22.12.22
22-ц/812/1131/22
Справа №490/5891/19
Провадження №22-ц/812/1131/22
У Х В А Л А
22 грудня 2022 року м. Миколаїв
Миколаївський апеляційний суд в складі колегії суддів:
судді - доповідача Кушнірової Т.Б.,
суддів: Лівінського І.В., Тищук Н.О.,
вивчивши клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору за подачу апеляційної скарги на ухвалу Центрального районного суду м. Миколаєва від 09 грудня 2022 року по цивільній справі за позовом ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Товариства зобмеженою відповідальністю«Спеціалізрване підприємство1407», ОСОБА_4 ,третя особа приватнийнотаріус Миколаївськогоміського нотаріальногоокругу МіщенкоМ.В. про визнання договору купівлі-продажу недійсним та витребування майна з чужого незаконного володіння,
В С Т А Н О В И В:
Ухвалою Центрального районного суду м. Миколаєва від 09 грудня 2022 року задоволено заяву представника відповідача ОСОБА_4 адвоката Мотельчук Ю.І. про скасування заходів забезпечення позову.
Не погодившись із зазначеною ухвалою суду, 19 грудня 2022 року ОСОБА_1 , який не брав участь у розгляді справи, але вважаючи що його права та інтереси порушені, через систему Електронний Суд, подав апеляційну скаргу, яка зареєстрована Миколаївським апеляційним судом 20 грудня 2022 року.
В апеляційній скарзі міститься клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору за її подачу. Клопотання обґрунтоване тим, що на теперішній час заявник безробітний, є потерпілим по кримінальному провадженню, не має рухомого майна, з нерухомого тільки однокімнатна квартира. Також посилається на висновки постанови Верховного Суду від 20 червня 2018 року у справі №914/1748/17, захист своїх соціальних й житлових прав.
Дослідивши вказане клопотання суд приходить до наступного.
Відповідно до п. 3 ч. 4 ст. 356ЦПК України до апеляційної скарги додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено у Законі України «Про судовий збір».
Частиною 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір», який набрав чинності з 01 листопада 2011 року, іззмінами та доповненнями станом на час подачі апеляційної скарги, передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Станом на 01 січня 2022 року прожитковий мінімум для працездатних осіб був встановлений у розмірі 2481 грн.
Відповідно до підпункту 9 пункту 1 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір за подачу апеляційної скарги фізичною особою на ухвалу суду складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, розмір судового збору повинен становити 496 грн 20 коп.
Частинами 1, 3 ст. 136 ЦПК Українипередбачено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі.
З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до оплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.
Згідно ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір»,враховуючи майновийстан сторони,суд можесвоєю ухвалоюза їїклопотанням відстрочитиабо розстрочитисплату судовогозбору напевний строк,але недовше ніждо ухвалення судового рішення у справі за умови, якщо розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік, або позивачамиє: військовослужбовці; батьки,які маютьдитину вікомдо чотирнадцятироків абодитину зінвалідністю,якщо іншийз батьківухиляється відсплати аліментів; одинокіматері (батьки),які маютьдитину вікомдо чотирнадцятироків абодитину зінвалідністю; членималозабезпеченої чибагатодітної сім`ї; особа,яка дієв інтересахмалолітніх чинеповнолітніх осібта осіб,які визнанісудом недієздатнимичи дієздатністьяких обмежена;або предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
За таких же умов, суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті (ч. 2 ст. 8 вказаного Закону).
Отже, закон визначає вичерпні підстави звільнення від сплати судового збору.
Оцінюючи фінансовий стан особи, яка звертається до суду з вимогою про звільнення її від сплати судового збору, зменшення його розміру, надання відстрочки чи розстрочки в його сплаті, суд повинен встановлювати наявність у такої особи реального доходу (розмір заробітної плати, стипендії, пенсії, прибутку тощо), рухомого чи нерухомого майна, цінних паперів, можливості розпорядження ними без значного погіршення фінансового стану (§ 44 рішення Європейського суду з прав людини від 26 липня 2005 року у справі «Kniatv. Poland»; § 63, 64 рішення Європейського суду з прав людини від 26 липня 2005 року у справі «Jedamski and Jedamska v. Poland»).
Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Посилання в клопотанні про звільнення від сплати судового збору за подачу апеляційної скарги ОСОБА_1 , на відсутність роботи, не можуть бути прийняті до уваги, оскільки не підтверджені будь-якими доказами.
Статус заявника як потерпілого у кримінальному провадженні, не дає підстав для звільнення його від сплати судового збору, відповідно до вищевказаних положень Закону.
Правовий висновок Об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, викладений у постанові від 20 червня 2018 року у справі № 914/1748/17, на який посилається заявник, стосується інших правовідносин, що не є подібними у даній справі.
Щодо умови, визначеної п.3 ч.1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір», то на підставі вказаної норми закону може бути звільнена сторона, апелянт не є стороною у даній справі, в розумінні ст. 48 ЦПК України.
Посилання на доступ до правосуддя, є безпідставним, так як вимога сплати судовий збір, з урахуванням «розумного» розміру (496 грн 20 коп.), не обмежує право заявника на доступ до правосуддя, відповідно до практики ЄСПЛ.
За наведених вище обставин, відсутні підстави для звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору за подачу апеляційної скарги.
Оскільки доапеляційної скаргине долученодокумент,який підтверджуєсплату судовогозбору,товідповідно до вимог ч. 2 ст. 357 ЦПК України, подана апеляційна скарга підлягає залишенню без руху, як така що оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 356 цього Кодексу.
Апелянту слід надати відповідний строк для усунення вказаного недоліку.
Керуючись ст.ст. 136, 357, 185 ЦПК України, Закон України «Про судовий збір»,
У Х В А Л И В:
В задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору за подачу апеляційної скарги - відмовити.
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Центрального районного суду м. Миколаєва від 09 грудня 2022 року залишити без руху.
У строк,що неможе перевищуватидесяти днівз дняотримання копіїданої ухвали, ОСОБА_1 запропонуватисплатити 496грн 20коп.судового зборуна зазначенийнижче рахунок. Оригіналквитанції просплату вказаноїсуми надатидо Миколаївськогоапеляційного суду.
Реквізити рахунку для сплати судового збору:
Отримувач коштів: Миколаїв. ГУК/тг м. Миколаїв/22030101
Код отримувача(кодза ЄДРПОУ): 37992030
Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.)
Код банкуотримувача (МФО): 899998
Рахунок отримувача: UA318999980313111206080014478
Код класифікації доходів бюджету: 22030101
Призначення платежу: *;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від
прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом ___________(ПІБ чи назва установи, організації позивача),на рішення від ______(Дата оскаржуваного рішення)по справі _________(Номер справи),Миколаївський апеляційний суд(назва суду, де розглядається справа).
Роз`яснити, що у випадку не виконання вказаного недоліку у зазначений строк, апеляційна скарга буде вважатися неподаною та повернута особі, яка її подала.
Судді: Т.Б. Кушнірова
І.В. Лівінський
Н.О. Тищук