Справа № 342/766/14-к
Провадження № 1-кп/342/32/2017
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 вересня 2017 року м. Городенка
Городенківський районний суд Івано-Франківської області в складі
головуючого судді ОСОБА_1 ,
секретаря судового засідання ОСОБА_2
прокурора ОСОБА_3 ,
обвинуваченої ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Городенка матеріали кримінального провадження, зареєстрованого в Єдиному реєстрі досудових розслідувань за № 12014090150000097 відносно
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с.Топорівці, Городенківського району, Івано-Франківської області, жительки АДРЕСА_1 , громадянки України,
за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 320 КК України,
В С Т А Н О В И В :
В провадженні Городенківського районного суду перебуває кримінальне провадження відносно ОСОБА_4 за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 320 КК України.
Згідно обвинувального акта ОСОБА_4 , працюючи на посаді провізора в аптеці №1 «Фармако», що розташована в м.Городенка по вул. Шевченка, 47 у зв`язку з виконанням своїх професійних обов`язків повинна була додержуватись встановлених правил обігу наркотичних речовин, психотропних речовин або прекурсорів. Однак, 26.04.2014 року близько 09:30 год., в порушення вказаних правил, перебуваючи на своєму робочому місці, реалізувала громадянину ОСОБА_6 без рецепту препарат «Солпадеїн» в кількості три упаковки (по 12 таблеток в кожній), в загальній кількості 36 таблеток, які згідно висновку експерта №09/12-0513 від 05.05.2014 року містять кодеїн, який відноситься до наркотичних засобів, обіг яких обмежено. Загальна кількість кодеїну в тридцяти шести таблетках вилучених у ОСОБА_6 становить 0,288 грама. Своїми умисними діями, які виразились у порушенні встановлених правил відпуску наркотичних засобів ОСОБА_4 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч.1ст.320 КК України.
Під час судового розгляду справи захисник обвинуваченої та обвинувачена заявили клопотання про проведення експертизи лікарського засобу «Солпадеїн». На вирішення експертів просить поставити такі питання:
- Визначити вміст лікарського засобу «Солпадеїн»?
- Надати відповідь про те, чи до складу об`єкту дослідження лікарського засобу «Солпадеїн» входить речовина «Кодеїн» чи речовина «кодеїну фосфату гемігідрат» ?
- Чи відрізняються між собою речовини «кодеїн» та «кодеїну фосфату гемі гідрат» за молекулярною структурою, фізичними та хімічними властивостями ? Якщо так, то надати обґрунтовану відповідь.
- Чи дійсно речовина «кодеїну фосфату гемі гідрат» містить 80% кодеїну основи ?
- Визначити кількість кодеїну фосфату гемігідрату у одній таблетці об`єкта дослідження лікарського засобу «Солпадеїн», який направляється судом на дослідження та яка кількість кодеїну основи міститься у ній ?
- Яку кількість кодеїну фосфату гемі гідрату містять 36 таких таблеток, та визначити яка кількість основи кодеїну становитиме визначена експертом кількість кодеїн фосфат гемігідрату у 36 таблетках ?
- Чи підлягає лікарський засіб «Солпадеїн» предметно-кількісному обліку та чи виписується за спеціальними рецептурними бланками ф.3 для виписування наркотичних засобів, психотропних речовин ?
- Чи можливе вилучення кодеїну фосфату гемігідрат легкодоступним способом?
В обґрунтування заявленого клопотання вказують на те, що відправляючи справу на новий розгляд, суд касаційної інстанції в ухвалі зазначив, що суди всупереч положення статей 91, 94 КПК не перевірили відповідність висновку експерта від 05 травня 2014 року вимогам Закону України «Про судову експертизу» №09/12-0513. Зазначено, що сторона захисту звертала увагу на той факт, що в упаковці лікарського засобу «Солпадеїн» міститься інструкція до застосування, в якій зазначено, що до даного лікарського засобу входять такі речовини: 30 мг кофеїну, в мг кодеїну фосфату гемігідрату та допоміжні речовини 116, 8 мг +(-) 5%, в той час як у висновку експерта, який додано стороною обвинувачення як доказ, зазначено, що в цьому препараті міститься кодеїн. Проведення експертизи просять доручити Харківському науково-дослідному інституту судових експертиз імені засл. проф. М.С. Бокаріуса, який знаходиться за адресою: вул. Золочівська, 8-а, м.Харків, 61177.
Прокурор в судовому засіданні не заперечив щодо задоволення клопотання захисника та обвинуваченої. Крім того, також подав клопотання, згідно якого просить призначити по справі комплексну криміналістичну експертизу, проведення якої доручити експертам Івано-Франківського НДЕКЦ. На вирішення експерта поставити наступні запитання:
- Чи містять надані на дослідження таблетки наркотичні засоби чи психотропні речовини, якщо так, то які саме?
- Чи відноситься наданий на дослідження лікарський засіб «Солпадеїн» до наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів обіг яких обмежено чи заборонено?
- Чи містять надані на дослідження таблетки кодеїн фосфат гемі гідрат, якщо так то в якій кількості?
- Чи містять надані на дослідження таблетки кодеїн, якщо так то в якій кількості?
В обгрунтування заявленого клопотання вказує на те, що задля усунення протирічь та на виконання ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 14.12.2016 року є необхідність у проведенні комплексної криміналістичної експертизи.
Суд дослідивши матеріали кримінального провадження, речові докази, вислухавши пояснення учасників судового процесу, приходить до наступного.
Дане кримінальне провадження надійшло до Городенківського районного суду згідно Ухвали колегії суддів Судової палати у кримінальних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 14.12.2016 року для нового розгляду.
Під час розгляду кримінального провадження судом було досліджено письмові докази, зокрема висновок експерта НДЕКЦ Управління МВС України в Івано-Франківській області №09/12-0513 від 05.05.2014 року, а також оглянуто лікарський засіб «Солпадеїн» та Інструкцію для медичного застосування препарату «Солпадеїн».
Згідно висновку експерта НДЕКЦ Управління МВС України в Івано-Франківській області №09/12-0513 від 05.05.2014 року надані на дослідження тридцять шість таблеток в чарункових упаковках «Солпадеїн» містять наркотичний засіб, обіг якого обмежено і стосовно якого допускаються виключення деяких заходів контролю кодеїн; загальна кількість кодеїну в тридцяти шести таблетках становить 0,288 грама.
Згідно Інструкції оглянутої в судовому засіданні до таблеток «Солпадеїн», одна така таблетка містить 500 мг парацетамолу, 30 мг кофеїну і 8 мг кодеїну фосфату гемі гідрату.
Ухвалою колегії суддів Судової палати у кримінальних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 14.12.2016 року зобов`язано суд першої інстанції при новому розгляді, у порядку ст.333 КПК України доручити органу досудового розслідування провести комплексну криміналістичну експертизу із залученням відповідних експертів фахівців.
У відповідності до ч.1 ст.242 КПК України експертиза проводиться експертом за дорученням слідчого судді чи суду, якщо для з`ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання.
Згідно з ч.1 ст.332 КПК України під час судового розгляду суд за клопотанням сторін кримінального провадження або потерпілого за наявності підстав, передбачених ст.242 цього Кодексу, має право своєю ухвалою доручити проведення експертизи експертній установі, експерту або експертам.
Відповідно до п.1.8 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України №53/5 від 08.10.1998 року, підставою для проведення експертиз відповідно до чинного законодавства є процесуальний документ (постанова, ухвала) про призначення експертизи, складений уповноваженою на те особою (органом), або письмове звернення потерпілого чи сторони захисту кримінального провадження (далі - документ про призначення експертизи (залучення експерта), у якому обов`язково зазначаються реквізити, перелік питань, поставлених експерту, а також об`єкти, що підлягають дослідженню.
Частиною 3 ст.333 КПК України визначено, що у разі, якщо під час судового розгляду виникне необхідність у встановленні обставин або перевірці обставин, які мають істотне значення для кримінального провадження, і вони не можуть бути встановлені або перевірені іншим шляхом, суд за клопотанням сторони кримінального провадження має право доручити органу досудового розслідування провести певні слідчі (розшукові) дії.
Як зазначено у ч.2 ст.84 КПК України, висновок експерта є одним з процесуальних джерел доказів.
Оскільки для з`ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, усунення розбіжностей, які містяться у висновку експерта №09/12-0513 від 05.05.2014 року та інструкції до таблеток «Солпадеїн», які були надані на дослідження експерту, необхідні спеціальні знання, а також з метою виконання ухвали колегії суддів Судової палати у кримінальних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 14.12.2016 року, суд вважає за необхідне призначити по справі комплексну криміналістичну експертизу, проведення якої доручити Харківському науково-дослідному інституту судових експертиз імені засл. проф. М.С. Бокаріуса, який знаходиться за адресою: вул. Золочівська, 8а, м.Харків, 61177 із залученням для проведення вказаної експертизи відповідних експертів фахівців.
Відповідно до частини 3 ст.332 КПК України, суд взяв до уваги питання запропоновані сторонами для проведення експертизи.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.101, 242, ч.2 ст.322, 332, 333, 369-372 КПК України, суд,-
У Х В А Л И В :
Призначити по справі комплексну криміналістичну експертизу.
Проведення комплексної криміналістичної експертизи у кримінальному провадженні №12014090150000097 відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 320 КК України доручити Харківському науково-дослідному інституту судових експертиз імені заслуженого професора М.С. Бокаріуса, який знаходиться за адресою: вул. Золочівська, 8а, м.Харків, 61177 із залученням для проведення вказаної експертизи відповідних експертів фахівців.
На вирішення експертів поставити наступні питання:
1. Який склад лікарського засобу «Солпадеїн»?
2. Чи відноситься наданий на дослідження лікарський засіб «Солпадеїн» до наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів обіг яких обмежено чи заборонено?
3. Чи містять надані на дослідження таблетки «Солпадеїн» наркотичні засоби чи психотропні речовини, якщо так, то які саме?
4. Чи містять надані на дослідження таблетки «Солпадеїн» кодеїн фосфат гемігідрат, якщо так, то в якій кількості?
5. Чи містять надані на дослідження таблетки «Солпадеїн» кодеїн, якщо так то в якій кількості?
6. Яка кількість кодеїну фосфату гемігідрату у одній таблетці об`єкта дослідження лікарського засобу «Солпадеїн», який направляється судом на дослідження та яка кількість кодеїну основи міститься у ній ?
7. Яку кількість кодеїну фосфату гемігідрату містять 36 таблеток «Солпадеїн», та визначити яка кількість основи кодеїну становитиме визначена експертом кількість кодеїн фосфат гемігідрату у 36 таблетках ?
8. Яку кількість кодеїну містять 36 таблеток «Солпадеїн» ?
9. Чи відрізняються між собою речовини «кодеїн» та «кодеїну фосфату гемігідрат» за молекулярною структурою, фізичними та хімічними властивостями ? Якщо так, то надати обґрунтовану відповідь.
10. Чи підлягає лікарський засіб «Солпадеїн» предметно-кількісному обліку та чи виписується на спеціальних рецептурних бланках форми Ф-3 для виписування наркотичних і психотропних лікарських засобів ?
11. Чи можливе вилучення кодеїну фосфату гемігідрат чи кодеїну з лікарських засобів «Солпадеїн» легкодоступним способом (без наявності відповідних хімічних реактивів, обладнання, у тому числі лабораторного, та спеціальних знань у галузі хімії та фармації) ?
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст.ст.384, 385 КК України.
Доручити органу досудового слідства забезпечити виконання цієї експертизи, шляхом направлення до експертної установи трьох упаковок препарату «Солпадеїн», які згідно постанови про долучення речових доказів до кримінального провадження від 07.10.2014 року визнані речовими доказами у кримінальному провадженні №12014090150000097 та передані на зберігання у кімнату зберігання речових доказів при УМВС в Івано-Франківській області.
Для дослідження експертам надати: копію висновку експерта НДЕКЦ Управління МВС України в Івано-Франківській області №09/12-0513 від 05.05.2014 року та копію Інструкції для медичного застосування препарату «Солпадеїн».
Висновок комплексної криміналістичної експертизи, одразу ж після її проведення, направити до Городенківського районного суду Івано-Франківської області ( вул. Героїв Євромайдану, 7, м. Городенка, Городенківський район, Івано-Франківська область, 78100).
Судовий розгляд даного кримінального провадження відкласти до отримання висновку експертизи.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: ОСОБА_1