Про Стратегічний план Центральної виборчої комісії на 2020 - 2025 роки
{Із змінами, внесеними згідно з Постановою Центральної виборчої комісії
№ 104 від 05.10.2022}
З метою визначення пріоритетів, стратегічних напрямів, цілей та завдань розвитку Центральної виборчої комісії як органу адміністрування виборів у перспективі до 2025 року, відповідно до пункту 1 розділу І Плану роботи Центральної виборчої комісії на перше півріччя 2020 року, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 27 грудня 2019 року № 1990, постанови Центральної виборчої комісії від 16 січня 2020 року № 8 "Про стратегічне планування Центральної виборчої комісії", керуючись статтями 1, 2, 11 - 13, 17 - 25, 33 - 351 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія постановляє:
1. Затвердити Стратегічний план Центральної виборчої комісії на 2020 - 2025 роки (додається).
2. Комітету стратегічного планування Центральної виборчої комісії забезпечити моніторинг виконання цієї постанови.
3. Цю постанову оприлюднити на офіційному вебсайті Центральної виборчої комісії.
СТРАТЕГІЧНИЙ ПЛАН ЦЕНТРАЛЬНОЇ ВИБОРЧОЇ КОМІСІЇ НА 2020 - 2025 РОКИ
Стратегічні основи Центральної виборчої комісії
Згідно з Конституцією Україна є суверенною, незалежною, демократичною, соціальною і правовою державою, чиї громадяни обирають владу на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Станом на 31 грудня 2019 року Державний реєстр виборців налічував 35477188 осіб, які мають право обирати та бути обраними в Україні. Наявність такої кількості виборців перетворює вибори національного масштабу на найбільшу логістичну подію в державі. Так, у день голосування з виборів Президента України або народних депутатів України більше ніж 500000 членів дільничних виборчих комісій та близько 2700 членів окружних виборчих комісій мають одночасно забезпечувати належну організацію та проведення цих виборів. Центральна виборча комісія зобов’язана адмініструвати всі етапи виборчого процесу шляхом реалізації повноважень, покладених на неї законами України.
Протягом існування Комісія поступово підвищувала рівень свого професіоналізму та якості послуг, які вона надає учасникам виборчого процесу. Це сприяло тому, що чергові вибори Президента України 31 березня 2019 року та позачергові вибори народних депутатів України 21 липня 2019 року були визнані громадянським суспільством України та представниками міжнародної спільноти вільними й чесними, організованими на високому рівні. Водночас протягом цих двох виборчих кампаній укотре виявились системні проблеми, успадковані з попередніх виборів, зокрема, неналежне матеріально-технічне забезпечення комісій нижчого рівня, надмірна бюрократизація процесу реєстрації кандидатів, велика кількість помилок під час складання протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці через їх громіздкість і труднощі заповнення тощо. Комісія усвідомлює ці недоліки і прагне удосконалити процес адміністрування виборів, усунувши подібні проблеми в межах повноважень самої Комісії.
Крім того, виборчі кампанії 2019 року виявили низку зовнішніх загроз, що можуть негативно позначатися на перебігу виборів в Україні. Серед таких можна назвати поширення дезінформації через Інтернет, зокрема в соціальних мережах, втручання у вибори іноземних держав, кібератаки на інформаційні системи Комісії, підступні маніпуляції недоброчесних політичних гравців (кандидати-клони, технічні кандидати та навіть організації, недостовірна інформація, неоднозначне тлумачення кандидатами термінів і понять виборчого законодавства та багато іншого).
Також варто зазначити, що наприкінці грудня 2019 року Верховна Рада України ухвалила перший в історії України Виборчий кодекс, який суттєво змінив виборчі системи на виборах народних депутатів України та місцевих виборах. Враховуючи, що чергові місцеві вибори в Україні заплановано на жовтень 2020 року, Комісія має швидко адаптуватись до законодавчих нововведень та провести широкомасштабну роз’яснювальну роботу серед усіх суб’єктів виборчих процесів та інших зацікавлених сторін. Крім того, сам Кодекс потребує доопрацювання, зокрема, усунення правових колізій та технічних помилок.
Зважаючи на викладене, адміністрування виборчих процесів стає дедалі більш комплексним і складним завданням, яке може ефективно виконуватися тільки за умови системного планування діяльності, а також усвідомлення існуючих прогалин у процесі організації виборів та визначення стратегії щодо їх усунення, осмислення зовнішніх загроз, напрацювання шляхів їх запобігання та нівеляції наслідків.
Таким чином, 27 грудня 2019 року Комісія з метою посилення та системного розвитку органу адміністрування виборів, продовження його модернізації та вдосконалення процесу адміністрування виборів в Україні ухвалила постанову № 1990 "Про План роботи Центральної виборчої комісії на перше півріччя 2020 року", відповідно до якої має бути розроблений Стратегічний план, що охоплюватиме період із 2020 до 2025 року. Комісія сподівається, що реалізація такого плану сприятиме не тільки модернізації її роботи та підвищенню рівня прозорості виборчого процесу, а й створенню умов для запровадження в Україні новітніх виборчих технологій.
Також окремою постановою Центральної виборчої комісії від 16 січня 2020 року № 8 "Про стратегічне планування Центральної виборчої комісії" було затверджено Положення про Комітет стратегічного планування, на який покладено обов’язок упродовж трьох місяців розробити проєкт Стратегічного плану Центральної виборчої комісії.
Кількісний і персональний склад Комітету був затверджений розпорядженням Голови Центральної виборчої комісії від 17 січня 2020 року № 1. До складу Комітету увійшли 4 члени Комісії і 4 представники Секретаріату Комісії та Служби розпорядника Державного реєстру виборців: В.В. Плукар, заступник Голови Комісії (голова Комітету); О.А. Гатаулліна, секретар Комісії (заступник голови Комітету); А.Є. Гевко, член Комісії; С.О. Постівий, член Комісії; О.В. Стельмах, керівник Служби розпорядника Державного реєстру виборців; В.Я. Середа, завідувач редакційно-видавничого відділу Секретаріату Комісії; С.Р. Флікян, радник Голови Комісії, та Д.О. Пікалов, помічник члена Комісії.
Розробка проєкту Стратегічного плану охоплювала такі етапи:
- визначення стратегічних основ Комісії;
- проведення організаційної оцінки Комісії;
- визначення стратегічних напрямів діяльності Комісії та розробка власне стратегії (цілей, дій, вимірюваних результатів, відповідальних та строків);
- проведення консультацій із внутрішніми та зовнішніми зацікавленими в процесі стратегічного планування сторонами, серед яких національні та міжнародні експерти з питань виборів і представники громадянського суспільства та політичних партій.
Розробка стратегії Центральної виборчої комісії на 2020 - 2025 роки відбулась із залученням широкого кола зацікавлених сторін відкрито та прозоро. Так, Комітет стратегічного планування звернувся до політичних партій, які брали участь у позачергових виборах народних депутатів України 2019 року, та до профільних громадських і міжнародних організацій з пропозицією надати рекомендації щодо конкретних стратегічних дій. У цілому зацікавленими сторонами було подано близько 170 рекомендацій, більшість з яких були включені до проєкту Стратегічного плану. З метою підвищення рівня інклюзії всіх зацікавлених сторін до процесу прийняття рішень було вирішено додатково провести публічне обговорення проєкту документа з врахованими рекомендаціями з політичними партіями, громадськими та міжнародними організаціями 19 травня 2020 року, під час якого було доопрацьовано проєкт Стратегічного плану.
Після підготовки доопрацьованого проєкту Стратегічного плану Центральної виборчої комісії на 2020 - 2025 роки документ був наданий на розгляд Голові Комісії О.М. Діденку та іншим членам Комісії.
Вибори народних депутатів у Радянській Україні призначалися Верховною Радою Української РСР. Порядок утворення Комісії визначався чинним на той час Законом УРСР "Про вибори народних депутатів Української РСР", де йшлося про таке: "Центральна виборча комісія по виборах народних депутатів Української РСР утворюється Верховною Радою Української РСР за поданням обласних, Київської і Севастопольської міських Рад народних депутатів або їх президій з врахуванням пропозицій трудових колективів або їх рад, органів громадських організацій, колективів професійно-технічних, середніх спеціальних і вищих навчальних закладів, зборів виборців за місцем проживання і військовослужбовців по військових частинах, а також за поданням республіканських органів громадських організацій не пізніш як за чотири місяці до виборів у складі голови, двох заступників голови, секретаря і 27 членів комісії. Строк повноважень Центральної виборчої комісії 5 років" (стаття 21 Закону УРСР від 27.10.1989 № 8304-ХІ).
Для проведення в 1990 році виборів народних депутатів 12-го скликання Верховна Рада УРСР відповідно до своєї Постанови від 28 жовтня 1989 року № 8310-XI утворила "Центральну виборчу комісію по виборах народних депутатів Української РСР". Це були останні вибори до Верховної Ради в умовах існування Радянського Союзу. Після прийняття Акта проголошення незалежності України 24 серпня 1991 року Верховну Раду УРСР 12 скликання було перейменовано на Верховну Раду України 1-го скликання. Надалі саме вона стала каталізатором демократичних змін у політичній системі держави.
Верховна Рада України поклала на Центральну виборчу комісію по виборах народних депутатів Української РСР повноваження провести 1 грудня 1991 року вибори Президента України та референдум, за результатами якого й було затверджено Акт проголошення незалежності України (Постанова від 11.10.1991 № 1660-ХІІ, ухвалена відповідно до Закону УРСР "Про вибори Президента України" від 05.07.1991 № 1297-ХІІ).
Центральна виборча комісія по виборах народних депутатів України опікувалася організацією підготовки та проведення виборів до 1997 року. Верховна Рада України покладала на цю Комісію також обов’язки Центральної виборчої комісії по виборах Президента України. Члени Комісії залучались до виконання своїх обов’язків на тимчасовій основі, не звільняючись з основного місця роботи.
Перше засідання Комісії як постійно діючого незалежного колегіального державного органу відбулось 13 листопада 1997 року. Підвалини створення державного органу, який у межах своєї компетенції самостійно, незалежно від інших органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб здійснював би повноваження щодо забезпечення волевиявлення громадян, були закладені Конституцією України в червні 1996 року. Відтоді призначення на посади та звільнення з посад членів Центральної виборчої комісії за поданням Президента України належить до повноважень Верховної Ради України.
Правову регламентацію діяльності Комісії було завершено прийняттям Закону України "Про Центральну виборчу комісію" в грудні 1997 року. Цим Законом визначено повноваження Комісії як постійно діючого колегіального державного органу, пов’язані з організацією підготовки та проведення виборів Президента України, виборів народних депутатів України, всеукраїнського та місцевих референдумів, здійсненням консультативно-методичного забезпечення місцевих виборів, а також запроваджено міжнародні стандарти незалежності, відкритості і гласності в її діяльності.
З часом практика організації підготовки та проведення виборів і всеукраїнського референдуму обумовила необхідність оновлення положень згаданого Закону, змін правового статусу членів Комісії, розширення обсягу повноважень, зміцнення принципів та засад організації діяльності Комісії.
З огляду на це Верховна Рада України 30 червня 2004 року прийняла нову редакцію Закону України "Про Центральну виборчу комісію", якою вдосконалила регулювання діяльності та значно розширила повноваження Комісії. Суттєві зміни в цей Закон було внесено також під час прийняття Виборчого кодексу України 19 грудня 2019 року.
За 23 роки значно змінилася організаційна структура Секретаріату Комісії, зросла чисельність її працівників у зв’язку з розширенням повноважень Комісії і як адміністратора виборів, і як розпорядника Державного реєстру виборців. Робота над створенням Державного реєстру виборців почалась після ухвалення Закону України "Про Державний реєстр виборців" 22 лютого 2007 року. А власне автоматизовану інформаційно-телекомунікаційну систему "Державний реєстр виборців" було запроваджено в промислову експлуатацію у вересні 2009 року.
З 1997 року Центральна виборча комісія забезпечила організацію проведення всеукраїнського референдуму 2000 року, виборів Президента України 1999, 2004, 2010, 2014, 2019 років, виборів народних депутатів України 1998, 2002, 2006, 2007, 2012, 2014 і 2019 років. За цей період Комісія також організовувала підготовку загальнонаціональних виборчих кампаній з проведення місцевих виборів у 2006, 2010 і 2015 роках та станом на січень 2020 року призначила перші вибори в 988 об’єднаних територіальних громадах.
Комісія і надалі планує з честю нести беззастережну відповідальність за точне встановлення результатів загальнонаціональних виборів і всеукраїнського референдуму.
§3. ПРАВОВА ТА ОПЕРАЦІЙНА БАЗА
Статус Комісії визначається Конституцією України, Виборчим кодексом України, Законом України "Про Центральну виборчу комісію" та іншими законами.
Комісія є постійно діючим колегіальним державним органом, який здійснює свої повноваження самостійно, незалежно від інших органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб. Комісія діє на підставі Конституції України, Закону України "Про Центральну виборчу комісію" та інших законів України та наділена повноваженнями щодо організації підготовки і проведення всіх типів виборів у порядку та в межах, встановлених законами України.
Центральна виборча комісія очолює систему виборчих комісій, які забезпечують організацію підготовки та проведення загальнодержавних виборів, і є комісією вищого рівня щодо всіх окружних, дільничних виборчих комісій та всіх виборчих комісій з усіх місцевих виборів.
Закон України "Про Центральну виборчу комісію" визначає загальні повноваження Комісії, у тому числі щодо забезпечення реалізації і захисту виборчих прав громадян України та права на участь у референдумах, дотримання передбачених Конституцією та законами України принципів і засад виборчого процесу та процесу референдуму, забезпечення однакового застосування законодавства України про вибори і референдуми на всій території України, а також конкретні повноваження щодо кожного типу виборів та референдумів.
До складу Комісії входять 17 членів Комісії, які призначаються на посади членів Комісії строком на 7 років та звільняються з посад Верховною Радою України за поданням Президента України. У поданні Президента України про призначення членів Комісії враховуються пропозиції депутатських фракцій і груп, утворених у поточному скликанні Верховної Ради України. Із числа членів Комісії обираються Голова Комісії, два заступники Голови Комісії та секретар Комісії, які повинні мати вищу юридичну освіту.
Забезпечення діяльності Комісії у здійсненні нею повноважень покладається на Секретаріат Комісії. Секретаріат Комісії виконує організаційну, юридичну, експертну, аналітичну, інформаційно-довідкову та матеріально-технічну роботу, спрямовану на забезпечення здійснення Комісією та її членами повноважень, передбачених Законом України "Про Центральну виборчу комісію".
Комісія є розпорядником Державного реєстру виборців - автоматизованої інформаційно-телекомунікаційної системи, призначеної для зберігання, обробки відомостей про виборців, передбачених Законом України "Про Державний реєстр виборців", та користування ними. Комісія забезпечує його ведення та функціонування відповідно до закону, для чого утворено Службу розпорядника Державного реєстру виборців. Положення про Секретаріат, патронатну службу Комісії та про Службу розпорядника Реєстру, їх структура і штатний розпис затверджуються Комісією за пропозицією Голови Комісії.
§4. МІСІЯ, ВІЗІЯ ТА КЕРІВНІ ПРИНЦИПИ ЦЕНТРАЛЬНОЇ ВИБОРЧОЇ КОМІСІЇ
Центральна виборча комісія - це незалежний колегіальний державний орган, який забезпечує належне адміністрування виборів та референдумів, що гарантує право кожного громадянина України на волевиявлення та право бути обраним.
Комісія є авторитетною, незалежною, проактивною в просвіті, інноваціях, професіоналізації органів адміністрування виборів державною інституцією. Здобувши високий рівень довіри суспільства, Комісія стала лідером у просуванні демократичних процесів в Україні та платформою для дискусій усіх зацікавлених сторін щодо організації та проведення виборів.
Комісія реалізує свою стратегію на основі таких керівних принципів:
Для Комісії відповідно до цього принципу людина, її права та свободи щодо участі у виборах та референдумах визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямування діяльності Комісії.
ДОБРОЧЕСНІСТЬ ТА НЕУПЕРЕДЖЕНІСТЬ
Комісія керується принципами доброчесності та неупередженості під час виконання своїх обов’язків щодо організації виборів та розпоряджання державними ресурсами, слугує прикладом для наслідування у сфері реалізації та захисту виборчих прав громадян та права на участь у референдумах.
Прийняття рішень Комісією здійснюється на основі Конституції та законів України, а також на засадах верховенства права. Вона діє самостійно і незалежно від інших органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, політичних партій та інших суб’єктів виборчого процесу.
Члени Центральної виборчої комісії та її працівники приймають об’єктивні та обґрунтовані рішення, компетентно визначають і застосовують різні гнучкі, ефективні, такі, що відповідають ситуації та конкретним обставинам, методи, засоби, прийоми виконання поставлених завдань.
Комісія вчасно та регулярно оприлюднює всю передбачену законом, а також іншу важливу для зацікавлених сторін інформацію в доступний для широкого загалу спосіб, у тому числі на офіційному вебсайті Комісії. Комісія завчасно повідомляє про свої засідання та їх порядок денний. Комісія сприяє діяльності офіційних національних та міжнародних спостерігачів під час виборчого процесу.
Рішення Центральної виборчої комісії приймаються колегіально більшістю її членів із максимальним урахуванням думки меншості. Під час прийняття рішень члени Комісії прагнуть забезпечити консенсус думок та пропозицій.
Комісія сприяє усуненню перепон на шляху до реалізації виборчих прав громадян та права на участь у референдумах, а також залученню якомога ширшого кола зацікавлених сторін до виборчих процесів в Україні.
Комісія, виконуючи свої повноваження, прагне ефективно та якісно забезпечити можливість громадян реалізувати свої виборчі права.
Комісія запобігає потенційним загрозам виборчого процесу, постійно відстежуючи як позитивні, так і негативні тенденції суспільно-політичного життя на національному та міжнародному рівнях, намагаючись адекватно та завчасно реагувати на них, а також упроваджуючи діяльність, спрямовану на просвіту виборців та інших зацікавлених у виборчому процесі сторін.
§5. СТИСЛИЙ ВИКЛАД РЕЗУЛЬТАТІВ ОРГАНІЗАЦІЙНОЇ ОЦІНКИ ТА SWOT-АНАЛІЗУ
Під час роботи над Стратегічним планом Центральної виборчої комісії на 2020 - 2025 роки для визначення поточного стану справ та для більш чіткого формулювання стратегічних напрямків та цілей Комісії Комітетом стратегічного планування була проведена організаційна оцінка та SWOT-аналіз органу адміністрування виборів. Серед заходів організаційної оцінки були анонімне опитування працівників Комісії, інтерв’ю з керівниками визначених структурних підрозділів Комісії, аналіз рекомендацій міжнародних організацій та профільних вітчизняних громадських організацій за результатами двох виборчих кампаній 2019 року, а також опитування політичних партій, які брали участь в останніх виборах народних депутатів України (позачергові вибори народних депутатів України 21 липня 2019 року).
Згідно із соціологічним опитуванням, проведеним IFES спільно з Київським міжнародним інститутом соціології після виборів Президента України 2019 року, 71% респондентів декларували, що "значною мірою" або "деякою мірою" вірять, що Комісія спроможна організувати достовірні вибори. Після позачергових виборів народних депутатів України 2019 року цей показник становив 64%. Хоча рівень довіри до Комісії не досліджувався системно за часи незалежності України, однак, порівнюючи результати цього опитування з попередніми подібними соціологічними опитуваннями, можна стверджувати, що в 2019 році рівень довіри до Комісії був найвищим за весь період існування Комісії як державного органу (див. табл. 1).
Таблиця 1. Рівень довіри до Комісії з 2005 до 2019 року
При цьому більшість політичних партій, які взяли участь в опитуванні під час організаційної оцінки в межах стратегічного планування, також зазначили, що мають високий або скоріше високий рівень довіри до Комісії. Зростанню рівня довіри до Комісії сприяло насамперед постійне підвищення рівня професіоналізму працівників Комісії та дотримання принципів політичної нейтральності членами Комісії.
Комісія оприлюднює інформацію щодо організації та проведення виборів згідно з вимогами відповідних законів України, водночас, розуміючи високий рівень громадського інтересу до виборчих процесів, Комісія вживає заходів щодо збільшення публічності та відкритості у своїй діяльності. Так, Комісія працює над розширенням обсягу відомостей стосовно перебігу виборчих процесів та іншої інформації, що є у розпорядженні Комісії та становить суспільний інтерес, а також над тим, щоб така інформація оприлюднювалась завчасно, на чому наголошують політичні партії. Також з метою висвітлення діяльності Комісії на сьогодні організовано трансляцію її засідань, а для підвищення рівня залучення зацікавлених сторін до прийняття рішень запроваджено проведення публічних консультацій з громадськістю стосовно проєктів рішень Комісії.
Інституційна пам’ять та ґендерна статистика
За результатами опитування працівників Комісії, проведеного під час організаційної оцінки, 86% респондентів відповіли, що задоволені чи скоріше задоволені умовами роботи в Комісії. Однією із сильних сторін Комісії є невисокий рівень плинності кадрів, що сприяє розвитку інституційної пам’яті організації, яка є запорукою належного адміністрування виборчого процесу навіть за умови кризової ситуації. Також Комісія збалансовано підходить до просування жінок та чоловіків кар’єрними сходами. Станом на початок лютого 2020 року в Секретаріаті, патронатній службі Комісії та Службі розпорядника Реєстру працювали 146 жінок та 125 чоловіків. Керівні посади обіймали 31 жінка та 30 чоловіків. Серед членів Комісії - 5 жінок та 12 чоловіків. Водночас варто наголосити, що членів Комісії призначає на посади Верховна Рада України за поданням Президента України, в якому враховуються пропозиції депутатських фракцій і груп, утворених у поточному скликанні Верховної Ради України.
Комісія вважає важливим дотримання та просування принципів ґендерної рівності не тільки в стінах Комісії, а й у виборчому процесі в цілому, тому варто звернути увагу на результати ґендерного аналізу керівного складу окружних виборчих комісій під час загальнонаціональних виборчих кампаній 2019 року (див. табл. 2):
Таблиця 2. Аналітичні дані про керівний склад окружних виборчих комісій (без членів, які припинили повноваження)
Вид та дата проведення виборів | Всього голів, заступників голів та секретарів ОВК | Жінки (кількість осіб) | Жінки (відсоток загальної кількості) | Чоловіки (кількість осіб) | Чоловіки (відсоток загальної кількості) |
Чергові вибори Президента України 31 березня 2019 року (станом на 31.03.2019) | 597 осіб | 327 осіб | 54,77% | 270 осіб | 45,23% |
Чергові вибори Президента України 31 березня 2019 року (станом на день повторного голосування 21.04.2019) | 398 осіб* | 248 осіб | 62,31% | 150 осіб | 37,69% |
Позачергові вибори народних депутатів України 21 липня 2019 року (станом на 21.07.2019) | 596 осіб | 345 осіб | 57,89% | 251 особа | 42,11% |
* посада заступника голови не передбачена законодавством під час проведення повторного голосування на виборах Президента України.
Плани щодо модернізації Комісії
Склад Центральної виборчої комісії, сформований у 2019 році, декларує готовність розвивати та модернізувати діяльність Комісії, в тому числі застосовуючи новітні технології. Комісія займає проактивну позицію також з багатьох інших питань - ініціювання впровадження інформаційних технологій у процес підрахунку голосів виборців, оптимізації виборчих процедур, доступності виборчого процесу, просування розширення участі жінок у політиці тощо. Комісія підтримує добрі робочі відносини з державними інституціями, міжнародними партнерами та політичними партіями. Разом з тим Комісія визнає, що має бути більш активною у співпраці з медіа та громадськими організаціями, для чого розробляється комунікаційна стратегія Комісії.
Потреба в реорганізації структури
Одним із першочергових завдань Комісії є реорганізація її структури, зокрема, створення територіальних та регіональних представництв Комісії та Центру підготовки учасників виборчих процесів, передбачених Виборчим кодексом України, а також перегляд структури Комісії у зв’язку з дублюванням функцій деякими її структурними підрозділами та появою нових завдань Комісії. Основною перепоною на шляху створення територіальних та регіональних представництв Комісії є відсутність єдиної концепції та відповідного фінансування на поточний бюджетний період. Нинішня структура Секретаріату Комісії також негативно позначається на комунікації між її структурними підрозділами та процесах прийняття рішень. Ще однією зі слабких сторін у діяльності Комісії було визнано документальну забюрократизованість. Складність процедур у діяльності Комісії відзначали як політичні партії, так і її працівники.
Багато перешкод на шляху підвищення ефективності діяльності Комісії зумовлено невідповідністю приміщення Комісії її потребам, а іноді й вимогам закону. Зокрема, найпоширенішою скаргою співробітників на умови праці в Комісії була скарга щодо невідповідності розміру кабінету кількості розташованого там персоналу. Адмінбудівля також є важко доступною для людей з інвалідністю. Пропозиція повернути приміщення (2 та 3 поверхи будівлі), що перебували в оперативному управлінні Комісії та були передані Державному агентству України з питань відновлення Донбасу (Міністерство у справах ветеранів України), може сприяти вирішенню деяких інфраструктурних проблем, але не усуне їх комплексно.
Серед виявлених недоліків інституції також зазначались консерватизм організаційної культури, оскільки працівники і далі застосовують деякі усталені практики роботи, незважаючи на їх застарілість, та кадрова політика, зокрема, через наявність значної кількості вакантних посад, відсутність адекватної системи оцінювання ефективності роботи персоналу, невисокий рівень мотивації та ініціативності працівників.
Разом з тим суттєво на якість виборчого процесу впливає рівень підготовки членів виборчих комісій нижчого рівень.
Низька поінформованість суб’єктів виборчого процесу, особливо виборців та політичних партій, щодо нововведень виборчого законодавства може негативно позначитися на процесі адміністрування виборів. Зокрема, працівники Комісії можуть зіткнутися з величезним масивом документів, поданих з помилками, комісії нижчого рівня будуть потерпати від агресивно налаштованих виборців та кандидатів, які вимагатимуть, щоб вони діяли згідно з процедурами старого законодавства, а недобросовісні політичні гравці зможуть розповсюджувати дезінформацію через соціальні мережі та медіа з метою дестабілізації виборчого процесу.
Крім того, що Комісії завжди доводиться діяти в умовах тиску з боку різних політичних гравців, на імідж Комісії та рівень довіри громадян до інституції можуть вплинути їх політичні маніпуляції, як от використання технології кандидатів-клонів. Також високим залишається рівень кіберзагроз та ймовірності втручання іноземних держав у перебіг виборів. Для надійного функціонування інформаційних систем Комісії в умовах високого рівня кіберзагроз у 2019 році було проведено модернізацію та оновлення системного програмного забезпечення. Та враховуючи мінливий характер кіберзагроз, а також швидкість розвитку новітніх технологій, доречним буде розроблення та прийняття комплексної стратегії забезпечення кібербезпеки та регулярне проведення післявиборчих аудитів з метою оцінки ефективності функціонування системи кібербезпеки.
Разом з тим Комісія має значний потенціал удосконалення та розвитку. Розширення структури Комісії на місцях сприятиме більш оперативному розв’язанню проблем, а також наданню консультацій суб’єктам виборчого процесу безпосередньо в регіонах. Високий рівень довіри, що наразі має Комісія, та її прагнення модернізуватись дає підстави розраховувати на залучення додаткових коштів міжнародної технічної допомоги для поліпшення адміністрування виборів, а також поглиблення процесу обміну досвідом з іншими ОАВ.
Єдина інформаційно-аналітична система "Вибори" та Державний реєстр виборців мають потенціал для створення нових послуг на рівні дільничних виборчих комісій і подальшої технологізації виборчого процесу. Підвищення кваліфікації персоналу Комісії сприятиме оптимізації внутрішніх процедур, збільшенню швидкості надання послуг та додасть важелів протидії кіберзагрозам.
Матриця SWOT-аналізу Центральної виборчої комісії
Сильні сторони | Слабкі сторони |
Професіоналізм | Нинішня організаційна структура |
Готовність розвиватись та модернізовуватись | Консерватизм організаційної культури |
Відкритість | Недостатня внутрішня і зовнішня комунікація |
Проактивність | Кадрова політика |
Співпраця з міжнародними партнерами | Відсутність інформаційних систем на рівні ДВК |
Наявність інформаційно-аналітичних систем адміністрування виборів | Забюрократизованість процедур |
Інституційна пам’ять | Невідповідність приміщення потребам Комісії |
Рівень підготовки членів виборчих комісій | |
Можливості | Загрози |
Потенціал інформаційних систем і технологій | Неналежне фінансове забезпечення |
Залучення додаткових коштів від проєктів міжнародної технічної допомоги | Кіберзагрози та втручання іноземних держав |
Розширення структури Комісії на місцях | Дезінформація та інформаційні атаки |
Інституціоналізація Центру підготовки учасників виборчих процесів | Нестабільне законодавство |
Поглиблення обміну досвідом з іншими органами адміністрування виборів | Політичний тиск та нестабільність |
Удосконалення виборчого законодавства | Низька поінформованість суб’єктів виборчого процесу, в тому числі кандидатів і виборців, щодо нововведень виборчого законодавства |
Підвищення кваліфікації персоналу Комісії | Маніпуляції з боку політичних гравців |
№ | СТРАТЕГІЧНІ НАПРЯМИ | СТРАТЕГІЧНІ ЦІЛІ | СТРАТЕГІЧНІ ДІЇ | ВИМІРЮВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ | ВІДПОВІДАЛЬНИЙ СТРУКТУРНИЙ ПІДРОЗДІЛ | ЧАСОВІ РАМКИ | |
з | до | ||||||
1 | ІНСТИТУЦІЙНА СПРОМОЖНІСТЬ | 1.1. Розвиток системи управління людським ресурсом | 1.1.1. Підвищення кваліфікації працівників ЦВК | 1.1.1.1. Проведено комплексний аналіз навчальних потреб працівників ЦВК та членів Комісії | 1) відділ з питань управління персоналом; | 15.09.2020 | 01.04.2021 |
|
|
|
| 1.1.1.2. Впроваджено розробку щорічного плану індивідуальних програм підвищення рівня професійної компетентності працівників ЦВК відповідно до вимог законодавства | 1) відділ з питань управління персоналом | 01.07.2020 | 30.06.2025 |
|
|
|
| 1.1.1.3. Проведено оцінку керівників усіх підрозділів Секретаріату Комісії та Служби розпорядника ДРВ щодо їх рівня управлінської компетенції та управлінської культури | 1) відділ з питань управління персоналом | 01.07.2020 | 01.12.2020 |
|
|
|
| 1.1.1.4. Проведено тренінги та інші навчальні заходи для працівників ЦВК та членів Комісії відповідно до визначених навчальних потреб | 1) відділ з питань управління персоналом; | 01.01.2021 | 01.06.2025 |
|
|
| 1.1.2. Впровадження системи оцінювання організації роботи Комісії працівниками ЦВК | 1.1.2.1. Впроваджено проведення загального та спеціального анкетування працівників Комісії та аналіз результатів не рідше одного разу на рік | 1) відділ з питань управління персоналом; | 01.01.2021 | 01.06.2025 |
|
|
| 1.1.3. Впровадження системи заходів для покращення мікроклімату в колективі | 1.1.3.1. Визначено перелік заходів для покращення мікроклімату в колективі та складено щорічний графік їх проведення для працівників ЦВК | 1) відділ з питань управління персоналом; | 01.07.2020 | 15.06.2025 |
|
|
| 1.1.4. Забезпечення ефективного проведення оцінювання результатів роботи працівників ЦВК | 1.1.4.1. Розроблено єдину методологію визначення завдань та ключових показників результативності, ефективності та якості службової діяльності працівників ЦВК | 1) відділ з питань управління персоналом | 01.09.2020 | 31.03.2021 |
|
|
| 1.1.5. Удосконалення системи матеріального заохочення та мотивації праці | 1.1.5.1. Розроблено гнучку систему стимулювання, узгодження рівня оплати праці з інтенсивністю, напруженістю та складністю праці | 1) керівництво Секретаріату Комісії та Служби розпорядника ДРВ; | 01.07.2020 | 01.06.2021 |
|
|
| 1.1.6. Залучення професійних кадрів на вакантні посади | 1.1.6.1. Визначено додаткові заходи із популяризації вакантних посад | 1) відділ з питань управління персоналом | 01.07.2020 | 30.06.2025 |
|
| 1.2. Оптимізація організаційної структури Комісії, що спрямована на ефективність та результативність | 1.2.1. Проведення аудиту організаційної структури Комісії | 1.2.1.1. Проведено аудит та зроблено висновки аудиту організаційної структури | 1) члени Комісії; | 15.06.2020 | 01.09.2020 |
|
|
| 1.2.2. Оновлення організаційної структури Комісії | 1.2.2.1. Затверджено нову організаційну структуру та штатну чисельність відповідно до результатів проведеного аудиту | 1) члени Комісії; | 01.09.2020 | 01.10.2020 |
|
|
| 1.2.3. Проведення аудиту положень і посадових інструкцій працівників Комісії, що регулюють їх посадові обов’язки | 1.2.3.1. Проведено аудит і зроблено висновки аудиту положень і посадових інструкцій працівників Комісії на предмет ефективності та відповідності законодавству та завданням Комісії | 1) керівництво Секретаріату Комісії та Служби розпорядника ДРВ; | 01.09.2020 | 01.12.2020 |
|
|
| 1.2.4. Оновлення положень і посадових інструкцій працівників Комісії, що регулюють їх посадові обов’язки | 1.2.4.1. Затверджено оновлені положення та посадові інструкції працівників Комісії, що регулюють їх посадові обов’язки | 1) керівництво Секретаріату Комісії та Служби розпорядника ДРВ; | 01.09.2020 | 01.05.2021 |
|
|
| 1.2.5. Створення експертно-консультативної групи при Комісії | 1.2.5.1. Розроблено та затверджено Положення про експертно-консультативну групу при Комісії | 1) члени Комісії; | 01.01.2021 | 01.03.2021 |
|
|
|
| 1.2.5.2. Сформовано персональний склад експертно-консультативної групи при Комісії | 1) члени Комісії; | 01.03.2021 | 01.05.2021 |
|
| 1.3. Утворення та забезпечення функціонування регіональних і територіальних представництв ЦВК | 1.3.1. Розробка концепції утворення та функціонування регіональних і територіальних представництв ЦВК | 1.3.1.1. Розроблено концепцію утворення та функціонування регіональних і територіальних представництв ЦВК | 1) члени Комісії ; | 15.06.2020 | 15.07.2020 |
|
|
|
| 1.3.1.2. Здійснено аналіз законодавства на предмет необхідності внесення змін та підготовлено пропозиції щодо затвердження нормативно-правових актів, які регулюють роботу регіональних і територіальних представництв ЦВК | 1) члени Комісії; | 15.06.2020 | 15.07.2020 |
|
|
| 1.3.2. Утворення регіональних і територіальних представництв ЦВК | 1.3.2.1. Розроблено та затверджено Положення про регіональні та територіальні представництва ЦВК, їх структуру та штатну чисельність | 1) члени Комісії | 15.07.2020 | 15.12.2020 |
|
|
| 1.3.3. Визначення приблизних обсягів фінансування регіональних і територіальних представництв ЦВК | 1.3.3.1. Затверджено кошториси видатків на функціонування регіональних і територіальних представництв ЦВК | 1) члени Комісії; | 15.09.2020 | 15.12.2020 |
|
|
| 1.3.4. Забезпечення функціонування регіональних і територіальних представництв ЦВК | 1.3.4.1. Укомплектовано персоналом регіональні та територіальні представництва ЦВК | 1) відділ з питань управління персоналом; | 01.01.2021 | 31.12.2025 |
|
|
|
| 1.3.4.2. Забезпечено приміщеннями та матеріально-технічним оснащенням для роботи всі регіональні та територіальні представництва ЦВК | 1) управління господарського та матеріально-технічного забезпечення | 01.01.2021 | 31.12.2025 |
|
|
| 1.3.5. Навчання персоналу регіональних і територіальних представництв ЦВК та підвищення їх кваліфікації | 1.3.5.1. Впроваджено розробку щорічного плану індивідуальних програм підвищення рівня професійної компетентності працівників представництв відповідно до вимог законодавства | 1) Центр підготовки учасників виборчих процесів; | 01.01.2021 | 01.06.2025 |
|
|
|
| 1.3.5.2. Проведено тренінги та інші навчальні заходи для працівників представництв відповідно до плану індивідуальних програм підвищення рівня професійної компетентності працівників | 1) Центр підготовки учасників виборчих процесів; | 01.01.2021 | 01.06.2025 |
|
| 1.4. Утворення та забезпечення функціонування Центру підготовки учасників виборчих процесів | 1.4.1. Розробка концепції утворення та функціонування Центру підготовки учасників виборчих процесів | 1.4.1.1. Розроблено концепцію утворення та функціонування Центру підготовки учасників виборчих процесів | 1) члени Комісії; 2) керівники структурних підрозділів Секретаріату Комісії | 15.06.2020 | 31.12.2020 |
|
|
| 1.4.2. Формування юридичної бази, яка регулюватиме процес утворення та функціонування Центру підготовки учасників виборчих процесів | 1.4.2.1. Проведено аудит нормативно-правових актів ЦВК на предмет внесення змін у зв’язку з утворенням Центру підготовки учасників виборчих процесів і внесено відповідні зміни за потреби | 1) члени Комісії; | 15.06.2020 | 31.12.2020 |
|
|
| 1.4.3. Утворення Центру підготовки учасників виборчих процесів | 1.4.3.1. Розроблено та затверджено Положення про роботу Центру підготовки учасників виборчих процесів | 1) члени Комісії; | 15.06.2020 | 31.12.2020 |
|
|
|
| 1.4.3.2. Затверджено організаційну структуру Центру підготовки учасників виборчих процесів і штатну чисельність працівників | 1) члени Комісії; | 15.06.2020 | 31.12.2020 |
|
|
|
| 1.4.3.3. Набрано персонал Центру підготовки учасників виборчих процесів | 1) відділ з питань управління персоналом | 01.01.2021 | 31.12.2025 |
|
|
|
| 1.4.3.4. Центр підготовки учасників виборчих процесів забезпечено приміщенням і технічно облаштовано для роботи та організації і проведення навчання | 1) Центр підготовки учасників виборчих процесів; | 01.01.2021 | 31.12.2025 |
|
|
| 1.4.4. Створення вебсайту Центру підготовки учасників виборчих процесів як інформаційно-навчального ресурсу у сфері виборів | 1.4.4.1. Розроблено концепцію вебсайту Центру підготовки учасників виборчих процесів як інформаційно-навчального ресурсу у сфері виборів | 1) Центр підготовки учасників виборчих процесів; | 01.01.2021 | 01.06.2021 |
|
|
|
| 1.4.4.2. Забезпечено функціонування вебсайту Центру підготовки учасників виборчих процесів як інформаційно-навчального ресурсу у сфері виборів, його контент регулярно оновлюється | 1) Центр підготовки учасників виборчих процесів; | 01.06.2021 | 31.12.2025 |
|
|
| 1.4.5. Забезпечення функціонування Центру підготовки учасників виборчих процесів | 1.4.5.1. Впроваджено розробку щорічного плану роботи Центру підготовки учасників виборчих процесів | 1) Центр підготовки учасників виборчих процесів; | 01.01.2021 | 01.06.2025 |
|
|
|
| 1.4.5.2. Впроваджено проведення навчальних і просвітницьких заходів відповідно до затвердженого плану роботи Центру підготовки учасників виборчих процесів | 1) Центр підготовки учасників виборчих процесів; | 01.01.2021 | 31.12.2025 |
|
|
| 1.4.6. Налагодження зв’язків, сталої співпраці та організація обміну досвідом між Центром підготовки учасників виборчих процесів і навчальними установами України та аналогічними навчальними установами іноземних органів адміністрування виборів | 1.4.6.1. Підписано меморандуми про співпрацю з навчальними установами України та аналогічними навчальними установами іноземних органів адміністрування виборів | 1) Центр підготовки учасників виборчих процесів; | 01.01.2021 | 31.12.2025 |
|
|
| 1.4.7. Налагодження механізмів отримання міжнародної технічної допомоги для забезпечення функціонування Центру підготовки учасників виборчих процесів | 1.4.7.1. Створено дорожню карту отримання міжнародної технічної допомоги для забезпечення функціонування Центру підготовки учасників виборчих процесів | 1) керівництво Секретаріату Комісії; | 01.01.2021 | 15.06.2025 |
1.4.8. Визначення доцільності та механізму передачі розроблених навчальних та комунікаційних продуктів (у тому числі розроблених у партнерстві з іншими організаціями) в управління Центру підготовки учасників виборчих процесів | 1.4.8.1 Передано в управління визнані доцільними розроблені навчальні та комунікаційні продукти (у тому числі розроблені у партнерстві з іншими організаціями) в управління Центру підготовки учасників виборчих процесів | 1) Центр підготовки учасників виборчих процесів; | 01.01.2023 | 31.12.2025 | |||
|
| 1.5. Формування та впровадження комунікаційної стратегії ЦВК | 1.5.1. Формування комунікаційної стратегії ЦВК | 1.5.1.1. Проаналізовано системи комунікацій: | 1) члени Комісії; | 15.06.2020 | 15.08.2020 |
|
|
| 1.5.2. Впровадження комунікаційної стратегії ЦВК | 1.5.2.1. Затверджено комунікаційну стратегію ЦВК | 1) члени Комісії; | 15.06.2020 | 15.08.2020 |
|
|
|
| 1.5.2.2. Налагоджено комунікацію між структурними підрозділами | 1) члени Комісії; | 15.08.2020 | 31.12.2025 |
|
|
|
| 1.5.2.3. Розроблено план антикризової комунікації | 1) члени Комісії; | 15.08.2020 | 31.12.2020 |
|
| 1.6. Підвищення матеріально-технічної спроможності ЦВК здійснювати адміністрування виборів на належному рівні | 1.6.1. Визначення необхідного рівня матеріально-технічної спроможності ЦВК для здійснення адміністрування виборів | 1.6.1.1. Проведено аудит матеріально-технічної бази ЦВК | 1) відділ контролю за використанням коштів; | 01.01.2021 | 01.03.2021 |
|
|
|
| 1.6.1.2. Проведено опитування працівників ЦВК щодо матеріально-технічних потреб для виконання поставлених завдань | 1) управління господарського та матеріально-технічного забезпечення | 01.01.2021 | 01.03.2021 |
|
|
|
| 1.6.2.3. Впроваджено формування щорічного плану закупівель необхідних матеріальних цінностей та послуг для виконання поставлених задач ЦВК | 1) відділ зведеного планування та фінансування; | 01.03.2021 | 31.05.2025 |
|
|
| 1.6.2. Забезпечення необхідного рівня матеріально-технічної спроможності для здійснення адміністрування виборів на належному рівні | 1.6.2.1. Впроваджено щорічну закупівлю необхідних матеріально-технічних ресурсів відповідно до сформованого плану закупівель | 1) відділ зведеного планування та фінансування; | 01.01.2021 | 31.12.2025 |
|
|
| 1.6.3. Проведення внутрішнього аналізу ефективності витрачання коштів для адміністрування виборів | 1.6.3.1. Проведено аудит співмірності потреб Комісії та реальних статей видатків, які нею здійснюються | 1) члени Комісії; | 01.07.2020 | 31.12.2020 |
|
|
| 1.6.4. Визначення потреб Комісії для поетапного їх фінансування | 1.6.4.1. Впроваджено подання щорічних аналітичних висновків щодо майбутніх потреб оновлення матеріально-технічної спроможності ЦВК та обсягу таких видатків | 1) члени Комісії; | 01.07.2020 | 31.12.2025 |
|
|
| 1.6.5. Вивчення питання можливості забезпечення Комісії власною будівлею | 1.6.5.1. Визначено алгоритм дій щодо забезпечення Комісії власною будівлею | 1) члени Комісії; | 01.01.2021 | 31.12.2025 |
|
|
|
| 1.6.5.2. Визначено механізми фінансування витрат із забезпечення Комісії власною будівлею | 1) члени Комісії; | 01.01.2021 | 31.12.2025 |
|
| 1.7. Підвищення професійного рівня організаторів виборів, референдумів | {Стратегічну дію 1.7.1 виключено на підставі Постанови Центральної виборчої комісії № 104 від 05.10.2022} | ||||
|
|
| 1.7.2. Створення та впровадження навчальних програм та курсів, зокрема онлайн, для різних категорій організаторів виборів, референдумів | 1.7.2.1. Створено систему навчальних програм/курсів, зокрема онлайн, для різних категорій організаторів виборів, референдумів | 1) члени Комісії; | 01.01.2021 | 31.12.2025 |
|
|
|
| 1.7.2.2. Впроваджено розробку щорічних навчальних планів для різних категорій організаторів виборів | 1) члени Комісії; | 01.01.2021 | 01.06.2025 |
|
|
|
| 1.7.2.3. Впроваджено регулярне навчання для різних категорій організаторів відповідно до навчальних планів | 1) члени Комісії; | 01.01.2021 | 31.12.2025 |
|
|
| 1.7.3. Впровадження системи сертифікації членів виборчих комісій, комісій з референдуму | 1.7.3.1. Розроблено концепцію системи сертифікації членів виборчих комісій, комісій з референдуму | 1) члени Комісії; | 01.09.2021 | 31.12.2025 |
|
|
|
| 1.7.3.2. Затверджено систему сертифікації членів виборчих комісій, комісій з референдуму | 1) члени Комісії; | 01.03.2022 | 31.12.2025 |
|
| 1.8. Впорядкування та оптимізація нормативних актів ЦВК | 1.8.1. Приведення нормативних актів ЦВК у відповідність до виборчого законодавства України, завдань Комісії | 1.8.1.1. Сформовано перелік нормативних актів ЦВК, які потребують актуалізації або скасування | 1) члени Комісії; | 15.06.2020 | 30.06.2020 |
|
|
|
| 1.8.1.2. Приведення актів Комісії у відповідність до законодавства України | 1) члени Комісії; | 15.06.2020 | 31.12.2025 |
|
|
|
| 1.8.1.3. Прийнято акти Комісії у зв’язку з актуалізацією її завдань | 1) члени Комісії; | 15.06.2020 | 31.12.2025 |
1.9. Підготовка до виконання повноважень Комісії щодо забезпечення організації підготовки та проведення виборів після припинення чи скасування воєнного стану в Україні (з урахуванням наслідків воєнних дій на території України) | 1.9.1. Підготовка пропозицій щодо внесення змін до законодавства про вибори, спрямованих на забезпечення підготовки та проведення виборів після припинення чи скасування воєнного стану в Україні | 1.9.1.1. Здійснено аналіз виборчого законодавства щодо необхідності внесення змін до такого законодавства | 1) члени Комісії; | 01.05.2022 | 31.12.2022 | ||
1.9.1.2. Підготовлено та надіслано до Верховної Ради України пропозиції щодо внесення змін до законодавства про вибори, спрямовані на забезпечення підготовки та проведення виборів після припинення чи скасування воєнного стану в Україні | 1) члени Комісії; | 01.05.2022 | 31.12.2022 | ||||
1.9.2. Здійснення заходів щодо вдосконалення механізму забезпечення реалізації виборчих прав виборцями, які проживають чи перебувають за межами України | 1.9.2.1. Проаналізовано світовий досвід голосування виборцями за кордоном, можливість застосування його в Україні в післявоєнних умовах та підготовлено відповідні пропозиції | 1) члени Комісії; | 01.05.2022 | 31.12.2022 | |||
1.9.2.2. Визначено перелік можливих заходів щодо вдосконалення механізму забезпечення реалізації виборчих прав виборців, які проживають чи перебувають за межами України | 1) члени Комісії; | 01.01.2023 | 31.12.2023 | ||||
1.9.2.3. Забезпечено реалізацію заходів щодо вдосконалення механізму забезпечення реалізації виборчих прав виборців, які проживають чи перебувають за межами України | 1) члени Комісії; | 01.06.2023 | 31.12.2024 | ||||
1.9.3. Вивчення можливості застосування додаткових заходів матеріально-технічного забезпечення виборів у післявоєнних умовах | 1.9.3.1. Проаналізовано світовий досвід використання виборчих скриньок, кабінок, а також виборчих матеріалів, зокрема виборчих бюлетенів для голосування, можливість його застосування в Україні та підготовлено відповідні пропозиції | 1) управління господарського та матеріально-технічного забезпечення; | 01.05.2022 | 31.12.2022 | |||
2 | ЯКІСТЬ ТА ПРОЗОРІСТЬ | 2.1. Розширення каналів забезпечення інформаційної підтримки учасників виборчого процесу, процесу референдуму | 2.1.1. Створення та забезпечення функціонування розділу/ів офіційного вебсайту ЦВК щодо діяльності регіональних і територіальних представництв ЦВК | 2.1.1.1. Створено розділ/и офіційного вебсайту ЦВК щодо діяльності регіональних і територіальних представництв ЦВК та забезпечено регулярне наповнення їх інформацією | 1) управління інформатизації; | 01.01.2021 | 31.12.2025 |
|
|
| 2.1.2. Створення та наповнення тематичних розділів на вебсайті ЦВК, ДРВ для всіх типів користувачів (виборець, кандидат, партія, громадська організація) | 2.1.2.1. Створено та забезпечено регулярне наповнення інформацією розділу "FAQ (часті запитання)" для різних типів користувачів (виборець, кандидат, партія, громадська організація) | 1) управління інформатизації; | 01.08.2020 | 31.12.2025 |
|
|
|
| 2.1.2.2. Створено та забезпечено регулярне наповнення інформацією розділу "Виборчий календар", в якому інтегровані різні календарні плани виборчих процесів | 1) управління інформатизації; | 01.08.2020 | 31.12.2025 |
|
|
|
| 2.1.2.3. Створено та забезпечено регулярне наповнення інформацією розділу "Міжнародне співробітництво" на вебсайті ЦВК з актуальною для міжнародних партнерів інформацією та забезпечено регулярне оновлення інформації | 1) управління інформатизації; | 01.08.2020 | 31.12.2025 |
|
|
| 2.1.3. Покращення та збільшення зручності системи пошуку нормативних актів на вебсайті ЦВК | 2.1.3.1. Вдосконалено систему пошуку нормативних актів ЦВК для збільшення зручності для внутрішнього та зовнішнього користувача | 1) управління інформатизації | 15.06.2020 | 01.12.2021 |
|
|
| 2.1.4. Використання сучасних каналів комунікації з учасниками виборчого процесу | 2.1.4.1. Визначено найбільш дієві канали комунікації для різних цільових аудиторій та створено відповідні канали | 1) управління інформатизації; | 15.06.2020 | 31.12.2020 |
|
|
|
| 2.1.4.2. Забезпечено регулярне наповнення актуальною інформацією відповідних каналів комунікації | 1) управління інформатизації; | 15.06.2020 | 31.12.2025 |
|
|
|
| 2.1.4.3. Забезпечено зворотній зв’язок із цільовими аудиторіями | 1) управління інформатизації; | 15.06.2020 | 31.12.2025 |
|
|
| 2.1.5. Розширення функцій підсистеми АІТС ДРВ "Кабінет виборця" | 2.1.5.1. Розроблено нормативні документи, що регламентують функціонування електронних сервісів підсистеми АІТС ДРВ "Кабінет виборця" | 1) управління захисту інформації та адміністрування систем ДРВ; | 15.06.2020 | 31.12.2020 |
|
|
|
| 2.1.5.2. Розроблено та впроваджено електронні сервіси підсистеми АІТС ДРВ "Кабінет виборця" ("Зміна виборчої адреси", "Включення виборця до ДРВ", "Звернення виборця щодо даних в ДРВ") | 1) управління захисту інформації та адміністрування систем ДРВ; | 15.06.2020 | 31.12.2020 |
|
|
| 2.1.6. Інтеграція АІТС "ДРВ" з іншими державними інформаційними системами | 2.1.6.1. Вивчено питання підключення до системи електронної взаємодії "Трембіта" | 1) управління юридичного супроводження ДРВ | 15.06.2020 | 31.12.2021 |
|
|
|
| 2.1.6.2. Зареєстровано інформаційні ресурси ЦВК у національному реєстрі інформаційних ресурсів за умови визнання доцільності підключення до системи електронної взаємодії "Трембіта" | 1) управління юридичного супроводження ДРВ | 15.06.2020 | 31.12.2021 |
|
|
|
| 2.1.6.3. Підготовлено інфраструктуру та налаштовано компоненти системи "Трембіта" за умови визнання доцільності підключення до системи електронної взаємодії "Трембіта" | 1) управління технологічного та програмного забезпечення функціонування ДРВ; | 15.06.2020 | 31.12.2021 |
|
|
|
| 2.1.6.4. Укладено договір про інформаційну взаємодію з постачальниками даних періодичного поновлення (Міністерство Юстиції України, Державна міграційна служба України) за умови визнання доцільності підключення до системи електронної взаємодії "Трембіта" | 1) управління юридичного супроводження ДРВ | 15.06.2020 | 31.12.2021 |
|
|
|
| 2.1.6.5. Розроблено та впроваджено підсистему АІТС "ДРВ" "Обмін даними з державними інформаційними ресурсами" за умови визнання доцільності підключення до системи електронної взаємодії "Трембіта" | 1) управління технологічного та програмного забезпечення функціонування ДРВ; | 15.06.2020 | 31.12.2021 |
|
|
|
| 2.1.6.6. Вивчено питання доцільності інформаційної взаємодії з Міністерством цифрової трансформації, володільцем інформаційної системи "Дія" | 1) управління юридичного супроводження ДРВ | 15.06.2020 | 31.12.2021 |
|
|
|
| 2.1.6.7. Розроблено та впроваджено взаємодію АІТС "ДРВ" з проєктом "Дія" за умови визнання доцільності такої взаємодії | 1) управління технологічного та програмного забезпечення функціонування ДРВ; | 15.06.2020 | 31.12.2021 |
|
|
| {Стратегічну дію 2.1.7 виключено на підставі Постанови Центральної виборчої комісії № 104 від 05.10.2022} | ||||
2.1.8. Упровадження електронних сервісів подачі звернень та скарг до виборчих комісій | 2.1.8.1. Забезпечено прийом онлайн звернень та скарг та зворотний зв’язок (відстеження ходу розгляду звернення, інформування про стан розгляду звернень та скарг) | 1) члени Комісії; | 01.08.2022 | 31.12.2025 | |||
2.1.8.2. Забезпечено періодичне оприлюднення статистичної інформації щодо розглянутих звернень та скарг | 1) юридичне управління; | 01.01.2023 | 31.12.2025 | ||||
|
| 2.2. Удосконалення підходів та форм оприлюднення виборчої інформації/ документації у вигляді наборів відкритих даних | 2.2.1. Впровадження політики відкритих даних ЦВК | 2.2.1.1. Визначено політику відкритих даних ЦВК | 1) члени Комісії; | 15.06.2020 | 31.12.2025 |
|
|
| 2.2.2. Визначення нових наборів даних та наборів, що потребують модифікації | 2.2.2.1. Підготовлено пропозиції та затверджено зміни до переліку наборів даних ЦВК, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних | 1) управління правового забезпечення; | 15.06.2020 | 31.12.2020 |
|
|
| 2.2.3. Розробка та впровадження інформаційної системи/систем/підсистем формування та оприлюднення наборів відкритих даних | 2.2.3.1. Забезпечено стале та безперебійне функціонування інформаційної системи/систем/підсистем формування та оприлюднення наборів відкритих даних | 1) управління інформатизації; | 01.01.2021 | 31.12.2025 |
|
| 2.3. Оцінка результативності роботи Комісії | 2.3.1. Впровадження практики щорічного звітування ЦВК та оприлюднення звіту для публічного обговорення | 2.3.1.1. Впроваджено підготовку щорічного звіту роботи ЦВК і проведено публічне обговорення результатів роботи | 1) члени Комісії; | 01.12.2020 | 31.12.2025 |
|
|
| 2.3.2. Опрацювання питання проведення аудиту функціонування АІТС ДРВ | 2.3.2.1. Проведено аналіз можливості проведення аудиту функціонування АІТС ДРВ | 1) члени Комісії; | 01.01.2023 | 01.12.2023 |
3 | ПРОСВІТА | 3.1. Формування виборчої культури громадян | 3.1.1. Створення онлайн-курсу/ів з громадянської освіти та просвіти виборців щодо виборчих прав та свобод громадян | 3.1.1.1. Розроблено і поширено онлайн-курс/и з громадянської освіти та просвіти виборців | 1) управління організаційно-методичної роботи; | 15.06.2020 | 31.12.2025 |
|
|
|
| 3.1.1.2. Забезпечено підтримку в актуальному стані онлайн-курсу/ів з громадянської освіти та просвіти виборців | 1) управління організаційно-методичної роботи; | 15.06.2020 | 31.12.2025 |
3.1.1.3. Забезпечено адміністрування та технічну підтримку наявних у Центрі підготовки учасників виборчих процесів онлайн-майданчиків для поширення онлайн-курсу(-ів) з громадянської освіти та просвіти виборців | 1) Центр підготовки учасників виборчих процесів; | 01.01.2023 | 31.12.2025 | ||||
|
|
| 3.1.2. Підвищення рівня інформування виборців про виборчий процес, процес референдуму | 3.1.2.1. Розроблено систему та впроваджено підтримку в актуальному стані чат-ботів у різних месенджерах | 1) управління організаційно-методичної роботи; | 15.06.2020 | 31.12.2025 |
|
|
|
| 3.1.2.2. Запроваджено використання каналів комунікації ЦВК для просування просвітницьких матеріалів для виборців | 1) управління організаційно-методичної роботи; | 15.06.2020 | 01.06.2021 |
|
|
|
| 3.1.2.3. Розроблено соціальну рекламу для виборців | 1) управління організаційно-методичної роботи; | 15.06.2020 | 31.12.2025 |
|
|
|
| 3.1.2.4. Розроблено концепцію та започатковано офлайн-проєкт "Музей виборів" | 1) управління організаційно-методичної роботи; | 01.01.2021 | 31.12.2025 |
|
|
|
| 3.1.2.5. Залучено до просвітницьких проєктів лідерів суспільної думки, блогерів, відомих особистостей тощо з різних сфер | 1) відділ взаємодії зі ЗМІ; | 15.06.2020 | 31.12.2025 |
|
|
| 3.1.3. Розробка проєкту формування виборчої культури молодих виборців "Перший голос" | 3.1.3.1. Розроблено програму просвітницьких заходів для учнів (екскурсії в ЦВК, вибори в школах, тематичні конкурси) | 1) управління організаційно-методичної роботи; | 01.06.2021 | 31.12.2025 |
|
|
|
| 3.1.3.2. Розроблено і поширено інтерактивну гру про вибори | 1) управління організаційно-методичної роботи; | 01.06.2021 | 31.12.2025 |
|
|
|
| 3.1.3.3. Забезпечено випуск пізнавально-навчальної літератури для різних вікових груп | 1) редакційно-видавничий відділ; | 01.09.2021 | 31.12.2025 |
|
|
|
| 3.1.3.4. Забезпечено підтримку проєкту "Школа виборчого права" | 1) управління організаційно-методичної роботи; | 01.03.2021 | 31.12.2025 |
|
| 3.2. Підвищення якості ресурсів і забезпечення умов належної підготовки організаторів виборів, референдумів та просвіти інших зацікавлених осіб | 3.2.1. Створення бази даних тренерів для членів виборчих комісій, комісій з референдуму та інших зацікавлених осіб, а також фахівців у галузі виборчого права та з питань референдуму | 3.2.1.1. Розроблено структури бази даних тренерів для членів виборчих комісій та інших зацікавлених осіб, а також фахівців у галузі виборчого права та з питань референдуму | 1) управління організаційно-методичної роботи; | 01.06.2021 | 31.12.2023 |
|
|
|
| 3.2.1.2. Визначено механізм наповнення бази даних відомостями про тренерів для членів виборчих комісій та інших зацікавлених осіб, а також фахівців у галузі виборчого права та з питань референдуму | 1) управління організаційно-методичної роботи; | 01.01.2022 | 01.06.2024 |
|
|
|
| 3.2.1.3. Забезпечено наповнення та актуалізацію бази даних тренерів для членів виборчих комісій та інших зацікавлених осіб, а також фахівців у галузі виборчого права та з питань референдуму | 1) управління організаційно-методичної роботи; | 01.06.2022 | 31.12.2025 |
|
|
| 3.2.2. Розробка системи підготовки тренерів для членів виборчих комісій, комісій з референдуму | 3.2.2.1. Розроблено концепцію системи підготовки тренерів для членів виборчих комісій, комісій з референдуму | 1) управління організаційно-методичної роботи; | 01.09.2021 | 01.03.2022 |
|
|
|
| 3.2.2.2. Впроваджено систему підготовки тренерів для членів виборчих комісій, комісій з референдуму із проходження навчання | 1) управління організаційно-методичної роботи; | 01.01.2023 | 31.12.2025 |
|
|
| 3.2.3. Функціонування при ЦВК доступної модельної виборчої дільниці | 3.2.3.1. Розроблено концепцію та створено доступну модельну виборчу дільницю | 1) управління організаційно-методичної роботи; | 01.01.2022 | 31.12.2022 |
|
|
|
| 3.2.3.2. Забезпечено функціонування на постійній основі доступної модельної виборчої дільниці | 1) управління організаційно-методичної роботи; | 01.01.2023 | 31.12.2025 |
|
| 3.3. Консультативно-інформаційне забезпечення політичних партій, кандидатів і громадських організацій, журналістів з питань організації та проведення виборів, референдумів | 3.3.1. Підготовка тренерів, які здійснюють навчання спостерігачів/представників політичних партій/журналістів | 3.3.1.1. Визначено напрями навчання відповідно до категорій слухачів та розроблено навчальні курси/програми для всіх категорій тренерів | 1) управління організаційно-методичної роботи; | 01.01.2022 | 31.12.2022 |
|
|
|
| 3.3.1.2. Впроваджено навчання тренерів відповідно до визначених напрямів просвіти та видів навчальних програм | 1) управління організаційно-методичної роботи; | 01.01.2022 | 31.12.2025 |
|
|
| 3.3.2. Організація та проведення навчальних і просвітницьких заходів для всіх зацікавлених сторін | 3.3.2.1. Визначено напрями навчання відповідно до цільових аудиторій та розроблено навчальні курси/програми для всіх цільових аудиторій | 1) управління організаційно-методичної роботи; | 01.01.2022 | 31.12.2022 |
|
|
|
| 3.3.2.2. Впроваджено проведення на регулярній основі навчання представників різних цільових аудиторій | 1) управління організаційно-методичної роботи; | 01.01.2023 | 31.12.2025 |
|
|
|
| 3.3.2.3. Впроваджено проведення на регулярній основі моніторингу та оцінку реалізації навчальних програм/курсів | 1) управління організаційно-методичної роботи; | 01.01.2023 | 31.12.2025 |
4 | ІНКЛЮЗИВНІСТЬ | 4.1. Забезпечення доступності виборів та усунення перешкод і бар’єрів на шляху реалізації виборчих прав громадян | 4.1.1. Удосконалення нормативно-правової бази щодо спрощеного доступу виборців до виборчого процесу | 4.1.1.1. Напрацьовано спільно з профільними громадськими організаціями пропозиції стосовно внесення змін до виборчого законодавства щодо спрощення доступу виборців до виборчого процесу, зокрема людей з інвалідністю | 1) управління правового забезпечення; | 15.06.2020 | 31.12.2025 |
|
|
|
| 4.1.1.2. Розроблено порядок забезпечення розумними пристосуваннями виборчих дільниць і рекомендації суб’єктам виборчого процесу щодо виготовлення та розміщення агітаційних матеріалів з урахуванням форм та форматів розумних пристосувань | 1) управління правового забезпечення; | 15.06.2020 | 01.07.2020 |
|
|
|
| 4.1.1.3. Розроблено порядок подання людьми з інвалідністю заяв до ДРВ та виборчих комісій про бажання голосувати в приміщенні для голосування через електронні сервіси | 1) управління правового забезпечення; | 15.06.2020 | 30.08.2020 |
|
|
| 4.1.2. Підвищення доступності офіційних вебсайтів ЦВК та ДРВ, а також їх мобільних версій для людей з порушеннями зору | 4.1.2.1. Усунуто прогалини в роботі версії вебсайту ЦВК та його відповідної мобільної версії для людей з порушеннями зору | 1) управління інформатизації | 15.06.2020 | 31.12.2021 |
|
|
|
| 4.1.2.2. Адаптовано вебсайт ДРВ та його мобільної версії під потреби людей з порушеннями зору | 1) керівництво Служби розпорядника ДРВ | 15.06.2020 | 31.12.2021 |
|
|
| 4.1.3. Спрощення доступу до виборчої інформації людей з інвалідністю та маломобільних груп населення | 4.1.3.1. Вивчено кращі практики, зокрема впровадження електронних сервісів, щодо зменшення бар’єрів в отриманні виборчої інформації людьми з інвалідністю та маломобільними групами населення і визначення тих, що могли б бути застосованими в українських реаліях | 1) управління правового забезпечення; | 15.06.2020 | 31.12.2020 |
|
|
|
| 4.1.3.2. Проведено пілотування визначених під час аналізу кращих практик щодо отримання виборчої інформації людьми з інвалідністю та маломобільними групами населення | 1) управління правового забезпечення; | 01.08.2020 | 31.12.2024 |
|
|
|
| 4.1.3.3. Впроваджено кращі практики щодо зменшення бар’єрів в отриманні виборчої інформації людьми з інвалідністю та маломобільними групами населення, які було визначено як доцільні | 1) управління правового забезпечення; | 01.11.2022 | 31.12.2025 |
|
|
|
| 4.1.3.4. Вивчено технічну та фінансову можливість забезпечувати титрування та переклад на жестову мову трансляцій засідань ЦВК під час загальнонаціональних і місцевих виборів, за результатами чого прийнято рішення про впровадження чи не впровадження даних сервісів | 1) управління правового забезпечення; | 01.10.2020 | 15.04.2021 |
|
|
|
| 4.1.3.5. Проведено аналіз можливості здійснення аудиту архітектурної доступності та забезпечено розміщення на вeбcaйті ДРВ інформації про доступність приміщень виборчих комісій та приміщень для голосування, а також територіальних відділів реєстру виборців | 1) управління правового забезпечення; | 15.06.2020 | 31.12.2021 |
|
|
| 4.1.4. Сприяння процесу забезпечення державними виконавчими органами та органами місцевого самоврядування приведення у відповідність до норм доступності приміщень виборчих дільниць | 4.1.4.1. Впроваджено проведення на регулярній основі робочих нарад та роз’яснювальної роботи для місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо питань інклюзивності виборчого процесу, зокрема доступності виборчих дільниць | 1) управління організаційно-методичної роботи | 01.08.2020 | 31.12.2025 |
|
|
| 4.1.5. Забезпечення інфраструктурної доступності приміщення ЦВК | 4.1.5.1. Облаштовано пандусом перший поверх (фоє) будівлі, в якій розташовано ЦВК | 1) управління господарського та матеріально-технічного забезпечення; | 15.06.2020 | 31.12.2021 |
|
|
|
| 4.1.5.2. Переобладнано вбиральні, зали засідань, місця загального користування та кабінети на всіх поверхах будівлі, де розміщено ЦВК, для безбар’єрного пересування | 1) управління господарського та матеріально-технічного забезпечення; | 15.06.2020 | 31.12.2025 |
|
|
| 4.1.6. Організація проведення досліджень щодо заходів, необхідних для забезпечення та підвищення рівня інклюзивності політичних і виборчих процесів в Україні | 4.1.6.1. Проведено дослідження щодо заходів, необхідних для забезпечення та підвищення рівня інклюзивності політичних і виборчих процесів в Україні | 1) члени Комісії; | 01.01.2021 | 31.12.2025 |
|
| 4.2. Інтегрування гендерного компоненту в процес організації підготовки та проведення виборів | 4.2.1. Сприяння налагодженню комунікації між політичними партіями та неурядовими громадськими організаціями з гендерних питань | 4.2.1.1. Забезпечено проведення не рідше одного разу на рік обговорення питань просування гендерної рівності між політичними партіями та профільними неурядовими громадськими організаціями під егідою ЦВК | 1) відділ взаємодії зі ЗМІ; | 01.01.2021 | 01.12.2025 |
|
|
| 4.2.2. Поширення інформації про гендерну статистику кандидатів та членів виборчих комісій з розподілом по керівним посадам | 4.2.2.1. Забезпечено відображення відомостей про гендерний склад виборчих комісій (з розподілом по керівним посадам) на сайті ЦВК | 1) управління інформатизації; | 01.01.2021 | 01.12.2025 |
|
|
|
| 4.2.2.2. Забезпечено відображення гендерної статистики кандидатів (під час загальнонаціональних виборів), членів виборчих комісій, довірених, уповноважених осіб на сайті ЦВК | 1) управління інформатизації; | 01.01.2021 | 01.12.2025 |
5 | ТЕХНОЛОГІЧНА МОДЕРНІЗАЦІЯ | 5.1. Впровадження новітніх технологій у виборчий процес | 5.1.1. Аналіз можливості впровадження новітніх технологій у виборчий процес, їх пілотування та впровадження практик, визнаних успішними | 5.1.1.1. Вивчено кращі світові практики впровадження новітніх технологій у виборчій процес та визначено ті, що могли б бути застосованими в українських реаліях | 1) управління правового забезпечення; | 30.07.2020 | 31.12.2025 |
|
|
|
| 5.1.1.2. Проведено пілотування обраних під час аналізу новітніх технологій для голосування, підрахунку голосів та встановлення результатів виборів | 1) управління правового забезпечення; | 01.09.2020 | 31.12.2025 |
|
|
|
| 5.1.1.3. Впроваджено новітні технології для голосування, підрахунку голосів та встановлення результатів виборів, що було успішно протестовано та визначено як доцільні | 1) члени Комісії; | 01.01.2022 | 31.12.2025 |
5.1.2. Організація інформаційної взаємодії між учасниками виборчого процесу, процесу референдуму з виборчими комісіями, комісіями з референдуму з використанням електронних кабінетів (партії, кандидати, громадські організації, офіційні спостерігачі) | 5.1.2.1. Розроблено технічні вимоги до автоматизованої інформаційної системи "Електронні сервіси" | 1) члени Комісії; | 01.01.2021 | 31.12.2023 | |||
5.1.2.2. Розроблено та впроваджено електронні кабінети суб'єктів загальнодержавних виборчих та референдумного процесів (партії, кандидати, громадські організації, офіційний спостерігач) | 1) члени Комісії; | 01.08.2022 | 31.12.2023 | ||||
5.1.2.3. Розроблено та впроваджено електронні кабінети суб'єктів місцевих виборів (партії, кандидати, громадські організації, офіційний спостерігач) | 1) члени Комісії; | 01.01.2024 | 31.12.2025 | ||||
{Вимірювальний результат 5.1.2.4 стратегічної дії 5.1.2 виключено на підставі Постанови Центральної виборчої комісії № 104 від 05.10.2022} | |||||||
|
|
| 5.1.3. Аналіз можливості автоматизації ідентифікації та перевірки виборця на виборчій дільниці в електронному форматі та впровадження успішних практик | 5.1.3.1. Вивчено кращі світові практики автоматизації ідентифікації та перевірки виборця на виборчій дільниці в електронному форматі та визначено ті, що могли б бути застосованими в українських реаліях | 1) управління інформатизації; | 01.01.2021 | 31.12.2025 |
|
|
|
| 5.1.3.2. Проведено пілотування автоматизації ідентифікації та перевірки виборця на виборчій дільниці в електронному форматі з урахування аналізу кращих світових практик | 1) керівництво Служби розпорядника ДРВ; | 01.01.2021 | 31.12.2025 |
|
|
|
| 5.1.3.3. Впроваджено автоматизацію ідентифікації та перевірки виборця на виборчій дільниці за умови успішного пілотування та визнання її доцільності | 1) керівництво Служби розпорядника ДРВ; | 01.01.2021 | 31.12.2025 |
5.1.4. Розробка та впровадження Єдиної автоматизованої інформаційно-аналітичної системи Центральної виборчої комісії (ЄІАС ЦВК) на виконання постанови ЦВК від 29 жовтня 2021 року № 447 | 5.1.4.1. Розроблено технічні вимоги ЄІАС ЦВК (1 етап -загальнодержавні вибори та всеукраїнські референдуми) | 1) члени Комісії; | 01.01.2022 | 31.06.2022 | |||
5.1.4.2. Розроблено типові програмно-апаратні комплекси автоматизації діяльності окружних, територіальних та дільничних виборчих комісій та комісій з референдумів ("кабінети виборчих комісій") | 1) члени Комісії; | 01.08.2022 | 31.08.2025 | ||||
5.1.4.3. Упроваджено автоматизовану інформаційно-аналітичну систему з організації виборів (1 етап - вибори Президента України та вибори народних депутатів) | 1) члени Комісії; | 01.08.2022 | 31.12.2023 | ||||
5.1.4.4. Упроваджено автоматизовану інформаційно-аналітичну систему з організації референдумів (1 етап - всеукраїнський референдум) | 1) члени Комісії; | 01.08.2022 | 31.12.2023 | ||||
5.1.4.5. Забезпечено взаємодію АІКС ДРВ з іншими компонентами ЄІАС ЦВК | 1) члени Комісії; | 01.08.2022 | 31.12.2023 | ||||
5.1.4.6. Упроваджено автоматизовану інформаційну систему "Учасники виборчих процесів та процесів референдуму" | 1) члени Комісії; | 01.08.2022 | 31.12.2023 | ||||
5.1.4.7. Упроваджено автоматизовану інформаційну систему взаємодії із зовнішніми інформаційними системами та ресурсами | 1) члени Комісії; | 01.08.2022 | 31.12.2023 | ||||
5.1.4.8. Розроблено технічні вимоги ЄІАС ЦВК (2 етап - місцеві вибори) | 1) члени Комісії; | 01.01.2023 | 31.12.2023 | ||||
5.1.4.9. Упроваджено автоматизовану інформаційно-аналітичну систему з організації виборів (2 етап - місцеві вибори) | 1) члени Комісії; | 01.01.2024 | 31.08.2025 | ||||
|
|
| {Стратегічну дію 5.1.5 виключено на підставі Постанови Центральної виборчої комісії № 104 від 05.10.2022} | ||||
|
| 5.2. Автоматизація роботи ЦВК, а також впровадження електронних сервісів | 5.2.1. Застосування системи електронного документообігу | 5.2.1.1. Впроваджено систему електронного документообігу в роботу Комісії | 1) управління правового забезпечення; | 01.09.2020 | 30.06.2023 |
|
|
| 5.2.2. Розробка та впровадження електронних списків виборців | 5.2.2.1. Проаналізовано можливість і доцільність створення системи електронних списків виборців | 1) управління інформатизації; | 15.06.2020 | 31.12.2025 |
|
|
|
| 5.2.2.2. Проведено пілотування функціонування системи електронних списків виборців за умови визнання доцільності її впровадження | 1) управління інформатизації; | 15.06.2020 | 31.12.2025 |
|
|
|
| 5.2.2.3. Прийнято нормативно-правові акти, що регулюють функціонування системи електронних списків виборців, та впроваджено систему електронних списків виборців за умови визнання доцільності її створення та успішного пілотування | 1) управління інформатизації; | 15.06.2020 | 31.12.2025 |
|
|
| 5.2.3. Забезпечення дистанційної присутності членів Комісії на засіданні ЦВК шляхом використання технічних засобів | 5.2.3.1. Впроваджено в експлуатацію програмне забезпечення поіменного голосування на засіданні ЦВК членами Комісії з використанням технічних засобів | 1) управління інформатизації | 15.06.2020 | 31.12.2021 |
5.2.3.2. Упроваджено в експлуатацію інформаційно-комунікаційну систему для забезпечення можливості дистанційної участі членів Комісії та запрошених осіб у засіданнях Комісії в режимі відеоконференцій | 1) члени Комісії; | 01.08.2022 | 31.12.2023 | ||||
|
|
| 5.2.4. Модернізація підсистеми АІТС ДРВ "Формування електронних копій бази даних Реєстру" | 5.2.4.1. Розроблено нормативні документи, що регламентують функціонування підсистеми АІТС ДРВ "Здійснення публічного контролю політичними партіями за веденням ДРВ" | 1) члени Комісії; | 15.06.2020 | 01.07.2020 |
|
|
|
| 5.2.4.2. Розроблено та впроваджено підсистему АІТС ДРВ "Здійснення публічного контролю політичними партіями за веденням ДРВ" | 1) члени Комісії; | 15.06.2020 | 31.12.2020 |
|
|
| 5.2.5. Модернізація підсистеми АІТС ДРВ "Підсистема обліку документів періодичного поновлення персональних даних Реєстру" | 5.2.5.1. Розроблено нормативні документи, що регламентують функціонування підсистеми АІТС ДРВ "Облік документів періодичного поновлення персональних даних Реєстру" | 1) члени Комісії; | 15.06.2020 | 31.12.2021 |
|
|
|
| 5.2.5.2. Модернізовано та впроваджено підсистему АІТС ДРВ "Облік документів періодичного поновлення персональних даних Реєстру" | 1) члени Комісії; | 15.06.2020 | 31.12.2021 |
|
|
| 5.2.6. Модернізація підсистеми АІТС ДРВ "Ведення довідників і класифікаторів Реєстру" в частині адміністративно-територіального устрою України | 5.2.6.1. Розроблено нормативні документи, що регламентують функціонування підсистеми АІТС ДРВ "Ведення довідників і класифікаторів Реєстру" | 1) члени Комісії; | 15.06.2020 | 31.12.2021 |
|
|
|
| 5.2.6.2. Модернізовано та впроваджено підсистему АІТС ДРВ "Ведення довідників і класифікаторів Реєстру" | 1) члени Комісії; | 15.06.2020 | 31.12.2021 |
5.2.7. Автоматизація процесів кадрового обліку, формування кадрової звітності | 5.2.7.1. Упроваджено автоматизовану систему управління персоналом у промислову експлуатацію | 1) управління адміністрування та захисту інформації; | 01.08.2022 | 30.06.2023 | |||
|
| 5.3. Підвищення рівня кібербезпеки ЦВК | 5.3.1. Підвищення спроможності ЦВК захищати цілісність даних та доступність послуг | 5.3.1.1. Модернізовано інформаційно-комунікаційну інфраструктуру та системи кібербезпеки ЦВК з урахуванням рекомендацій зовнішнього аудиту | 1) управління адміністрування та захисту інформації; | 01.08.2022 | 31.05.2023 |
|
| 5.3.1.2. Упроваджено автоматизовану інформаційну систему управління доступом та інформаційною безпекою ЦВК | 1) управління інновацій та цифрової трансформації; | 01.08.2022 | 31.05.2023 | ||
|
| 5.3.1.3. Упроваджено захищений вузол інтернет-доступу ЦВК | 1) управління адміністрування та захисту інформації | 01.08.2022 | 31.05.2023 | ||
|
| 5.3.1.4. Повнофункціональне впровадження принципу "нульової довіри" (Zero Trust Architecture, ZTA) в роботу інформаційно-комунікаційних систем ЦВК | 1) члени Комісії; | 01.01.2022 | 31.12.2025 | ||
|
| 5.3.1.5. Підвищено обізнаність членів ЦВК та працівників Секретаріату ЦВК про кіберзагрози, спроможність належно їм протидіяти та особливості функціонування принципу "нульової довіри" (Zero Trust Architecture, ZTA) в інформаційно-комунікаційних системах Комісії | 1) члени Комісії; | 01.09.2020 | 31.12.2025 | ||
|
| 5.3.1.6. Запроваджено проведення регулярного технічного та безпекового аудиту систем ЦВК | 1) управління інформатизації; | 01.09.2020 | 31.12.2025 | ||
6 | СПІВПРАЦЯ | 6.1. Розвиток відносин з міжнародними організаціями | 6.1.1. Налагодження комунікації ЦВК з профільними міжнародними організаціями | 6.1.1.1. Визначено перелік профільних міжнародних організацій, встановлено контакти з ними та підписано меморандуми про співробітництво (за потреби) | 1) члени Комісії; | 15.06.2020 | 31.12.2025 |
|
|
|
| 6.1.1.2. Підписано угоди про членство в міжнародних організаціях (асоціаціях) виборчих органів, які визначено стратегічними | 1) члени Комісії; | 15.06.2020 | 31.12.2025 |
|
|
| 6.1.2. Обмін інформацією та участь у дослідженнях з виборчих питань | 6.1.2.1. Забезпечено активну участь Комісії в дослідженнях з виборчих питань, ініційованих міжнародними організаціями | 1) члени Комісії; | 15.06.2020 | 31.12.2025 |
|
|
|
| 6.1.2.2. Забезпечено участь Комісії в круглих столах, семінарах та інших заходах, що стосуються виборчих питань та ініціюються міжнародними організаціями | 1) члени Комісії; | 15.06.2020 | 31.12.2025 |
6.1.3. Розширення співпраці в рамках проєктів міжнародної технічної допомоги | 6.1.3.1. Продовжено співпрацю в рамках діючих проєктів міжнародної технічної допомоги шляхом пролонгації чинних Протоколів про порозуміння і співпрацю | 1) члени Комісії; | 01.01.2022 | 31.12.2025 | |||
6.1.3.2. Підписано Протоколи про порозуміння і співпрацю в рамках нових проєктів міжнародної технічної допомоги | 1) члени Комісії; | 01.01.2022 | 31.12.2025 | ||||
6.1.3.3. Забезпечено реалізацію заходів, зокрема щодо впровадження новітніх технологій, забезпечення навчання та інклюзії, передбачених робочими планами співпраці ЦВК та міжнародних організацій, укладених на підставі Протоколів про порозуміння і співпрацю в рамках проєктів міжнародної технічної допомоги | 1) члени Комісії; | 01.01.2022 | 31.12.2025 | ||||
|
| 6.2. Обмін досвідом з представниками іноземних органів адміністрування виборів | 6.2.1. Аудит двосторонніх договорів з іноземними органами адміністрування виборів та визначення стратегічних партнерів | 6.2.1.1. Визначено перелік іноземних органів адміністрування виборів - стратегічних партнерів ЦВК та підписано угоди про співробітництво, якщо такі не підписані, а також здійснено поглиблення двосторонніх відносин з ними | 1) члени Комісії; | 01.07.2020 | 31.12.2025 |
|
|
|
| 6.2.1.2. Сформульовано цілі та впроваджено розробку щорічного плану роботи спільно з органами адміністрування виборів - стратегічними партнерами ЦВК | 1) члени Комісії; | 01.10.2020 | 31.12.2025 |
|
|
|
| 6.2.1.3. Впроваджено проведення щорічного перегляду двосторонніх договорів та планів роботи з іноземними органами адміністрування виборів | 1) члени Комісії; | 01.10.2020 | 31.12.2025 |
|
|
| 6.2.2. Модернізація підходів Комісії до участі у закордонних відрядженнях | 6.2.2.1. Встановлено для представників Комісії типові форми звітів за результатами закордонних відряджень | 1) члени Комісії; | 01.08.2020 | 31.12.2020 |
|
|
|
| 6.2.2.2. Вивчено кращі практики проведення виборів у світі за результатами закордонних відряджень на предмет їх можливої імплементації | 1) члени Комісії; | 01.01.2021 | 31.12.2025 |
|
|
|
| 6.2.2.3. Впроваджено оприлюднення інформації про кращі практики зі звітів про закордонні відрядження представників Комісії для широкого загалу | 1) члени Комісії; | 01.01.2021 | 31.12.2025 |
|
|
| 6.2.3. Проведення взаємних навчальних та ознайомчих візитів з іноземними органами адміністрування виборів | 6.2.3.1. Розроблено програми ознайомчо-навчальних візитів для представників іноземних органів адміністрування виборів | 1) члени Комісії; | 01.09.2020 | 31.12.2025 |
|
| 6.3. Розширення взаємодії з профільними громадськими організаціями та політичними партіями | 6.3.1. Запровадження попереднього обговорення (публічні консультації) проєктів нормативних актів ЦВК, що стосуються реалізації виборчих прав | 6.3.1.1. Визначено механізми проведення попереднього обговорення (публічних консультацій) проєктів нормативних актів ЦВК, що стосуються реалізації виборчих прав | 1) члени Комісії; | 01.07.2020 | 31.12.2025 |
|
|
| 6.3.2.Налагодження двосторонньої комунікації з профільними громадськими організаціями та політичними партіями | 6.3.2.1. Визначено та впроваджено найбільш оптимальні механізми двосторонньої комунікації з профільними громадськими організаціями та політичними партіями | 1) члени Комісії; | 01.09.2020 | 31.12.2025 |
|
|
|
| 6.3.2.2. Забезпечено ведення та постійну актуалізацію реєстру контактів профільних громадських організацій та політичних партій | 1) члени Комісії; | 15.06.2020 | 31.12.2025 |
|
|
|
| 6.3.2.3. Впроваджено періодичне проведення відкритих зустрічей для профільних громадських організацій та політичних партій | 1) члени Комісії; | 01.01.2021 | 31.12.2025 |
|
| 6.4. Удосконалення співпраці з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями | 6.4.1. Надання технічних порад і допомоги у процесі підготовки пропозицій щодо змін до виборчого законодавства | 6.4.1.1. Проаналізовано звіти про вибори міжнародних і місцевих організацій та розроблено відповідні рекомендації | 1) члени Комісії; | 01.01.2021 | 31.12.2025 |
|
|
|
| 6.4.1.2. Комісією ініційовано зміни до виборчого законодавства за результатами узагальнення практик проведення виборів | 1) члени Комісії; | 15.06.2020 | 31.12.2025 |
|
|
|
| 6.4.1.3. Забезпечено участь Комісії в заходах, що стосуються виборів і референдумів та ініціюються іншими органами державної влади | 1) члени Комісії; | 15.06.2020 | 31.12.2025 |
|
|
| 6.4.2. Налагодження співпраці з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями щодо організації, підготовки та проведення виборів і референдумів | 6.4.2.1. Виявлено прогалини у співпраці та підготовлено рекомендації для органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій щодо організації, підготовки та проведення виборів і референдумів | 1) члени Комісії; | 01.08.2020 | 31.12.2025 |
|
|
|
| 6.4.2.2. Ініційовано створення міжвідомчих робочих груп із органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями щодо організації, підготовки та проведення виборів і референдумів | 1) члени Комісії; | 01.09.2020 | 31.12.2025 |
6.4.3 Участь Комісії у заходах, спрямованих на набуття Україною членства в ЄС | 6.4.3.1. Вивчено досвід держав-членів ЄС щодо законодавчого забезпечення виборчих прав громадян ЄС | 1) члени Комісії; | 01.10.2022 | 31.12.2025 | |||
6.4.3.2. Забезпечено участь Комісії в напрацюванні законодавчих змін щодо адаптації виборчого законодавства України до законодавства ЄС з урахуванням вивченого досвіду | 1) члени Комісії; | 01.10.2022 | 31.12.2025 |
{Стратегічний план із змінами, внесеними згідно з Постановою Центральної виборчої комісії № 104 від 05.10.2022}