У Х В А Л А
Іменем України
29 травня 2015 року, Житомирський районний суд Житомирської області
у складі: головуючої судді - Баренко С.Г.,
за участю секретаря судового засідання Лабенської Л.І., відповідача, її представника, спадкоємця позивача та її представника
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Житомирі цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання спадкового договору,-
ВСТАНОВИВ
ОСОБА_1 у позові проти ОСОБА_2П, просив розірвати спадковий договір від 02.12.2011, укладений з відповідачем з причин невиконання останньою договірних зобов’язань.
23.04.2015 позивач помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії І-ТП №260391 (а.с. 35).
Відповідач та її представник, з посиланням на п.6 ч.1 ст. 205 ЦПК України, звернулися з клопотанням про закриття провадження по справі, оскільки спірні правовідносини не допускають правонаступництва, для прикладу надали витяг з ЄДРСР ухвали судді Корольовського районного суду м. Житомира у подібних правовідносинах.
ОСОБА_3 звернулася з клопотанням про залучення її в якості правонаступника позивача, оскільки вона є спадкоємцем за заповітом чоловіка, прийняла спадщину, а спірний спадковий договір впливає на обсяг її прав як спадкоємця. Зазначила, що зверталася з аналогічним позовом до Корольовського районного суду м. Житомира, який залишено без розгляду з причин перебування у провадженні Житомирського районного суду саме цієї справи.
Відповідно до ст. ст. 28-30 ЦПК України стороною у цивільному процесі може бути правосуб'єктна особа.
Процесуальне правонаступництво - це заміна сторони або третьої особи (правопопередника) іншою особою (правонаступником) у зв'язку з вибуттям із процесу суб'єкта спірного або встановленого рішенням суду правовідношення, за якої до правонаступника переходять усі процесуальні права та обов'язки правопопередника і він продовжує в цивільному судочинстві участь останнього.
Однак, Пленум Верховного Суду України у п.28 Постанови № 7 від 30.05.2008 «Про судову практику у справах про спадкування» (далі – Постанова) роз’яснив, що перехід майна від відчужувача до набувача на підставі спадкового договору не є окремим видом спадкування, а отже на відносини сторін не поширюються відповідні правила про спадкування, в тому числі право на обов'язкову частку.
Згідно зі статтею 1308 ЦК України спадковий договір може бути розірвано на вимогу відчужувача або набувача. За змістом цього правила інші особи, у тому числі спадкоємці відчужувача, не можуть пред'являти вимоги про розірвання спадкового договору. Таким чином, правовідносини у спорі саме щодо розірвання спадкового договору не допускають правонаступництва.
Відповідно до п.6 ч.1 ст. 205 ЦПК України суд закриває провадження у справі, якщо померла фізична особа, яка була стороною в справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва, а тому клопотання відповідача та її представника є ґрунтовним.
Керуючись: ст. 1308 ЦК України, ст. ст. 11, 28-30, 205, 206 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Закрити провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання спадкового договору.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Житомирської області через Житомирський районний суд протягом 5 днів з дня проголошення ухвали.
Суддя : С.Г.Баренко