ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
УХВАЛА
"28" березня 2019 р. Справа№ 910/9535/18
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Отрюха Б.В.
суддів: Грека Б.М.
Остапенка О.М.
Секретар судового засідання Камінська Т.О.
За участю представників: відповідно до протоколу судового засідання від 28.03.2019.
розглянувши матеріали апеляційної скарги Акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль"
на рішення Господарського суду міста Києва від 19.09.2018 (повний текст підписано 24.09.2018)
у справі №910/9535/18 (суддя Трофименко Т.Ю.)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Медіа Експерт Плюс"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Західбудінвест Компані Консалтинг"
про стягнення заборгованості у розмірі 1 700 000,00 грн.
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Медіа Експерт Плюс" (надалі також позивач) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Західбудінвест Компані Консалтинг" (надалі також - відповідач) про стягнення заборгованості у розмірі 1 700 000,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем договірних зобов'язань за Договором про надання поворотної фінансової допомоги від 28.07.2014.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 19.09.2018 у справі №910/9535/18 позов задоволено.
Присуджено до стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Західбудінвест Компані Консалтинг" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Медіа Експерт Плюс" 1 700 000,00 грн. штрафу та 25 500,00 грн. судового збору.
Не погодившись з прийнятим рішенням, Акціонерне товариство "Райффайзен Банк Аваль", яке є кредитором відповідача, звернулось до Північного апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою, в якій просить оскаржуване рішення скасувати та припинити провадження у справі.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями апеляційну скаргу Акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" у справі № 910/9535/18 передано на розгляд колегії суддів у складі: головуючого судді Отрюха Б.В., суддів Остапенко О.М. та Доманської М.Л.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 26.11.2018 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" на рішення Господарського суду міста Києва від 19.09.2018 у справі №910/9535/18 та призначено до розгляду.
28.01.2019 через відділ автоматизованого розподілу, контролю та моніторингу виконання документів від ТОВ "Фінансова компанія "Женева" надійшло клопотання про заміну первісного кредитора (Акціонерне товариство "Райффайзен Банк Аваль" на нового кредитора Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Женева" у справі №910/9535/18, залучити до участі у справі № 910/9535/18 у якості скаржника, що подав апеляційну скаргу Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Женева", як правонаступника акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль".
Представник АТ "Райффайзен Банк Аваль" та ТОВ "Фінансова компанія "Женева" в судовому засіданні 28.03.2018 року заяву ТОВ "Фінансова компанія "Женева" про заміну сторони (кредитора) у справі її правонаступником підтримали, просили її задовольнити.
Представник ТОВ "Медіа Експерт Плюс" проти задоволення вказаної заяви не заперечувала.
Розглянувши заяву ТОВ «Фінансова компанія «Женева» про заміну сторони (кредитора) у справі її правонаступником, колегією суддів встановлено наступне.
У провадженні Господарського суду міста Києва перебуває справа №910/18739/16 про банкрутство ТОВ «Західбудінвест Компані Консалтинг», провадження у якій порушено ухвалою суду від 15.11.2016 року за завою ТОВ «Медіа Експерт Плюс», введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, введено процедуру розпорядження майном боржника, розпорядником майна призначено арбітражного керуючого Борейко В.А.
У зв'язку із порушенням ТОВ «Західбудінвест компані консалтинг» умов кредитного договору, АТ «Райффайзен Банк Аваль» був вимушений звернутися до суду про стягнення заборгованості за Кредитним договором від 03.04.2007 за № 010/14/043.
Рішеням Господарського суду міста Києва від 17.02.2016 у справі № 910/29799/15, зміненим постановою Київського апеляційного господарського суду від 14.06.2016 у справі № 910/29799/15, стягнуто з ТОВ «Західбудінвест компані консалтинг» на користь АТ «Райффайзен Банк Аваль» заборгованість за кредитним договором №010/14/043 від 03.04.2007 в сумі: за тілом кредиту 3 959 677,19 дол. США, за відсотками 2 274 480,19 дол. США, пеню за тілом кредиту 19 506 155,85 грн., пеню за відсотками 10 621 877,60 грн. та витрати зі сплати судового збору у розмірі 182 700, 00 грн.
02.08.2016 Департаментом ДВС України винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 51819773 з примусового виконання наказу Господарського суду міста Києва № 910/29799/15 виданого на підставі зазначеного рішення.
Як вже зазначалося, 28.01.2019 через відділ забезпечення автоматизованого розподілу, контролю, моніторингу та виконання документів Північного апеляційного господарського суду від ТОВ «Фінансова компанія «Женева» надійшла заява про заміну сторони (кредитора) правонаступником, в якій останнє просить суд замінити кредитора - АТ „Райффайзен Банк Аваль" на його правонаступника - ТОВ „Фінансова компанія „Женева".
В обґрунтування поданої заяви заявник вказує, що 19.11.2018 року між АТ «Райффайзен Банк Аваль» та ТОВ «Фінансова компанія «Женева» було укладено договір, відповідно до умов якого, АТ «Райффайзен Банк Аваль» відступило, а ТОВ «Фінансова компанія «Женева» набуло у власність всі права вимоги, а саме:
Всі належні Акціонерному товариству «Райффайзен Банк Аваль» права вимоги за кредитним договором №010/14/043 від 03.04.2007, укладеним між АТ «Райффайзен Банк Аваль» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Інкрістар» та всіма додатками та додатковими договорами до нього.
Всі належні Акціонерному товариству «Райффайзен Банк Аваль» права вимоги за договором іпотеки № 010/14/03/043/1 від 03.04.2007, посвідченим приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Кондратенком М.І. та зареєстрованим в реєстрі за №872, з усіма змінами, доповненнями і додатковими угодами до нього.
Відповідно до п.п. 2.1., 2.2., 2.3., 3.1. Договору відступлення прав за договором іпотеки від 19.11.2018 року права за договором іпотеки вважаються переданими (відступленими) з моменту підписання та нотаріального посвідчення цього договору відступлення, але не раніше ніж з визначеного договором моменту переходу від цедента до цесіонарія прав, що є предметом договору.
З моменту передання (відступлення) прав за договором іпотеки цесіонарій замінює цедента у правовідносинах, склалися між ним та іпотекодавцем за договором іпотеки.
В день підписання та нотаріального посвідчення цього договору відступлення, але не раніше дати відступлення прав за договором іпотеки згідно п. 2.1. цього договору відступлення, цедент зобов'язаний передати цесіонарію документи, що засвідчують права, які передаються за цим договором відступлення.
Цей договір відступлення набирає чинності з моменту його підписання сторонами та нотаріального посвідчення і діє до моменту повного виконання сторонами своїх зобов'язань.
До вказаної заяви заявником додано копії договору від 19.11.2018 року, договору відступлення прав за договором іпотеки від 19.11.2018, посвідченим Розсохою С.С., приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу та зареєстрованим в реєстрі за №93, платіжного доручення від 19.11.2018, статуту ТОВ «Фінансова компанія «Женева», наказу про призначення ОСОБА_3 директором ТОВ «Фінансова компанія «Женева», протоколу загальних зборів учасників ТОВ «Фінансова компанія «Женева» про призначення ОСОБА_3 директором ТОВ «Фінансова компанія «Женева», витягу з ЄДРЮОФО та ГФ на ТОВ «Фінансова компанія «Женева», свідоцтва про реєстрацію фінансової установи серії ФК №852, розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 16.03.2017 №579.
Разом з тим, кредиторські вимоги АТ «Райффайзен Банк Аваль», заявлені у справі № 910/187399/16 до боржника - ТОВ «Західбудінвест Компані Консалтинг», як і кредиторські вимоги інших кредиторів, не розглянуті, реєстр вимог кредиторів у справі № 910/18739/16 не затверджений.
В той же час, судова колегія звертає увагу заявника, що він не позбавлений права звернення до суду першої інстанції з відповідною заявою про заміну кредитора правонаступником у разі подання всіх необхідних документів, передбачених договором.
За вказаних обставин колегія суддів дійшла висновку про відмову у задоволенні заяви ТОВ «Фінансова компанія «Женева» про заміну АТ „Райффайзен Банк Аваль" його правонаступником.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 52, 234 ГПК України, Північний апеляційний господарський суд, -
УХВАЛИВ:
1. У задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Женева» про заміну сторони (кредитора) у справі № 910/9535/18 - Акціонерного товариства „Райффайзен Банк Аваль" його правонаступником відмовити.
Головуючий суддя Б.В. Отрюх
Судді Б.М. Грек
О.М. Остапенко