У Х В А Л А
07 лютого 2022 року
м. Київ
Справа № 9901/471/19
Провадження № 11-368заі21
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Золотнікова О. С.,
суддів Анцупової Т. О., Британчука В. В., Власова Ю. Л., Григор`євої І. В., Гриціва М. І., Гудими Д. А., Єленіної Ж. М., Желєзного І. В., Катеринчук Л. Й., Крет Г. Р., Лобойка Л. М., Пількова К. М., Прокопенка О. Б., Пророка В. В., Рогач Л. І., Ситнік О. М., Сімоненко В. М., Ткача І. В., Штелик С. П.
розглянула в порядку письмового провадження заяви Вищої ради правосуддя (далі - ВРП) та ОСОБА_1 про розгляд у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду справи № 9901/471/19 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (далі - ВККС, Комісія) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, визнання протиправним і скасування рішення, а також до ВРП про визнання протиправним, скасування рішення та
ВСТАНОВИЛА:
Велика Палата Верховного Суду ухвалою від 06 вересня 2021 року відкрила провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 26 липня 2021 року у справі № 9901/471/19 за його адміністративним позовом до ВККС та ВРП, у якому позивач просив:
- визнати протиправними дії Комісії щодо недопуску його до другого етапу кваліфікаційного оцінювання «Дослідження досьє та проведення співбесіди» на відповідність займаній посаді судді Куйбишевського районного суду Запорізької області;
- зобов`язати ВККС вжити заходи задля його допуску до другого етапу кваліфікаційного оцінювання «Дослідження досьє та проведення співбесіди» на відповідність займаній посаді судді Куйбишевського районного суду Запорізької області та завершення ним оцінювання на відповідність займаній посаді;
- визнати протиправним і скасувати рішення ВККС від 25 липня 2019 року № 667/ко-19;
- визнати протиправним і скасувати рішення ВРП від 10 жовтня 2019 року № 2650/0/15 про звільнення позивача з посади судді Куйбишевського районного суду Запорізької області на підставі підпункту 4 пункту 16-1 розділу ХV «Перехідні положення» Конституції України.
Велика Палата Верховного Суду ухвалою від 20 вересня 2021 року призначила справу № 9901/471/19 до розгляду в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Чергове судове засідання в цій справі призначено на 23 лютого 2022 року о 14 годині 30 хвилин у приміщенні Верховного Суду за адресою: м. Київ, вул. Пилипа Орлика, 8.
31 січня 2022 року ВРП засобами електронного зв`язку направила до Великої Палати Верховного Суду заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
01 лютого 2022 року ОСОБА_1 засобами електронного зв`язку направив до Великої Палати Верховного Суду заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, у якій він просить доручити проведення судового засідання в режимі відеоконференції Куйбишевському районному суду Запорізької області.
Велика Палата Верховного Суду вважає за необхідне задовольнити заявлені клопотання сторін з огляду на таке.
Відповідно до частини п`ятої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) ніхто не може бути позбавлений права на участь у розгляді своєї справи у визначеному цим Кодексом порядку.
Згідно з пунктом 2 частини третьої статті 44 КАС України учасники справи мають право, зокрема, брати участь у судових засіданнях, якщо інше не визначено законом.
На підставі частини першої статті 195 КАС України учасники справи мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов`язковою.
Частиною другою статті 195 КАС України визначено, що учасник справи подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду не пізніше ніж за п`ять днів до судового засідання. Копія заяви в той самий строк надсилається іншим учасникам справи.
Відповідно до частини четвертої статті 195 КАС України (зі змінами і доповненнями, внесеними Законом України від 30 березня 2020 року № 540-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)»; далі - Закон № 540-ІХ) під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), учасники справи можуть брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. Підтвердження особи учасника справи здійснюється із застосуванням електронного підпису, а якщо особа не має такого підпису, то в порядку, визначеному Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» або Державною судовою адміністрацією України.
На виконання Закону № 540-ІХ та відповідно до пункту 10 частини першої статті 152, частини п`ятої статті 153 Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VIII «Про судоустрій і статус судів» Державна судова адміністрація України наказом від 23 квітня 2020 року № 196 затвердила Порядок роботи з технічними засобами відеоконференцзв`язку під час судового засідання в адміністративному, цивільному та господарському процесах за участі сторін поза межами приміщення суду (далі - Порядок).
Згідно з пунктом 2 розділу І Порядку учасники судового процесу беруть участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі, в порядку, встановленому процесуальним законодавством.
Пунктом 1 розділу ІІІ Порядку встановлено, що для участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції учасник справи повинен попередньо зареєструватись з використанням власного електронного підпису в Системі відеоконференцзв`язку (далі - Система) та перевірити наявні у нього власні технічні засоби на відповідність технічним вимогам, визначеним для роботи з обраною для проведення відеоконференції Системою. У разі, якщо учасник не має електронного підпису (або Система не дозволяє реєстрацію з використанням електронного підпису), то він повинен попередньо зареєструватись в Системі з використанням логіну та паролю чи за допомогою інших передбачених обраною Системою засобів реєстрації. При цьому у своїй заяві про участь у судовому засіданні, поданій відповідно до пункту 3 цього розділу, учасник справи повинен вказати про наявність або відсутність у нього електронного підпису.
За пунктами 3-5 розділу ІІІ Порядку учасник справи подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, зразок якої наведено в додатку 2 до цього Порядку, не пізніше ніж за п`ять днів до судового засідання.
У заяві учасник справи обов`язково зазначає: назву суду; номер судової справи; дату та час судового засідання, у якому учасник бажає взяти участь у режимі відеоконференції; своє прізвище, ім`я та по батькові; свій статус у судовій справі; електронну адресу, яка використана ним для реєстрації в Системі; назву системи, яка пропонується для проведення відеоконференцзв`язку (у разі використання іншого програмного забезпечення, ніж розміщеного за посиланням vkz.court.gov.ua); номер телефону для зв`язку із судом; відмітку про наявність або відсутність електронного підпису.
Копія заяви в той самий строк надсилається учасником, що подав заяву, іншим учасникам справи.
Заява подається до суду та надсилається іншим учасникам справи в порядку, визначеному процесуальним законодавством, дозволеними засобами зв`язку.
Заяви ОСОБА_1 та ВРП про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду подані з дотриманням правил процесуального закону та відповідають вимогам Порядку щодо форми і змісту.
На підставі викладеного, а також ураховуючи те, що Велика Палата Верховного Суду та Куйбишевський районний суд Запорізької області мають технічну можливість провести судове засідання в такий спосіб (за допомогою програмного забезпечення «EasyCon») у визначені дату і час, заяви ОСОБА_1 та ВРП підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 44, 195, 340, 344 КАС України, Велика Палата Верховного Суду
УХВАЛИЛА:
1. Задовольнити клопотання ОСОБА_1 про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в приміщенні Куйбишевського районного суду Запорізької області (вулиця Центральна, 26-А, смт Кам`янка, Пологівський район, Запорізька область).
2. Доручити Куйбишевському районному суду Запорізької області забезпечити за допомогою програмного забезпечення «EasyCon» проведення відеоконференції судового засідання, призначеного на 23 лютого 2022 року о 14 годині 30 хвилин у справі № 9901/471/19 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, визнання протиправним і скасування рішення, а також до Вищої ради правосуддя про визнання протиправним, скасування рішення.
3. Задовольнити клопотання Вищої ради правосуддя про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
4. Забезпечити участь Вищої ради правосуддя у відкритому судовому засіданні у справі № 9901/471/19 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, визнання протиправним і скасування рішення, а також до Вищої ради правосуддя про визнання протиправним, скасування рішення, призначеному на 23 лютого 2022 року на 14 годину 30 хвилин у режимі відеоконференції відповідно до Порядку роботи з технічними засобами відеоконференцзв`язку під час судового засідання в адміністративному, цивільному та господарському процесах за участі сторін поза межами приміщення суду, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 23 квітня 2020 року № 196.
5. Роз`яснити відповідачу, що для участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції він зобов`язаний: зайти та авторизуватися в Системі відеоконференцзв`язку за допомогою програмного забезпечення «EasyCon» за 10 хвилин до часу судового засідання; активувати технічні засоби (мікрофон, навушники та камеру) і перевірити їх працездатність шляхом тестування за допомогою Системи відеоконференцзв`язку; очікувати запрошення секретаря судового засідання до участі в судовому засіданні.
6. Роз`яснити учасникам справи, що ризики технічної неможливості участі у відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв`язку тощо несе учасник справи, який подав відповідну заяву.
7. Направити копії цієї ухвали ОСОБА_1 , Вищій кваліфікаційній комісії суддів України, Вищій раді правосуддя та Куйбишевському районному суду Запорізької області до відома.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач О. С. Золотніков
Судді: Т. О. Анцупова Л. М. Лобойко
В. В. Британчук К. М. Пільков
Ю. Л. Власов О. Б. Прокопенко
І. В. Григор`єва В. В. Пророк
М. І. Гриців Л. І. Рогач
Д. А. Гудима О. М. Ситнік
Ж. М. Єленіна В. М. Сімоненко
І. В. Желєзний І. В. Ткач
Л. Й. Катеринчук С. П. Штелик
Г. Р. Крет