У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 лютого 2016 року м. Житомир
Житомирський районний суд Житомирської області
в складі: головуючого судді Дубовік О.М.,
за участю секретаря судового засідання Поліщук І.О.,
розглянувши цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання спадкового договору, -
встановив:
В судовому засіданні представником ОСОБА_3 заявлено клопотання щодо призначення у даній справі почеркознавчої експертизи з метою встановлення належності підпису ОСОБА_4 на позовній заяві поданої до Житомирського районного суду Житомирської області 26.02.2015 року. На вирішення експертів просить поставити питання сформульоване у письмовому клопотанні про призначення експертизи від 22.12.2015 року (а.с.55).
Також представник відповідача просив суд у разі задоволення клопотання про призначення судової експертизи та з урахуванням того факту, що підписант ОСОБА_4 нині померлий, витребувати з органів МВС України – відповідної паспортної служби заяву ОСОБА_4 щодо видачі йому паспорта, де може міститись підпис останнього.
Відповідач ОСОБА_3 підтримала клопотання свого представника та просила задовольнити його у повному обсязі.
Позивач ОСОБА_5 та її представник заперечували проти задоволення зазначеного клопотання.
Представник позивача вважає, що дане клопотання спрямоване на затягування розгляду даної справи, просить у його задоволенні відмовити.
Вислухавши думку учасників процесу, суд приходить до наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 143 ЦПК України для з'ясування обставин, що мають значення для справи та потребують спеціальних пізнань у галузі науки, техніки, та ін., суд призначає експертизу за заявою осіб, що приймають участь у справі.
Відповідно до ст. 60 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на обґрунтування своїх вимог та заперечень. Докази надаються сторонами та іншими особами, що приймають участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для прийняття рішення по справі і за якими у сторін та інших осіб, які приймають участь у справі, виникає спір.
Зі змісту ст. 57 ЦПК України слідує, що доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, на підставі висновків експертів.
Відповідно до ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
На вирішення експерта представник відповідача просить поставити питання: «Чи належить ОСОБА_4 та чи виконаний ним підпис, що міститься на позовній заяві?»
Суд вважає запотрібним уточнити в питанні в якій саме позовній заяві необхідно встановити належність підписа ОСОБА_4
З урахуванням викладеного, суд вважає, що для з’ясування обставин, які мають значення для правильного вирішення справи по суті, необхідні спеціальні пізнання у галузі почеркознавства, а тому вважає за необхідне призначити по справі судову почеркознавчу експертизу, проведення якої доручити експертам Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру при Управлінні Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області.
Оскільки для проведення зазначеної експертизи потрібний значний проміжок часу, на час проведення експертизи провадження у справі слід зупинити.
Керуючись ст. ст. 137, 143, 144, п. 5 ч. 1 ст. 202, 210, 293 ЦПК України, суд, -
у х в а л и в:
Клопотання представника відповідача задовольнити.
Призначити у справі за позовом ОСОБА_5 до ОСОБА_3 про розірвання спадкового договору судову почеркознавчу експертизу, на вирішення якої поставити питання: «Чи належить ОСОБА_4 та чи виконаний ним підпис, що міститься на позовній заяві, яка подана до Житомирського районного суду Житомирської області 26.02.2015 року, зареєстрована за №2255/15 вх., та була підписана останнім 20.02.2015 року (а.с.7, позовна заява – а.с.5-7)?».
Проведення експертизи доручити експертам Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру УМВС України в Житомирській області (адреса: 10001, м. Житомир, Старий Бульвар, 18).
Оплату експертизи провести за рахунок відповідача ОСОБА_3
Надати в розпорядження експертів матеріали цивільної справи № 278/627/15-ц та інші необхідні документи.
Відповідача ОСОБА_3 зобов’язати надати до суду у термін до 23.02.2016 року документи, на яких міститься підпис ОСОБА_4, з метою подальшого спрямування судом до експертної установи.
Витребувати з відповідної паспортної служби органів МВС України в Житомирській області оригінал заяви про видачу паспорта ОСОБА_4, яку він подавав з метою отримання паспорта громадянина України.
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст. ст. 384, 385 КК України за завідомо неправдивий висновок або відмову від виконання покладених на них обовязків.
На час проведення експертизи провадження по справі зупинити.
Ухвала суду може бути оскаржена до апеляційного суду Житомирської області протягом п’яти днів з дня її проголошення.
Суддя О.М. Дубовік