УХВАЛА
17 грудня 2024 року
м. Київ
cправа № 619/1680/17
Верховний Суд у складі судді Касаційного господарського суду:
Волковицької Н. О.,
розглянувши клопотання ОСОБА_1
про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції у справі
за позовом керівника Дергачівської місцевої прокуратури
до 1) ОСОБА_1 ,
2) Головного управління Держгеокадастру у Харківській області,
треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідачів:
1) Фермерське господарство "Веселе",
2) Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру,
про визнання наказу незаконним, договору оренди недійсним, скасування рішення про державну реєстрацію права оренди та повернення земельної ділянки,
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 19.11.2024, зокрема, відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою заступника керівника Харківської обласної прокуратури на рішення Господарського суду Харківської області від 21.09.2023 та постанову Східного апеляційного господарського суду від 08.10.2024 у справі № 619/1680/17 та призначено її розгляд у судовому засіданні 21 січня 2025 року об 11:30 у приміщенні Касаційного господарського суду за адресою: м. Київ, вул. О. Копиленка, 6, зал судових засідань № 332.
16.12.2024 до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду надійшов відзив ОСОБА_1 на касаційну скаргу, в якому викладено клопотання про участь адвоката Станіслава Мироненка, представника заявника та одночасно Фермерського господарства "Веселе", у судових засіданнях у справі № 619/1680/17 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
Статтею 42 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) передбачені права та обов`язки учасників справи, зокрема ознайомлюватися з матеріалами справи, робити з них витяги, копії, одержувати копії судових рішень, подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб, а також виконувати процесуальні обов`язки, визначені законом або судом.
Частинами п`ятою та шостою вищевказаної норми встановлено, що документи (в тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.
Процесуальні документи в електронній формі мають подаватися учасниками справи до суду з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).
Згідно з частинами п`ятої ? восьмої статті 6 ГПК України, яка чинна з 18.10.2023 відповідно до Закону України № 3200-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов`язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами», суд направляє судові рішення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу до їхніх електронних кабінетів, вчиняє інші процесуальні дії в електронній формі із застосуванням ЄСІТС, в порядку, визначеному цим Кодексом, Положенням про ЄСІТС.
Адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи реєструють свої електронні кабінети в ЄСІТС в обов`язковому порядку.
Інші особи (це, зокрема, фізичні особи, у тому числі фізичні особи ? підприємці) реєструють такі кабінети в добровільному порядку.
Процесуальні наслідки, передбачені цим Кодексом у разі звернення до суду з документом особи, яка відповідно до цієї частини зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, застосовуються судом також у випадках, якщо інтереси такої особи у справі представляє адвокат.
Загальні вимоги до форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення з процесуальних питань та наслідки недотримання таких вимог визначені у статті 170 ГПК України.
За змістом пункту 1 частини першої вищевказаної норми будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву, клопотання або заперечення, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), вказівку на статус фізичної особи - підприємця (для такої фізичної особи), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Відповідно до частини другої вказаної норми письмова заява, клопотання чи заперечення підписується заявником або його представником.
Відповідно до частини четвертої вказаної норми суд, встановивши, що письмову заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої або другої цієї статті, повертає її заявнику без розгляду.
Суд повертає письмову заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду також у разі, якщо її подано особою, яка відповідно до частини шостої статті 6 цього Кодексу зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його.
За змістом відповіді № 6081629, сформованої засобами підсистеми ЄСІТС "Електронний суд" 17.12.2024, Фермерське господарство "Веселе" (за кодом 31466027) не має зареєстрованого електронного кабінету.
Самий відзив також не містить відомостей про наявність або відсутність електронного кабінету у Фермерського господарства "Веселе".
У зв`язку з наведеним, клопотання про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції у справі № 619/1680/17 представника Фермерського господарства "Веселе", викладене у відзиві ОСОБА_1 , підлягає поверненню без розгляду на підставі частини четвертої статті 170 ГПК.
Відповідно до частини першої статті 197 ГПК України учасники справи, його представник має право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду або у приміщенні іншого суду за умови наявності в суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов`язковою.
Рішенням Вищої ради правосуддя від 17.08.2021 № 1845/0/15-21 затверджено Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, які набули чинності 05.10.2021 (далі - Положення).
Відповідно до пункту 49 розділу 3 Положення для участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції учасник справи повинен попередньо зареєструватися в Електронному кабінеті. Учасник справи також повинен перевірити наявні у нього власні технічні засоби на відповідність технічним вимогам, визначеним Інструкцією користувача підсистеми відеоконференцзв`язку, для роботи із системою відеоконференцзв`язку.
Інструкція користувача підсистеми відеоконференцзв`язку розробляється адміністратором ЄСІТС та розміщується на вебсторінці технічної підтримки користувачів ЄСІТС за вебадресою https://wiki.court.gov.ua.
Ураховуючи, що право на участь у розгляді справи гарантоване Конвенцією, Конституцією України та ГПК України, беручи до уваги умови воєнного стану, з огляду на необхідність забезпечення своєчасного розгляду господарської справи, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання ОСОБА_1 про участь її представника, адвоката Станіслава Мироненка, у судових засіданнях у справі № 619/1680/17 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
На підставі викладеного та керуючись статтями 170, 197, 234, 235 ГПК України, Верховний Суд у складі судді Касаційного господарського суду
УХВАЛИВ:
1. Задовольнити клопотання ОСОБА_1 про участь її представника, адвоката Станіслава Мироненка, у судових засіданнях у справі № 619/1680/17 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
2. Забезпечити участь адвоката Станіслава Мироненка, представника ОСОБА_1 , у судових засіданнях у справі № 619/1680/17, зокрема 21 січня 2025 року об 11:30, в режимі відеоконференції з використанням Підсистеми відеоконференцзв`язку ЄСІТС на сайті https://vkz.court.gov.ua.
3. Клопотання ОСОБА_1 про участь її представника, адвоката Станіслава Мироненка, в статусі представника Фермерського господарства "Веселе", у судових засіданнях у справі № 619/1680/17 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів залишити без розгляду.
4. Попередити, що відповідно до частини п`ятої статті 197 ГПК України ризики технічної неможливості участі у відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв`язку тощо несе учасник справи, його представник, який подав відповідну заяву, крім випадку коли суд після призначення судового засідання чи під час такого засідання втратив технічну можливість забезпечити проведення відеоконференції.
5. Участь у судовому засіданні для учасників справи не є обов`язковою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Н. О. Волковицька