Справа № 296/8061/19
2/296/2379/21
УХВАЛА
"05" квітня 2021 р. м.Житомир
Корольовський районний суд м. Житомира у складі:
головуючого судді Маслак В.П.
за участю секретаря судового засідання Рабчинської Я.В.,
представника позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача ОСОБА_2 ,
розглядаючи у судовому засіданні матеріали позовної заяви ОСОБА_3 до ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, Житомирської міської ради про скасування державної реєстрації права власності на земельні ділянки та визнання права власності в порядку спадкування,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом, в якому просить:
- скасувати державну реєстрацію земельної ділянки із кадастровим номером 182202000:07:000:0139 площею 0,1 га, у Державному земельному кадастрі та Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, за відомостями якого власником ділянки є ОСОБА_5 ;
- скасувати державну реєстрацію земельної ділянки із кадастровим номером 182202000:07:000:0140 площею 01144 га, у Державному земельному кадастрі та Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, за відомостями якого власником ділянки є ОСОБА_6 ;
- визнати за ОСОБА_3 право власності в порядку спадкування за законом на земельну ділянку площею 0,15 га, що межує із земельною ділянкою за адресою: АДРЕСА_1 , та була передана на підставі рішення загальних зборів колгоспу «Будівник комунізму» с.Глибочиця (підрозділ с.Хінчанка) від 26.01.1968 року.
Відповідачі ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та представник відповідача Житомирської міської ради в засідання суду не з`явились, про причини своєї неявки суд не повідомили.
Згідно ч. 1 ст. 27 ЦПК України позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 30 ЦПК України позови що виникають із приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини. Якщо пов`язані між собою позовні вимоги пред`явлені одночасно щодо декількох об`єктів нерухомого майна, спір розглядається за місцезнаходженням об`єкта, вартість якого є найвищою.
Листом Вищого Спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування роз`яснено, що позови щодо права спадкування за загальними правилами підсудності подаються до суду за місцем проживання (знаходження) відповідача, за винятком позовів щодо нерухомого спадкового майна, які подаються до суду за місцезнаходженням цього майна.
Згідно зі статтею 181 Цивільного кодексу України до нерухомого майна належать: земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на них, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.
Позови що виникають з приводу нерухомого майна - це позови, пов`язані з нерухомим майном, нерухомою річчю, а тому усі позови, у спорах, які є наслідком правовідносин, пов`язаних з обігом нерухомого майна, повинні бути пред`явлені до суду за місцем знаходження цього майна.
Перелік позовів, для яких визначено виключну підсудність є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає. У разі конкуренції правил підсудності (наприклад, при об`єднанні позовів, на один з яких поширюється дія правила про виключну підсудність) мають застосовуватися правила виключної підсудності.
Виходячи з аналізу вищезазначеного, правила виключної підсудності застосовуються до позовів з приводу нерухомого майна, стосуються позовів з приводу будь-яких вимог, пов`язаних з правом особи на нерухоме майно: земельні ділянки, будинки, квартири тощо, зокрема щодо права власності на нерухоме майно, а також щодо речових прав на нерухоме майно, дійсності (недійсності) договорів щодо такого майна або спорів з приводу невиконання стороною договору, об`єктом якого є нерухоме майно, тощо.
Зі змісту заявлених позивачем вимог слідує, що спір між сторонами виник з приводу нерухомого майна, оскільки позивачем ставиться вимога про скасування державної реєстрації земельних ділянок із кадастровими номерами 1822082000:07:000:0139, 1822082000:07:000:0140 та визнання права власності на земельні ділянки.
Згідно висновку про експертну грошову оцінку земельної ділянки, вбачається, що земельна ділянка площею 0,1500 га, що межує із земельною ділянкою за адресою: АДРЕСА_1 , розташована на території Глибочицької сільської ради Житомирського району Житомирської області (а.с.33).
В письмових поясненнях, які надійшли на адресу суду 02.12.2020р. від Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, відповідач повідомив, що КОАТУУ 1822082000, що є державним класифікатором об`єктів адміністративно-територіального устрою України, відноситься до Житомирської області, Житомирського району, території Глибочицької сільської ради (а.с.147-148).
Також згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку з кадастровим номером 1822082000:07:000:0139 в графі місце розташування (адміністративно-територіальна одиниця) зазначено: на території Глибочицької сільської ради Житомирського району Житомирської області (а.с.180).
Отже, наявні в матеріалах письмові докази свідчать на користь висновку, що земельні ділянки із кадастровими номерами 182202000:07:000:0139, 182202000:07:000:0140 розташовані на території Глибочицької сільської ради Житомирського району Житомирської області.
За таких обставин, суд дійшов висновку про те, що подана ОСОБА_3 позовна заява не підсудна Корольовському районному суду м.Житомира.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 31 Цивільного процесуального кодексу України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно з частиною 3 статті 31 Цивільного процесуального кодексу України передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.
За наведених обставин, враховуючи, що предмет позовної заяви стосується скасування державної реєстрації земельних ділянок, які розташовані на території Глибочицької сільської ради Житомирського району Житомирської області та визнання права власності на вказані земельні ділянки, суд приходить до висновку, що вказана справа підлягає розгляду за правилами виключної підсудності, тобто за місцем знаходження нерухомого майна та вважає за необхідне на підставі п.1 ч.1 ст.31 ЦПК України передати дану справу на розгляд до Житомирського районного суду Житомирської області, як до суду, територіальна юрисдикція (підсудність) якого поширюється на адресу місця знаходження зазначеного нерухомого майна.
Керуючись ст.ст. 27, 162, 165 ЦПК України, суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Матеріали цивільної справи №296/8061/19 за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, Житомирської міської ради про скасування державної реєстрації права власності на земельні ділянки та визнання права власності в порядку спадкування передати за підсудністю до Житомирського районного суду Житомирської області.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Корольовський районний суд м.Житомира в п`ятнадцятиденний строк з дня проголошення ухвали.
Суддя В. П. Маслак