1Справа № 335/3675/22 1-кп/335/579/2022
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 липня 2022 року м. Запоріжжя
Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , представника потерпілої адвоката ОСОБА_4 , обвинуваченого ОСОБА_5 , захисників обвинуваченого адвокатів ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжя питання про прийняття до розгляду цивільного позову ОСОБА_8 до ОСОБА_5 , Військової частини НОМЕР_1 Національної Гвардії України про стягнення моральної шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, який заявлено у кримінальному провадженні відомості за яким внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 62022080020000065 від 16.04.2022, за обвинуваченням ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 414 КК України, -
В С Т А Н О В И В :
На розгляді в Орджонікідзевському районному суді м. Запоріжжя перебуває кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 414 КК України.
Ухвалою суду від 12.07.2022 призначено судовий розгляд кримінального провадження за обвинуваченням ОСОБА_5 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 414 Кримінального кодексу України, на 21.07.2022.
У ході судового засідання, представником потерпілої ОСОБА_8 подано цивільний позов, цивільним відповідачем в якому визначено обвинуваченого ОСОБА_5 , та Військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України.
Потерпіла ОСОБА_8 у вказаному цивільному позові просить визнати її цивільним позивачем у кримінальному провадженні за обвинуваченням ОСОБА_5 , визнати ОСОБА_5 та Військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України цивільними відповідачами, та стягнути солідарно з ОСОБА_5 та ВЧ НОМЕР_1 Національної гвардії України на її користь 700000 грн. в рахунок відшкодування моральної шкоди, завданої скоєним кримінальним правопорушенням.
У судовому засіданні представник потерпілої ОСОБА_8 адвокат ОСОБА_4 просив суд прийняти до судового розгляду вказаний цивільний позов.
Обвинувачений ОСОБА_5 та його захисники адвокати ОСОБА_6 та ОСОБА_7 просили вирішити вказане питання на розсуд суду.
Прокурор ОСОБА_3 просив прийняти цивільний позов потерпілої ОСОБА_8 до судового розгляду вказаного кримінального провадження.
Дослідивши цивільний позов, заслухавши учасників розгляду кримінального провадження, суд дійшов до наступних висновків.
Відповідно до ч. ч. 1, 4, 5 ст. 128 КПК України, особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової та/або моральної шкоди, має право під час кримінального провадження до початку судового розгляду пред`явити цивільний позов до підозрюваного, обвинуваченого або до фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями підозрюваного, обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння.
Форма та зміст позовної заяви повинні відповідати вимогам, встановленим до позовів, які пред`являються у порядку цивільного судочинства.
Цивільний позов у кримінальному провадженні розглядається судом за правилами, встановленими цим Кодексом. Якщо процесуальні відносини, що виникли у зв`язку з цивільним позовом, цим Кодексом не врегульовані, до них застосовуються норми Цивільного процесуального кодексу України за умови, що вони не суперечать засадам кримінального судочинства.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 61 КПК України цивільним позивачем у кримінальному провадженні є фізична особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової та/або моральної шкоди, юридична особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової шкоди, а також адміністратор за випуском облігацій, який відповідно до положеньЗакону України"Про ринки капіталу та організовані товарні ринки" діє в інтересах власників облігацій, яким кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової шкоди, та яка (який) в порядку, встановленому цим Кодексом, пред`явила (пред`явив) цивільний позов.
Права та обов`язки цивільного позивача виникають з моменту подання позовної заяви органу досудового розслідування або суду.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 62 КПК України, цивільним відповідачем у кримінальному провадженні може бути фізична або юридична особа, яка в силу закону несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану кримінально протиправними діями (бездіяльністю) підозрюваного, обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, та до якої пред`явлено цивільний позов у порядку, встановленому цим Кодексом.
Права та обов`язки цивільного відповідача виникають з моменту подання позовної заяви органу досудового розслідування або суду.
Судом встановлено, що форма і зміст позовної заяви ОСОБА_8 відповідає вимогам встановленим до позовів, які пред`являються в порядку цивільного судочинства, тому цивільний позов ОСОБА_8 до ОСОБА_5 , Військової частини НОМЕР_1 Національної Гвардії України про стягнення моральної шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, слід прийняти до розгляду в даному кримінальному провадженні, та залучити до участі у кримінальному провадженні за обвинуваченням ОСОБА_5 в якості цивільного позивача ОСОБА_8 , в якості цивільних відповідачів - ОСОБА_5 та Військову частину 3029 Національної Гвардії України.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 127 КПК України шкода, завдана кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням, може бути стягнута судовим рішенням за результатами розгляду цивільного позову в кримінальному провадженні.
Шкода, завдана потерпілому внаслідок кримінального правопорушення, компенсується йому за рахунок Державного бюджету України у випадках та в порядку, передбачених законом.
Співвідповідачем у даній справі, окрім обвинуваченого фізичної особи, є також Військова частина НОМЕР_1 Національної Гвардії України, яка фінансуються з Державного бюджету України.
Відповідно дост. 1177 ЦК Українишкода, взавдана потерпілому внаслідок кримінального правопорушення, компенсується йому за рахунок Державного бюджету України у випадках та порядку, передбачених законом.
Відповідно до ст. 25 БК України, відшкодування відповідно до закону шкоди, завданої фізичній чи юридичній особі внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади (органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування), а також їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень, здійснюється державою (Автономною Республікою Крим, органами місцевого самоврядування) у порядку, визначеному законом.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 53 ЦПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї зі сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.
Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення суду може вплинути на права та обов`язки осіб, що не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Враховуючи, що судове рішення в частині вирішення цивільного позову може вплинути на права або обов`язки Державної казначейської служби України, з розрахунку якої можуть бути стягнуті на користь цивільного позивача кошти на відшкодування завданої злочином шкоди, суд вважає за необхідне залучити Державну казначейську службу України в якості третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Керуючись ст. ст. 128, 369-372 КПК України, ст. ст. 51, 53, 175 ЦПК України, суд-
П О С Т А Н О В И В:
Прийняти до судового розгляду цивільний позов ОСОБА_8 до ОСОБА_5 , Військової частини НОМЕР_1 Національної Гвардії України про стягнення моральної шкоди, завданої кримінальним правопорушенням.
Залучити до участі у кримінальному провадженні за обвинуваченням ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 414 КК України, за цивільним позовом ОСОБА_8 до ОСОБА_5 , Військової частини НОМЕР_1 Національної Гвардії України про стягнення моральної шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, в якості цивільного позивача ОСОБА_8 , в якості цивільних відповідачів ОСОБА_5 та Військову частину 3029 Національної Гвардії України (адреса місцезнаходження: 69013, м. Запоріжжя, вул. Військбуд буд. 123, код ЄДРПОУ 08803661), а також в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Військової частини НОМЕР_1 Національної Гвардії України Державну казначейську службу України (адреса місцезнаходження АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ).
Копію цивільного позову вручити прокурору, обвинуваченому та його захисникам.
Копію цивільного позову із ухвалою про його прийняття до судового розгляду направити Військовій частині НОМЕР_1 Національної Гвардії України та Державній казначейській службі України.
Встановити відповідачам строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів із дня вручення копії позовної заяви та ухвали про прийняття до розгляду цивільного позову, встановити позивачу строк для подання відповіді на відзив відповідачів та відповідачам строк для подання заперечень щодо наведених позивачем у відповіді на відзив пояснень, міркувань і аргументів 5 днів з дня отримання вказаних документів, роз`яснивши про необхідність дотримання позивачем та відповідачами вимог встановлених статтями 178, 179, 180 ЦПК України при поданні заяв по суті справи.
Встановити третій особі Державній казначейській службі України строк для подання пояснень на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів із дня вручення копії позовної заяви та ухвали про прийняття до розгляду цивільного позову та залучення її до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Вступна та резолютивна частини ухвали виготовлені у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 21 липня 2022 року.
Повний текст ухвали складено 22 липня 2022 року.
Суддя ОСОБА_1