Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 серпня 2020 р. № 520/7731/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панова М.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної казначейської служби України в Новобаварському районі м. Харкова, Державної установи "Харківське СІЗО № 27" про визнання дій протиправними та стягнення моральної шкоди, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати неправомірними дії Державної установи "Харківське СІЗО № 27" та такими, що порушили право позивача на ефективні засоби правового захисту при відправленні кореспонденції: до Харківського окружного адміністративного суду 18.03.2020, 02.04.2020, 09.04.2020; до захисників Богомазову П.С. та Лукашової А.А. 27.03.2020 та 15.04.2020; до Другого апеляційного адміністративного суду 16.04.2020; до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду 22.04.2020; до Великої палати Верховного суду 13.05.2020; до Сумського апеляційного суду 21.05.2020; стягнути з Державної казначейської служби України в Новобаварському районі м. Харкова (ЄДРПОУ 37999612) на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) моральну шкоду в сумі, еквівалентній 4500 євро за курсом НБУ на момент стягнення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржувані дії відповідачів є протиправними та такими, що суперечать нормам законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
Ухвалою суду від 17.06.2020 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачам, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення, які містяться в матеріалах справи.
Представником Державної казначейської служби України в Новобаварському районі м. Харкова 30.06.2020 до суду надано відзив на позов, в якому зазначено, що дії відповідача є правомірними, та відповідають вимогам чинного законодавства. В задоволенні адміністративного позову просить відмовити.
Представником Державної установи "Харківське СІЗО № 27" 08.07.2020 до суду надано відзив на позов, в якому зазначено, що дії відповідача відповідають вимогам чинного законодавства та порушують прав позивача. В задоволенні адміністративного позову просить відмовити.
Оцінивши повідомлені сторонами обставини, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що згідно довідки позивач, ОСОБА_1 , засуджена 23.09.2015 Червонозаводським райсудом м. Харкова за ст. 27 ч. 4, ст. 115 ч. 2 п. 6, ст. 115 ч. 2 п. 11 КК України 2001 року до довічного позбавлення волі з конфіскацією майна. З 10.10.2018 кримінальне провадження здійснював Харківський апеляційний суд. Ухвалою Харківського апеляційного суду від 06.12.2018 міра запобіжного заходу продовжена до вирішення питання в апеляційній інстанції. 06.11.2018 прибула до Харківського СІЗО з Київського СІЗО. Постановою Верховного суду від 08.05.2020 кримінальне провадження розподілено до апеляційного розгляду на Сумський Апеляційний суд. ОСОБА_1 має статус - ув`язненої.
Листування ув`язнених і засуджених здійснюється на підставі частини 3 розділу VII Наказу Міністерства юстиції України від 14.06.2019 №1769/5 «Про затвердження правил внутрішнього розпорядку слідчих ізоляторів Державної кримінально-виконавчої служби України» (далі - Наказ). Вищезазначеним наказом встановлено наступне.
1. Відповідно до статті 13 Закону України «Про попереднє ув`язнення» ув`язнені можуть листуватися з родичами та іншими громадянами, а також з підприємствами, установами, організаціями з письмового дозволу особи або органу, які здійснюють кримінальне провадження. Засуджені, вироки щодо яких набрали законної сили, які на підставі статті 90 Кримінально-виконавчого кодексу України тимчасово залишені в СІЗО або переведені до СІЗО з арештного дому, виправного центру, дисциплінарного батальйону або виправної колонії, у разі обрання щодо них запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у зв`язку з іншим кримінальним провадженням листуються з письмового дозволу особи або органу, які здійснюють кримінальне провадження. Листування засуджених здійснюється у порядку, визначеному статтями 8, 113 Кримінально-виконавчого кодексу України. Засудженим дозволяється одержувати і надсилати листи і телеграми за свій рахунок без обмеження їх кількості. Листування між засудженими, що перебувають у місцях позбавлення волі і не є родичами, допускається тільки з дозволу адміністрації СІЗО. Оплата витрат за пересилання кореспонденції (за винятком апеляційних та касаційних скарг) здійснюється за рахунок відправника. Якщо ув`язнений чи засуджений не має коштів на придбання марки, конверта або інших предметів для листування, вони видаються йому за рахунок СІЗО.
2. Заяви ув`язнених з питань оскарження в судовому порядку рішень, дій чи бездіяльності слідчого або прокурора, а також оскарження ухвал слідчого судді про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, або продовження строків тримання під вартою, або про застосування тимчасового чи екстрадиційного арешту адміністрація СІЗО надсилає до визначеного законом суду протягом доби з часу їх подання.
3. Скарги на дії чи рішення слідчого адміністрація СІЗО надсилає прокуророві, а скарги на дії та рішення прокурора - прокуророві вищого рівня не пізніше трьох діб з часу їх подання.
4. Інші скарги, заяви, клопотання і листи, пов`язані з кримінальним провадженням, не пізніше трьох діб із часу їх подання адміністрація СІЗО надсилає особі або органу, що здійснюють кримінальне провадження, які розглядають їх у встановленому законом порядку. Скарги, заяви і листи з питань, не пов`язаних з кримінальним провадженням, адміністрація СІЗО розглядає або надсилає за належністю в порядку, встановленому Законом України «Про попереднє ув`язнення» та цими Правилами.
5. Кореспонденція, яку одержують і надсилають ув`язнені та засуджені, підлягає перегляду, за винятком випадків, передбачених Законом України «Про попереднє ув`язнення», Кримінально-виконавчим кодексом України та цими Правилами. Перегляд кореспонденції, яку надсилають ув`язнені та засуджені, здійснюється з письмового дозволу начальника СІЗО на підставі рапорту працівника оперативного підрозділу СІЗО з огляду на індивідуальні ризики окремих ув`язнених чи засуджених з обов`язковим встановленням строку перегляду.
6. Кореспонденція, яку ув`язнені та засуджені адресують Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини, Європейському суду з прав людини, а також іншим відповідним органам міжнародних організацій, членом або учасником яких є Україна, уповноваженим особам таких міжнародних організацій, до суду та прокуророві, перегляду не підлягає і надсилається за адресою протягом доби з часу її подання. Кореспонденція, яку ув`язнені та засуджені одержують від зазначених органів та осіб, перегляду не підлягає.
7. Кореспонденція, яку ув`язнені чи засуджені адресують захиснику у кримінальному провадженні, що здійснює свої повноваження відповідно до положень Кримінально-виконавчого кодексу України, перегляду не підлягає і надсилається за адресою протягом доби з часу її подання. Кореспонденція, яку ув`язнені та засуджені одержують від такого захисника, перегляду не підлягає. Ув`язнений та засуджений має право передати кореспонденцію з питань кримінального провадження захиснику у кримінальному провадженні, що здійснює свої повноваження відповідно до Кримінально-виконавчого кодексу України, безпосередньо під час побачення з ним.
8. Перед надісланням кореспонденції, зазначеної в пунктах 6, 7 цієї глави, ув`язнені та засуджені особисто запечатують її у конверти та передають відповідальній посадовій особі СІЗО. Під час отримання такої кореспонденції для надіслання відповідальна посадова особа СІЗО видає ув`язненому чи засудженому талон-підтвердження. Зазначену кореспонденцію ув`язнений або засуджений одержує під особистий підпис. У разі відмови ув`язненого або засудженого отримати кореспонденцію вона в запечатаному вигляді (конверті) долучається до особової справи ув`язненого або засудженого, а на конверті робиться відмітка «Отримати відмовився».
9. Іншу кореспонденцію ув`язнені та засуджені у незапечатаному вигляді кладуть у поштові скриньки, які вивішуються перед прогулянковими двориками та на території відділення, де розміщуються засуджені, які залишені в СІЗО для роботи з господарського обслуговування. Кореспонденцію щодня виймає з поштових скриньок персонал СІЗО, призначений наказом начальника СІЗО.
10. Листи і телеграми, адресовані співучасникам на волі, потерпілим, свідкам злочину, що містять будь-які відомості, які стосуються кримінального провадження, образи, погрози, заклики до розправи, вчинення кримінального або іншого правопорушення, інформацію про охорону СІЗО, його персонал, способи передавання заборонених предметів та інші відомості, які можуть перешкодити встановленню істини у кримінальному провадженні або сприяти вчиненню кримінального правопорушення, виконані тайнописом, шифром, містять державну або іншу таємницю, що охороняється законом, адресату не відправляються, ув`язненим і засудженим не вручаються і передаються особі або органу, які здійснюють кримінальне провадження, чи відповідним органам Національної поліції України. Про вилучення таких листів адміністрація СІЗО сповіщає ув`язненого чи засудженого та прокурора.
11. Листи, що надійшли на ім`я ув`язнених чи засуджених, які вибули із СІЗО, не пізніше триденного строку персонал СІЗО, призначений наказом начальника СІЗО, пересилає за місцем їх вибуття.
12. Реєстрація кореспонденції ув`язнених і засуджених визначається чинним законодавством.
21. Відшкодування витрат за пересилання кореспонденції, адресованої Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини та його представникам, Європейському суду з прав людини, а також іншим відповідним органам міжнародних організацій, членом або учасником яких є Україна, уповноваженим особам таких міжнародних організацій, до суду та прокуророві, проводиться з коштів, які є на особових рахунках ув`язнених та засуджених. Якщо на особовому рахунку ув`язненого чи засудженого немає коштів, така кореспонденція пересилається за рахунок коштів, передбачених кошторисом на утримання СІЗО.»
Щодо кореспонденції до Харківського окружного адміністративного суду («неправомірна відмова» відправки за допомогою «Укрпошти - експрес»), представником Державної установи "Харківський слідчий Ізолятор", суд зазначає наступне.
Згідно довідки наданої начальником фінансового відділу - головним бухгалтером установи, - «Пересилання кореспонденції шляхом користування поштовою послугою «Укрпошта Експрес» здійснюється фізичною або юридичною особою у будь-якому відділенні АТ «Укрпошта» за готівковий або безготівковий розрахунок. У зв`язку з тим, що грошові кошти замовника даної послуги - фізичної особи, взятої під варту, знаходяться на депозитному рахунку державної установи «Харківський слідчий ізолятор», відкритому у Держказначействі України, здійснення оплати за вищевказане пересилання можливе лише безготівковим шляхом. Безготівкова оплата цієї послуг вимагає укладання двостороннього договору між двома юридичними особами, одна з яких є Виконавець послуги (АТ «Укрпошта»), а інша - Замовник, який одночасно є Відправником, адреса та повні банківські реквізити якого повинні відповідати реквізитам Замовника (п. 2.7 Договору про надання послуги з пересилання відправлень «Укрпошта - Експрес») Наявність третьої сторони - іншого Відправника, яка доручає Замовнику (у даному випадку державній установі «Харківський слідчий ізолятор») пересилання відправлень «Укрпошта - Експрес» цим Договором не передбачена (Згідно Порядку пересилання відправлень «Укрпошта - Експрес», розроблених відповідно до Закону України «Про поштовий зв`язок», Правил надання послуг поштового зв`язку затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №270 та внутрішніх документів АТ «Укрпошта», розміщених на офіційному сайті www.ukrposhta.ua. Вся вищезазначена інформація була неодноразово доведена до відома ОСОБА_1 , яка є фізичною особою - Замовником, письмово та на особистих прийомах начальником фінансового відділу - головним бухгалтером установи.
Щодо кореспонденції до адвоката Богомазова («несвоєчасна відправка») представником Державної установи "Харківський слідчий Ізолятор", суд зазначає наступне.
Відповідно Наказу частини 3 розділу VII, «Перед надісланням кореспонденції, зазначеної в пунктах 6, 7 цієї глави, ув`язнені та засуджені особисто запечатують її у конверти та передають відповідальній посадовій особі СІЗО». Кореспонденція надається в запечатаному вигляді і дату вказану ув`язненим або засудженим на кореспонденції не має можливості звірити. Лист на який вказує ОСОБА_1 начебто від 27.03.2020 Державна установа «Харківський слідчий ізолятор» реєструє відповідну заяву на відправку кореспонденції в закритому вигляді. Згідно журналу №11-13 обліку закритої вихідної кореспонденції осіб, які тримаються в державній установі «Харківський слідчий ізолятор» заява на відправку була зареєстрована 30.03.2020 (понеділок). Платіжне доручення №456 від 30.03.2020 (понеділок) оплачено Держказначейством 31.03.2020 (вівторок). Рахунок-фактура та платіжне доручення додається. Відправлено 01.04.2020 (середа).
Пересилання відправлень засуджених та осіб взятих під варту, проводиться за рахунок цих осіб за наявності грошових коштів на їх особистих рахунках, які відкриті в установах Держказначейства і є депозитними рахунками установ, де вони утримуються. Для пересилання кореспонденції за рахунок особи, взятої під варту, відповідальна особа установи, яка одержала заяву та кореспонденцію для відправлення від цієї особи, взятої під варту, отримує у поштовому відділенні рахунок - фактуру на вартість марок, необхідних для цього відправлення та надає цей рахунок - фактуру до фінансового відділу установи для подальшої його оплати. Платіжні документи на перерахування вартості цього відправлення на рахунок АТ «Укрпошта» з особового рахунку особи Замовника передаються до відділу Держказначейства України. Безпосереднє відправлення можливо тільки після проведення оплати та отримання фінансовим відділом установи платіжного доручення з органу Держказначейства України. І тільки після цього відповідальна особа установи має можливість здійснити відправлення вказаної заяви Замовника кореспонденції.
Щодо кореспонденції до Харківського окружного адміністративного суду («несвоєчасна відправка») представником Державної установи "Харківський слідчий Ізолятор", суд зазначає наступне.
Відповідно Наказу частини 3 розділу VII, «Перед надісланням кореспонденції, зазначеної в пунктах 6, 7 цієї глави, ув`язнені та засуджені особисто запечатують її у конверти та передають відповідальній посадовій особі СІЗО». Кореспонденція надається в запечатаному вигляді і дату вказану ув`язненим або засудженим на кореспонденції не має можливості звірити. Лист на який вказує ОСОБА_1 начебто від 02.04.2020. Державна установа «Харківський слідчий ізолятор» реєструє відповідну заяву на відправку кореспонденції в закритому вигляді. Згідно журналу №11-13 обліку закритої вихідної кореспонденції осіб, які тримаються в державній установі «Харківський слідчий ізолятор» заява на відправку була зареєстрована 03.04.2020 (п`ятниця). Платіжне доручення №472 від 03.04.2020 (п`ятниця) оплачено Держказначейством 06.04.2020 (понеділок). Відправлено 07.04.2020 (вівторок).
Для пересилання кореспонденції за рахунок особи, взятої під варту, відповідальна особа установи, яка одержала заяву та кореспонденцію для відправлення від цієї особи, взятої під варту, отримує у поштовому відділенні рахунок - фактуру на вартість марок, необхідних для цього відправлення та надає цей рахунок - фактуру до фінансового відділу установи для подальшої його оплати. Платіжні документи на перерахування вартості цього відправлення на рахунок АТ «Укрпошта» з особового рахунку особи Замовника передаються до відділу Держказначейства України. Відділення Держказначейства України проводить всі платежі відповідно до наказів Мінфіну України і у вихідні (субота, неділя) та святкові дні ніяких фінансових операцій не здійснює Таким чином, якщо особа, взята під варту, надає кореспонденцію для поштового відправлення напередодні вихідних чи святкових днів, оплата цієї послуги здійснюється у наступний робочий день, а безпосереднє відправлення можливо тільки після проведення оплати та отримання фінансовим відділом установи платіжного доручення з органу Держказначейства України. І тільки після цього відповідальна особа установи має можливість здійснити відправлення вказаної заяви Замовника кореспонденції.
Щодо кореспонденції до Харківського окружного адміністративного суду («неправомірна відмова, несвоєчасна відправка») представником Державної установи "Харківський слідчий Ізолятор", суд зазначає наступне.
Пересилання кореспонденції шляхом користування поштовою послугою «Укрпошта Експрес» здійснюється фізичною або юридичною особою у будь-якому відділенні АТ «Укрпошта за готівковий або безготівковий розрахунок. У зв`язку з тим, що грошові кошти замовника даної послуги - фізичної особи, взятої під варту, знаходяться на депозитному рахунку державної установи «Харківський слідчий ізолятор», відкритому у Держказначействі України, здійснення оплати за вищевказане пересилання можливе лише безготівковим шляхом. Безготівкова оплата цієї послуг вимагає укладання двостороннього договору між двома юридичними особами, одна з яких є Виконавець послуги (АТ «Укрпошта»), а інша - Замовник, який одночасно є Відправником, адреса та повні банківські реквізити якого повинні відповідати реквізитам Замовника (п. 2.7 Договору про надання послуги з пересилання відправлень «Укрпошта - Експрес») Наявність третьої сторони - іншого Відправника, яка доручає Замовнику (у даному випадку державній установі «Харківський слідчий ізолятор») пересилання відправлень «Укрпошта - Експрес» цим Договором не передбачена (Згідно Порядку пересилання відправлень «Укрпошта - Експрес», розроблених відповідно до Закону України «Про поштовий зв`язок», Правил надання послуг поштового зв`язку затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 270 від 05.03.200 року та внутрішніх документів АТ «Укрпошта», розміщених на офіційному сайті www.ukrposhta.ua. Вся вищезазначена інформація була неодноразово доведена до відома ОСОБА_1 , яка є фізичною особою - Замовником, письмово та на особистих прийомах начальником фінансового відділу - головним бухгалтером установи.
Відповідно Наказу частини 3 розділу VII, «Перед надісланням кореспонденції, зазначеної в пунктах 6, 7 цієї глави, ув`язнені та засуджені особисто запечатують її у конверти та передають відповідальній посадовій особі СІЗО». Кореспонденція надається в запечатаному вигляді і дату вказану ув`язненим або засудженим на кореспонденції не має можливості звірити. Лист на який вказує ОСОБА_1 від 09.04.2020 Державна установа «Харківський слідчий ізолятор» реєструє відповідну заяву на відправку кореспонденції в закритому вигляді. Згідно журналу №11-13 обліку закритої вихідної кореспонденції осіб, які тримаються в державній установі «Харківський слідчий ізолятор» заява на відправку була зареєстрована 10.04.2020 (п`ятниця). Платіжне доручення №527 від 13.04.2020 (понеділок) оплачено Держказначейством 14.04.2020 (вівторок). Відправлено 14.04.2020 (вівторок).
Для пересилання кореспонденції за рахунок особи, взятої під варту, відповідальна особа установи, яка одержала заяву та кореспонденцію для відправлення від цієї особи, взятої під варту, отримує у поштовому відділенні рахунок - фактуру на вартість марок, необхідних для цього відправлення та надає цей рахунок - фактуру до фінансового відділу установи для подальшої його оплати. Платіжні документи на перерахування вартості цього відправлення на рахунок АТ «Укрпошта» з особового рахунку особи Замовника передаються до відділу Держказначейства України. Відділення Держказначейства України проводить всі платежі відповідно до наказів Мінфіну України і у вихідні (субота, неділя) та святкові дні ніяких фінансових операцій не здійснює Таким чином, якщо особа, взята під варту, надає кореспонденцію для поштового відправлення напередодні вихідних чи святкових днів, оплата цієї послуги здійснюється у наступний робочий день, а безпосереднє відправлення можливо тільки після проведення оплати та отримання фінансовим відділом установи платіжного доручення з органу Держказначейства України. І тільки після цього відповідальна особа установи має можливість здійснити відправлення вказаної заяви Замовника кореспонденції.
Щодо кореспонденції до Лукашової («неправомірна відмова, несвоєчасна відправка») представником Державної установи "Харківський слідчий Ізолятор", суд зазначає наступне.
Пересилання кореспонденції шляхом користування поштовою послугою «Укрпошта Експрес» здійснюється фізичною або юридичною особою у будь-якому відділенні АТ «Укрпошта за готівковий або безготівковий розрахунок. У зв`язку з тим, що грошові кошти замовника даної послуги - фізичної особи, взятої під варту, знаходяться на депозитному рахунку державної установи «Харківський слідчий ізолятор», відкритому у Держказначействі України, здійснення оплати за вищевказане пересилання можливе лише безготівковим шляхом. Безготівкова оплата цієї послуг вимагає укладання двостороннього договору між двома юридичними особами, одна з яких є Виконавець послуги (АТ «Укрпошта»), а інша - Замовник, який одночасно є Відправником, адреса та повні банківські реквізити якого повинні відповідати реквізитам Замовника (п. 2.7 Договору про надання послуги з пересилання відправлень «Укрпошта - Експрес») Наявність третьої сторони - іншого Відправника, яка доручає Замовнику (у даному випадку державній установі «Харківський слідчий ізолятор») пересилання відправлень «Укрпошта - Експрес» цим Договором не передбачена (Згідно Порядку пересилання відправлень «Укрпошта - Експрес», розроблених відповідно до Закону України «Про поштовий зв`язок», Правил надання послуг поштового зв`язку затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №270 та внутрішніх документів АТ «Укрпошта», розміщених на офіційному сайті www.ukrposhta.ua. Вся вищезазначена інформація була неодноразово доведена до відома ОСОБА_1 , яка є фізичною особою - Замовником, письмово та на особистих прийомах начальником фінансового відділу - головним бухгалтером установи.
Відповідно Наказу частини 3 розділу VII, «Перед надісланням кореспонденції, зазначеної в пунктах 6, 7 цієї глави, ув`язнені та засуджені особисто запечатують її у конверти та передають відповідальній посадовій особі СІЗО». Кореспонденція надається в запечатаному вигляді і дату вказану ув`язненим або засудженим на кореспонденції не має можливості звірити. Лист на який вказує ОСОБА_1 від 15.04.2020 Державна установа «Харківський слідчий ізолятор» реєструє відповідну заяву на відправку кореспонденції в закритому вигляді. Згідно журналу №11-13 обліку закритої вихідної кореспонденції осіб, які тримаються в державній установі «Харківський слідчий ізолятор» заява на відправку була зареєстрована 16.04.2020 (четвер). Платіжне доручення №564 від 16.04.2020 (четвер) оплачено Держказначейством 17.04.2020 (п`ятниця). Рахунок-фактура та платіжне доручення додається. Відправлено 21.04.2020 (вівторок), оскільки 19.04.2020 відзначався Великдень та 20.04.2020 (понеділок) був вихідний день.
Для пересилання кореспонденції за рахунок особи, взятої під варту, відповідальна особа установи, яка одержала заяву та кореспонденцію для відправлення від цієї особи, взятої під варту, отримує у поштовому відділенні рахунок - фактуру на вартість марок, необхідних для цього відправлення та надає цей рахунок - фактуру до фінансового відділу установи для подальшої його оплати. Платіжні документи на перерахування вартості цього відправлення на рахунок АТ «Укрпошта» з особового рахунку особи Замовника передаються до відділу Держказначейства України. Відділення Держказначейства України проводить всі платежі відповідно до наказів Мінфіну України і у вихідні (субота, неділя) та святкові дні ніяких фінансових операцій не здійснює Таким чином, якщо особа, взята під варту, надає кореспонденцію для поштового відправлення напередодні вихідних чи святкових днів, оплата цієї послуги здійснюється у наступний робочий день, а безпосереднє відправлення можливо тільки після проведення оплати та отримання фінансовим відділом установи платіжного доручення з органу Держказначейства України. І тільки після цього відповідальна особа установи має можливість здійснити відправлення вказаної заяви Замовника кореспонденції.
Щодо кореспонденції до Другого апеляційного адміністративного суду («неправомірна відмова, несвоєчасна відправка») представником Державної установи "Харківський слідчий Ізолятор", суд зазначає наступне.
Пересилання кореспонденції шляхом користування поштовою послугою «Укрпошта Експрес» здійснюється фізичною або юридичною особою у будь-якому відділенні АТ «Укрпошта за готівковий або безготівковий розрахунок. У зв`язку з тим, що грошові кошти замовника даної послуги - фізичної особи, взятої під варту, знаходяться на депозитному рахунку державної установи «Харківський слідчий ізолятор», відкритому у Держказначействі України, здійснення оплати за вищевказане пересилання можливе лише безготівковим шляхом. Безготівкова оплата цієї послуг вимагає укладання двостороннього договору між двома юридичними особами, одна з яких є Виконавець послуги (АТ «Укрпошта»), а інша - Замовник, який одночасно є Відправником, адреса та повні банківські реквізити якого повинні відповідати реквізитам Замовника (п. 2.7 Договору про надання послуги з пересилання відправлень «Укрпошта - Експрес») Наявність третьої сторони - іншого Відправника, яка доручає Замовнику (у даному випадку державній установі «Харківський слідчий ізолятор») пересилання відправлень «Укрпошта - Експрес» цим Договором не передбачена (Згідно Порядку пересилання відправлень «Укрпошта - Експрес», розроблених відповідно до Закону України «Про поштовий зв`язок», Правил надання послуг поштового зв`язку затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №270 та внутрішніх документів АТ «Укрпошта», розміщених на офіційному сайті www.ukrposhta.ua.
Вся вищезазначена інформація була неодноразово доведена до відома ОСОБА_1 , яка є фізичною особою - Замовником, письмово та на особистих прийомах начальником фінансового відділу - головним бухгалтером установи
Відповідно Наказу частини 3 розділу VII, «Перед надісланням кореспонденції, зазначеної в пунктах 6, 7 цієї глави, ув`язнені та засуджені особисто запечатують її у конверти та передають відповідальній посадовій особі СІЗО». Кореспонденція надається в запечатаному вигляді і дату вказану ув`язненим або засудженим на кореспонденції не має можливості звірити. Лист на який вказує ОСОБА_1 від 16.04.2020 Державна установа «Харківський слідчий ізолятор» реєструє відповідну заяву на відправку кореспонденції в закритому вигляді. Згідно журналу № 11-13 обліку закритої вихідної кореспонденції осіб, які тримаються в державній установі «Харківський слідчий ізолятор» заява на відправку була зареєстрована 17.04.2020р. (п`ятниця). Платіжне доручення №568 від 17.04.2020 (п`ятниця) оплачено Держказначейством 21.04.2020р. (вівторок). Відправлено 22.04.2020 (середа), оскільки 19.04.2020 відзначався Великдень та 20.04.2020 (понеділок) був вихідний день .
Для пересилання кореспонденції за рахунок особи, взятої під варту, відповідальна особа установи, яка одержала заяву та кореспонденцію для відправлення від цієї особи, взятої під варту, отримує у поштовому відділенні рахунок - фактуру на вартість марок, необхідних для цього відправлення та надає цей рахунок - фактуру до фінансового відділу установи для подальшої його оплати. Платіжні документи на перерахування вартості цього відправлення на рахунок АТ «Укрпошта» з особового рахунку особи Замовника передаються до відділу Держказначейства України. Відділення Держказначейства України проводить всі платежі відповідно до наказів Мінфіну України і у вихідні (субота, неділя) та святкові дні ніяких фінансових операцій не здійснює Таким чином, якщо особа, взята під варту, надає кореспонденцію для поштового відправлення напередодні вихідних чи святкових днів, оплата цієї послуги здійснюється у наступний робочий день, а безпосереднє відправлення можливо тільки після проведення оплати та отримання фінансовим відділом установи платіжного доручення з органу Держказначейства України.
І тільки після цього відповідальна особа установи має можливість здійснити відправлення вказаної заяви Замовника кореспонденції.
Щодо кореспонденції до Верховного суду Касаційного адміністративного суду м. Києва («несвоєчасна відправка») представником Державної установи "Харківський слідчий Ізолятор", суд зазначає наступне.
Відповідно Наказу частини 3 розділу VII, «Перед надісланням кореспонденції, зазначеної в пунктах 6, 7 цієї глави, ув`язнені та засуджені особисто запечатують її у конверти та передають відповідальній посадовій особі СІЗО». Кореспонденція надається в запечатаному вигляді і дату вказану ув`язненим або засудженим на кореспонденції не має можливості звірити. Лист на який вказує ОСОБА_1 від 22.04.2020 Державна установа «Харківський слідчий ізолятор» реєструє відповідну заяву на відправку кореспонденції в закритому вигляді. Згідно журналу №11-13 обліку закритої вихідної кореспонденції осіб, які тримаються в державній установі «Харківський слідчий ізолятор» заява на відправку була зареєстрована 23.04.2020 (четвер). Платіжне доручення №601 від 23.04.2020 (четвер) оплачено Держказначейством 28.04.2020 (вівторок). Відправлено 29.04.2020 (середа).
Для пересилання кореспонденції за рахунок особи, взятої під варту, відповідальна особа установи, яка одержала заяву та кореспонденцію для відправлення від цієї особи, взятої під варту, отримує у поштовому відділенні рахунок - фактуру на вартість марок, необхідних для цього відправлення та надає цей рахунок - фактуру до фінансового відділу установи для подальшої його оплати. Платіжні документи на перерахування вартості цього відправлення на рахунок АТ «Укрпошта» з особового рахунку особи Замовника передаються до відділу Держказначейства України. Відділення Держказначейства України проводить всі платежі відповідно до наказів Мінфіну України і у вихідні (субота, неділя) та святкові дні ніяких фінансових операцій не здійснює Таким чином, якщо особа, взята під варту, надає кореспонденцію для поштового відправлення напередодні вихідних чи святкових днів, оплата цієї послуги здійснюється у наступний робочий день, а безпосереднє відправлення можливо тільки після проведення оплати та отримання фінансовим відділом установи платіжного доручення з органу Держказначейства України. І тільки після цього відповідальна особа установи має можливість здійснити відправлення вказаної заяви Замовника кореспонденції.
Щодо кореспонденції до Великої Палати Верховного суду («несвоєчасна відправка») представником Державної установи "Харківський слідчий Ізолятор", суд зазначає наступне.
Відповідно Наказу частини 3 розділу VII, «Перед надісланням кореспонденції, зазначеної в пунктах 6, 7 цієї глави, ув`язнені та засуджені особисто запечатують її у конверти та передають відповідальній посадовій особі СІЗО». Кореспонденція надається в запечатаному вигляді і дату вказану ув`язненим або засудженим на кореспонденції не має можливості звірити. Лист на який вказує ОСОБА_1 від 13.05.2020 Державна установа «Харківський слідчий ізолятор» реєструє відповідну заяву на відправку кореспонденції в закритому вигляді. Згідно журналу №11-13 обліку закритої вихідної кореспонденції осіб, які тримаються в державній установі «Харківський слідчий ізолятор» заява на відправку була зареєстрована 14.05.2020 (четвер). Платіжне доручення №746 від 14.05.2020 (четвер) оплачено Держказначейством 15.05.2020 (п`ятниця). Відправлено 18.05.2020 (понеділок).
Для пересилання кореспонденції за рахунок особи, взятої під варту, відповідальна особа установи, яка одержала заяву та кореспонденцію для відправлення від цієї особи, взятої під варту, отримує у поштовому відділенні рахунок - фактуру на вартість марок, необхідних для цього відправлення та надає цей рахунок - фактуру до фінансового відділу установи для подальшої його оплати. Платіжні документи на перерахування вартості цього відправлення на рахунок АТ «Укрпошта» з особового рахунку особи Замовника передаються до відділу Держказначейства України. Безпосереднє відправлення можливо тільки після проведення оплати та отримання фінансовим відділом установи платіжного доручення з органу Держказначейства України. І тільки після цього відповідальна особа установи має можливість здійснити відправлення вказаної заяви Замовника кореспонденції.
Щодо кореспонденції до Сумського апеляційного суду («неправомірна відмова, несвоєчасна відправка») представником Державної установи "Харківський слідчий Ізолятор", суд зазначає наступне.
Пересилання кореспонденції шляхом користування поштовою послугою «Укрпошта Експрес» здійснюється фізичною або юридичною особою у будь-якому відділенні АТ «Укрпошта за готівковий або безготівковий розрахунок. У зв`язку з тим, що грошові кошти замовника даної послуги - фізичної особи, взятої під варту, знаходяться на депозитному рахунку державної установи «Харківський слідчий ізолятор», відкритому у Держказначействі України, здійснення оплати за вищевказане пересилання можливе лише безготівковим шляхом. Безготівкова оплата цієї послуг вимагає укладання двостороннього договору між двома юридичними особами, одна з яких є Виконавець послуги (АТ «Укрпошта»), а інша - Замовник, який одночасно є Відправником, адреса та повні банківські реквізити якого повинні відповідати реквізитам Замовника (п. 2.7 Договору про надання послуги з пересилання відправлень «Укрпошта - Експрес»). Наявність третьої сторони - іншого Відправника, яка доручає Замовнику (у даному випадку державній установі «Харківський слідчий ізолятор») пересилання відправлень «Укрпошта - Експрес» цим Договором не передбачена (Згідно Порядку пересилання відправлень «Укрпошта - Експрес», розроблених відповідно до Закону України «Про поштовий зв`язок», Правил надання послуг поштового зв`язку затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №270 від 05.03.2009 року та внутрішніх документів АТ «Укрпошта», розміщених на офіційному сайті www.ukrposhta.ua.
Вся вищезазначена інформація була неодноразово доведена до відома ОСОБА_1 , яка є фізичною особою - Замовником, письмово та на особистих прийомах начальником фінансового відділу - головним бухгалтером установи.
Відповідно Наказу частини 3 розділу VII, «Перед надісланням кореспонденції, зазначеної в пунктах 6, 7 цієї глави, ув`язнені та засуджені особисто запечатують її у конверти та передають відповідальній посадовій особі СІЗО». Кореспонденція надається в запечатаному вигляді і дату вказану ув`язненим або засудженим на кореспонденції не має можливості звірити. Лист на який вказує ОСОБА_1 начебто від 21.05.2020 Державна установа «Харківський слідчий ізолятор» реєструє відповідну заяву на відправку кореспонденції в закритому вигляді. Згідно журналу №11-13 обліку закритої вихідної кореспонденції осіб, які тримаються в державній установі «Харківський слідчий ізолятор» заява на відправку була зареєстрована 21.05.2020 (четвер). Платіжне доручення №832 від 25.05.2020 (понеділок) оплачено Держказначейством 26.05.2020 (вівторок). Відправлено 27.05.2020 (середа).
Для пересилання кореспонденції за рахунок особи, взятої під варту, відповідальна особа установи, яка одержала заяву та кореспонденцію для відправлення від цієї особи, взятої під варту, отримує у поштовому відділенні рахунок - фактуру на вартість марок, необхідних для цього відправлення та надає цей рахунок - фактуру до фінансового відділу установи для подальшої його оплати. Платіжні документи на перерахування вартості цього відправлення на рахунок АТ «Укрпошта» з особового рахунку особи Замовника передаються до відділу Держказначейства України. Безпосереднє відправлення можливо тільки після проведення оплати та отримання фінансовим відділом установи платіжного доручення з органу Держказначейства України. І тільки після цього відповідальна особа установи має можливість здійснити відправлення вказаної заяви Замовника кореспонденції.
Відповідно довідки наданої начальником фінансового відділу - головним бухгалтером установи, - «Пересилання відправлень засуджених та осіб взятих під варту, проводиться за рахунок цих осіб за наявності грошових коштів на їх особистих рахунках, які відкриті в установах Держказначейства і є депозитними рахунками установ, де вони утримуються. Для пересилання кореспонденції за рахунок особи, взятої під варту, відповідальна особа установи, яка одержала заяву та кореспонденцію для відправлення від цієї особи, взятої під варту, отримує у поштовому відділенні рахунок - фактуру на вартість марок, необхідних для цього відправлення та надає цей рахунок - фактуру до фінансового відділу установи для подальшої його оплати. Платіжні документи на перерахування вартості цього відправлення на рахунок АТ «Укрпошта» з особового рахунку особи Замовника передаються до відділу Держказначейства України. Відділення Держказначейства України проводить всі платежі відповідно до наказів Мінфіну України у вихідні (субота, неділя) та святкові дні ніяких фінансових операцій не здійснює. Таким чином, якщо особа, взята під варту, надає кореспонденцію для поштового відправлення напередодні вихідних чи святкових днів, оплата цієї послуги здійснюється у наступний робочий день, а безпосереднє відправлення можливо тільки після проведення оплати та отримання фінансовим відділом установи платіжного доручення з органу Держказначейства України. І тільки після цього відповідальна особа установи має можливість здійснити відправлення вказаної заяви Замовника кореспонденції».
Суд зазначає, що згідно ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Так, в ході судового розгляду, відповідачем доказано правомірність вчинених ним дій, проте, позивачем не доведена їх протиправність.
Отже, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 263, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної казначейської служби України в Новобаварському районі м. Харкова (вул. Полтавський шлях, буд. 11, м. Харків, 61000, ЄДРПОУ 37999612), Державної установи "Харківське СІЗО № 27" (вул. Полтавський шлях, буд. 99, м. Харків, 61093, ЄДРПОУ 08564587) про визнання дій протиправними та стягнення моральної шкоди - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М.Панов