Справа № 645/1451/20
Провадження № 2/645/1108/20
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 червня 2020 року м. Харків
Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді Бабкової Т.В.,
при секретарі судових засідань - Малій О.Л.,
за участю представника позивача ОСОБА_1 адвоката Назарової А.А.,
за участю представника відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія кольорової поліграфії Україна Юнь Чень» адвоката Білоуса В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія кольорової поліграфії Україна Юнь Чень» про стягнення грошової компенсації за невикористану відпустку, стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні, стягнення суми компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати,
встановив:
Представник позивача ОСОБА_2 адвокат Назарова А.А. звернулася до Фрунзенського районного суду м. Харкова з позовом, в якому просить стягнути з ТОВ «Компанія кольорової поліграфії Україна Юнь Чень» на користь ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористану відпустку у розмірі 1008 856 грн. 64 коп., середній заробіток за весь період затримки розрахунку при звільненні, починаючи з 09.12.2019 року по день постановлення рішення у справі; компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати у розмірі 1624 грн. 26 коп., витрати на правову допомогу у розмірі 24000 грн. 00 коп.
22.05.2020 року генеральним директором ТОВ «Компанія кольорової поліграфії Україна ОСОБА_3 Гу ОСОБА_4 подано клопотання про повернення позовної заяви позивачеві та вжиття передбачених чинним законодавством заходів щодо припинення дій, які мають ознаки представництва в суді без повноважень, криміналізованого ст. 400-1 КК України. На обґрунтування клопотання посилається на те, що провадження у даній справі відкрито на підставі позовної заяви, підписаної і поданої адвокатом Назаровою А.А., однак договір про надання правової допомоги б/н від 03.01.2020 року, на який адвокат Назарова А.А. посилається у підтвердження наявності у неї повноважень представника позивача, укладено позивачем з адвокатським бюро «Анни Назарової», а не з адвокатом. Відповідно до п.п. 2.2.1 п. 2.2 Договору про надання правової допомоги б/н від 03.01.2020 року позивач надав бюро, а не адвокату Назаровій А.А. права, передбачені п. 1.2 даного договору. Своєю чергою, п. 1.2 даного договору закріплено, що «Клієнт надає право (уповноважує) Бюро при здійсненні повноважень представляти Клієнта в окружних судах, судах апеляційної та касаційної інстанцій, а саме в Дзержинському районному суді м. Харкова, Харківському апеляційному суді, Верховному Суді, з усіма правами, наданими законом позивачу, особі, яка подає апеляційну скаргу, особі, яка подає апеляційну скаргу». Таким чином, адвокат Назарова А.А. не мала право підписувати дану позовну заяву та подавати її до Фрунзенського районного суду м. Харкова.
Представник відповідача ТОВ «Компанія кольорової поліграфії Україна Юнь Чень» адвоката Білоус В.В. у судовому засіданні підтримав подане клопотання.
Представник позивача ОСОБА_2 адвокат Назарова А.А. заперечувала проти повернення позовної заяви, посилаючись на те, що дане клопотання є необґрунтованим та безпідставним, виходячи з наступного. Адвокат Назарова А.А., яка подала та підписала позовну заяву, має всі повноваження на представництво інтересів Позивача. ОСОБА_5 та Адвокатським бюро «Анни Назарової» укладено Договір про надання правової допомоги від 03.01.2020 року, надалі також - «Договір». Згідно п. 1.1 Договору предметом даного договору є надання Бюро усіма законними методами та способами правової допомоги Клієнту у всіх справах, які пов`язані чи можуть бути пов`язані із захистом та відновленням порушених, оспорюваних, невизнаних його прав та законних інтересів, а Клієнт зобов`язується сплатити гонорар (винагороду) за надану правову допомогу та компенсувати фактичні витрати на її надання в обсязі та на умовах, визначених цим Договором. Безпосередній зміст правничої допомоги, яка надається за цим Договором, полягає в тому, що Клієнт доручає, а Бюро бере на себе зобов`язання, під час строку дії цього Договору надати правову допомогу, пов`язану з представництвом інтересів Клієнта у справі за позовом Клієнта до ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «КОМПАНІЯ КОЛЬОРОВОЇ ПОЛІЕРАФІЇ УКРАЇНА-ЮНЬ ЧЕНЬ» про стягнення заборгованості із заробітної плати, компенсації за невикористані дні відпустки, середнього заробітку за весь час затримки по день фактичного розрахунку. Надання правової допомоги включає, але не обмежується, складанням позовної заяви, відповіді на відзив, додаткових пояснень, апеляційної скарги та інших процесуальних документів, здійсненням представництва Клієнта в Московському районному суді м. Харкова, Фрунзенському районному суді м. Харкова, Харківському апеляційномусуді,Верховному судіу зазначенійсправі. Керуючим Адвокатськогобюро «АнниНазарової»,з якимПозивачем булоукладено Договірпро наданняправової допомоги,є адвокатНазарова А.А.Ордер,який додававсядо позовноїзаяви,містить назвуоргану,у якомунадається правовадопомога (Фрунзенськийрайонний судм.Харкова),прізвище,ім`я,по-батьковіадвоката,який надаєправову допомогу( ОСОБА_6 ),повне найменуваннята місцезнаходженняадвокатського бюро,що видаєордер (Адвокатськебюро «АнниНазарової»),підписи адвокатата керівникаадвокатського бюро,а такожна зворотномубоці ордеразазначені обмеженняповноважень,встановлені вДоговорі.Звертає увагуна те,що дійснебезпідставне клопотанняподається Відповідачемне вперше.Раніше Відповідачемподавалися клопотанняпро залученнятретьої особиза відсутностідля цьогобудь-якихпідстав,клопотання пророзгляд справиу загальномупозовному провадженні.Зазначені клопотаннябули залишенісудом беззадоволення. Такі дії Відповідача, спрямовані на затягування судового розгляду справи, а також витрачання часу суду на розгляд клопотань, які завідомо є безпідставними.
Суд, вислухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
Матеріали справи свідчать, що 12.03.2020 року в провадження Фрунзенського районного суду м.Харкова надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в інтересах якого діяв представник - адвокат Назарова А.А., до ТОВ «Компанія кольорової поліграфії Україна Юнь Чень» про стягнення грошової компенсації за невикористану відпустку, стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні, стягнення суми компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати. Позовна заява підписана представником позивача ОСОБА_1 - адвокатом Назаровою А.А. До позовної заяви долучено ордер серія ХВ №1912 на ім`я адвоката Назарової А.А. на надання правової допомоги Хе ОСОБА_7 та участь у Фрунзенському районному суді м.Харкова підставі договору про надання правової допомоги від 03.01.2020 року, копія свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю ОСОБА_6 , копія договору про надання правової допомоги від 03.01.2020 року між адвокатським бюро «Анни Назарової» та ОСОБА_1 , опис та вартість робіт (послуг), які виконуються адвокатом від 24.02.2020 року.
Згідно ч. 3ст. 26 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»повноваження адвоката як захисника або представника в господарському, цивільному, адміністративному судочинстві, кримінальному провадженні, розгляді справ про адміністративні правопорушення, а також як уповноваженого за дорученням у конституційному судочинстві підтверджуються в порядку, встановленому законом.
Згідно із ч. 1ст. 26 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
Ордер - письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням та повинен містити підпис адвоката (частина 2статті 26 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»).
Відповідно до ч. 1ст. 60 ЦПК України, представником у суді може бути адвокат або законний представник.
Положеннями ч. 4ст. 62 ЦПК Українипередбачено, що повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно доЗакону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
Частиною 4ст. 26 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»встановлено, що адвокат зобов`язаний діяти в межах повноважень, наданих йому клієнтом, у тому числі з урахуванням обмежень щодо вчинення окремих процесуальних дій.
Відповідно до пунктів 2-5 Положення про ордер на надання правової (правничої) допомоги та порядок ведення реєстру ордерів, затвердженого затверджено рішенням Ради адвокатів України від 12.04.2019 року № 41,
Ордер на надання правової допомоги - письмовий документ, що посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги у випадках і порядку, встановленихЗаконом України від 05 липня 2012 року № 5076-VI «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»та іншими законами України.
В Україні встановлюється єдина, обов`язкова для всіх адвокатів, типова форма ордера, яку затверджує Рада адвокатів України (зразок в Додатку 1).
Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро, адвокатським об`єднанням та повинен містити обов`язкові реквізити, передбачені цим Положенням.
Ордер, встановленої форми, є обов`язковим для прийняття усіма органами, установами, організаціями на підтвердження правомочності адвоката на вчинення дій, передбаченихстаттею 20 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
Відповідно до пунктів 10,11 Положення, ордер, який видається адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням, обов`язково має містити підпис адвоката, який надає правничу (правову) допомогу на підставі цього ордера, та підпис керівника адвокатського бюро, адвокатського об`єднання і скріплений печаткою юридичної особи.
Ордер, встановленої цим Положенням форми, є належним та достатнім підтвердженням правомочності адвоката на вчинення дій в інтересах клієнта.
Долучений до позовної заяви ордер серія ХВ №1912 на ім`я адвоката Назарової А.А. на надання правової допомоги Хе ОСОБА_7 та участь у Фрунзенському районному суді м.Харкова підставі договору про надання правової допомоги від 03.01.2020 року відповідає встановленій формі, а тому є обов`язковим для прийняття судом на підтвердження правомочності адвоката на вчинення дій, передбаченихст. 20 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Обмежень щодо підписання позовної заяви адвокатом Назаровою А.А. від імені Хе Сяонянь, участі в судовому засіданні в якості представника ОСОБА_1 вказаний ордер не містить.
Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих їйконституцієюабо законом (стаття 8).
Право на ефективний судовий захист закріплено також устатті 2 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права 1966 року та встатті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованоїЗаконом України від 17 липня 1997 року № 475/97-ВР «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції».
Відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод кожен при вирішенні спору щодо його цивільних прав та обов`язків має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини, розглядаючи справи щодо порушення права на справедливий судовий розгляд, тлумачить вказану статтю як таку, що не лише містить детальний опис гарантій, наданих сторонам у цивільних справах, а й захищає у першу чергу те, що дає можливість практично користуватися такими гарантіями, - доступ до суду.
Відповідно до статей 55, 124 Конституції України та частини 1 статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що клопотання відповідача про повернення позовної заяви в зв`язку з її поданням та підписанням особою, яка не мала права її підписувати та подавати, є безпідставним.
При цьому суд враховує висновки, викладені в рішеннях Європейського суду з прав людини, згідно яких суворе трактування національним законодавством процесуального правила (надмірний формалізм) можуть позбавити заявників права звертатись до суду («Perez de Raela Cavaniles v. Spain», «Beles and others v. the Czech Republic», «RTBF v. Belgium»). Не повинно бути занадто формального ставлення до передбачених законом вимог, оскільки доступ до правосуддя повинен бути не лише фактичним але і реальним (Рішення суду з прав людини De Geouffre de la Pradelle v. France // Series A N 253-В).
Аналізуючи доводи адвоката Назарової А.А. щодо допущення технічної комп`ютерної помилки під час викладання п.1.2 договору про надання правової допомоги від 03.01.2020 року в частині написання Дзержинського районного суду м.Харкова (замість вірного - Фрунзенський районний суд м.Харкова), яку сторони вказаного договору не позбавлені можливості виправити в процесі розгляду справи, суд вважає, що виключно з цих підстав повернення позовної заяви порушить право позивача на реальний та своєчасний доступ до правосуддя.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 60, 62 ЦПК України, Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», суд, -
постановив:
Клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія кольорової поліграфії Україна Юнь Чень» про повернення позовної заяви позивачеві залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Повний текст ухвали виготовлено 09.06.2020 року.
Суддя -