Справа № 545/2247/18
Провадження № 2/545/47/20
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12.05.2020 року суддя Полтавського районного суду Полтавської Шелудяков Л.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Орган опіки і піклування Полтавської районної державної адміністрації Полтавської області про визначення місця проживання дитини,
встановив:
У провадженні Полтавського районного суду Полтавської області з 25 вересня 2018 року перебувала цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Орган опіки і піклування Полтавської районної державної адміністрації Полтавської області, про визначення місця проживання дитини.
Заочним рішенням від 28 листопада 2018 року позов був задоволений та визначено місце проживання дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з матір`ю ОСОБА_1 .
За заявою ОСОБА_2 ухвалою суду від 24 січня 2019 року вказане рішення скасовано, позов залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків (т.1 а.с.159-161).
Ухвалою суду від 21 лютого 2019 року знов позов залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків (т.2 а.с.76,72).
При цьому судом не приймалось рішення про призначення справи до розгляду за правилами загального чи спрощеного позовного провадження.
Ухвалою суду від 20 березня 2019 року задоволено клопотання представника відповідача та провадження у даній справі закрито згідно п.2 ч.1 ст.255 ЦПК України, у зв`язку з відсутністю предмету спору (т.2 а.с.161-162).
За апеляційною скаргою ОСОБА_1 ухвалою Полтавського апеляційного суду від 21 травня 2019 року ухвалу Полтавського районного суду від 20 березня 2019 року скасовано, а справу направлено до продовження розгляду до суду першої інстанції.
У зв`язку заявленим суддею відводом, який задоволено ухвалою суду від 20 травня 2019 року, згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями Полтавського районного суду Полтавської області справа надійшла до провадження судді Шелудякова Л.В. (т.3 а.с.5-7).
Оскільки судом, який розглядав дану справу, після скасування заочного рішення, не приймалось рішення про призначення даної справи до розгляду, а після її надходження до нового складу суду та вивчення позовної заяви та доданих до неї документів, суд ухвалою від 18 червня 2019 року залишив позовну заяву без руху, оскільки дана позовна заява подана з порушень вимог ст. 175 ЦПК України. Надалі справа була витребувана для розгляду до Верховного суду, одночасно з цим позивач усунув недоліки. Дослідивши матеріали справи, заяву позивача про усунення недоліків, подано на виконання ухвали про залишення позовної заяви без руху, суд приходить на наступних висновків.
Недоліки позовної заяви усунуті позивачем у встановлений судом строк.
Позовна заява відповідає вимогам ст. ст. 175, 177 ЦПК України.
Підстави для залишення заяви без руху, повернення та відмови у відкритті провадження відсутні.
Відповідно до ч. 3 ст. 274 ЦПК України при вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: ціну позову; значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес. В порядку спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи у спорах: що виникають з сімейних відносин, крім спорів про стягнення аліментів та поділ майна подружжя; щодо спадкування; щодо приватизації державного житлового фонду; щодо визнання необґрунтованими активів та їх витребування; в яких ціна позову перевищує пятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; інші вимоги, об`єднані з вищезазначеними вимогами.
Суддя вважає, що позовна заява повинна бути прийнята в провадження та розглянута в порядку загального позовного провадження, оскільки дана справа віднесена до категорії справ, які підлягають розгляду лише за правилами загального позовного провадження.
Згідно ч.2 ст. 10 ЦПК України, суд розглядає справи відповідно до Конституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Крім того, статтею 497 ЦПК України визначено, що підсудність судам України цивільних справ з іноземним елементом визначається цим Кодексом, законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
Згідно ч.8 ст.130 ЦПК України, особам, які проживають за межами України, судові повістки вручаються в порядку, визначеними міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, в разі відсутності таких в порядку, встановленому ст. 502 цього Кодексу.
За положеннями ч.1 ст.498 ЦПК України, яка кореспондується з ч.1 ст.80 Закону України «Про міжнародне приватне право», у разі, якщо в процесі розгляду справи суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, суд України може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави (далі іноземний суд) у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
Відповідно до п.2.1 Інструкції про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України, Державної судової адміністрації України від 27.06.2008 року № 1092/5/54, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 2 липня 2008 року за № 573/15264, у разі, якщо при розгляді цивільної справи в суду України виникне необхідність у врученні документів або отриманні доказів, у проведенні окремих процесуальних дій за кордоном, суд України складає доручення про надання правової допомоги за кордоном. Доручення складається судом України, який розглядає цивільну справу, і повинно містити інформацію та документи, передбачені міжнародним договором України. Доручення адресується компетентному суду запитуваної держави.
Згідно з ст.2 Конвенції «Про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах» кожна Договірна Держава призначає Центральний Орган, обов`язком якого є отримання прохань про вручення документів, що виходять від інших Договірних Держав, і здійснення процесуальних дій відповідно до положень статей 3 - 6.
Відповідно до ст.3 цієї Конвенції, орган влади чи судовий працівник, компетентний, відповідно до права запитуючої Держави, направляють Центральному органу запитуваної Держави прохання згідно з формуляром, що додається до цієї Конвенції, без потреби легалізації або виконання інших аналогічних формальностей. До прохання додається документ, що підлягає врученню, або його копія. Прохання і документ надаються в двох примірниках.
Крім того, відповідно до Конвенції про отримання за кордоном доказів у цивільних або комерційних справах від 18 березня 1970 року, така конвенція застосовується у відносинах України з Данією, Мексикою, Люксембургом, Болгарією, Ізраїлем, Італією, Словенією, Сполученим Королівством Великої Британії та Північної Ірландії, Німеччиною, Фінляндією, Австралією, Швейцарією, США, Іспанією, Швецією, Норвегією, Аргентиною, Польщею, Словаччиною, ОСОБА_5 та ОСОБА_6; держави підписали цю Конвенцію, бажаючи полегшити передачу та виконання судових доручень і сприяти погодженню різних способів, які використовуються ними з цією метою, піклуючись про поліпшення взаємної правової допомоги в цивільних або комерційних справах.
Згідно ст.1 Конвенції про отримання за кордоном доказів у цивільних або комерційних справах, у цивільних або комерційних справах судовий орган Договірної Держави може відповідно до положень законодавства цієї Держави шляхом надіслання судового доручення звернутися до компетентного органу другої Договірної Держави з проханням отримати докази або провести інші процесуальні дії.
Враховуючи, що відповідач по справі ОСОБА_2 є громадянином Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, проживаючого за адресою м. Портсмут, графство Гемпшир, Англія, суд позбавлений можливості сповістити його про дату, час і місце проведення судового засідання та вручити копію позовної заяви з додатками, суд доходить висновку про направлення судового доручення та необхідність звернення суду України із судовим дорученням до іноземного компетентного органу у Сполученому Королівстві Великої Британії та Північної Ірландії, для здійснення відповідних процесуальних дій, у порядку, встановленому Гаазькою Конвенцією про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах від 15 листопада 1965 року.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 252 ЦПК України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадках звернення із судовим дорученням про надання правової допомоги, вручення виклику до суду чи інших документів до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.
Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 253 ЦПК України, провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 8 частини першої статті 252 цього Кодексу,- до надходження відповіді від іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави на судове доручення про надання правової допомоги, вручення виклику до суду чи інших документів.
Таким чином, оскільки для виконання судового доручення потрібен значний проміжок часу, суд вважає за необхідне провадження по цивільній справі зупинити до надходження відповіді від суду на судове доручення.
Керуючись ст.ст.19, 187, 252-253, 258-260, 274 ЦПК України, Конвенцією про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах від 15.11.1965 року, Конвенцією про отримання за кордоном доказів у цивільних або комерційних справах від 18.03.1970 року, Інструкцією про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень», затвердженої наказом Міністерства юстиції України, Державної судової адміністрації України 27.06.2008 № 1092/5/54, суддя,
ухвалив:
Прийняти до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Орган опіки і піклування Полтавської районної державної адміністрації Полтавської області про визначення місця проживання дитини.
Розгляд справи проводити з повідомленням сторін, в порядку загального позовного провадження.
Призначити підготовче судове засідання по справі в приміщенні Полтавського районного суду Полтавської області за адресою: м. Полтава, вул. Європейська, 154-а на 15 жовтня 2020 року на 10 год.00 хв., куди викликати сторони.
Дата наступного судового засідання, на яке можуть прибути особи, що викликаються, 19 листопада 2020 року.
Визначити відповідачу ОСОБА_2 п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву. У відзиві викладаються заперечення проти позову. У зазначений строк відповідач має право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст.178 ЦПК України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову.
Відповідно до вимог ч.4 ст.178 ЦПК України, одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копію відзиву та доданих до нього документів відповідач зобов`язаний надіслати іншим учасникам справи. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 8 ст.178 ЦПК України).
Відповідно до ч.1 ст.193 ЦПК України у строк для подання відзиву відповідач має право пред`явити зустрічний позов.
Встановити позивачці ОСОБА_1 п`ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, яка має відповідати вимогам частин 3-5 ст.178 ЦПК України, копія якого одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Встановити відповідачу ОСОБА_2 п`ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення, яке має відповідати вимогам частин 3-5 ст.178 ЦПК України, копія якого одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Направити Центральному органу - компетентному суду Сполученого Королівства Великобританії та Північної Ірландії прохання про вручення документів відповідачу - ОСОБА_2 , який є громадянином Сполученого Королівства Великобританії та Північної Ірландії.
Доручити компетентному суду Сполученого Королівства Великобританії та Північної Ірландії вручити відповідачу ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянину Сполученого Королівства Великобританії та Північної Ірландії, відомості про адресу його проживання (перебування): 1 ОСОБА_4 , АДРЕСА_1 , email: ІНФОРМАЦІЯ_3, судові документи:
- копію позовної заяви з додатками, копію ухвали про відкриття провадження у справі, виклик (повідомлення) про день судового розгляду, витяг із законодавства України про зміст прав та обов`язків; котрі мають бути перекладені на англійську мову, якою володіє відповідач.
Доручити компетентному суду Сполученого Королівства Великобританії та Північної Ірландії роз`яснити відповідачу ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянину Сполученого Королівства Великобританії та Північної Ірландії, його право надати письмовий відзив (письмові пояснення, заперечення проти позову та/або заяву про визнання позову), докази. Запропонувати надати письмові пояснення з таких питань:
- Чи визнає відповідач позов та обставини вказані в позовній заяві? Чи винає позов повністю чи в якійсь частині?
- Якщо не визнає, то якими доказами може спростувати повідомлені позивачем обставини?
- Які інші фактичні обставини, що можуть мати значення для вирішення спору, може повідомити відповідач? Чи бажає надати суду докази по справі?
- Чи бажає бути присутнім при розгляді справи та чи не заперечує проти розгляду справи у його відсутності? Якщо відповідач бажає бути присутнім при розгляді справи, то на які засоби зв`язку (факс, телефон тощо) йому може бути надіслано судову повістку про виклик в суд?
Після виконання даного доручення направити всі документи на адресу Полтавського районного суду Полтавської області (вул. Європейська, 154-а, м. Полтава).
Провадження у цивільній справі № 545/2247/18 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Орган опіки і піклування Полтавської районної державної адміністрації Полтавської області, про визначення місця проживання дитини зупинити до надходження відповіді від іноземного суду на судове доручення про надання правової допомоги або явки відповідача у судове засідання, залежно від події, яка станеться раніше.
Копію ухвали для відома направити учасникам справи, які беруть участь у справі.
Ухвала суду в частині зупинення провадження може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Полтавський районний суд Полтавської області Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя: Л. В. Шелудяков