Ухвала
05 серпня 2019 року
м. Київ
справа № 638/17815/17
провадження № 61-13920ск19
Верховний Суд у складі судді Касаційного цивільного суду Петрова Є. В. розглянув касаційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Дзержинського районного суду міста Харкова від 24 листопада 2017 року та постанову апеляційного суду Харківської області від 19 березня 2019 року по справі за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Харківської міської ради, Департаменту праці та соціальної політики Харківської міської ради, треті особи: ОСОБА_2 , Харківська місцева прокуратура № 1 про встановлення опіки, призначення опікуна.
В С Т А Н О В И В :
11 липня 2019 року засобами поштового зв`язку до Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду була подана касаційна скарга ОСОБА_1 на ухвалу Дзержинського районного суду міста Харкова від 24 листопада 2017 року та постанову апеляційного суду Харківської області від 19 березня 2019 року у вказаній справіз пропуском строку на касаційне оскарження.
Згідно із частинами першою, другою статті 390 ЦПК України касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення.
Харківським апеляційним судом прийнято постанову 19 березня 2019 року. Останній день строку на касаційне оскарження припадав на 19 квітня 2019 року.
Відповідно до частини першої статті 127 ЦПК України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Заявник, посилаючись на те, що повний текст оскаржуваної постанови апеляційного суду ним отримано лише 03 липня 2019 року, проте доказів, які підтверджують ці обставини суду не надано.
Згідно з частиною третьою статті 393 ЦПК України касаційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 390 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, наведені нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення касаційної скарги без руху особа має право звернутися до суду касаційної інстанції із заявою про поновлення строку або навести інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або наведені підстави для поновлення строку касаційного оскарження визнані неповажними, суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження на підставі пункту 4 частини другої статті 394 цього Кодексу.
Отже, заявнику необхідно надати належні та допустимі докази на підтвердження дати отримання ним повного тексту судового рішення, оскільки безпідставне поновлення строку на оскарження судового рішення, що набрало законної сили, є порушенням вимог статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Крім того подана касаційна скарга не може бути прийнята касаційним судом до розгляду та вирішено питання про відкриття касаційного провадження, зважаючи на наступне.
Відповідно до статті 388 ЦПК України судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.
Статтею 392 ЦПК України визначено форму та зміст касаційної скарги, зокрема: касаційна скарга подається у письмовій формі; у касаційній скарзі повинно бути зазначено: 1) найменування суду, до якого подається скарга; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає касаційну скаргу, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв`язку та адресу електронної пошти, за наявності; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) рішення (ухвала), що оскаржується; 5) в чому полягає неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права; 6) клопотання особи, яка подає скаргу; 7) перелік письмових матеріалів, що додаються до скарги; 8) дата отримання копії судового рішення суду апеляційної інстанції, що оскаржується.
До касаційної скарги додаються: 1) копії скарги та доданих до неї матеріалів відповідно до кількості учасників справи; 2) докази, що підтверджують дату отримання копії оскаржуваного рішення суду апеляційної інстанції, - за наявності; 3) документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Якщо касаційна скарга подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення від сплати судового збору.
Всупереч статті 392 ЦПК України в касаційній скарзі не зазначено адресу електронної пошти особи, яка подає касаційну скаргу та не вказано про її відсутність, невірно вказане найменування суду, та не викладено в чому полягає неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права. Окрім того із вступної і мотивувальної частини касаційної скарги вибачається, що заявник не погоджується із постановою апеляційного суду Харківської області від 19 березня 2019 року ухваленою за результатами розгляду апеляційної скарги на ухвалу Дзержинського районного суду міста Харкова від 24 листопада 2017 року, проте в прохальній частині касаційної скарги просить відминити ухвалу суду першої інстанції від 11 грудня 2017 року та постанову суду апеляційної інстанції від 19 березня 2019 року. Разом із тим просить зупинити виконання ухвали суду першої інстанції від 11 грудня 2017 року.
Повноваження суду касаційної інстанції визначені статтею 409 ЦПК України.
Заявник також просить призначити комплексну судово-психологічну експертизу його внука, зобов'язати Управління служб у справах дітей, виконавчий комітет Харківської міської ради надати до суду інформацію, визнати його опікуном його онука та змінити місце проживання онука, надати право батьку ОСОБА_2 безперешкодно спілкуватися з сином.
Вищевказані вимоги заявника суперечать повноваженням суду касаційної інстанції, визначеним статтею 409 ЦПК України.
Також касаційна скарга не може бути прийнята до розгляду судом, оскільки заявником не надано доказів сплати судового збору, або документів, які б свідчили про наявність пільг щодо сплати судового збору відповідно до Закону України «Про судовий збір».
Касаційна скарга містить клопотання про звільнення сплати судового збору за подання касаційної скарги.
Статтею 8 Закону України «Про судовий збір», частиною першою, другою статті 136 ЦПК України встановлено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, за певних умов та у порядку, передбаченому законом, може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк, але не більше як до ухвалення судового рішення.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
У статті 129 Конституції України передбачено, що однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, у тому числі й органів державної влади. У зв`язку з цим, обставини, пов`язані з фінансуванням установи чи організації з Державного бюджету України та відсутністю у нього коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатись достатньою підставою для звільнення від сплати судового збору чи відстрочення такої сплати.
Заявником не наведені обставини, що є підставою для звільнення його від сплати судового збору на не надано належних та допустимих доказів на підтвердження цих обставин.
Частиною третьою статті 3 ЦПК України встановлено, що провадження у цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Згідно з частиною першою статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» встановлено, що з 01 січня 2019 року прожитковий мінімум для працездатних осіб складає 1 921,00 грн.
Згідно з підпунктом 9 пункту 1 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір за подання касаційної скарги на ухвалу суду; заяви про приєднання до апеляційної чи касаційної скарги на ухвалу суду фізичною особою складає 0,2розмірупрожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Ураховуючи вищевикладене, судовий збір за подання касаційної скарги на оскаржуване судове рішення у цій справі становить 384,20 грн.
Судовий збір сплачується за такими реквізитами: отримувач коштів - УК у Печер. р-ні/Печерс. р-н; код отримувача (за ЄДРПОУ) - 38004897; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО) - 899998; рахунок отримувача - 31219207026007; код класифікації доходів бюджету - 22030102 «Судовий збір (Верховний Суд, 055)»; символ звітності банку - 207.
Отже, відповідно до вимог статті 392 ЦПК України заявнику необхідно подати нову редакцію касаційної скарги, у якій зазначити: відповідно до приписів статті 388 ЦПК України вірне найменування суду до якого подається скарга; адресу електронної пошти особи, яка подає касаційну скаргу або вказати про її відсутність; уточнити в прохальній частині касаційної скарги дату ухвали, яка оскаржується; в чому полягає неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права; уточнити вимоги до суду касаційної інстанції щодо оскаржуваних судових рішень, з урахуванням положень статті 409 ЦПК України та надати докази про сплату судового збору або документи на підтвердження підстав для звільнення від сплати судового збору відповідно до вимог Закону України «Про судовий збір». Уточнену касаційну скаргу та додані до неї матеріали необхідно подати у кількості примірників відповідно до кількості сторін у справі.
Відповідно до вимог частини третьої статті 393 ЦПК України у разі якщо касаційна скарга оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 392 цього Кодексу, застосовуються положення статті 185 цього Кодексу, про що суддею постановляється відповідна ухвала.
Керуючись статтями 185, 392, 393 ЦПК України,
У Х В А Л И В :
Касаційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Дзержинського районного суду міста Харкова від 24 листопада 2017 року та постанову апеляційного суду Харківської області від 19 березня 2019 року залишити без руху.
Надати для усунення зазначеного вище недоліку строк до 05 вересня 2019 року, але який не може перевищувати десяти днів з дня вручення цієї ухвали.
У разі невиконання у встановлений строк вимог цієї ухвали настануть наслідки, передбачені законом.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Є. В. Петров