Справа №295/1426/17
Категорія 9
2-о/295/57/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.05.2017 року м. Житомир
БОГУНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ЖИТОМИРА В СКЛАДІ:
Головуючого - судді Стрілецької О.В.
За участі секретаря Содель А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1, в інтересах якої діє ОСОБА_2, заінтересовані особи - Закрите акціонерне товариство «Житомирські ласощі», Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку України, Національний депозитарій України, ОСОБА_3, Дельта Кепітал С.А. про встановлення факту втрати системи реєстру власників іменних цінних паперів,-
В С Т А Н О В И В:
Заявник звернулась з заявою, в якій просить встановити факт втрати системи реєстру власників іменних цінних паперів Закритого акціонерного товариства "Житомирські ласощі". В обгрунтування поданої заяви зазначила, що вона є акціонером ЗАТ "Житомирські ласощі", що підтверджується сертифікатом акцій. З метою отримання виписки про стан рахунку в цінних паперах з реєстру власників іменних цінних паперів ЗАТ "Житомирські ласощі" вона звернулась до ЗАТ "Житомирські ласощі", але їй було повідомлено про відсутність можливості надати запитувану інформацію у зв'язку з тим, що ТОВ "Житомирські ласощі", яке відновило свою діяльність в 2015 році на підставі судових рішень, не володіє документами системи реєстру власників іменних цінних паперів. У період припинення діяльності ЗАТ "Житомирські ласощі" в 2010-2011 роках ведення системи реєстру здійснювало ПрАТ "Акція-реєстр", діяльність якого на даний час припинена.
Зі змісту відповідей з Національного депозитарію України та Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку України вбачається, що в установленому нормативно-правовими актами порядку документи системи реєстру власників іменних цінних паперів ЗАТ "Житомирські ласощі" на зберігання не передавались.
В заяві заявник також вказує, що їй, як позивачу, в судовому засіданні під час розгляду адміністративної справи № 0670/7917/11 стало відомо, що документи системи реєстру власників іменних цінних паперів ЗАТ "Житомирські ласощі" від ПрАТ "Акція-реєстр" були передані на зберігання правонаступнику ТДВ "ЖЛ", які були знищені внаслідок залиття, що підтверджується актом проведення службового розслідування ТДВ "ЖЛ" від 18.08.2014 року щодо встановлення факту знищення документів системи реєстру власників іменних цінних паперів Закритого акціонерного товариства "Житомирські ласощі".
Мотивуючи заявлені вимоги посилається на те, що на даний час нормами діючого законодавства передбачено можливість відновлення реєстру власників іменних цінних паперів у разі наявності судового рішення про встановлення факту втрати системи реєстру власників іменних цінних паперів з метою забезпечення існування іменних цінних паперів в бездокументарній формі після прийняття відповідного рішення емітентом. Зазначає, що на даний час відсутня будь-яка інша можливість відновлення документів системи реєстру власників іменних цінних паперів ЗАТ "Житомирські ласощі", окрім як на підставі відповідного судового рішення. Вказує, що встановлення даного факту їй необхідно для відновлення та захисту її прав як акціонера ЗАТ "Житомирські ласощі".
В судовому засіданні представник заявника - ОСОБА_2 заявлені вимоги підтримала в повному обсязі з підстав, викладених в заяві. Пояснила, що ЗАТ "Житомирські ласощі" було припинено в незаконний спосіб шляхом злиття з ТОВ "Будстайл", правонаступником ЗАТ "Житомирські ласощі" виступало ТДВ "ЖЛ". Припиненння ЗАТ "Житомирські ласощі" було здійснено незаконно, що встановлено остаточним рішенням Верховного Суду України від 26.04.2016 року, на даний час в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відновлено запис про державну реєстрацію юридичної особи ЗАТ "Житомирські ласощі". Всі записи щодо державної реєстрації юридичної особи ТДВ "ЖЛ" визнано неправомірними та скасовано на підставі судового рішення, на час розгляду справи така юридична особа не існує. Представник заявника вказує, що для приведення діяльності ЗАТ "Житомирські ласощі" у відповідність з нормами чинного Закону України "Про акціонерні товариства", переведення акцій в бездокументарну форму необхідно провести загальні збори акціонерів, які були акціонерами на час його припинення. Проте вчинити будь-які дії для проведення загальних зборів є неможливим у зв'язку з відсутністю системи реєстру власників іменних цінних паперів. А тому вважає, що права заявника як акціонера незаконно припиненого ЗАТ "Житомирські ласощі" підлягають захисту в судовому порядку з метою створення умов для забезпечення здійснення повноцінних прав власника цінних паперів.
Представник ЗАТ "Житомирські ласощі" Коваль В.А. в судовому засіданні 05.05.2017 року заяву підтримала в повному обсязі, просила задоволити. Письмові пояснення приєднані до матеріалів справи (том І а.с. 92-93, том ІІ а.с. 1-2). В судове засідання 13.05.2017 року представник ЗАТ "Житомирські ласощі" не з'явилась, про час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином, причини неявки не повідомила. Відповідно до вимог ст. 169 ЦПК України неявка заінтересованої особи не є перешкодою для розгляду заяви про встановлення факту.
Представник Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку ОСОБА_6 при вирішенні справи покладалась на розсуд суду, підтримала письмові поясненні, направлені на адресу суду (том І а.с. 192-195). Згідно письмових пояснень Комісією повідомлено, що станом на час розгляду справи інформація щодо передачі ПрАТ «Акція - реєстр» реєстру власників іменних цінних паперів емітента ЗАТ «Житомирські ласощі» у Koмicii відсутня.
З письмових пояснень ПАТ "Національний депозитарій України" вбачається, що станом на 04.04.2017 року Приватне акціонерне товариства "АКЦІЯ-РЕЄСТР" не передавало до Національного дезитарію документи системи реєстру власників іменних цінних паперів ЗАТ "Житомирські ласощі" (том І а.с. 89-90).
В судовому засіданні 13.04.2017 року за заявою ОСОБА_3 останнього залучено до участі в справі в якості заінтересованої особи. Представник ОСОБА_3 - ОСОБА_8 в судовому засіданні заперечував щодо задоволення заяви. Зазначив, що заява про встановлення факту втрати системи реєстру власників іменних цінних паперів ЗАТ "Житомирські ласощі" не підлягає розгляду в порядку окремого провадження судом загальної юрисдикції, оскільки з її змісту вбачається спір про корпоративні права, що є підставою для залишення заяви без розгляду. Вважає, що станом на день звернення з даною заявою до суду акції ЗАТ "Житомирські ласощі" не існують і не можуть бути предметом обігу на ринку цінних паперів, оскільки згідно розпорядження Житомирського ТУ ДКЦПФР № 22-ЖИ-С-А від 30.06.2011 року скасовано реєстрацію випуску акцій ЗАТ "Житомирські ласощі" в зв'язку з припиненням діяльності товариства шляхом злиття з ТОВ "Будстайл-ХХІ", питання щодо відновлення обігу акцій ЗАТ "Житомирські ласощі" є предметом судового розгляду в Житомирському апеляційному адміністративному суді. Вказує, що незважаючи на поновлення юридичної особи ЗАТ "Житомирські ласощі", останнє здійснює свою діяльність всупереч вимогам Закону України "Про акціонерні товариства", оскільки така організаційно-правова форма як ЗАТ не може існувати, цінні папери ЗАТ "Житомирські ласощі" на момент припинення існували в документарній формі, проте згідно вимог чинного законодавства акції будь-якого товариства можуть існувати виключно в бездокументарній формі, а тому ЗАТ "Житомирські ласощі" здійснює свою діяльність незаконно. Крім того, постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 26.05.2016 року визнано неправомірними дії державного реєстратора, який 27.11.2015 року відновив в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців юридичну особу ЗАТ "Житомирські ласощі", а тому вважає, що існує спір не лише про право щодо системи реєстру власників іменних цінних паперів ЗАТ "Житомирські ласощі", а й спір щодо правомірності, законності поновлення даної юридичної особі в реєстрі. Письмові пояснення приєднані до справи (том ІІ а.с. 32-34).
В судовому засіданні 05.05.2017 року до участі в справі за поданою заявою в якості заінтересованої особи залучено Дельта Кепітал С.А., як мажоритарного акціонера ЗАТ «Житомирські ласощі», представник якого ОСОБА_9 підтримала заяву про встановлення факту втрати системи реєстру власників іменних цінних паперів ЗАТ «Житомирські ласощі». Пояснила, що встановлення даного факту є єдиним можливим засобом у передбачений законом спосіб відновити та привести у відповідність до чинного Закону України «Про акціонерні товариства» діяльність ЗАТ «Житомирські ласощі», а саме перейти в належну організаційно-правову форму та забезпечити переведення акцій акціонерів з документарної в бездокументарну форму. Рішення суду про встановлення факту втрати системи реєстру власників іменних цінних паперів ЗАТ «Житомирські ласощі» є створенням умов, які дозволять в подальшому вчиняти необхідні дії для відновлення правової діяльності ЗАТ «Житомирські ласощі» та забезпечити майнові та немайнові права акціонерів, які в протиправний спосіб були позбавлені права власності на належні їм акції. Вказала, що вирішення даної заяви не має наслідком вирішення будь-якого спору про право акціонерів ЗАТ «Житомирські ласощі» (том І а.с. 202-203).
Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши письмові матеріали справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 20.11.2010 року були проведені позачергові загальні збори акціонерів ЗАТ "Житомирські ласощі", рішення яких були оформлені протоколом № 31 від 20.11.2010 р., на яких, зокрема, було прийнято рішення про припинення діяльності ЗАТ "Житомирські ласощі" шляхом злиття із ТОВ "Будстайл-ХХІ". В результаті злиття ЗАТ "Житомирські ласощі" з ТОВ "Будстайл-ХХІ" було утворено ТДВ "ЖЛ" як правонаступник ЗАТ "Житомирські ласощі".
Рішенням господарського суду Житомирської області від 15.01.2016 року у справі № 906/1783/15 позов ОСОБА_10 до Закритого акціонерного товариства «Житомирські ласощі» про визнання недійсними рішень позачергових загальних зборів акціонерів, які оформлені протоколом № 31 від 20.11.2010 року, задоволено. Визнано недійсними рішення, прийняті позачерговими загальними зборами акціонерів Закритого акціонерного товариства «Житомирські ласощі», які оформлені протоколом № 31 від 20.11.2010 року.
Підставою для задоволення позову позивача слугувало встановлення судом, що позачергові загальні збори акціонерів 20 листопада 2010 року були неправомочними у зв'язку з відсутністю кворуму, до участі в загальних зборах не було допущено Дельта Кепітал С.А., яке володіло 60% акцій ЗАТ "Житомирські ласощі", а також невідповідність рішення про припинення діяльності ЗАТ "Житомирські ласощі" шляхом злиття із ТОВ "Будстайл-ХХІ" вимогам закону, оскільки акціонерне товариство може брати участь в злитті лише з акціонерним товариством, та порушено порядок конвертації акцій акціонерів ЗАТ "Житомирські ласощі" в частку товариства-правонаступника ТДВ "ЖЛ".
Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 11.02.2016 року рішення господарського суду Житомирської області від 15.01.2016 року у справі № 906/1783/15 залишено без змін (том ІІ а.с. 28-31).
Постановою Вищого господарського суду України від 04.04.2016 року рішення господарського суду Житомирської області від 15.01.2016 року та постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 11.02.2016 року у справі № 906/1783/15 залишено без змін.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 19 серпня 2015 року (справа № 806/2612/15) визнано протиправними та скасовані:
- запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 03.12.2010 № 13051270018001658 про внесення рішення засновників (учасників) ЗАТ «Житомирські ласощі» щодо припинення ЗАТ «Житомирські ласощі», яке пов'язане з реорганізацією;
- запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 15.03.2011 № 13051340000008407 про державну реєстрацію ТДВ «ЖЛ» шляхом злиття ЗАТ «Житомирські ласощі» та ТОВ «Будстайл - ХХІ»;
- запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 05.05.2011 № 13051120022001658 про державну реєстрацію припинення ЗАТ «Житомирські ласощі» в результаті злиття.
Скасовано записи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців: від 19.05.2011 № 13051050001008407 про державну реєстрацію зміни складу засновників ТДВ «ЖЛ»; від 07.07.2011 № 13051050002008407 про державну реєстрацію зміни складу засновників ТДВ «ЖЛ»; від 07.09.2011 № 13051050003008407 про державну реєстрацію зміни складу засновників ТДВ «ЖЛ»; від 06.12.2011 № 13051050004008407 про державну реєстрацію зміни складу засновників ТДВ «ЖЛ»; від 22.02.2012 № 13051050005008407 про державну реєстрацію зміни складу засновників ТДВ «ЖЛ»; від 16.05.2012 № 13051060007008407 про підтвердження відомостей про ТДВ «ЖЛ»; від 17.05.2012 № 13051050008008407 про державну реєстрацію зміни складу засновників ТДВ «ЖЛ»; від 18.05.2012 № 13051070009008407 про внесення відомостей щодо керівника ТДВ «ЖЛ»; від 13.06.2012 № 13051070010008407 про внесення відомостей щодо видів діяльності ТДВ «ЖЛ»; від 03.10.2012 № 13051050011008407 про державну реєстрацію зміни складу засновників ТДВ «ЖЛ»; від 25.04.2013 № 13051060012008407 про підтвердження відомостей про Товариство з додатковою відповідальністю «ЖЛ»; від 21.05.2013 № 13051070013008407 про внесення відомостей щодо керівника ТДВ «ЖЛ»; від 24.05.2013 № 13051050015008407 про державну реєстрацію зміни складу засновників ТДВ «ЖЛ»; від 13.06.2013 № 13051690016008407 про внесення відмітки про подання фінансової звітності ТДВ «ЖЛ»; від 20.08.2013 № 13051050017008407 про державну реєстрацію зміни складу засновників ТДВ «ЖЛ»; від 22.10.2013 № 13051050018008407 про державну реєстрацію зміни складу засновників ТДВ «ЖЛ»; від 22.04.2014 № 13051060019008407 про підтвердження відомостей про ТДВ «ЖЛ»; від 18.08.2014 № 13051050020008407 про державну реєстрацію зміни складу засновників ТДВ «ЖЛ»; від 29.04.2015 № 13051060021008407 про підтвердження відомостей про ТДВ «ЖЛ»; від 25.05.2015 № 13051070022008407 про внесення відомостей про види діяльності ТДВ «ЖЛ». У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 12 жовтня 2015 року постанову суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове судове рішення про відмову у задоволенні позову.
Постановою Вищого адміністративного суду України від 23.12.2015 року постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 12.10.2015 року скасовано. Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 19.08.2015 року змінено в частині мотивів задоволення позову та в частині способу захисту порушеного права, замінено у резолютивній частині постанови слова «скасувати» словами «зобов'язати реєстраційну службу Житомирського міського управління юстиції скасувати». В решті постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 19 серпня 2015 року залишено без змін (том І а.с. 11-18).
Постановою Верховного Суду України від 26.04.2016 року вказані вище рішення залишено без змін.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 23.11.2015 року (справа № 819/3419/15) визнано протиправними та скасовано наступні реєстраційні дії та записи про них у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо Закритого акціонерного товариства «Житомирські ласощі» (код за ЄДРПОУ 00382071), (том І а.с. 101-110):
- внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті реорганізації; від 03.12.2010, запис № 13051270018001658;
- державна реєстрація припинення юридичної особи в результаті реорганізації; від 05.05.2011, запис № 13051120022001658.
Визнано протиправними та скасовано наступні реєстраційні дії та записи про них у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо Товариства з додатковою відповідальністю «ЖЛ» (код за ЄДРПОУ 37546647):
- державна реєстрація юридичної особи шляхом злиття; від 15.03.2011, запис № 13051340000008407.
Скасовано реєстраційні дії та записи про них у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо Товариства з додатковою відповідальністю «ЖЛ» (код за ЄДРПОУ 37546647):
- державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи; від 19.05.2011, запис № 13051050001008407; інші зміни, зміна складу або інформації про засновників;
- державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи; від 07.07.2011, запис № 13051050002008407; зміна статутного або складеного капіталу, інші зміни, зміна складу або інформації про засновників;
- державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи; від 07.09.2011, запис № 13051050003008407; інші зміни, зміна складу або інформації про засновників;
- державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи; від 06.12.2011, запис № 13051050004008407; зміна складу або інформації про засновників;
- державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи; від 22.02.2012, запис № 13051050005008407; зміна складу або інформації про засновників;
- підтвердження відомостей про юридичну особу; від 16.05.2012, запис № 13051060007008407; зміна додаткової інформації;
- державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи; від 17.05.2012, запис № 13051050008008407; зміна складу або інформації про засновників;
- внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах; від 18.05.2012, запис № 13051070009008407; зміна відомостей про керівника юридичної особи;
- внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах; від 13.06.2012, запис № 13051070010008407; зміна видів діяльності;
- державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи; від 03.10.2012, запис № 13051050011008407; зміна складу або інформації про засновників;
- підтвердження відомостей про юридичну особу; від 25.04.2013, запис № 13051060012008407; зміна додаткової інформації;
- внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах; від 21.05.2013, запис № 13051070013008407; зміна керівника юридичної особи;
- державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи; від 24.05.2013, запис № 13051050015008407; інші зміни, зміна складу або інформації про засновників;
- внесення відмітки про подання фінансової звітності юридичною особою; від 13.06.2013, запис № 13051690016008407;
- державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи; від 20.08.2013, запис № 13051050017008407; зміна статутного або складеного капіталу, зміна складу або інформації про засновників;
- державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи; від 22.10.2013, запис № 13051050018008407; зміна складу або інформації про засновників;
- підтвердження відомостей про юридичну особу; від 22.04.2014, запис № 13051060019008407; зміна додаткової інформації;
- державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи; від 18.08.2014, запис № 13051050020008407; зміна складу або інформації про засновників;
- підтвердження відомостей про юридичну особу; від 29.04.2015, запис № 13051060021008407; зміна додаткової інформації;
- внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах; від 25.05.2015, запис № 13051070022008408; зміна видів діяльності, зміна додаткової інформації. № 819/3419/15).
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 03.03.2016 року постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 23.11.2015 року змінено в частині мотивів задоволення позову, вилучено з тексту постанови абзац «Суд також бере до уваги доводи позивача про те, що позачергові загальні збори ЗАТ «Житомирські ласощі» 20 листопада 2011 року були проведені за відсутності кворуму, оскільки в зборах не брала участь компанія «Дельта Кепітал СА» яка на момент проведення зборів володіла більш ніж 60 відсотками акцій ЗАТ «Житомирські ласощі», що підтверджується матеріалами справи, та в частині способу захисту порушеного права, замінено у резолютивній частині постанови слова «скасувати» словами «зобов'язати реєстраційну службу Житомирського міського управління юстиції скасувати». В решті постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 23.11.2015 року залишено без змін (том І а.с. 76-79).
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 07.07.2016 року постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 23 листопада 2015 року та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 03 березня 2016 року залишено без змін (том І а.с. 111-119).
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 26.05.2016 року (справа № 806/5231/15), на яку в судовому засіданні посилався представник ОСОБА_3 - ОСОБА_8, частково задоволено позовні вимоги ТДВ "ЖЛ", визнано протиправними дії державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців, легалізації об'єднань громадян Житомирського міського управління юстиції ОСОБА_12 щодо внесення 27.11.2015 записів та відомостей про них до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо Закритого акціонерного товариства "Житомирські ласощі" (код 00382071) та Товариства з додатковою відповідальністю "ЖЛ" (код 37546647).
Судом було встановлено, що внесення 27.11.2015 записів до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців було здійснено державним реєстратором на підставі постанови Тернопільського окружного адміністративного суду від 23.11.2015 у справі №819/3419/15. Але оскільки на момент внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців постанова Тернопільського окружного адміністративного суду від 23.11.2015 у справі №819/3419/15 не набрала законної сили, виконання рішення суду до набрання ним законної сили є порушенням, а тому судом визнано неправомірними дії державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців, легалізації об'єднань громадян Житомирського міського управління юстиції ОСОБА_12 щодо внесення 27.11.2015 записів та відомостей про них до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо Закритого акціонерного товариства "Житомирські ласощі" (код 00382071) та Товариства з додатковою відповідальністю "ЖЛ" (код 37546647).
В задовленні позовних вимог про скасування записів, внесених до Єдиного державного реєстру юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців, здійснених державним реєстратором ОСОБА_12 27.11.2015 року згідно постанови Тернопільського окружного адміністративного суду від 23.11.2015 року у справі 819/3419/15 відмовлено з огляду на те, що до адміністративної справи долучено копію постанови ВПВР УДВС ГТУЮ в Житомирській області від 14.04.2016 р. про закінчення виконавчого провадження ВП 49825609 з примусового виконання виконавчого листа №806/2612/15 від 05.01.2015 р., виданого Житомирським окружним адміністративним судом у справі №806/2612/15. З вказаної постанови вбачається, що в Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб-підприємців 13.04.2016 р. Реєстраційною службою Житомирського міського управлінням юстиції скасовані внесені до нього записи від 19.05.2011 р. №13051050001008407, від 07.07.2011 р. №13051050002008407, від 07.09.2011 р. №13051050003008407, від 06.12.2011 р. №13051050004008407, від 22.02.2012 р. №13051050005008407, від 16.05.2012 р. №13051060007008407, від 17.05.2012 р. №13051050008008407, від 18.05.2012 р. №13051070009008407, від 13.06.2012 р. №13051690016008407, від 03.10.2012 р. №13051050011008407, від 25.04.2013 р. №13051060012008407, від 21.05.2013 р. №13051070013008407, від 24.05.2013 р. №13051050015008407, від 13.06.2013 р. №13051690016008407, від 20.08.2013 р. №13051050017008407, від 22.10.2013 р. №13051050018008407, від 22.04.2014 р. №13051060019008407, від 18.08.2014 р. №13051050020008407, від 29.04.2015 р. №13051060021008407, від 25.05.2015 №13051070022008407.
Враховуючи, що вищезазначені реєстраційні дії були внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців на підставі постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 19.08.2015 по справі № 806/2612/15, яке набрало законної сили та позовні вимоги якого є тотожними із позовними вимогами, вирішеними Тернопільським окружним адміністративним судом у справі № 819/3419/15, відтак судом було встановлено відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог в частині скасування певних реєстраційних дій та зобов'язання державних реєстраторів відновити реєстраційні дії та записи (том ІІ а.с. 3-7).
Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 05.10.2016 року постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 26.05.2016 року (справа № 806/5231/15) залишено без змін (том ІІ а.с. 8-10).
До матеріалів даної цивільної справи долучено копію Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 31.01.2017 року, зі змісту якого вбачається що в даному реєстрі як юридична особа зареєстровано ЗАТ "Житомирські ласощі" (том І а.с. 220-227).
Судом під час підготовки даної справи до судового розгляду перевірено відомості в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо Товариства з додатковою відповідальністю «ЖЛ» (код за ЄДРПОУ 37546647), проте відомості в реєстрі про таку юридичну особу відсутні.
Відповідно до ч. 3 ст. 61 ЦПК України обставини, встановлені судовим рішенням у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Підсумовуючи проаналізовані вище судові рішення, які набрали законної сили, суд приходить до висновку, що в судовому порядку визнано незаконним припинення ЗАТ "Житомирські ласощі" на підставі його злиття з ТОВ "Будстайл-ХХІ", внаслідок чого було утворено ТДВ "ЖЛ" як правонаступник ЗАТ "Житомирські ласощі", що стало наслідком відновлення в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису про юридичну особу ЗАТ "Житомирські ласощі".
З огляду на викладене, не відповідають фактичним обставинам справи та не заслуговують на увагу доводи представника ОСОБА_3 - ОСОБА_8 про те, що на даний час існує не вирішений спір про поновлення в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису про юридичну особу ЗАТ "Житомирські ласощі".
Правове регулювання діяльності акціонернорго товариства на час розгляду справи здійснюється Законом України "Про акціонерні товариства" № 514-VI від 17 вересня 2008 року, який набув чинності 29.04.2009 року, Законом України «Про цінні папери та фондовий ринок», Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Законом України "Про депозитарну систему України" тощо.
Статтею 3 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» визначено, що цінним папером є документ установленої форми з відповідними реквізитами, що посвідчує грошове або інше майнове право, визначає взаємовідносини емітента цінного папера (особи, яка видала цінний папір) i особи, що має права на цінний папір, та передбачає виконання зобов'язань за таким цінним папером, а також можливість передачі прав на цінний папір та прав за цінним папером іншим особам. Цінні папери за формою існування поділяються на бездокументарні цінні папери та документарні цінні папери.
Бездокументарним цінним папером є обліковий запис на рахунку в цінних паперах у системі депозитарного обліку цінних паперів.
Документарним цінним папером є паперовий або електронний документ, оформлений у визначеній законодавством формі, що містить найменування виду цінного папера, а також визначені законодавством реквізити.
Пунктом другим розділу ХVІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про акціонерні товариства" передбачено, що через два роки з дня набрання чинності цим Законом (тобто з 30.04.2011 року) втрачають чинність статті 1-49 Закону України "Про господарські товариства" у частині, що стосується акціонерних товариств.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про акціонерні товариства» з 29.10.2010 акції акціонерного товариства мають існувати виключно в бездокументарній формі. Всі акціонерні товариства зобов'язані до цього часу забезпечити існування власних акцій в бездокументарній формі.
Крім того, 12.10.2013 року у повному обсязі набув чинності Закон України «Про депозитарну систему України», який визначає правові засади функціонування депозитарної системи України, встановлює порядок реєстрації та підтвердження прав на eмiciйні цінні папери та прав за ними у системі депозитарного обліку цінних паперів, а також порядок проведення розрахунків за правочинами щодо емісійних цінних паперів.
Відповідно до п. 16 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про депозитарну систему України" передбачено, що реєстр власників іменних цінних паперів - перелік власників іменних цінних паперів, складений відповідно до вимог законодавства Центральним депозитарієм або, у випадках, встановлених цим Законом, - Національним банком України на певну дату із зазначенням кількості іменних цінних паперів, належних зазначеним власникам на праві власності, номінальної вартості і виду таких цінних паперів та іншої інформації, визначеної Комісією.
Згідно статті 1 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" система реєстру власників іменних цінних паперів (система реєстру) - сукупність даних, що забезпечує ідентифікацію зареєстрованих у цій системі власників, номінальних утримувачів та емітента, а також іменних цінних паперів, зареєстрованих на їх ім'я, облік усіх змін інформації щодо вищевказаних осіб та цінних паперів, одержання та надання інформації цим особам і складання реєстру власників іменних цінних паперів.
З дати набрання чинності Законом України "Про депозитарну систему України" не передбачено ведення системи реєстру власників іменних цінних паперів. На виконання даного Закону інформація, що міститься у системі реєстру власників іменних цінних паперів повинна бути передана до системи депозитарного обліку відповідно до Порядку передачі інформації, що міститься у системі реєстру власників іменних цінних паперів, до системи депозитарного обліку, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 729 від 18.04.2013 року. Ведення системи депозитарного обліку цінних паперів здійснюється Центральним депозитарієм цінних паперів - ПрАТ "Національний депозитарій".
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України «Про депозитарну систему України» систему депозитарного обліку цінних паперів становить сукупність записів про цінні папери (вид, номінальна вартість і кількість, характер зареєстрованих обмежень в обігу або реалізації прав за цінними паперами), їх емітентів, власників іменних цінних паперів, уповноважених ними осіб, управителів, заставодержателів, інших осіб, наділених відповідними правами щодо цінних паперів, що містять інформацію, яка дає можливість ідентифікувати названих осіб, а також іншу передбачену законодавством інформацію. В частині 2 цієї ж статті закріплено, зокрема, що набуття i припинення прав на цінні папери i прав за цінними паперами здійснюються шляхом фіксації відповідного факту в системі депозитарного обліку. У системі депозитарного обліку реєструються обмеження прав на цінні папери.
Згідно з пунктом 9 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про депозитарну систему України» з дня опублікування цього Закону емітент емісійних цінних паперів (крім казначейських зобов'язань України) під час здійснення емісії цінних паперів може обрати лише бездокументарну форму існування таких цінних паперів, а договір про обслуговування eмiciї такий емітент може укласти лише з Національним депозитарієм Украіни, а у випадках, визначених законом, - Національним банком України.
Емітенти іменних емісійних цінних паперів повинні протягом трьох місяців з дня реєстрації Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку Правил Центрального депозитарію цінних паперів забезпечити їх існування в бездокументарній формі та укласти договiр з Центральним депозитарієм цінних паперів про обслуговування емiсії цінних паперів.
Iменні eмiciйнi цінні папери, випуск яких зареєстровано до дня опублікування цього Закону, можуть існувати в документарній формі до дня набрання чинності цим Законом.
Діяльність ЗАТ "Житомирські ласощі" була припинена до виконання положень Закону України "Про акціонерні товариства" та набрання чинності Законом України "Про депозитарну систему України" щодо переведення цінних паперів ЗАТ "Житомирські ласощі" в бездокументарну форму. Акції ЗАТ "Житомирські ласощі" на момент його припинення існували лише в документарній формі.
Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" (в редакції чинній станом на 20.11.2010 року - на момент проведення зборів щодо припинення ЗАТ "Житомирські ласощі") акція - іменний цінний папір, який посвідчує майнові права його власника (акціонера), що стосуються акціонерного товариства, включаючи право на отримання частини прибутку акціонерного товариства у вигляді дивідендів та право на отримання частини майна акціонерного товариства у разі його ліквідації, право на управління акціонерним товариством, а також немайнові права, передбачені Цивільним кодексом України та законом, що регулює питання створення, діяльності та припинення акціонерних товариств і законодавством про інститути спільного інвестування.
Відповідно до ч. 4 ст. 5 Закону України "Про національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні" (в редакції чинній станом на 20.11.2010 року - на момент проведення зборів щодо припинення ЗАТ "Житомирські ласощі") підтвердженням права власності на цінні папери є сертифікат, а в разі знерухомлення цінних паперів чи їх емісії в бездокументарній формі - виписка з рахунку у цінних паперах, яку зберігач зобов'язаний надавати власнику цінних паперів.
На момент проведення загальних зборів акціонерів ЗАТ "Житомирські ласощі" 20.11.2010 року заявник була акціонером ЗАТ "Житомирські ласощі", що підтверджено сертифікатом акцій серії А № 7016, оригінал якого був оглянутий в судовому засіданні, який підтверджує її права як акціонера ЗАТ "Житомирські ласощі", які були порушені під час проведення позачергових загальних зборів 20.11.2010 року, зокрема, акції не були конвертовані в частку новоутвореного правонаступника ТДВ "ЖЛ", що призвело до порушення її прав акціонера, і, серед іншого, стало підставою для визнання недійсними рішень, прийнятих на загальних зборах акціонерів ЗАТ "Житомирські ласощі", проведених 20.11.2010 року, що встановлено описаними вище судовими рішеннями, які набрали законної сили, а тому не підлягають додатковому доказуванню.
А тому суд приходить до висновку, що заявник як акціонер ЗАТ "Житомирські ласощі" має право ініціювати питання про приведення діяльності ЗАТ "Житомирські ласощі" у відповідність з вимогами чинного на даний час законодавства про акціонерні товариства, в тому числі щодо забезпечення існування іменних цінних паперів в бездокументарній формі.
Порядок дiй емітента та професійних учасників депозитарної системи України щодо забезпечення існування у бездокументарній формі іменних цінних паперів, випуски яких не були переведені у таку форму в установленому законодавством порядку до набрання чинності Законом України «Про депозитарну систему України», встановлені Положенням про порядок забезпечення існування іменних цінних паперів у бездокументарній формі, затвердженим рішенням Комісії вiд 22.01.2014 № 47, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06.02.2014 за № 241/25018 (далі - Положения №47).
Пунктом 1 розділу II Положения №47 визначено, що емітент для забезпечення існування іменних цінних паперів певного випуску у бездокументарній формі, якщо документи системи реєстру не були передані емітенту реєстратором і не знаходяться у нього на зберіганні як в уповноваженого на зберігання, до дати прийняття відповідного рішення щодо цього випуску повинен здійснити дії щодо з'ясування інформації стосовно наявності документів системи реєстру у :
- Центральному депозитарії цінних паперів;
- в депозитарній установі, яка остання до набрання чинності Законом здійснювала ведення реєстру власників іменних цінних паперів цього випуску, як в уповноваженого на зберігання відповідно до Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку вiд 17.10.2006 року № 1000, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.01.2007 року за № 49/13316 (далі - Положення № 1000 про ведення реєстру).
Судом встановлено, що на час припинення ЗАТ "Житомирські ласощі" ведення реєстру власників іменних цінних паперів ЗАТ "Житомирські ласощі" здійснювало ПрАТ "Акція-реєстр".
Зі змісту листа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку вбачається, що за наявними щоквартальними адміністративними даними, наданими реєстраторами власників іменних цінних паперів відповідно до Положення про складання адміністративних даних щодо здійснення діяльності з ведення реєстрів власників іменних цінних паперів та подання відповідних документів до Державної комісії з цінних парерів та фондового ринку, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 24.06.2003 року № 290 (в редакції, яка була чинна на час складання адміністративних даних) за період з 31.03.2003 року по 31.12.2010 року станом на кінець кожного кварталу ведення реєстру власників іменних цінних паперів емітента ЗАТ "Житомирські ласощі" здійснювало ПрАТ "Акція-реєстр". За останніми наявними щоквартальними даними, наданими реєстраторами власників іменних цінних паперів відповідно до вказаного вище Положення № 290, інформація станом на 31.12.2010 року щодо передачі ПрАТ "Акція-реєстр" реєстру власників іменних цінних паперів емітента ЗАТ "Житомирські ласощі" відсутня. ПрАТ «Акція - реєстр» мало ліцензію на здійснення професійноi діяльності на ринку цінних паперів: діяльності щодо ведення реєстру власників іменних цінних паперів серiї АГ № 572035 вiд 06.12.2010 року зі строком дiї: 07.02.2006 року - 07.02.2011 року, строк дiї якої закінчився за часом.
Після закінчення строку дiї ліцензії, а саме після 07.02.2011 року, ПрАТ «Акція - реєстр» отримало ліцензію на провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності, а саме діяльності з ведения реєстру власників іменних цінних паперів серії АВ № 581009 вiд 17.02.2011 зі строком дiї: 17.02.2011 року - 17.02.2016 року.
Наказом Голови Koмicii вiд 13.03.2012 року № 212 зазначену вище ліцензію ПрАТ «Акція - реєстр» анульовано (за заявою ліцензіата).
Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців 02.03.2012 року діяльність ПрАТ "Акція-реєстр" припинено.
Таким чином, станом на теперішній час інформація щодо передачі ПрАТ «Акція - реєстр» реєстру власників іменних цінних паперів емітента ЗАТ «Житомирські ласощі» у Koмicii відсутня.
В матеріалах справи містяться письмові пояснення, які надавались уповноваженим на час розгляду справи представником ТДВ "ЖЛ" до Житомирського окружного адміністративного суду по адміністративній справі № 0670/7917/11, зі змісту яких вбачається, що у зв'язку з ліквідацією юридичної особи ЗАТ "Житомирські ласощі" система реєстру акціонерів вказаної юридичної особи була закрита. Система реєстру на дату закриття була передана від реєстратора ПрАТ "Акція-реєстр" до правонаступника ЗАТ "Житомирські ласощі" - ТДВ "ЖЛ". Надалі вказані документи були втрачені, про що скадено Акт проведення службового розслідування від 18.08.2014 року (том ІІ а.с. 26-27).
Зі змісту Акту службового розслідування від 18.08.2014 року, складеного на виконання наказу ТДВ "ЖЛ" від 07.08.2014 року "Про проведення службового розслідування", вбачається, що в підвальному приміщенні товариства знаходились документи систему реєстру власників іменних цінних паперів ЗАТ "Житомирські ласощі", передані ТДВ "ЖЛ" (як правонаступнику емітента ЗАТ "Житомирські ласощі") від реєстратора ПрАТ "Акція-реєстр", виявлені документи не придатні для користування, оскільки інформація, яка містилась на паперових носіях, знищена шляхом розмокання паперу та не підлягає відновленню (том І а.с. 18).
На час розгляду справи ТДВ "ЖЛ" як юридична особа припинило свою діяльність, відомості про нього в Єдиному реєстрі юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців відсутні.
Положенням № 1000 (в редакції чинній станом як на час припинення ЗАТ "Житомирські ласощі", так і припинення ПрАТ "Акція-єреєстр") було встановлено вимоги до ведення системи реєстру власників іменних цінних паперів, порядок ведення цього реєстру, обов'язки реєстроутримувача, емітентів та зареєстрованих осіб, порядок доступу до інформації, що міститься у системі реєстру.
Відповідно до п. 1 розділу І Положення № 1000 (в редакції чинній станом як на час припинення ЗАТ "Житомирські ласощі", так і припинення ПрАТ "Акція-єреєстр") у разі припинення діяльності акціонерного товариства шляхом його ліквідації або реорганізації датою закриття реєстру є дата надходження до реєстроутримувача розпорядження від уповноваженої особи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про зупинення обігу цінних паперів. У разі скасування реєстрації випусків акцій акціонерних товариств, які виключені з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, датою закриття реєстру є дата надходження до реєстроутримувача розпорядження уповноваженої особи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування реєстрації випуску цінних паперів.
З огляду на те, що ЗАТ "Житомирські ласощі" було припинено внаслідок реорганізації та Розпорядженням № 22-ЖИ-С-А-11 т.в.о. Житомирського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку було скасовано реєстрацію випуску акцій ЗАТ "Житомирські ласощі" система реєстру власників іменних цінних паперів повинна була бути закрита.
Згідно п. 4 Розділу ІІІ Положення № 1000 (в редакції чинній на час припинення ЗАТ "Житомирські ласощі") документи, які були підставою для відкриття у системі реєстру особових рахунків емітента та зареєстрованих осіб і внесення змін до них, повинні зберігатись у реєстратора протягом строку існування відповідного рахунку в системі реєстру та протягом п'яти років з дати його закриття. Інші документи щодо системи реєстру мають зберігатися реєстратором протягом п'яти років з дати їх надходження. Після закінчення п'ятирічного терміну зберігання такі документи передаються уповноваженому на подальше зберігання.
Якщо уповноваженим на зберігання є емітент, він має право знищити документи, отримані від реєстратора, у зв'язку із завершенням строку зберігання, з обов'язковим оформленням акта про знищення документів.
Документи щодо формування системи реєстру власників іменних цінних паперів знищенню не підлягають.
У разі, якщо емітент не знищив документи, він повинен забезпечити їх зберігання на умовах, визначених у цьому пункті.
У разі припинення емітента шляхом ліквідації або реорганізації визначення особи, до якої передається система, строк передачі документів системи реєстру встановлюються комісією з припинення юридичної особи (ліквідаційна комісія) і не повинні порушувати права кредиторів та учасників емітента щодо задоволення їх майнових претензій до емітента. Оформлення актів приймання-передавання документів у цьому випадку покладається на ліквідаційну комісію.
У разі, якщо система реєстру не була передана ліквідаційній комісії, реєстратор має право знищити документи системи реєстру після закінчення п'ятирічного строку з моменту виключення такого емітента з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України й Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців і скасування випуску цінних паперів. Виключення з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України й Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців і скасування випуску цінних паперів мають бути підтверджені документами (або їх копіями), виданими відповідними органами державної влади.
Якщо уповноваженим на зберігання є депозитарій, він має право знищити документи, отримані від реєстратора, після завершення п'ятирічного строку зберігання з дня вилучення відповідного емітента із Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, з обов'язковим оформленням акта про знищення документів.
Як вбачається зі змісту викладених вище пояснень представника ТДВ "ЖЛ" система реєстру власників іменних цінних паперів ЗАТ "Житомирські ласощі" була закрита та передана його правонаступнику - ТДВ "ЖЛ". В матеріалах справи відсутнє рішення комісії з припинення юридичної особи ЗАТ "Житомирські ласощі", що передбачено в Розділі ІІІ Положення № 1000, в якому було б визначено особу, якій передається система реєстру, строк передачі документів системи реєстру, а також належним чином засвідчений акт приймання-передачі документів системи реєстру, оформлення якого також було покладено на ліквідаційну комісію. А відтак правомірність передачі документів системи реєстру власників іменних цінних паперів ЗАТ "Житомирські ласощі" до ТДВ "ЖЛ" не підтверджено.
Водночас, відповідно до п. 2 Розділу VІІІ Положення № 1000 (в редакції від 17.02.2012 року, чинній на час припинення діяльності ПрАТ "Акція-реєстр") було передбачено, що передача реєстру здійснюється у випадках, зокрема: - анулювання дії ліцензії на провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності, а саме діяльності з ведення реєстру власників іменних цінних паперів реєстроутримувачу за постановою про накладання санкції за правопорушення на ринку цінних паперів або рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку. У разі неможливості здійснення реєстроутримувачем ведення реєстру всі документи системи реєстру передаються уповноваженому на зберігання, яким може бути емітент або Національний депозитарій України.
З огляду на те, що ліцензію ПрАТ "Акція-реєстр" було анульовано (за заявою ліцензіата) система реєстру ЗАТ "Житомирські ласощі" повинна була бути передана до емітента - ЗАТ "Житомирські ласощі", яке на час припинення діяльності ПрАТ "Акція-реєстр" було припинено, або до Національного депозитарію України.
Оскільки ЗАТ "Житомирські ласощі" було припинено, виключено з Єдиного реєстру юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців, система реєстру повинна була бути передана до Національного депозитарію України. Нормами Положення № 1000 не було передбачено можливості передачі системи реєстру навіть правонаступнику ЗАТ "Житомирські ласощі" - ТДВ "ЖЛ", оскільки останнє не було емітентом, не було акціонерним товарством і не наділено повноваженнями володіння системою реєстру власників іменних цінних паперів.
З відповіді ЗАТ "Житомирські ласощі" від 30.01.2017 року вбачається, що в емітента - ЗАТ "Житомирські ласощі" відсутня система реєстру власників іменних цінних паперів (том І а.с. 17).
З відповіді ПрАТ "Національний депозитарій" вбачається, що ПрАТ "Акція-реєстр" не передавало до Центрального депозитарію документи системи реєстру власників іменних цінних паперів ЗАТ "Житомирські ласощі".
З огляду на викладені вище обставини, на підставі досліджених в судовому засіданні доказів, які суд приймає як допустимі та належні, судом встановлено, що система реєстру власників іменних цінних паперів емітента ЗАТ "Житомирські ласощі" втрачена.
Відповідно до Положення № 47 у випадку відсутності документів системи реєстру у емітента, або в Центральному депозитарії, або в Уповноваженій установі емітент до прийняття уповноваженим органом рішення про забезпечення існування іменних цінних паперів у бездокументарній формі повинен здійснити дії щодо відновлення інформації про власників іменних цінних паперів цього випуску (реєстру власників іменних цінних паперів).
Послідовність дiй емітента, Центрального депозитарію цінних паперів, власників іменних цінних паперів та депозитарних установ щодо відновлення реєстру власників іменних цінних паперів у разі наявності судового рішення щодо встановлення факту втрати системи реєстру власників іменних цінних паперів певного випуску, з метою забезпечення надалі існування іменних цінних паперів цього випуску в бездокументарній формі після прийняття відповідного рішення емітентом встановлена Порядком забезпечення інтересів власників іменних цінних паперів у разі відсутності документів системи реєстру власників іменних цінних паперів певного випуску, затвердженого рішенням Комісії вiд 24.06.2014 року № 805, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.08.2014 року за № 1021/25798 (далі - Порядок № 805).
Пунктом 2 Порядку № 805 передбачено, що у разі набрання законної сили судовим рішенням щодо встановлення факту втрати системи реєстру та отримання зазначеного рішення емітентом або акціонерами, що ініціюють проведення процедури відновлення інформації про власників, відповідний орган емітента (виконавчий орган, наглядова рада або загальнгі збори) (далі -уповноважений орган емітента) має прийняти рішення про відновлення інформації про власників іменних цінних паперів певного випуску та здійснити інші передбачені цим Порядком дii щодо відновлення втраченої інформації про власників іменних цінних паперів випуску та формування реєстру. Емітент може доручити депозитарній установі за її згодою відновлення втраченої інформації про власників іменних цінних паперів випуску та формування реєстру шляхом укладення відповідного договору.
Також пунктом 11 Порядку № 805 передбачено, що уповноважений орган емітента не пізніше 15 робочих днів після складання або приймання вiд депозитарноiї установи, яка відновлювала реєстр, акта про встановлення переліку власників іменних цінних паперів випуску емітента приймає рішення про забезпечення існування іменних цінних паперів випуску у бездокументарній формі та подає до Koмicii документи для заміни свідоцтва про реєстрацію випуску іменних цінних паперів документарної форми існування на свідоцтво про реєстрацію випуску іменних цінних паперів бездокументарної форми існування.
Не заслуговують на увагу доводи представника ОСОБА_3 - ОСОБА_8 про те, що справа про встановлення факту втрати системи реєстру власників іменних цінних паперів не може бути розглянута до набрання законної сили рішенням в адміністративній справі № 0670/7917/11. Відповідно до ухвали Богунського районного суду м. Житомира від 13.05.2017 року відмовлено в задоволенні клопотання про зупинення провадження в даній цивільній справі до розгляду Житомирським апеляційним адміністративним судом апеляційної скарги на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 23.12.2016 року (том ІІ а.с. 69-72).
Безпідставними є доводи заінтересованої особи ОСОБА_3 про те, що заява ОСОБА_1 про встановлення факту втрати систему реєстру власників іменних цінних паперів не підлягає розгляду в порядку окремого провадження, оскільки випливає з корпоративних прав, та підлягає залишенню без розгляду, оскільки з її змісту вбачається спір про право, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 234 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про: 1) обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи; 2) надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності; 3) визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою; 4) усиновлення; 5) встановлення фактів, що мають юридичне значення; 6) відновлення прав на втрачені цінні папери на пред'явника та векселі; 7) передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність; 8) визнання спадщини відумерлою; 9) надання особі психіатричної допомоги в примусовому порядку; 10) примусову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу; 11) розкриття банком інформації, яка містить банківську таємницю, щодо юридичних та фізичних осіб.
Частиною 1 ст. 256 ЦПК України визначено певний перелік справ про встановлення факту, що має юридичне значення. В частині 2 цієї ж статті зазначено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до Порядку забезпечення інтересів власників іменних цінних паперів у разі відсутності документів системи реєстру власників іменних цінних паперів, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 805 від 24.06.2014 року, передбачено імперативну норму, зі змісту якої вбачається, що емітент цінних паперів може розпочати процедуру відновлення реєстру власників іменних цінних паперів лише за умови набрання законної сили судовим рішенням про встановлення факту втрати системи реєстру власників іменних цінних паперів.
Розгляд справи про встановлення факту, що має юридичне значення, можливий лише судом загальної юрисдикції в порядку окремого провадження.
Ні в письмових поясненнях, ні в судовому засіданні представник заінтересованої особи ОСОБА_3 не назвав суду, який саме, на його думку, спір про право вбачається зі змісту заяви ОСОБА_1 про встановлення факту втрати системи реєстру власників іменних цінних паперів.
Згідно ч. 4 ст. 256 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду.
Судом під час розгляду справи не встановлено та не виявлено, що зі змісту заяви ОСОБА_1 вбачається спір про право. Підстави для залишення вказаної заяви без розгляду відсутні.
Судове рішення про встановлення факту втрати системи реєстру власників іменних цінних паперів ЗАТ "Житомирські ласощі" є лише необхідною умовою для прийняття емітентом ЗАТ "Житомирські ласощі" рішення про відновлення інформації про власників іменних цінних паперів. А саме в порядку окремого провадження розглядаються справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи, або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав.
Будь-яке майнове право акціонера ЗАТ "Житомирські ласощі" може виникнути за умови відновлення інформації про даного акціонера у реєстрі власників іменних цінних паперів.
Суд відхиляє доводи представника заінтересованої інтереси ОСОБА_3 про те, що заява ОСОБА_1 не може бути задоволена, оскільки в матеріалах адміністративної справи № 906/ 7917/11 наявна копія реєстру власників іменних цінних паперів.
Під час розгляду даної заяви судом встановлено, що в ході розгляду адміністративної справи № 906/ 7917/11 представником ТДВ "ЖЛ" для огляду в судове засідання не було надано оригінал системи реєстру власників іменних цінних паперів ЗАТ "Житомирські ласощі" у зв'язку з його знищенням, про що суду було надано відповідний акт. Наявність копії реєстру не може бути підставою для відмови в задоволенні заяви про встановлення факту втрати оригіналу системи реєстру власників іменних цінних паперів.
З урахуванням викладеного вище, на підставі досліджених в судовому засіданні доказів, суд приходить до висновку, що система реєстру власників іменних цінних паперів ЗАТ "Житомирські ласощі" є втраченою, заява акціонера ЗАТ "Житомирські ласощі" ОСОБА_1 про встановлення факту втрати системи реєстру власників іменних цінних паперів ЗАТ "Житомирські ласощі" є обгрунтованою та підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 30, 60, 158, 169, 209, 215, 256 - 259 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Заяву ОСОБА_1 задоволити.
Встановити факт втрати системи реєстру власників іменних цінних паперів Закритого акціонерного товариства "Житомирські ласощі".
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Житомирської області через Богунський районний суд м. Житомира шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь в розгляді справи, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя О.В. Стрілецька