Справа № 732/1060/20
Провадження № 1-кп/732/14/21
У Х В А Л А
09 липня 2021 року м. Городня
Городнянський районний суд Чернігівської області у складі :
головуючого - судді ОСОБА_1 ,
в присутності секретаря - ОСОБА_2 ,
за участі прокурора - ОСОБА_3 ,
обвинуваченої - ОСОБА_4 ,
її захисника адвоката ОСОБА_5
розглянувши увідкритомусудовомузасіданніклопотання адвоката ОСОБА_5 як захисника ОСОБА_4 , яка обвинувачується у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 191, ч. 3 ст. 191, ч. 2 ст. 367 КК України, про надання доступу до документів, -
В С Т А Н О В И В:
На розгляді у Городнянському районному суді Чернігівської області знаходиться кримінальне провадження по обвинуваченню ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 191, ч. 3 ст. 191, ч. 2 ст. 367 КК України.
В судовомузасіданні 09.07.2021року захисник ОСОБА_5 заявив клопотання про надання тимчасового доступу до інформації - документів копій наказів про відпустки та/або у разі наявності наказів про звільнення за період з 27.11.2018 року по 27.04.2021 року, а також відомостей про нарахування та виплату заробітної плати за вказаний період працівників ДП „Городнярайагролісгосп.
На обгрунтування клопотання захисник послався на те, що вказані у клопотанні документи можуть містити інформацію про можливе усунення шкоди, завдання якої підприємству ДП „Городнярайагролісгосп внаслідок неналежної виплати коштів як компенсації за невикористану відпустку працівникам, інкримінується обвинуваченій як головному бухгалтеру підприємства.
Захисник звертає увагу на те, що жодна кореспонденція, в тому числі адкокатські запити, які направлялися підприємству ДП „Городнярайагролісгосп, останнім не отримуються, про що раніще подомлялося суду. Зважаючи на те, що у вказаних у клопотанні документах може міститися інформація, яка має доказове значення для справи, водночас сторона захисту не може самостійно отримати ці докази, захисник просив суд надати вказаний тимчасовий доступ до документів, у зв`язку з чим винести відповідну ухвалу.
В судовому засіданні захисник та обвинувачена заявлене клопотання підтримали, просили задовольнити. Прокурор проти заявленого клопотання заперечував, посилаючись на те, що за часом документи, до яких просить надати доступ сторона захисту, не мають відношення до справи, оскільки період грошових виплат підприємства після 2018 року обвинуваченій не інкримінується.
Представник особи ДП „Городнярайагролісгосп, у володінні якого знаходяться документи, у судове засідання не з`явився. Про дату, час та місце судового засідання повідомлявся своєчасно та належним чином, у справі наявне клопотання представника цивільного позивача ДП „Городнярайагролісгосп про розгляд справи за його відсутності.
Заслухавши доводи захисника, з`ясувавши позицію прокурора, дослідивши матеріали клопотання, суд приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню, за наступних підстав.
Відповідно до положень ст. 22 КПК України кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом. Сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених цим Кодексом. Суд, зберігаючи об`єктивність та неупередженість, створює необхідні умови для реалізації сторонами їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов`язків.
Виходячи з приписів абз.2 ч.3 ст. 93 КПК України сторона захисту з метою збирання доказів має право ініціювати проведення слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) дій та проведення інших процесуальних дій у спосіб, встановлений чинним КПК України.
Водночас положеннямист.333КПК Українипередбачено,що уразі,якщо підчас судовогорозгляду виникненеобхідність увстановленні обставинабо перевірціобставин,які маютьістотне значеннядля кримінальногопровадження,і вонине можутьбути встановленіабо перевіренііншим шляхом,суд заклопотанням стороникримінального провадженнямає праводоручити органудосудового розслідуванняпровести певніслідчі (розшукові)дії.У разіприйняття такогорішення судвідкладає судовийрозгляд настрок,достатній дляпроведення слідчої(розшукової)дії таознайомлення учасниківсудового провадженняз їїрезультатами. Під час розгляду клопотання суд враховує значення обставин, про встановлення або перевірку яких просить особа, яка звернулася з ним, можливість їх встановлення або перевірки шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та причини, з яких не були здійснені належні дії для їх встановлення чи перевірки на стадії досудового розслідування.
У складі обвинувачення, пред`явленого ОСОБА_4 , інкримінується в тому числі неналежне виконання обвинуваченою покладених на неї службових обов`язків головного бухгалтера ДП „Городнярайагролісгосп - безпідставне нарахування та виплату грошової компенсації щорічної відпустки без звільнення працівникам підприємства.
Допитана у судовому засіданні свідок ОСОБА_6 показала, що у період з початку 2019 року неправомірно виплачена працівникам підприємства компенсація за невикористані відпустки була повернута до каси підприємства за заявами працівників.
Відповідно до вимог ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження, одним із яких є тимчасовий доступ до речей і документів.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до ч. 2 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Згідно п. 3 ч. 2 ст. 160 КПК України, у клопотанні про тимчасовий доступ до речей і документів зазначаються речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати.
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи та самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Згідно ч. 7 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Частиною 2 ст. 160 КПК України встановлені чіткі вимоги до змісту клопотання, з яким звертається сторона кримінального провадження до слідчого судді або суду, при цьому в змісті клопотання, серед іншого повинно бути зазначено значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні; можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Як вбачається зі змісту клопотання захисника про тимчасовий доступ до документів, останній зазначив, які саме документи він має намір отримати та обґрунтування, для встановлення яких саме обставин у даному кримінальному провадженні необхідні зазначені документи, а також яке вони самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами, мають значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
В судовому засіданні захисником належним чином обґрунтовано необхідність отримання доступу до документів в ДП "Городнярайагролісгосп", оскільки вони самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, в залежності від їх змісту можуть слугувати доказами усунення шкоди підприємству на момент судового розгляду.
Таким чином, враховуючи вищезазначені обставини, суд доходить висновку про задоволення клопотання захисника - адвоката ОСОБА_5 про надання тимчасового доступу до документів.
Керуючись ст.131-132, 159-166, 350,395 КПК України, суд, -
ПОСТАНОВИВ :
Клопотання задовольнити.
Надати представникам обвинуваченої у кримінальному провадженні №12019270000000007 адвокатам ОСОБА_5 та ОСОБА_7 тимчасовий доступ до наступної інформації, що перебуває у володінні Городнянського районного дочірнього агролісогосподарського спеціалізованого підприємства «Городнярайагролісгосп» за адресою: вул. Троїцька, 134, м. Городня, Чернігівська область, а саме:
1. копії наказів про відпустки та/або, у разі наявності, наказів про звільнення за період з 27.11.2018 по 27.04.2021 наступних осіб: ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_6 , ОСОБА_33 ОСОБА_34 , ОСОБА_35 , ОСОБА_36 , ОСОБА_37 , ОСОБА_38 , ОСОБА_39 .
2. відомостей про нарахування та виплату заробітної плати наступним особа: ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_40 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_6 , ОСОБА_41 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 , ОСОБА_36 , ОСОБА_37 , ОСОБА_38 , ОСОБА_42 за період з 27.11.2018 по 27.04.2021.
Строк дії ухвали один місяць з дня її постановлення, тобто до08 серпня 2021 року включно.
Відповідно до ст.166 ч.1 КПК України, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її проголошення.
Суддя: ОСОБА_1