ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Гусятинський районний суд Тернопільської області
11 липня 2007 року
в складі: головуючого судді Цвинтарної Т.М.
при секретарі Возьній О.Р.
за участю прокурора Юзьвака І.Я.
представника третьої особи
на стороні позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Гусятин справу за адміністративним позовом прокурора Гусятинського району, третя особа на стороні •позивача, яка не заявляє самостійних вимог Вільхівчицький дитячий садок «Барвінок» загального розвитку комунальної форми власності до Вільхівчицької сільської ради Гусятинського району про визнання незаконним рішення сесії Вільхівчицької сільської ради від 18.12.2006 року № 34 в частині внесення змін до Статуту, -
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Гусятинського району звернувся до суду з адміністративним позовом до Вільхівчицької сільської ради Гусятинського району Тернопільської області про визнання незаконним рішення сесії Вільхівчицької сільської ради від 18.12.2006 року № 34 в частині внесення змін до Статуту.
Прокурор посилається на те, що 18.12.2006 року сесією Вільхівчицької сільської ради Гусятинського району прийняте рішення № 34 «Про затвердження статуту Вільхівчицького дитячого садка «Барвінок» загального розвитку комунальної форми власності». Згідно п. 1 вказаного рішення внесено зміни до п. 6.9, підпункту 5 п.7.2 Статуту Вільхівчицького дитячого садка «Барвінок» , в яких зазначено, що педагогічні та інші працівники завідуючим приймаються на роботу та звільняються з роботи з обов'язковим погодженням Вільхівчицької сільської ради, що, на його думку, суперечить вимогам діючого законодавства України, зокрема ст. 31ч.3 Закону України «Про дошкільну освіту», п.44 Положення про дошкільний навчальний заклад, затвердженого постановою KMУкраїни від 12.03.2003 року №305. Тому 13.03.2007 року прокуратурою Гусятинського району було внесено протест на рішення сесії Вільхівчицької сільської ради від 18 грудня 2006 року №34 щодо скасування п.1 вказаного рішення. 27.03.2007 року рішенням сесії Вільхівчицької сільської ради №53 протест прокурора відхилено.
Просив рішення сесії Вільхівчицької сільської ради від 18 грудня 2006 року №37 «Про затвердження Статуту Вільхівчицького дитячого садка «Барвінок» загального розвитку комунальної форми власності» в частині внесення змін до п. 6.9, підпункту 5 п.7.2 Статуту визнати незаконним та стягнути з відповідача витрати по справі.
В судовому засіданні прокурор підтримав свої вимоги , посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві і просив позов задовольнити.
Представник третьої особи на стороні позивача позов прокурора підтримала.
Представники відповідача позовні вимоги прокурора не визнали і заперечували проти
задоволення позову, посилаючись на обставини, викладені в запереченні на
адміністративний позов, згідно якого вважають, що всі доводи, які наведені в позові прокурором не достатні для прийняття рішення про скасування, рішення сесії Вільхівчицької сільської ради від 18.12.2006 року №34.
2
Також вважають, що внесена до Статуту норма про обов'язкове погодження керівником дошкільного навчального закладу з Вільхівчицькою сільською радою призначення і звільнення працівників не є порушенням чинного законодавства України, оскільки внесені зміни до статуту не обмежують прав громадян та згадана норма не позбавляє повноважень завідуючого дитячим садком приймати на роботу та звільняти з роботи працівників дошкільного дитячого закладу.
Суд, заслухавши доводи сторін, представника відповідача, думку представника третьої особи, дослідивши письмові докази по справі, вважає, що позов обгрунтований та підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що на підставі рішення сесії Вільхівчицької сільської ради від 28.12.2000 року № 89 створено Вільхівчицький дитячий садок загального розвитку комунальної форми власності.
04.12.2006 року загальними зборами Вільхівчицького дитячого садка прийнятий
Статут, який 08.12.2006 року погоджений відділом освіти Густинської райдержадміністрації,
що підтверджується копією вказаного Статуту.
Згідно копії рішення четвертої сесії Vскликання Вільхівчицької сільської ради Гусятинського району № 34 18.12.2006 року затверджений зазначений Статут із внесенням змін до п. 6.9, підпункту 5 п.7.2 в такій редакції «Завідуючий приймає на роботу та звільняє з роботи педагогічних та інших працівників дошкільного закладу з обов'язковим погодженням Вільхівчицької сільської ради» із посиланням на ст. 26 ,42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», згідно яких , норми щодо погодження призначення на посади та звільнення з посад педагогічних та інших працівників комунальних дошкільних навчальних закладів з органами місцевого самоврядування не регламентовано.
13.03.2007 року було внесено протест прокурора Гусятинського району щодо
скасування п.1 рішення сесії Вільхівчицької сільської ради від 18.12.2006 року №34.
27.03.2007 року рішенням сесії Вільхівчицької сільської ради Гусятинського району протест прокурора відхилено та вказане вище рішення сесії залишено без змін з безпідставним посиланням лише на ч.б ст.18 Закону України «Про освіту», ч.2 ст. 13 Закону України «Про дошкільну освіту», п. 4 Положення про дошкільний навчальний заклад, в яких, зокрема, вказано, що статут дошкільного навчального закладу затверджується засновником ( власником) закладу, а також із зазначенням в рішенні того, що « норма про обовязкове погодження питання про призначення працівників дитячого садка не позбавляє повноважень завідувача садком приймати на роботу та звільняти з роботи працівників дошкільного навчального закладу, а тому не суперечить відповідним нормам чинного законодавства України, які не містять заборон на таку дію», без жодного посилання на конкретну статтю будь-якого із законів України чи інших нармативно-правових актів України, які б передбачали порядок призначення на посади та звільнення з посад педагогічних та інших працівників комунальних дошкільних навчальних закладів. Також слід зазначити, що у вказаних вище законодавчих актах відсутня норма про повноваження засновника (власника) закладу щодо внесення змін до статуту дошкільного навчального закладу.
Частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що орган державної влади та орган місцвого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 31 Закону України «Про дошкільну освіту» передбачено, що трудові відносини у системі дошкільної освіти регулюються законодавством України про працю, Законом України «Про освіту», вказаним законом та іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них.
В ч.2ст.19 Закону України «Про дошкільну освіту» зазначено, що «.................... районні
державні адмвнвстрації та підпорядковані їм органи управління, у сфері управління яких перебувають дошкільні навчальні заклади, органи місцевого самоврядування в системі дошкільної освіти в межах їх компетенції: організовують.... програмно-методичне, кадрове, матеріальне забезпечення діяльності педагогічних працівників у сфері дошкільної освіти, їх підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації та атестацію».
Згідно ч.І ст.20 вказаного Закону керівництво дошкільним навчальним закладом
3
здійснює його директор (завідуючий).
Зокрема, відповідно до ч.3 ст.31 Закону України «Про дошкільну освіту» п.44 Положення про дошкільний навчальний заклад, затвердженого постановою KMУкраїни від 12.03.2003 року №305, Примірного статуту дошкільного навчального закладу, затвердженого наказом міністерства освіти і науки України від 24.04.2003 року № 257 педагогічних та інших працівників державного і комунального дошкільного навчального закладу призначає на посади та звільняє з посад його керівник.
Жодним із названих вище законодавчих актів України не передбачено норми щодо погодження з органами місцевого самоврядування призначення на посади та звільнення з посад керівником дошкільного навчального закладу працівників.
Всановлені судом обставини повністю підтверджуються дослідженими в судовому засіданні доказами.
Таким чином необхідно визнати протиправним та скасувати п. 1 рішення четвертої сесії Vскликання Вільхівчицької сільської ради Гусятинського району Тернопільської області від 18.12.2006 року № 34 «Про затвердження Статуту Вільхівчицького дитячого садка «Барвінок» загального розвитку комунальної форми власності», виключивши з пункту 6.9, підпункту 5 пункту 7.2 Статуту слова « з обовязковим погодженням Вільхівчицької сільської ради». В решті рішення сесії Вільхівчицької сільської ради залишити без змін.
Стягнути з відповідача судовий збір в розмірі 3 грн. 40 коп. на користь Держави.
На підставі викладеного, ст. 19 Конституції України, ст.ст. 19,20, 31 Закону України «Про дошкільну освіту», п 44 Положення про дошкільний навчальний заклад , затвердженого постановою KMУкраїни від 12.03.2003 року № 305, Примірного статуту дошкільного навчального закладу, затвердженого наказом міністерства освіти і науки України від 24.04.2003 року № 257, керуючись ст.ст.7,94,159-163 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов прокурора Гусятинського району задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати п.1 рішення четвертої сесії Vскликання Вільхівчицької сільської ради Гусятинського району Тернопільської області від 18.12.2006 року № 34 «Про затвердження Статуту Вільхівчицького дитячого садка «Барвінок» загального розвитку комунальної форми власності», виключивши з пункту 6.9, підпункту 5 пункту 7.2 Статуту слова « з обовязковим погодженням Вільхівчицької сільської ради». В решті рішення сесії Вільхівчицької сільської ради залишити без змін.
Стягнути з відповідача Вільхівчицької сільської ради Гусятинського району судовий збір в розмірі 3 (три) грн. 40 коп. на користь Держави.
Заява про апеляційне оскарження постанови може бути подана протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови - з дня складення в повному обсязі.
Апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження до Львівського апеляційного адміністративного суду через Гусятинський районний суд.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.