Ухвала
07 вересня 2022 року
м. Київ
справа № 133/141/20
провадження № 51-183ск22
Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого ОСОБА_1 ,
суддів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
розглянувши касаційну скаргу засудженого ОСОБА_4 на вирок Калинівського районного суду Вінницької області від 30 червня 2021 року та ухвалу Вінницького апеляційного суду від 06 жовтня 2021 року,
встановив:
У касаційній скарзі засуджений порушує питання про перегляд вказаних судових рішень.
Водночас, касаційна скарга засудженого ОСОБА_4 містить клопотання про поновлення строку на касаційне оскарження із наведенням відповідних мотивів причин пропуску такого строку. На обґрунтування своїх доводів засуджений вказує, що внаслідок незадовільного стану здоров`я - через вади зору, він не зміг вчасно направити до суду касаційної інстанції належно оформлену касаційну скаргу.
З огляду на те, що у клопотаннізасудженого ОСОБА_4 наведені об`єктивні причини пропуску строку касаційного оскарження,колегія суддів вважає за необхідне визнати їх поважними, задовольнити клопотання та поновити вказаний строк на касаційне оскарження вироку Калинівського районного суду Вінницької області від 30 червня 2021 року та ухвали Вінницького апеляційного суду від 06 жовтня 2021 року.
Разом з тим, перевіривши касаційну скаргу на відповідність вимогам ст. 427 КПК, колегія суддів дійшла висновку, що скаргу засудженого слід залишити без руху, встановивши строк для усунення недоліків.
Згідно зі ст. 427 КПК у касаційній скарзі має бути зазначено, зокрема, обґрунтування вимог особи, яка подала касаційну скаргу, із зазначенням того, у чому полягає незаконність чи необґрунтованість судового рішення.
Підстави для скасування або зміни судового рішення судом касаційної інстанції визначено у ч. 1 ст. 438 КПК. При вирішенні питання про наявність зазначених підстав суд касаційної інстанції має керуватися статями 412414 КПК.
Посилаючись на незаконність судових рішень, особа, яка подає касаційну скаргу, повинна вказати на конкретні порушення закону, передбачені у ст. 438 КПК,
що є підставою для їх зміни чи скасування, а також належним чином обґрунтувати свої доводи.
Однак, засуджений ОСОБА_4 посилаючись у касаційній скарзі на істотні порушення вимог кримінального процесуального закону відповідного обґрунтування своїм доводам не наводить, а також відповідно не конкретизує, яким чином ці порушення вплинули на законність та обґрунтованість судових рішень та були б підставою для їх обов`язкового скасування касаційним судом.
Крім того, як вбачається з касаційної скарги, засуджений зазначає про неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність, однак не наводить належного обґрунтування своїм твердженням, що, відповідно до ст. 413 КПК, тягнуло б за собою скасування оскаржених судових рішень.
Натомість, як вбачається з касаційної скарги, він вказує на невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи та не погоджується з оцінкою доказів, наявних у матеріалах провадження, надаючи їм власну оцінку, що відповідно до вимог
ст. 438 КПК, не є підставою для скасування чи зміни судових рішень судом касаційної інстанції.
Наявність вказаних недоліків у скарзі, зважаючи на те, що суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах касаційної скарги, перешкоджає вирішенню питання про відкриття касаційного провадження.
Відповідно до ст. 429 КПК, суд касаційної інстанції, встановивши, що касаційну скаргу подано без додержання вимог, передбачених ст. 427 КПК, постановляє ухвалу
про залишення касаційної скарги без руху, в якій зазначаються недоліки скарги
і встановлюється строк, необхідний для їх усунення, що не може перевищувати п`ятнадцяти днів з дня отримання ухвали особою, котра подала касаційну скаргу.
Врахувавши вищенаведене, керуючись положеннями ст. 429 КПК, з огляду
на те, що касаційну скаргу подано без додержання вимог, передбачених ст.427КПК, колегія суддів дійшла висновку, що скаргу необхідно залишити без руху і надати строк на усунення недоліків.
Керуючись ст. 429 КПК, Суд
постановив:
Поновити засудженому ОСОБА_4 строк на касаційне оскарження вироку Калинівського районного суду Вінницької області від 30 червня 2021 року та ухвали Вінницького апеляційного суду від 06 жовтня 2021 року.
Касаційну скаргу засудженого ОСОБА_4 залишити без руху.
Встановити засудженому строк для усунення зазначених в ухвалі недоліків касаційної скарги п`ятнадцять днів із дня її отримання.
Роз`яснити, що касаційна скарга повертається в разі, якщо особа в установлений строк не усунула недоліків касаційної скарги, залишеної без руху.
Ухвала оскарженню не підлягає.
ОСОБА_1 ОСОБА_5 ОСОБА_3 Судді: