Справа № 640/5594/17
н/п 2/640/1913/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 листопада 2017 року Київський районний суд м. Харкова у складі:
головуючої судді Шмадченко С.І.,
за участю секретаря Черниш О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, 3-я особа: Восьма Харківська державна нотаріальна контора про розірвання спадкового договору, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_2, у якій просив розірвати спадковий договір, укладений між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 на підставі невиконання його ОСОБА_2
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 14.10.2010 року між його померлою матір’ю ОСОБА_3 та її онуком ОСОБА_2 було укладено спадковий договір, за р/№ 3-1601 та посвідчений державним нотаріусом ОСОБА_4
Відповідно до п.1 договору ОСОБА_2 взяв на себе зобов’язання виконувати передбачені в ньому розпорядження бабусі ОСОБА_3 і в разі її смерті набуває право власності на належне майно, а саме квартиру АДРЕСА_1. Але онук не виконував взяті на себе зобов’язання та умисно доводив бабусю до серцевих нападів, у зв’язку з чим вона неодноразово лікувалася в неврологічному відділенні. Вироком Київського районного суду м.Харкова від 19.10.2015 р. ОСОБА_2 визнано винним у вчиненні злочину, передбаченого ч.1 ст.115 КК України і призначено йому покарання у вигляді 10 років позбавлення волі за скоєння вбивства з ознаками насильництва бабусі ОСОБА_3, а саме відчужувача.
Спадковий договір може бути розірвано на вимогу відчужувача, набувача або осіб, які здійснюють контроль за виконанням такого договору. Отже, за життя відчужувача спадковий договір може бути розірвано судом на вимогу останнього у разі невиконання набувачем його розпоряджень. Після смерті відчужувача спадковий договір може бути розірвано на вимогу осіб, які здійснюють контроль за виконанням такого договору (в тому числі нотаріуса).
У випадку неналежного виконання спадкового договору особа, яка здійснює контроль за його виконанням, може звернутися до суду з позовом про розірвання умов договору внаслідок невиконання його однією із сторін (ст.ст.610,612-613,ч.3 ст.1307 ЦК)
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_5 підтримала позовні вимоги позивача, просила їх задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_6 позовні вимоги позивача не визнав, пояснив, що позивач не є стороною спадкового договору. Цей договір раніше був предметом дослідження в судах першої, апеляційної, касаційної інстанцій.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд задовольняє позовні вимоги позивача, виходячи з наступного:
За приписами статей 3,4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_3 є сином спадкодавця ОСОБА_3, а відповідач ОСОБА_2 є онуком спадкодавця.
14.10.2010 року між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 було укладено спадковий договір де зазначено,що ОСОБА_2 зобов’язується виконувати розпорядження ОСОБА_7 – бабусі, які передбачені у договорі та в разі її смерті ОСОБА_2 набуває право власності на майно ОСОБА_3, яке складається з квартири № 2, розташованої у будинку № 6 по вул. Ольмінського в м. Харкові. (а.с.21)
24 січня 2014 року ОСОБА_3 померла.
Відповідно до вироку Київського районного суду м. Харкова від 19 січня 2015 року ОСОБА_2 було засуджено за вчинення злочину, передбаченого ч.1 ст.115 КК України, за умисне позбавлення життя спадкодавця. (а.с.16-20)
Рішенням Київського районного суду м.Харкова від 11 листопада 2015 року, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду Харківської області від 09 лютого 2016 року, ухвалою Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 03 листопада 2016 року усунуто ОСОБА_2 від права на спадкування після смерті ОСОБА_3, померлої 24 січня 2014 року.
Відповідно до ст. 1302 ЦК України, за спадковим договором одна сторона (набувач) зобов"язується виконувати розпорядження другої сторони (відчужувача) і в разі його смерті набуває право власності на майно відчужувача.
Згідно зі ст.1308 ЦК України спадковий договір може бути розірваний на вимогу відчужувача або набувача. За змістом цього правила інші особи, у тому числі і спадкоємці відчужувача, не можуть пред’являти вимоги про розірвання спадкового майна.
Як встановлено судовим рішенням від 11 листопада 2015 року відповідач ОСОБА_2 взяті на себе зобов’язання за умовами спадкового договору не виконав, умисно доводив свою бабусю ОСОБА_3 до серцевих нападів, умисно позбавив її життя та у зв’язку з чим усунений від права на спадкування після її смерті. Саме істотною умовою спадкового договору стало майно відчужувача.
Відповідно до ст.16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Таким чином позивач є заінтересованою особою, що вправі претендувати на спадкування, оскільки майно,яке входило до предмету невиконаного договору має успадковуватися ним на загальних підставах.
З огляду на наведене, суд прийшов до висновку за необхідне розірвати спадковий договір, укладений між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 на підставі невиконання його відповідачем.
Керуючись ст.ст. 3,4,10,11,60, 212-215, ЦПК України, ст. ст.16, 1224,1302 ЦК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Розірвати спадковий договір за р/№ 3-1601 від 14 жовтня 2010 року, укладений між ОСОБА_8 та ОСОБА_2 на підставі невиконання його ОСОБА_2
Рішення може бути оскаржене в судову палату з цивільних справ апеляційного суду Харківської області через Київський районний суд протягом 10днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя