АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_________________________________________________________________
Справа №619/1680/17 Головуючий суддя І інстанції Якименко Л. О.
Провадження № 22-ц/790/6652/17 Суддя доповідач Яцина В.Б.
Категорія: Спори, що виникають із земельних правовідносин
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2017 року м. Харків.
Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Харківської області в складі:
Головуючого судді - Яцини В.Б.
суддів: - Бурлака І.В., Карімової Л.В.,
за участю секретаря: Баранкової В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою Керівника Дергачівської місцевої прокуратури на ухвалу Дергачівського районного суду Харківської області від 31 жовтня 2017 року по цивільній справі за позовом керівника Дергачівської місцевої прокуратури Харківської області до ОСОБА_3, Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, треті особи: Фермерське господарство «Веселе», Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру про визнання наказу незаконним, договору оренди землі недійсним та повернення земельної ділянки,
встановила:
Ухвалою Дергачівського районного суду Харківської області від 31 жовтня 2017 року у задоволенні клопотання представника відповідача ОСОБА_3 - ОСОБА_4 про залишення позовної заяви без розгляду - відмовлено та закрито провадження у справі.
Не погодившись з вказаною ухвалою суду першої інстанції керівник Дергачівської місцевої прокуратури радником юстиції В.Пісоцький в апеляційній скарзі просить її скасувати та постановити нову ухвалу про продовження розгляду справи, судові витрати покласти на відповідачів.
В обґрунтування скарги посилався на п.2 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» № 7 від 16.04.2004 року та п.3 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №3 від 01.03.2013 року «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ».
Зазначає, що у позовних вимогах прокурор просить визнати договір оренди та скасувати його державну реєстрацію земельної ділянки та визнати незаконним підставу такої реєстрації-наказ ГУ Держземагенсва у Харківській області, яким надано в оренду земельну ділянку безпосередньо громадянину (фізичній особі).
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення з'явившихся осіб, перевіривши законність і обґрунтованість ухвали суду, обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає за необхідне апеляційну скаргу відхилити, з наступних підстав.
Закриваючи провадження відповідно до п. 1 ст. 205 ЦПК України, яка передбачає, що суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, суд першої інстанції виходив з того, що сторони уклали спірний договір оренди для ведення фермерського господарства, а відповідач є його засновником і керівником, тобто по справі виник спір, який підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.
Колегія суддів погоджується з таким висновком.
Відповідно до п. 3 постанови пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 01 березня 2013 року № 3 «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» судам роз'яснено, вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суди повинні виходити з того, що відповідно до статей 15, 16 ЦПК України у порядку цивільного судочинства суди розглядають справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ, зокрема, за ст. ст. 1,12ГПК України віднесено до компетенції господарських судів.
Також у п. п. 2, 3 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року № 7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» судам роз'яснено, що за загальним правилом розмежування компетенції судів з розгляду земельних та пов'язаних із земельними відносинами майнових спорів відбувається залежно від суб'єктного складу їх учасників. Ті земельні та пов'язані із земельними відносинами майнові спори, сторонами в яких є юридичні особи, а також громадяни, що здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статус суб'єкта підприємницької діяльності, розглядаються господарськими судами.
Оскільки фермерські господарства є юридичними особами, їхні земельні спори з іншими юридичними особами, у тому числі про надання чи продаж із земель державної або комунальної власності земельної ділянки для ведення фермерського господарства, відповідно до ст. ст. 1, 12 ГПК України підсудні господарським судам.
Згідно з ч. 3 ст. 7 Закону У країни «Про фермерське господарство» земельні ділянки для ведення фермерського господарства передаються громадянам України у власність і надаються в оренду із земель державної або комунальної власності.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про фермерське господарство» фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 205 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Згідно до даних Єдиного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ОСОБА_3 є засновником Фермерського «Веселе» (державна реєстрація 04.08.2006р.) та ТОВ «НІКА-АГРО 2010» (державна реєстрація 23.09.2010), під які для ведення фермерського господарства у користування останній виділялася земельна ділянка за рахунок земель державної власності.
Наказом Головного Управління Держзеагенства у Харківській області № 124-СГ від 02.01.2015р. ОСОБА_3 надано в оренду відповідну земельну ділянку для ведення фермерського господарства.
Як вбачається з п.14 спірного договору оренди землі - земельна ділянка передається в оренду для ведення фермерського господарства (а.с. 10 на звороті).
Згідно до ст. 15 ЦПК України і ст. ст. 12, 21 ГПК України та враховуючи те, що спори з приводу земельних ділянок, які були видані фізичним особам для ведення фермерського господарства і в подальшому використовуються ними у господарській діяльності фермерського господарства підлягають розгляду в порядку господарського судочинства, колегія суддів відхиляє доводи скарги, за їх безпідставністю, та погоджується з висновками суду першої інстанції.
Таким чином, оскільки судом першої інстанції постановлено ухвалу з додержанням вимог закону, то колегія суддів відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 312 ЦПК України відхиляє скаргу і залишає ухвалу без змін.
Керуючись ст.ст. 303, 304, п. 1 ч. 2 ст. 307, п.1 ч.1 ст.312, ст.ст. 313, 314, 315 317, 319, 324, 325 ЦПК України, колегія суддів
ухвалила:
Апеляційну скаргу Керівника Дергачівської місцевої прокуратури відхилити.
Ухвалу Дергачівського районного суду Харківської області від 31 жовтня 2017 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, однак протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.
Головуючий суддя
Судді колегії