Справа №359/8193/17
Провадження №1-кп/359/56/2020
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 червня 2020 року м. Бориспіль
Бориспільський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого судді - ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2 ,
за участю прокурора ОСОБА_3 , обвинуваченого ОСОБА_4 , його захисника адвоката ОСОБА_5 , перекладача ОСОБА_6 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні з технічною фіксацією в залі суду кримінальне провадження за обвинувальним актом відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо вчинення ним кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 307 та ч.2 ст. 311 КК України, -
в с т а н о в и в :
В провадженні Бориспільського міськрайонного суду Київської області знаходиться кримінальне провадження відносно ОСОБА_4 по обвинуваченню його у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 307, ч. 2 ст. 311 КК України.
17.06.2020 року під час судового засідання захисником обвинуваченого адвокатом ОСОБА_5 було заявлено клопотання про повернення обвинуваченому закордонного паспорта громадянина Російської Федерації номер НОМЕР_1 на ім`я ОСОБА_4 .
Дане клопотання обґрунтовував тим, що паспорт громадянина Російської Федерації на ім`я ОСОБА_4 не являється документом який дає можливість на виїзд з України і в`їзд в Україну, оскільки у відповідності до Постанови Кабінету України від 30 січня 2015 року за № 23 «Про зупинення дії окремих положень Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації про безвізові поїздки громадян України і Російської Федерації» зупинено з 1 березня 2015 року дію пунктів 1 і 5 переліку документів громадян Російської Федерації для в`їзду, виїзду, перебування і пересування територією України, визначеного додатком 1 до Угоди, у частині можливості громадян Російської Федерації в`їжджати, прямувати транзитом, перебувати і пересуватися територією України на підставі паспорта громадянина Російської Федерації або свідоцтва про народження (для дітей віком до 14 років) із зазначенням належності до громадянства Російської Федерації. Отже єдиним документом для громадян Російської Федерації який надає право на в`їзд або виїзд з або на Україну є закордонний паспорт. Наразі наявність внутрішнього паспорту громадянина Російської Федерації у ОСОБА_7 , унеможливлюють для нього належним чином користуватися правами та свободами гарантованими Конституцією, оскільки тільки наявність у особи загородного паспорта дають йому підстави для користування своїми правами. На даний час ОСОБА_4 позбавлений можливості працювати оскільки єдиним документом який визнається законним на території України для громадян Російської Федерації являється згідно Постанови Кабінету України від 30 січня 2015 року за № 23 «Про зупинення дії окремих положень Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації про безвізові поїздки громадян України і Російської Федерації» є закордонний паспорт. ОСОБА_4 позбавлений можливості відкривати рахунки в банківських установах, зареєструватися в якості приватного підприємця, навіть посвідчити довіреність на іншу особу останній не в змозі зробити, оскільки в усіх випадках вимагають для посвідчення особи саме закордонний паспорт. Також, у поданому клопотанні захисник обвинуваченого зазначив, що ОСОБА_4 намагався отримати посвідку на тимчасове проживання на території України, що дало б йому право скористатися вищевикладеними правами, натомість при зверненні до відповідних державних органів їм взагалі відмовили у розгляді питання щодо отримання даного статусу оскільки першим документом який у нас просили надати був закордонний паспорт.
Обвинувачений підтримав клопотання свого захисника та просив зобов`язати працівників прокуратури повернути йому закордонний паспорт громадянина Російської Федерації.
Прокурор заперечував щодо повернення закордонного паспорту громадянина Російської Федерації ОСОБА_4 , оскільки, на його думку, обвинувачений отримавши такий паспорт матиме можливість виїхати за межі України та уникнути відповідальності.
Заслухавши думку учасників процесу, суд дійшов до висновку про необхідність задоволення клопотання захисника обвинуваченого.
Так, судом встановлено, що ухвалою Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 01.11.2017 року зобов`язано прокурорів групи прокурорів в даному кримінальному провадженні повернути ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина Російської Федерації на ім`я останнього № НОМЕР_2 .
Відповідно до Постанови Кабінету України від 30 січня 2015 року за № 23 «Про зупинення дії окремих положень Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації про безвізові поїздки громадян України і Російської Федерації» зупинено з 1 березня 2015 року дію пунктів 1 і 5 переліку документів громадян Російської Федерації для в`їзду, виїзду, перебування і пересування територією України, визначеного додатком 1 до Угоди, у частині можливості громадян Російської Федерації в`їжджати, прямувати транзитом, перебувати і пересуватися територією України на підставі паспорта громадянина Російської Федерації або свідоцтва про народження (для дітей віком до 14 років) із зазначенням належності до громадянства Російської Федерації.
Єдиним документом для громадян Російської Федерації який надає право на в`їзд або виїзд з або на Україну є закордонний паспорт.
Окрім цього, судом враховано той факт, що обвинувачений ОСОБА_4 сумлінно виконує покладені на нього обов`язки, про що свідчить відсутність будь яких повідомлень зі сторони обвинувачення про будь-які порушення та клопотань про зміну запобіжного заходу.
Крім того, при вирішенні питання про повернення закордонного паспорту громадянина Російської Федерації, суд бере до уваги, що обвинувачений ОСОБА_4 являється громадянином іншої держави, якому без відповідного документа, який засвідчує його особу, в даному випадку закордонного паспорта громадянина Російської Федерації, неможливо працевлаштуватися з метою матеріального забезпечення себе та своєї цивільної дружини, яка являється інвалідом 2 групи. ОСОБА_4 позбавлений можливості відкривати рахунки в банківських установах, зареєструватися в якості приватного підприємця та отримати посвідку на тимчасове проживання на території України, що дало б йому право скористатися правами та свободами гарантованими Конституцією України. Крім того, дана обставина позбавляє ОСОБА_4 отримувати медичну допомогу та використовувати права, передбачені Законодавством України щодо іноземних громадян.
Згідно ухвали Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 21.01.2019 року обвинуваченому ОСОБА_4 було змінено запобіжний захід на домашній арешт терміном до 24.00 год. 21.03.2019 року, який в подальшому продовжений не був, у зв`язку з виконанням покладених на обвинуваченого обов`язків та не поданням відповідного клопотання прокурора.
З огляду на зазначені вище обставини, оцінивши в сукупності ступень тяжкості покарання, що загрожує ОСОБА_4 за вчинення інкримінованих йому злочинів, враховуючи дані про особу обвинуваченого, який раніше не судимий, факт сумлінного виконання ним обов`язків, суд вважає за можливе та необхідне задовольнити клопотання захисника обвинуваченого.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 110, 372 КПК України, суд, -
у х в а л и в :
Клопотання захисника адвоката ОСОБА_5 задовольнити.
Зобов`язати прокурорів відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням і підтримання державного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Службою Безпеки України та Державною прикордонною службою України Департаменту нагляду у кримінальному провадженні та координації правоохоронної діяльності Генеральної прокуратури України здійснюючих представництво та підтримання державного обвинувачення по кримінальному провадженні (правонаступників Офісу Генерального прокурора) за обвинуваченням ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо вчинення ним кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 307 та ч.2 ст. 311 КК України, повернути ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закордонний паспорт громадянина Російської Федерації номер НОМЕР_1 на ім`я ОСОБА_4 .
Ухвала суду оскарженню не підлягає.
Суддя: ОСОБА_1