УХВАЛА
15 листопада 2017 р.Справа № 820/2720/17Суддя Харківського апеляційного адміністративного суду Бенедик А.П., розглянувши можливість відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою Головного управління Національної гвардії України на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18.10.2017р. по справі №820/2720/17
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Національної гвардії України, Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України, Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій Головного Управління Національної гвардії України
про визнання незаконними та протиправними дій, скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 18.10.2017р. частково задоволено позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної гвардії України, Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України, Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій Головного Управління Національної гвардії України про визнання незаконними та протиправними дій, скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.
На зазначену постанову суду Головним управлінням Національної гвардії України подано апеляційну скаргу.
Перевіривши апеляційну скаргу, суд дійшов висновку про необхідність залишення її без руху, виходячи з наступного.
Згідно ч. 1 ст. 185 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанови суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції (ч. 1 ст. 186 КАС України).
Вимоги до апеляційної скарги визначені ст. 187 КАС України.
Так, згідно із положеннями вищенаведеної статті Кодексу встановлено, що апеляційна скарга подається у письмовій формі.
В апеляційній скарзі зазначаються: 1) найменування адміністративного суду апеляційної інстанції, до якого подається скарга; 2) ім`я (найменування), поштова адреса особи, яка подає апеляційну скаргу, а також номер засобу зв`язку, адреса електронної пошти, якщо такі є; 3) вимоги особи, яка подає апеляційну скаргу, до суду апеляційної інстанції; 4) обґрунтування вимог особи, яка подала апеляційну скаргу, із зазначенням того, у чому полягає неправильність чи неповнота дослідження доказів і встановлення обставин у справі та (або) застосування норм права; 5) у разі необхідності - клопотання особи, яка подає апеляційну скаргу, про витребування нових доказів, про виклик свідків тощо; 6) перелік матеріалів, які додаються.
В апеляційній скарзі зазначається, чи бажає особа взяти участь у судовому засіданні суду апеляційної інстанції, чи просить суд розглянути справу за її відсутності.
Якщо в апеляційній скарзі наводяться нові докази, які не були надані суду першої інстанції, то у ній зазначається причина, з якої ці докази не були надані.
Апеляційна скарга підписується особою, яка її подає, або її представником, який додає оформлений належним чином документ про свої повноваження, якщо цей документ не подавався раніше. В апеляційній скарзі зазначається дата її подання.
До апеляційної скарги додаються її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. До апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору, а також копії доданих до неї письмових матеріалів відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
З урахуванням вказаних положень Закону встановлено, що апеляційна скарга подається у письмовій формі та підписується особою, яка її подає, або її представником, який додає оформлений належним чином документ про свої повноваження, якщо цей документ не подавався раніше.
Як вбачається з матеріалів справи, апеляційна скарга направлена до Харківського окружного адміністративного суду засобами електронного зв`язку, що підтверджується наявною в матеріалах справи роздруківкою електронного листа, що направлений на електронну пошту Харківського окружного адміністративного суду (inbox@adm.hr.court.gov.ua).
Статтею 7 Закону України Про електронні документи та електронний документообіг передбачається, що оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов`язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронний цифровий підпис".
Матеріали справи не містять доказів на підтвердження факту підписання апеляційної скарги ЕЦП особи, що її подала. Крім того, як вбачається із роздруківки електронного листа, апеляційна скарга направлена адресатом Станіслав Жирін <s.zhirin@ngu.gov.ua, в той час, згідно наявного в матеріалах справи бланку довіреності вказано в якості електронної пошти Головного управління Національної гвардії України - gu@ngu.gov.ua.
Зазначені недоліки мають бути усунені шляхом направлення до Харківського апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги, яка оформлена у письмовій формі, містить підпис особи, яка її подала. Вказана апеляційна скарга повинна відповідати вимогам, що встановлені ст. 187 КАС України, а також має бути додано їх копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Крім того, ч.ч. 2-3 ст. 56 КАС України визначено, що представником може бути фізична особа, яка відповідно до частини другої статті 48 цього Кодексу має адміністративну процесуальну дієздатність. Представники беруть участь в адміністративному процесі на основі договору або закону.
Документи, що підтверджують повноваження представників закріплені ст. 58 КАС України.
Згідно із ч. 1 та ч. 3 вищенаведеної статті Кодексу визначено, що повноваження представників, які беруть участь в адміністративному процесі на основі договору, на здійснення представництва в суді повинні бути підтверджені довіреністю. Оригінали довіреностей або засвідчені підписом судді копії з них приєднуються судом до справи.
Довіреності від імені органу, підприємства, установи, організації видаються за підписом керівника або іншої уповноваженої на те законом, положенням, статутом особи і засвідчуються печаткою цього органу, підприємства, установи, організації (за наявності).
Згідно із п. 10 ст. 34 Закону України "Про нотаріат", засвідчення вірності копії (фотокопій) документів і виписок з них є нотаріальною дією.
Відповідно до положень ст. 76 Закону України "Про нотаріат", вірність копії з копії документа може бути засвідчена нотаріусом, посадовою особою органу місцевого самоврядування, якщо вірність копії засвідчена в нотаріальному порядку або якщо ця копія видана підприємством, установою, організацією, що видала оригінал документа. В останньому випадку копія документа повинна бути викладена на бланку даного підприємства, установи, організації з відміткою про те, що оригінал документа знаходиться на даному підприємстві, в установі, організації.
Таким чином, відповідно до вищезазначених положень Закону визначено, що копія документу, який видано відповідною установою, має бути засвідчена, зокрема, даною установою.
Як вбачається із матеріалів справи, апеляційна скарга від імені Головного управління Національної гвардії України підписана представником Жирін С.О. Проте, апелянтом не було надано доказів на підтвердження повноважень представника.
Надана копія довіреності не може бути визнана в якості належного доказів на підтвердження повноважень, оскільки не засвідчена у встановленому законом порядку.
Зазначені недоліки апеляційної скарги мають бути усунені шляхом направлення до Харківського апеляційного адміністративного суду оригіналу або засвідченої у встановленому законом порядку копії довіреності на представництво інтересів особою, яка підписала апеляційну скаргу, із копіями відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Також скаржником, на підтвердження сплати судового збору, надано копію платіжного доручення №145 від 06.11.2017 року.
Слід зазначити, що документом про сплату судового збору є квитанція установи банку або відділення зв`язку, які прийняли платіж або платіжне доручення, підписане уповноваженою посадовою особою банку і скріплене печаткою установи банку з відміткою про дату виконання платіжного доручення. Документ про сплату судового збору додається до позовної заяви, апеляційних і касаційних скарг на рішення та постанови суду, до інших заяв щодо здійснення судом певних дій, за які передбачено сплату судового збору відповідно до Закону України "Про судовий збір".
У разі коли сплата судового збору здійснюється шляхом перерахування коштів з рахунка вкладника, відкритого в установі банку, додається довідка, засвідчена підписом контролера та скріплена печаткою установи банку.
Отже, суд не може прийняти до уваги копію надісланого платіжного доручення як належний доказ сплати судового збору, оскільки документом про сплату судового збору до державного бюджету є виключно оригінал вказаного документу.
Зазначені недоліки апеляційної скарги мають бути усунені шляхом направлення до Харківського апеляційного адміністративного суду оригіналу платіжного доручення №145 від 06.11.2017 року, яке підписане уповноваженою посадовою особою банку і скріплене печаткою установи банку з відміткою про дату виконання платіжного доручення.
Частиною 5 статті 189 КАС України встановлено, що до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 187 цього Кодексу, застосовуються правила статті 108 цього Кодексу.
У відповідності до приписів пункту 1 частини 3 статті 108 КАС України, у разі неусунення вищевказаних недоліків апеляційної скарги остання буде повернута апелянту.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ч. 1 ст. 108, ч. 6 ст. 187 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Головного управління Національної гвардії України на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18.10.2017р. по справі №820/2720/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної гвардії України, Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України, Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій Головного Управління Національної гвардії України про визнання незаконними та протиправними дій, скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Надати Головному управлінню Національної гвардії України для усунення недоліків поданої апеляційної скарги десятиденний строк з моменту отримання копії даної ухвали.
Роз`яснити Головному управлінню Національної гвардії України, що у разі не усунення зазначених недоліків апеляційної скарги, відповідно до ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України скарга буде повернута скаржнику.
Ухвала може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня отримання її копії, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Суддя:(підпис) Бенедик А.П.