу Головного управління Держгеокадастру. Позивач просив суд визнати протиправним та скасувати рішення державного кадастрового реєстратора про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру.
Рішенням окружного адміністративного суду позов задоволено.
Постановою апеляційного адміністративного суду скасовано рішення окружного адміністративного суду та прийнято нову постанову про відмову в задоволенні позову.
Мотивація касаційної скарги: ОСОБА_1 зазначає, що вимога про отримання погодження проекту землеустрою земельної ділянки, відведеної для особистого селянського господарства, від органу містобудування та архітектури є незаконною, оскільки проект землеустрою розроблено щодо ділянки на якій відсутні об`єкти будівництва і їх розташування не планується.
Правова позиція Верховного Суду: ч. 6 ст. 186 ЗК України передбачено, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються в порядку, встановленому ст. 186-1 цього Кодексу, і затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу.
Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 186-1 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов`язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об`єкт будівництва або планується розташування такого об`єкта, подається також на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, - до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, - до органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурного підрозділу обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури.
Висновки: в силу ст. 186-1 ЗК України погодження проекту землеустрою з відділом містобудування, архітектури та архітектурно-будівельного контролю необхідне лише щодо земельних ділянок, на яких розташовано об`єкт будівництва або планується розташування такого об`єкта.
Відповідно, не ґрунтується на правильному тлумаченні ч. 2 ст. 186-1 ЗК України висновок суду апеляційної інстанції про те, що усі земельні ділянки у межах міста підлягають погодженню зі структурними підрозділами районних державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури.
Правове значення має те, що на земельній ділянці не розташовано і не планується розташування об`єкта будівництва. Ч. 2 ст. 186-2 ЗК України не передбачає таких обмежень в залежності від місцезнаходження земельної ділянки.
Ключові слова: відведення земельної ділянки, ведення особистого селянського господарства, дозвіл на розробку проектів землеустрою, погодження в структурних підрозділах районної державної адміністрації у сфері містобудування та архітектури