ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
__________________________________________________________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
«03» листопада 2020 року
м. Харків
справа № 953/24009/19-ц
провадження № 22ц/818/4994/20
Харківський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого - Бурлака І.В., (суддя-доповідач),
суддів - Котелевець А.В., Яцини В.Б.,
за участю секретаря - Колосовської А.Р.,
учасники справи:
позивачка - ОСОБА_1 , представник позивачки - ОСОБА_2 ,
відповідач - Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого, представники відповідача - Гурак Л.В., Кравцов С.О.,
треті особи - доцент кафедри господарського права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого ОСОБА_3, доцент кафедри господарського права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого ОСОБА_4
розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Київського районного суду м. Харкова від 30 липня 2020 року в складі судді Попрас В.О.
в с т а н о в и в:
У грудні 2019 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, треті особи: доцент кафедри господарського права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого ОСОБА_3 , доцент кафедри господарського права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого ОСОБА_4 про визнання рішення кафедри та Вченої ради такими, що не відповідають законодавству та стягнення моральної шкоди.
Позовна заява мотивована тим, що з 1982 року вона працює в Національному юридичному університеті імені Ярослава Мудрого, з 1991 року - на кафедрі господарського права.
Наказом № 198-к від 29 червня 2017 року відповідачем з нею продовжені трудові відносини на умовах строкового трудового договору на посаді доцента кафедри господарського права. Строковий трудовий договір укладено до 30 червня 2019 року.
Зазначила, що 03 квітня 2019 року відповідачем з метою заміщення вакантних посад науково-педагогічних працівників оголошено конкурс. По кафедрі господарського права оголошено конкурс на посаду - доцент (для викладання дисциплін «Господарське право») - 2 ставки.
Вказала, що 03 травня 2019 року вона подала заявку на допуск до участі в конкурсі та документи, що підтверджують її відповідність вимогам до кандидатів, досвід та досягнення під час зайняття посади науково-педагогічного працівника.
16 травня 2019 року відбулось засідання кадрової комісії Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, під час якого розглядались документи осіб, які беруть участь у конкурсі на заміщення вакантної посади доцента кафедри господарського права на відповідність встановленим вимогам.
Посилалася на те, що всього розглядались документи трьох осіб, серед яких була і вона. За результатами голосування, 6 голосів - «за» з шести осіб, що брали участь у голосуванні, встановлено, що всі претенденти на заміщення вакантної посади доцента кафедри господарського права відповідають вимогам та документи трьох осіб передали на кафедру для оцінки їх професійного рівня, надання висновку та рекомендацій щодо обрання Вченій раді.
28 травня 2019 року на засіданні кафедри господарського права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого розглядалось питання щодо її рекомендацій Вченій раді університету для обрання на заміщення вакантної посади доцента (0,5 ставки) кафедри господарського права.
Зазначила, що причини, чому розглядалось саме 0,5 ставки, хоча вона раніше працювала на повну ставку та в заяві про надання документів на конкурс не зазначала про зменшення навантаження, не були повідомлені їй. Вона очікувала, що на засіданні кафедри відбудеться конкурсний відбір претендентів і сподівалася, що результати її професійної діяльності будуть об`єктивно оцінені. Натомість, без будь-якого оцінювання кандидатів, обговорення їх здобутків членам кафедри були роздані попередньо підготовлені бюлетені для голосування щодо рекомендації її для обрання на 0,5 ставки доцента.
В той же день затверджено висновок щодо оцінки професійної кваліфікації й особистісних якостей претендента на вакантну посаду доцента (0,5 ставки) кафедри господарського права та затверджений протокол лічильної комісії щодо рекомендації кандидатури претендента на заміщення вакантної посади доцента (0,5 ставки) кафедри господарського права для обрання Вченою радою університету.
Висновок був переданий Вченій раді і 11 червня 2019 року Вчена рада розглянула питання та ухвалила обрати її на вакантну посаду доцента кафедри господарського права (0,5 ставки).
Вказала, що на засіданні кафедри господарського права 28 травня 2019 року рейтингове голосування не проводилось, натомість членам кафедри роздано завчасно підготовлені бюлетені, на яких містилася інформація, що її рекомендують до обрання на 0,5 ставки доцента. Таким чином, без її волевиявлення, не враховуючи її досвід, професійні здобутки, кваліфікацію та досягнення, відповідач визначив, що вона може претендувати лише на 0,5 ставки.
Вважала, що завідувачу кафедри, як керівнику структурного підрозділу відповідача, не надано повноважень визначати істотні умови праці претендентів, в тому числі, і робоче навантаження, як це було зроблено завідуючим кафедри.
Зазначила, що вона була змушена прийняти умови відповідача та подати заяву про прийняття її на 0,5 ставки, в результаті вона зазнала моральних страждань через прояв неповаги до неї, як до вченого та викладача. У неї з`явились занепокоєння щодо власного віку та дискримінації її за віком. Через необґрунтоване зменшення робочих годин, навантаження, суттєво змінився її спосіб життя, а також знизився її дохід.
Посилалася на те, що трудовому колективу неодноразово повідомлялося, що зменшення кількості посад викладачів, зокрема, посад доцента по кафедрі господарського права, пояснюється зменшенням кількості студентів, що відбулося внаслідок останніх подій в країні. Втім, після фактичного примусового її переведення на менший об`єм роботи, продовжуючи її приниження, завдаючи їй нових моральних страждань, відповідачем без будь-якого конкурсу прийнято на кафедру нового викладача.
Вважала, що компенсація заявленої суми моральної шкоди приверне увагу відповідача до несправедливості та порушення трудових прав працівників, що мають місце з боку відповідача, а також сприятиме заспокоєнню та покращенню її душевного стану.
Просила визнати незаконним рішення кафедри господарського права від 28 травня 2019 року в частині, що стосується її; визнати незаконним рішення Вченої ради університету від 11 червня 2019 року в частині, що стосується її; стягнути з Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого на її користь моральну шкоду в розмірі 100 000,00 грн; здійснити розподіл судових витрат.
Рішенням Київського районного суду м. Харкова від 30 липня 2020 року в задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу, в якій просила рішення скасувати, ухвалити нове рішення, яким позовну заяву задовольнити.
Апеляційна скарга мотивована тим, що суд першої інстанції неповно з`ясував обставини у справі, не врахував, що на засіданні не було проведено рейтингове голосування по кандидатурам всіх претендентів, а розподіл посад був здійснений ще до самого засідання кафедри по 0,5 ставки доцента кожній з претенденток. Зазначила, що судом не було досліджено правомірність рішення Вченої ради університету, яке є чинним на момент прийняття, тому у неї не було підстав ухилятися від укладення трудового контракту, укладення відповідного контракту було обов`язковим для неї. Вважала, що судом першої інстанції не надано жодної оцінки її аргументам щодо стягнення моральної шкоди.
27 жовтня 2020 року до суду апеляційної інстанції від представниці Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому вона вважала рішення суду законним, а апеляційну скаргу - необґрунтованою. При цьому зазначила, що до компетенції завідувача кафедри належить, зокрема, подання ректору університету пропозицій щодо призначення на посаду, розподіл навчального навантаження між викладачами. Вказала, що процедура конкурсного відбору відповідає вимогам чинного законодавства. Університет як роботодавець, з урахуванням потреб навчального плану, міг планувати навчальне навантаження з розподілом на таку кількість науково-педагогічних працівників, в яких він зацікавлений для забезпечення своєї основної діяльності. Зазначила, що правовою підставою для заміщення позивачкою посади доцента кафедри господарського права є саме наказ відповідача та укладений з нею трудовий договір, оскільки рішення кафедри та Вченої ради має рекомендаційний характер. Протоколи засідання кафедри та Вченої ради не є нормативно-правовим актом чи правовим актом індивідуальної дії. Оскарження позивачкою лише рішення кафедри господарського права від 28 травня 2019 року та рішення Вченої ради університету від 11 червня 2019 року, в частині що стосується позивачки, без оскарження відповідного наказу про призначення наказу та укладення з нею трудового договору, яким фактично реалізовано рішення Вченої ради, є неефективним способом захисту прав позивачки, оскільки не забезпечить поновлення такого права у разі задоволення позову. Вказала, що позивачка не надала в якості доказів заподіяння їй моральної шкоди жодного документу, відповідної медичної документації, яка б підтверджувала розвиток у неї стресового стану чи іншого розладу здоров`я, яке б було безпосередньо пов`язане з подією, що розглядалась судом першої інстанції.
02 листопада 2020 року від представника Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому він вказав, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку щодо того, що проходження конкурсу і обрання претендента дає йому лише право на укладання трудового договору, але встановлення умов праці за цим договором здійснюється відповідно до трудового законодавства, оскільки роботодавець не зобов`язаний при укладенні нового строкового договору з працівником зберігати умови праці такі ж, які були визначені попереднім строковим договором. Зазначив, що заклад вищої освіти як роботодавець наділений свободою у доборі працівників і встановленні умов трудового договору з ним. Одним з принципів діяльності закладу вищої освіти є його автономія та самоврядування. Вказав, що позивачка особисто подала заяву 11 червня 2019 року про призначення її на посаду доцента кафедри господарського права 0, 5 ставки, ознайомилась з наказом від 26 червня 2019 року, про що свідчить її особистий підпис, та підписала трудовий договір від 01 липня 2019 року. Позивачці було відомо, що на заміщення вакантних посад науково - педагогічних працівників по кафедрі господарського права претендувало 3 особи разом з позивачкою. Однак, будь - яких заперечень або незгоди вона не висловлювала. Позивачка нарівні з іншими претендентками пройшла конкурс та отримала посаду доцента із ставкою 0,5 як і інші кандидатки, що брали участь у конкурсі. Зазначив, що не доведено належними та допустими доказами і завдання позивачці моральної шкоди, наявність причинного зв`язку між шкодою і протиправними діями відповідача та його вини в цьому.
Судова колегія, заслухавши суддю-доповідача, пояснення з`явившихся учасників справи, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги вважає, що апеляційну скаргу ОСОБА_1 необхідно залишити без задоволення, рішення суду - залишити без змін.
Рішення суду першої інстанції, з висновком якого погоджується судова колегія, мотивовано тим, що позивачка не довела порушення її прав відповідачем, за захистом яких вона звернулася до суду.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що наказом № 164-к від 13 листопада 1991 року ОСОБА_1 обрано на вакантну посаду старшого викладача кафедри підприємництва і фінансового права.
Наказом № 64-к від 03 травня 1995 року ОСОБА_1 переведено на посаду доцента кафедри правових основ підприємництва і фінансового права.
Наказом № 99 від 11 вересня 2003 року змінено назву кафедри підприємницького та міжнародного приватного права на кафедру господарського права.
Наказами № 87-к від 25 травня 2008 року, № 186-к від 25 червня 2013 року, № 198-к від 29 червня 2017 року продовжувались її трудові відносини на умовах строкового трудового договору на посаді доцента кафедри господарського права (а.с.12-25 том 1).
Наказом ректора Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого № 86 від 03 квітня 2019 року оголошено конкурс на заміщення вакантних посад по відповідним кафедрам, у тому числі. на кафедрі господарського права на посаду доцента (для викладання дисципліни - «Господарське право») - 2 ставки (а.с.43-44, 182-183, 229-235 том 1).
03 травня 2019 року ОСОБА_1 подала заяву на участь у конкурсі на заміщення вакантної посади доцента кафедри господарського права (а.с.45-46, 184-185 том 1).
Окрім ОСОБА_1 , заяви на участь у конкурсі на заміщення вакантної посади доцента кафедри господарського права подали ОСОБА_3 і ОСОБА_4 .
Як вбачається з витягу із протоколу № 18 засідання кадрової комісії Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого від 16 травня 2019 року кадрова комісія допустила до участі у конкурсі ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1 та передала документи претендентів на кафедру для оцінки їх професійного рівня, надання висновку та рекомендації щодо їх обрання Вченій раді (а.с.78-79, 186-187 том 1).
Із витягу з протоколу засідання кафедри господарського права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого № 8 від 28 травня 2019 року вбачається, що ним затверджено висновок кафедри про професійні, особисті якості претендентів на заміщення вакантної посади, затверджено протокол лічильної комісії та рекомендовано кандидатуру претендента на заміщення вакантної посади доцента (0,5 ставки) кафедри господарського права ОСОБА_1 для обрання Вченою радою університету (а.с.82-84, 188-193 том 1, а.с.4-9 том 2).
04 червня 2019 року кадрова комісія університету передала висновок кафедри господарського права та рекомендації кафедри щодо ОСОБА_1 на розгляд Вченої ради університету для включення в бюлетень для таємного голосування (витяг з протоколу засідання кадрової комісії № 19 від 04 червня 2019 року) (а.с.89, 202 том 1).
11 червня 2019 року на засіданні Вченої ради Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого за результатами таємного голосування прийнято рішення про обрання на вакантну посаду доцента кафедри господарського права (0,5 ставки) ОСОБА_1 (а.с.91, 203 том 1).
11 червня 2019 року ОСОБА_1 подала заяву ректору Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, в якій просила призначити її на посаду доцента кафедри господарського права 0,5 ставки, як обрану за конкурсом, відповідно до рішення Вченої ради університету з 01 липня 2019 року (а.с.92, 205 том 1).
Відповідно до наказу № 219-к від 24 червня 2019 року ОСОБА_1 призначено на посаду доцента (0,5 ставки) кафедри господарського права, як обрану за конкурсом (рішення Вченої ради університету від 11 червня 2019 року, протокол № 14) на умовах строкового трудового договору з 01 липня 2019 року по 30 червня 2021 року на підставі заяви ОСОБА_1 з резолюцією першого проректора, витяг протоколу Вченої ради № 14 від 11 червня 2019 року (а.с.93, 206 том 1).
01 липня 2019 року між Національним юридичним університетом імені Ярослава Мудрого та ОСОБА_1 укладено трудовий договір, за яким ОСОБА_1 продовжує на умовах цього трудового договору виконувати покладені на неї обов`язки доцента (0,5 ставки) кафедри господарського права по 30 червня 2021 року (а.с.94, 207 том 1).
В суді апеляційної інстанції ОСОБА_1 підтвердила, що вона працює на 0, 5 ставки. Однак, наполягала на задоволенні її позовних вимог, посилаючись на те, що на засіданні не було проведено рейтингове голосування по кандидатурам всіх претендентів.
В свою чергу представники відповідача в суді апеляційної інстанції заперечували проти апеляційної скарги позивачки та підтримали доводи відзивів.
Відповідно до пункту 8 частини першої статті 55 Закону України «Про вищу освіту» основними посадами науково-педагогічних працівників вищих навчальних закладів є, зокрема, доцент.
Частиною третьою статті 54 Закону України «Про освіту» встановлено, що педагогічні та науково-педагогічні працівники приймаються на роботу шляхом укладення трудового договору, в тому числі, за контрактом. Прийняття на роботу науково-педагогічних працівників здійснюється на основі конкурсного відбору.
Відповідно до частини одинадцятої статті 55 Закону України «Про вищу освіту» під час заміщення вакантних посад науково-педагогічних працівників - завідувачів (начальників) кафедр, професорів, доцентів, старших викладачів, викладачів укладенню трудового договору (контракту) передує конкурсний відбір, порядок проведення якого затверджується Вченою радою вищого навчального закладу.
Системний аналіз наведених вище норм дає підставу дійти висновку про те, що науково-педагогічні працівники приймаються на роботу шляхом укладення трудового договору, в тому числі, за контрактом на підставі рекомендації колегіального органу вищого навчального закладу, яка надається за результатами конкурсного відбору. Конкурс на заміщення посади науково-педагогічних працівників оголошується, якщо посада, на заміщення якої оголошується конкурс, вважається вакантною.
Вищий навчальний заклад відповідно до частини 7 статті 27 Закону України «Про вищу освіту» діє на підставі власного статуту.
Пунктом 3.1. Статуту, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 25 червня 2018 року № 688 «Про затвердження Статуту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого» передбачено, що університет є юридичною особою публічного права - державною установою, яка здійснює свою діяльність на засадах неприбутковості.
Відповідно до пункту 4.8 Статуту Вчена рада є колегіальним органом управління університету, який утворюється строком на п`ять років, склад якого затверджується наказом керівника закладу вищої освіти протягом п`яти робочих днів з дня закінчення повноважень попереднього складу Вченої ради.
Підпунктом 7 пункту 4.9 Статуту передбачено, що Вчена рада обирає за конкурсом таємним голосуванням на посади завідувачів кафедр, професорів, доцентів, директора наукової бібліотеки, затверджує порядок проведення конкурсу на зайняття посад науково-педагогічних працівників.
Рішення Вченої ради вводяться в дію наказами ректора (пункт 4.11 Статуту).
Положення про Вчену раду Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, затверджене протоколом Вченої ради університету № 5 від 25 грудня 2015 року та введено в дію наказом ректора від 28 грудня 2015 року № 236.
Кафедра є базовим структурним підрозділом університету, діяльність якої регулюється Статутом та Положенням про кафедру.
Відповідно до пункту 3.9 розділу 3 Положення про кафедру Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, затвердженого наказом ректора від 14 квітня 2016 року № 87, погодженого Вченою радою університету (протокол № 9 від 18 березня 2016 року), рішення кафедри оформлюється протоколом.
Керівництво кафедрою здійснює завідувач кафедри, до компетенції якого входить, зокрема, розподіл навчального навантаження між викладачами і контроль проведення викладачами кафедри усіх видів навчальних навантажень (пункт 3.3 Положення).
Крім того, на засіданнях кафедри, серед інших повноважень, вирішується питання розгляду кандидатур на посади завідувача кафедри, та вакантні посади інших науково-педагогічних працівників. Рішення кафедри проводиться шляхом відкритого голосування (пункти 3.8, 3.10 Положення).
Частиною першою статті 53 Закону України «Про вищу освіту» встановлено, що науково-педагогічні працівники - це особи, які за основним місцем роботи у закладах вищої освіти провадять навчальну, методичну, наукову (науково-технічну, мистецьку) та організаційну діяльність.
Відповідно до частини 3 статті 55 Закону України «Про вищу освіту» повний перелік посад науково-педагогічних і педагогічних працівників закладів вищої освіти установлюється Кабінетом Міністрів України. Перелік посад наукових працівників закладу вищої освіти визначається відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність».
Частиною одинадцятою статті 55 Закону України «Про вищу освіту» під час заміщення вакантних посад науково-педагогічних працівників - завідувачів (начальників) кафедр, професорів, доцентів, старших викладачів, викладачів укладенню трудового договору (контракту) передує конкурсний відбір, порядок проведення якого затверджується Вченою радою закладу вищої освіти.
Порядок проведення конкурсу визначено Положенням про конкурсний відбір та призначення на посади наукових, науково-педагогічних і педагогічних працівників Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, затвердженим Вченою радою Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого (протокол № 4 від 26 жовтня 2018 року) та введеним у дію наказом ректора Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого від 29 жовтня 2018 року № 225.
Конкурс оголошується наказом ректора університету (пункт 2.6 Положення).
Відповідно до пункту 2.7 Положення оголошення про проведення конкурсу, строки й умови його проведення публікуються на офіційному веб-сайті університету, а в разі обрання за конкурсом на посади деканів факультетів, директорів навчально-наукових інститутів, завідувачів кафедр - також у друкованих засобах масової інформації.
Пунктом 2.8 Положення передбачено, що оголошення про проведення конкурсу має містити: повну назву університету; найменування і кількість посад, на які оголошується конкурс; найменування навчальних дисциплін, викладання яких буде доручено кафедрою науково-педагогічному працівнику після обрання за конкурсом; строки подання заяв і документів; перелік необхідних документів; кінцеву дату прийняття документів; адресу, за якою приймаються заяви і документи, та номери телефонів університету, за якими надаються довідки про конкурс. Оголошення може містити й іншу інформацію про університет (факультет (навчально-науковий інститут), кафедру), умови роботи науково-педагогічних працівників тощо.
Пунктом 2.22 Положення передбачено, що кадрова комісія розглядає своєчасно подані для участі у конкурсі заяви та документи у встановленому порядку та в разі відповідності їх встановленим вимогам передає на відповідну кафедру.
Пунктом 2.23 Положення передбачено, що оцінка рівня професійної кваліфікації й особистісних якостей претендента проводиться кафедрою шляхом вивчення поданої претендентом заяви і доданих до неї документів.
Як вбачається з пункту 2.26 Положення за результатами обговорення кожного претендента, який бере участь у конкурсі, кафедра відкритим голосуванням простою більшістю голосів затверджує висновок про професійні й особистісні якості претендента. Рішення про рекомендацію або не рекомендацію його до обрання Вченою радою університету кафедра приймає таємним голосуванням. Якщо на одну або кілька посад претендують дві й більше осіб, то проводиться рейтингове голосування бюлетенями.
Пунктом 2.27 Положення передбачено, що висновок кафедри про кожного претендента й рішення з результатами таємного голосування по ньому передаються кадровій комісії, яка подає його разом з іншими документами на розгляд Вченої ради університету.
На засіданні Вченої ради голова кадрової комісії оголошує відомості про претендента (претендентів), висновок та рішення кафедри про рекомендацію або не рекомендацію його до обрання, результати рейтингу, після чого може бути проведено обговорення кандидатур членами вченої ради (пункт 2.28 Положення).
Вибори на вакантну посаду на засіданні Вченої ради університету проводиться таємним голосуванням. У разі, якщо на одну посаду науково-педагогічного працівника претендують дві або більше осіб, проводиться рейтингове голосування з використанням бюлетенів (пункт 2.29 Положення).
Рішення Вченої ради університету, прийняте за результатами голосування, є остаточним (пункт 2.34 Положення).
З особою, обраною Вченою радою або призначеною у встановленому порядку на посаду науково-педагогічного, педагогічного працівника або наукового працівника, укладається строковий трудовий договір (у випадках, прямо встановлених законами щодо окремих посад - контракт) (пункт 4.1 Положення).
Відповідно до пункту 4.2. Положення про конкурсний відбір підставою укладення трудового договору для науково-педагогічних працівників, які обираються за конкурсом, є введене в дію наказом ректора рішення Вченої ради про обрання і призначення на відповідну посаду науково-педагогічного працівника.
Пунктом 4.4 Положення передбачено, що у трудовому договорі (контракті) вказуються посада й умови оплати праці науково-педагогічного, педагогічного або наукового працівника; права й обов`язки сторін; визначається строк його дії.
Матеріали справи свідчать про те, що наказом ректора Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого № 86 від 03 квітня 2019 року оголошено конкурс на заміщення вакантних посад по відповідним кафедрам, у тому числі, на кафедрі господарського права на посаду доцента (для викладання дисципліни - «Господарське право») - 2 ставки.
В оголошені про проведення конкурсу зазначалася інформація, яка відповідає пункту 2.8 Положення про конкурсний відбір. В оголошенні не містилося інформації про умови праці науково-педагогічних працівників - робочий час, оплату праці, навчальне навантаження тощо.
11 червня 2019 року на засіданні Вченої ради Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого за результатами таємного голосування прийнято рішення про обрання на вакантну посаду доцента кафедри господарського права (0,5 ставки) ОСОБА_1 та цього ж дня вона подала заяву про призначення її на посаду доцента кафедри господарського права 0,5 ставки, ознайомилась з наказом № 219-к від 24 червня 2019 року, про що свідчить її особистий підпис та підписала трудовий договір з відповідачем від 01 липня 2019 року.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог щодо визнання незаконними рішень, суд першої інстанції, правильно зазначив, що позивачці було відомо про те, що вакантна посада доцента становить лише 0,5 ставки як під час засідання кафедри, так і на засіданні Вченої ради. При цьому будь-яких заперечень та незгоди вона не висловлювала. Навпаки, вона подала заяву на ім`я ректора Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого про прийняття її на роботу за результатами конкурсу на 0,5 ставки доцента кафедри господарського права. Таким чином, ОСОБА_1 погодилася працювати на запропонованих умовах та уклала відповідний трудовий договір. Проходження конкурсу і обрання претендента дає йому лише право на укладання трудового договору, але встановлення умов праці за цим договором здійснюється відповідно до трудового законодавства, оскільки роботодавець не зобов`язаний при укладенні нового строкового договору з працівником зберігати умові праці такі ж, які були визначені попереднім строковим договором.
Посилання позивачки на дискримінаційний підхід за ознаками віку є безпідставними, оскільки ОСОБА_1 нарівні з іншими претендентками пройшла конкурс та отримала посаду доцента із ставкою 0,5 як і інші кандидатки ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , що брали участь у конкурсі.
Не заслуговують на увагу і доводи позивачки щодо рейтингового голосування, оскільки, як зазначила позивачка в своєму позові, голосування проводилося бюлетенями, що відповідає пункту 2.26 Положення про конкурсний відбір та призначення на посади наукових, науково-педагогічних і педагогічних працівників Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого. Свою незгоду або будь - які заперечення щодо того, що вакантна посада доцента становить лише 0,5 ставки, про що їй було відомо як під час засідання кафедри, так і на засіданні Вченої ради, вона не висловлювала.
Також, погоджується судова колегія і з висновком суду щодо відмови в задоволенні позовної вимоги щодо стягнення моральної шкоди, виходячи з наступного.
Статтею 1167 ЦК України передбачено, що моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Відповідно до статті 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав і полягає у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів, у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку із знищенням чи пошкодженням її майна і таке інше Моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб. Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При вирішенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості. Моральна шкода - відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, та не пов`язана з розміром цього відшкодування.
В суді апеляційної інстанції позивачка пояснила, що підставою для відшкодування моральної шкоди є примусове переведення на менший обсяг роботи, що завдало їй моральних страждань. Вважала, що ця компенсація сприятиме заспокоєнню та покращенню її душевного стану.
При цьому, позивачка не зазначила, в чому полягає протиправність дій або бездіяльність відповідача за умови, що їй було завчасно відомо про розмір ставки, на яку вона претендує.
Таким чином, виходячи з наведеного, колегія суддів приходить до висновку про безпідставність і необґрунтованість цієї вимоги, в задоволенні якої суд першої інстанції обґрунтовано відмовив.
Водночас, колегія суддів звертає увагу на те, що як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулась особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення залежить і застосування конкретного способу захисту цивільного права. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цим діянням наслідкам.
Вказані висновки відповідають правовим позиціям, викладеним у постановах Великої Палати Верховного Суду від 05 червня 2018 року у справі № 338/180/17 (провадження № 14-144цс18).
Позовних вимог щодо оскарження підстав працевлаштування, скасування наказу про призначення переможця конкурсу на посаду позивачка не пред`являла, укладений з відповідачем трудовий договір не оскаржувала.
За таких обставин, доводи та вимоги, викладені в апеляційній скарзі, не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи, а стосуються переоцінки доказів.
Вирішуючи спір, який виник між сторонами справи, суд першої інстанції правильно визначився з характером спірних правовідносин та нормами матеріального права, які підлягають застосуванню, повно та всебічно дослідив обставини справи та наявні у справі докази, надав їм належну оцінку, у результаті чого ухвалив законне й обґрунтоване судове рішення, яке відповідає вимогам матеріального та процесуального права.
Докази та обставини, на які посилається ОСОБА_1 в апеляційній скарзі, були предметом дослідження судом першої інстанції і при їх дослідженні та встановленні судом були дотримані норми матеріального і процесуального права.
Оскільки судове рішення перевіряється в межах доводів та вимог апеляційної скарги, судова колегія визнає, що судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, що відповідно до статті 375 ЦПК України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду - залишенню без змін.
Відповідно до статті 141 ЦПК України, а також згідно із пунктом 35 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах» № 10 від 17 жовтня 2014 року із змінами зазначено, що, вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд має враховувати положення статті 141 ЦПК України та керуватися тим, що судовий збір та інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки апеляційну скаргу залишено без задоволення, підстав для перерозподілу судових витрат немає.
У зв`язку зі складністю справи повний текст судового рішення складено відповідно до частини 6 статті 259 ЦПК України.
Керуючись ст. ст. 367, 368, п.1 ч.1 ст.374, ст.375, ст. ст. 381-384, 389 ЦПК України
п о с т а н о в и в:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Київського районного суду м. Харкова від 30 липня 2020 року - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом 30 днів з дня набрання законної сили.
Головуючий І.В. Бурлака
Судді А.В. Котелевець
В.Б. Яцина
Повний текст постанови складено 16 листопада 2020 року.