ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
УХВАЛА
"23" грудня 2016 р. Справа № 922/4928/15
Колегія суддів у складі: головуючий суддя Фоміна В. О., суддя Тарасова І. В., суддя Шевель О. В.
без виклику сторін
розглянувши додаткове клопотання судових експертів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про надання додаткових даних, необхідних для проведення додаткової комплексної комісійної судово-економічної та електротехнічної експертизи №8270, призначеної у справі № 922/4928/15
за позовом Акціонерної компанії «Харківобленерго», м. Харків
до Комунального підприємства «Харківводоканал», м. Харків
про стягнення коштів у сумі 80398397,58 грн.
ВСТАНОВИЛА:
Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 10.11.2016 зупинено розгляд справи для проведення додаткової комплексної судової економічної та судової електротехнічної експертизи.
21.12.2016 до Харківського апеляційного господарського суду надійшло додаткове клопотання (вх. №12965) від судових експертів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про надання додаткових даних, необхідних для проведення додаткової комплексної комісійної судово-економічної та електротехнічної експертизи №8270.
Розглянувши вказане клопотання, колегія суддів встановила наступне.
Відповідно до ч. 3, 4 статті 31 ГПК України, судовий експерт, оскільки це необхідно для дачі висновку, має право знайомитися з матеріалами справи, брати участь в огляді та дослідженні доказів, просити господарський суд про надання йому додаткових матеріалів. Судовий експерт має право відмовитись від дачі висновку, якщо наданих йому матеріалів недостатньо або якщо він не має необхідних знань для виконання покладеного на нього обов'язку.
Згідно з пунктом 2.3.2 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998р. №53/5, експерту заборонено самостійно збирати матеріали, які підлягають дослідженню, а також вибирати вихідні дані для проведення експертизи, якщо вони відображені в наданих йому матеріалах неоднозначно.
У разі коли для вирішення поставлених перед експертом питань йому необхідні додаткові матеріали (документи, зразки тощо) він з огляду на положення частини четвертої статті 31 ГПК вправі просити господарський суд про їх надання. Водночас законом не передбачено повноважень судового експерта щодо витребування та одержання додаткових матеріалів безпосередньо від учасників судового процесу. Тому господарський суд не може покладати на останніх обов'язок надавати додаткові матеріали безпосередньо експертові на його вимогу.
Клопотання судового експерта про надання додаткових матеріалів розглядається господарським судом після поновлення провадження у справі; за необхідності для розгляду такого клопотання суд може витребувати матеріали справи з експертної установи, а також повідомити учасників судового процесу про час і місце проведення відповідного судового засідання. Після розгляду клопотання провадження у справі знову зупиняється, а матеріали справи, якщо вони витребувалися судом, надсилаються до експертної установи. При цьому господарським судам слід мати на увазі можливість настання передбачених пунктами 1.13 і 4.9 Інструкції наслідків у вигляді повернення матеріалів справи суду, який призначив експертизу, або повідомлення експертом суду про неможливість надання висновку (пункт 11 постанови Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики призначення судової експертизи» від 23.03.2012 №4).
На підставі наведеного колегія суддів дійшла висновку про поновлення провадження у даній справі, призначення судового засідання для розгляду клопотання експертів про надання додаткових матеріалів для здійснення експертизи у даній справі.
Керуючись ст.ст. 31, 79, 86 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду, -
УХВАЛИЛА:
1. Поновити провадження у справі.
2. Призначити судове засідання для розгляду даного клопотання на "10" січня 2017 р. о 12:00 год., яке відбудеться у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду за адресою: м. Харків, пр. Незалежності (Правди), 13, 1-й поверх, кімн. № 104.
3. Викликати в судове засідання представників сторін з належним чином оформленими повноваженнями. Про неможливість прибуття обов’язково письмово повідомити суд не пізніше 05.01.2017.
4. Попередити учасників процесу, що в разі ухилення від вчинення дій, покладених апеляційним господарським судом на сторони, суд апеляційної інстанції має право стягувати в доход Державного бюджету України з винної сторони штраф у розмірі до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Головуючий суддя Фоміна В. О.
Суддя Тарасова І. В.
Суддя Шевель О. В.