ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
м. Київ
26.12.2022Справа № 910/14242/22
Суддя Господарського суду міста Києва Приходько І.В., розглянувши
матеріали позовної заяви Компанії БРІДЖМОНТ ВЕНЧЕРЗ ЛІМІТЕД (BRIDGEMONT VENTURES LIMITED), Кіпр, Лімасол
до відповідача 1 - Держава Україна в особі Міністерства оборони України,
відповідача 2 - Міністерства оборони України,
відповідача 3 - Товариства з обмеженою відповідальністю «Кастодіан Гарант»,
відповідача 4 - Акціонерного товариства «Державний експортно-імпортний банк України»
про визнання права власності, витребування майна з володіння та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Компанія БРІДЖМОНТ ВЕНЧЕРЗ ЛІМІТЕД (BRIDGEMONT VENTURES LIMITED) звернулась до Господарського суду міста Києва з позовом до відповідача 1 - Держава Україна в особі Міністерства оборони України, відповідача 2 - Міністерства оборони України, відповідача 3 - Товариства з обмеженою відповідальністю «Кастодіан Гарант», відповідача 4 - Акціонерного товариства «Державний експортно-імпортний банк України» про:
- визнання за Компанією БРІДЖМОНТ ВЕНЧЕРЗ ЛІМІТЕД (BRIDGEMONT VENTURES LIMITED) права власності на прості іменні акції бездокументарної форми існування, які були випущені Публічним акціонерним товариством «Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія «Укртатнафта» у кількості 7 377 784 штук номінальною вартістю 0,25 грн., що становить 13, 6050 % від загальної кількості акцій у статутному капіталі ПАТ «Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія «Укртатнафта»;
- витребування із володіння (стягнення з) Держави Україна в особі Міністерства оборони України на користь Компанії БРІДЖМОНТ ВЕНЧЕРЗ ЛІМІТЕД (BRIDGEMONT VENTURES LIMITED) іменні акції бездокументарної форми існування, які були випущені Публічним акціонерним товариством «Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія «Укртатнафта» у кількості 7 377 784 штук номінальною вартістю 0,25 грн., що становить 13,6050 % від загальної кількості акцій у статутному капіталі ПАТ «Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія «Укртатнафта»;
- зобов`язання депозитарної установи Акціонерного товариства «Державний експортно-імпортний банк України» виконати безумовну депозитарну операцію списання з рахунку в цінних паперах Держави Україна в особі Міністерства оборони України простих іменних акцій бездокументарної форми існування, які були випущені Публічним акціонерним товариством «Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія «Укртатнафта» у кількості 7 377 784 штук номінальною вартістю 0,25 грн., що становить 13,6050 % від загальної кількості акцій у статутному капіталі, на рахунок у цінних паперах Компанії БРІДЖМОНТ ВЕНЧЕРЗ ЛІМІТЕД (BRIDGEMONT VENTURES LIMITED) в депозитарній установі Товариства з обмеженою відповідальністю «Кастодіан Гарант» (депозитарний код рахунку у цінних паперах 404277-CY20003096);
- зобов`язання депозитарної установи Товариство з обмеженою відповідальністю «Кастодіан Гарант» виконати безумовну депозитарну операцію зарахування простих іменних акцій бездокументарної форми існування, які були випущені Публічним акціонерним товариством «Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія «Укртатнафта» у кількості 7 377 784 штук номінальною вартістю 0,25 грн., що становить 13,6050 % від загальної кількості акцій у статутному капіталі, на рахунок у цінних паперах Компанії БРІДЖМОНТ ВЕНЧЕРЗ ЛІМІТЕД (BRIDGEMONT VENTURES LIMITED (депозитарний код рахунку у цінних паперах 404277-CY20003096)), які списуються з рахунку у цінних паперах Держави Україна в особі Міністерства оборони України.
Розглянувши матеріали поданої позовної заяви, суд дійшов висновку про залишення її без руху, з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 4 частини 3 статті 162 ГПК України, позовна заява повинна містити зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні.
Пунктом 2 частини 1 статті 164 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору.
Згідно зі статтею 1 Закону України Про судовий збір судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Частиною 1 статті 4 вказаного Закону встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до частини 2 статті 4 Закону України Про судовий збір за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру справляється судовий збір у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. За подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру справляється судовий збір у розмірі 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно частини 3 статті 6 Закону України «Про судовий збір» за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру. Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» передбачено, що з 1 січня 2022 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2 481 грн.
Суд зазначає про те, що в матеріалах позовної заяві відсутні будь-як докази сплати позивачем судового збору.
Відповідно до частини 2 статті 6 Закону України «Про судовий збір» у разі якщо судовий збір сплачується за подання позовної заяви до суду в розмірі, визначеному з урахуванням ціни позову, а встановлена при цьому позивачем ціна позову не відповідає дійсній вартості спірного майна або якщо на день подання позову неможливо встановити точну його ціну, розмір судового збору попередньо визначає суд з подальшою сплатою недоплаченої суми або з поверненням суми переплати судового збору відповідно до ціни позову, встановленої судом у процесі розгляду справи.
Таким чином, відповідно до положень частини 2 статті 6 Закону України «Про судовий збір» та частини 2 статті 163 ГПК України, суд визначає розмір судового збору з урахуванням вартості майна та документів, які містяться в поданій позовній заяві.
Із доданої до позову виписки про стан рахунку в цінних паперах на рахунку № НОМЕР_1 станом на 06.11.2022 вбачається, що загальна номінальна вартість цінних паперів, а саме простих іменних акцій бездокументарної форми існування, які були випущені Публічним акціонерним товариством «Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія «Укртатнафта» у кількості 7 377 784 штук, складає 1 844 446 грн.
Виходячи з того, що компанією БРІДЖМОНТ ВЕНЧЕРЗ ЛІМІТЕД (BRIDGEMONT VENTURES LIMITED) заявлено вимогу майнового характеру та дві вимоги немайнового, позивачу необхідно сплатити судовий збір у розмірі 27 666,69 грн. ( 1 844 446 грн.*1,5% майновий спір) та 4 962 грн. (2 481,00 грн. х 2 - дві вимоги немайнового характеру).
Як вже зазначалось судом, Компанією БРІДЖМОНТ ВЕНЧЕРЗ ЛІМІТЕД (BRIDGEMONT VENTURES LIMITED не надано доказів сплати судового збору за подання даного позову до Господарського суду міста Києва, що є підставою для залишення позовної заяви без руху.
Частинами 1, 4 статті 174 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
За таких обставин, господарський суд вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху та надати позивачу строк для усунення недоліків у визначений судом спосіб.
Керуючись ст. ст. 162, 164, 173, 174, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Залишити без руху позовну заяву Компанії БРІДЖМОНТ ВЕНЧЕРЗ ЛІМІТЕД (BRIDGEMONT VENTURES LIMITED).
2. Надати позивачу строк для усунення недоліків, який становить десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
3. Встановити позивачу спосіб усунення недоліків у позовній заяві шляхом надання:
- доказів сплати судового збору у розмірі 27 666,69 грн. (майновий спір), 4 962 грн. (дві вимоги немайнового характеру);
4. Роз`яснити позивачу, що якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із такою заявою (частина 4 статті 174 Господарського процесуального кодексу України).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Суддя І.В. Приходько