ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
УХВАЛА
"02" жовтня 2018 р. |
Справа № 5017/1773/2012 |
За заявою кредитора: Товариства з обмеженою відповідальністю „ХАЙ-РЕЙЗ КОНСТРАКШНЗ”, Одеська область, м. Іллічівськ, с. Малодолинське
До боржника: Відкритого акціонерного товариства „УКРХЛІББУД”, м. Одеса
Суддя Лепеха Г.А.
Суть спору: про визнання банкрутом.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 18.06.2012р. порушено провадження у справі № 5017/1773/2012 про визнання ВАТ „УКРХЛІББУД” банкрутом, введено процедуру розпорядження майном боржника та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
28.09.2018р. до канцелярії суду надійшла заява (вх. №2266/18) Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі до Відкритого акціонерного товариства „УКРХЛІББУД” про стягнення 19 610,24 грн. заборгованості на покриття, виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах.
Одночасно позивачем надано клопотання про звільнення від сплати судового збору за подання позовної заяви. В обґрунтування викладеного заявник посилається на те що бюджетом Пенсійного фонду України на 2018р., який був затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2018р. № 8, коштів на сплату судового збору не передбачено. Заявником вказано, що управління Фонду не має можливості сплатити судовий збір у зв’язку із відсутністю коштів, призначених на цю мету.
Згідно п.п. 1 п. 2 ч. 2 ст. 2 Закону України „Про судовий збір” ставка судового збору за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, позивач до позовної заяви повинен надати документи, які підтверджують сплату судового збору в сумі 1 762,00 грн.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 8 Закону України „Про судовий збір” враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Таким чином, підставою для вчинення господарським судом дій, зазначених у статті 8 Закону, є врахування ним майнового стану сторін за умови наявності підстав, визначених у ч. 1 вказаної статті.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України „Про судоустрій і статус суддів” суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.
Ч. 2 ст.9 вказаного Закону визначено, що суд створює такі умови, за яких кожному учаснику судового процесу гарантується рівність у реалізації наданих процесуальних прав та у виконанні процесуальних обов’язків, передбачених процесуальним законом.
Згідно ч.ч. 1, 3 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.
Таким чином, обов’язок сплати судового збору органами управління Фонду, які звертаються до суду із заявами, визначений законодавством України. Виключність обставин для застосування положень ст.8 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” щодо звільнення від сплати судового збору має бути доведена відповідними доказами, однак Центральним об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Одесі таких доказів суду не надано.
Оскільки ст. 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, отже, в тому числі й органів державної влади, то самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з Державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для звільнення від такої сплати.
Враховуючи те, що обмеження фінансування бюджетної установи не є підставою для звільнення від сплати судового збору, не надання Центральним об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Одесі доказів, підтверджуючих наявність підстав для звільнення від сплати судового збору, суд відмовляє Центральному об’єднаному управлінню Пенсійного фонду України в м. Одесі у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору за подання позовної заяви.
При цьому, суд зазначає, що безпідставне надання пільг з реалізації обов’язку щодо сплати судового збору одному з учасників судового процесу має наслідком порушення прав інших учасників та суперечить принципу рівності сторін господарському процесі.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України передбачено, що до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 174 ГПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Враховуючи те, що позивачем до позовної заяви в порушення вимог ст.ст. 162, 164 ГПК України не надано документів, які підтверджують сплату судового збору у розмірі 1 762,00 грн. позовна заява залишається без руху.
При цьому, суд зазначає, що відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 174 ГПК України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Керуючись ст.ст.162, 164, 174, 234 Господарського процесуального кодексу України, ст. 8 Закону України "Про судовий збір", суд
УХВАЛИВ:
1.Відмовити Центральному об’єднаному управлінню Пенсійного фонду України в м. Одесі у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору за подання позовної заяви.
2.Залишити без руху заяву від 28.09.2018р. вх. №2266/18 Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі до Відкритого акціонерного товариства „УКРХЛІББУД” про стягнення 19 610,24 грн. заборгованості.
3.Зобов’язати Центральне об’єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі протягом десяти днів з дня вручення даної ухвали суду усунути недоліки шляхом сплати судового збору в розмірі 1 762,00 грн. і надати відповідні докази сплати до суду.
Ухвала набрала законної сили 02.10.2018р. у відповідності до ч. 1 ст. 235 ГПК України.
Ухвала про залишення позовної заяви без руху не підлягає оскарженню в апеляційному порядку.
Суддя Г.А. Лепеха