НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРАХ ЕНЕРГЕТИКИ ТА КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ |
ПОСТАНОВА |
14.06.2018 № 428 |
Про затвердження Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов
{Із змінами, внесеними згідно з Постановами Національної комісії, що здійснює
державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг
№ 1952 від 13.09.2019
№ 601 від 11.03.2020
№ 935 від 09.06.2021
№ 2585 від 17.12.2021
№ 621 від 21.06.2022
№ 1265 від 04.10.2022
№ 1782 від 20.12.2022
№ 471 від 14.03.2023
№ 624 від 04.04.2023
№ 1642 від 05.09.2023
№ 2490 від 19.12.2023
№ 222 від 30.01.2024
№ 386 від 22.02.2024
№ 895 від 08.05.2024}
Відповідно до законів України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», «Про ліцензування видів господарської діяльності» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Порядок контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, що додається.
2. Встановити, що під час здійснення планових або позапланових перевірок за 2019 рік (упродовж якого відбулося впровадження повномасштабного ринку електричної енергії) аналіз діяльності оператора системи передачі здійснюється в цілому за рік за видами діяльності з передачі електричної енергії та диспетчерського (оперативно-технологічного) управління.
{Постанову доповнено новим пунктом 2 згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 935 від 09.06.2021}
3. Визнати такими, що втратили чинність, постанови:
1) Національної комісії регулювання електроенергетики України:
від 19 травня 2011 року № 880 «Про затвердження Порядку контролю за додержанням ліцензійних умов провадження господарської діяльності з транспортування нафти та нафтопродуктів магістральними трубопроводами»;
від 19 травня 2011 року № 881 «Про затвердження Порядку контролю за додержанням ліцензійних умов провадження господарської діяльності на ринку природного газу»;
від 19 травня 2011 року № 882 «Про затвердження Порядку контролю за додержанням ліцензіатами умов та правил здійснення діяльності, пов’язаної з виробництвом, передачею та постачанням електричної енергії, комбінованим виробництвом теплової та електричної енергії, виробництвом теплової енергії на теплоелектроцентралях та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії»;
2) Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг:
від 10 серпня 2012 року № 283 «Про затвердження Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення»;
від 10 серпня 2012 року № 284 «Про затвердження Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії (крім діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії), транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії».
4. Ця постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її опублікування в офіційному друкованому виданні - газеті «Урядовий кур’єр».
ЗАТВЕРДЖЕНО |
ПОРЯДОК
контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов
{У тексті Порядку посилання на додатки 19-28 замінено відповідно посиланнями на додатки 17-26 згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2585 від 17.12.2021}
{У тексті Порядку посилання на додатки 11-26 замінено відповідно посиланнями на додатки 12-27 згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1265 від 04.10.2022}
1.1. Дія цього Порядку поширюється на суб’єктів, що належать до особливої групи споживачів у розумінні Закону України «Про ринок електричної енергії» (далі - суб’єкти, що належать до особливої групи споживачів), крім споживачів (у тому числі активних споживачів), перевірки генеруючих установок яких здійснюється відповідно до порядку видачі, обігу та погашення гарантій походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії, який затверджується Кабінетом Міністрів України, суб’єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, які отримали ліцензії на провадження господарської діяльності та регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю яких здійснюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - ліцензіати):
{Абзац перший пункту 1.1 глави 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 222 від 30.01.2024}
діяльності з виробництва, передачі, розподілу, розподілу малими системами розподілу електричної енергії, зберігання енергії, агрегації;
{Абзац другий підпункту 1 пункту 1.1 глави 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1265 від 04.10.2022, в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2490 від 19.12.2023}
постачання електричної енергії споживачу;
трейдерської діяльності на ринку електричної енергії;
здійснення функцій оператора ринку електричної енергії;
здійснення функцій гарантованого покупця на ринку електричної енергії;
діяльності з транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), надання послуг установки LNG, постачання природного газу;
діяльності з транспортування нафти, нафтопродуктів та інших речовин трубопровідним транспортом;
2) у сфері комунальних послуг:
діяльності з виробництва теплової енергії на теплогенеруючих установках, включаючи установки для комбінованого виробництва теплової та електричної енергії;
{Абзац другий підпункту 2 пункту 1.1 глави 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2585 від 17.12.2021}
діяльності у сфері централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.
{Абзац третій підпункту 2 пункту 1.1 глави 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2490 від 19.12.2023}
1.2. Цей Порядок застосовується НКРЕКП при здійсненні контролю за дотриманням законодавства та ліцензійних умов (крім порушень щодо зловживань на оптовому енергетичному ринку) ліцензіатами, суб’єктами, що належать до особливої групи споживачів, шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок.
{Пункт 1.2 глави 1 із змінами, внесеними згідно з Постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 222 від 30.01.2024, № 895 від 08.05.2024}
процедуру організації та проведення перевірок;
порядок оформлення результатів перевірок;
права та обов’язки голови та членів комісії з перевірки;
права та обов’язки уповноваженої особи ліцензіата;
контроль за виконанням рішень НКРЕКП;
порядок застосування санкцій до ліцензіатів за порушення законодавства та ліцензійних умов.
1.4. У цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:
відмова у проведенні перевірки - недопуск членів комісії з перевірки до здійснення перевірки за відсутності передбачених для цього законодавством та цим Порядком підстав (зокрема ненадання документів, інформації щодо предмета перевірки на вимогу членів комісії з перевірки, відмова в доступі до місць провадження діяльності, об’єктів, що використовуються ліцензіатом, суб’єктом, що належать до особливої групи споживачів, при провадженні діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг, відсутність ліцензіата за його місцезнаходженням згідно з даними, що містяться у ліцензійній справі, відсутність уповноваженої особи ліцензіата, суб’єкта, що належать до особливої групи споживачів, за його місцезнаходженням протягом першого дня перевірки);
{Абзац другий пункту 1.4 глави 1 в редакції Постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 621 від 21.06.2022, № 222 від 30.01.2024}
заходи державного контролю - планові, позапланові, виїзні та невиїзні перевірки;
повторне порушення - вчинення ліцензіатом протягом року з дня прийняття НКРЕКП рішення про застосування санкцій за порушення ліцензійних умов та законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг нового порушення вимог ліцензійних умов та/або законодавства, щодо яких приймалося таке рішення.
Інші терміни вживаються в цьому Порядку у значеннях, наведених у законах України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про природні монополії», «Про ринок природного газу», «Про ринок електричної енергії», «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг», «Про теплопостачання», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про водовідведення та очищення стічних вод», «Про адміністративну процедуру», Порядку ліцензування видів господарської діяльності, державне регулювання яких здійснюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженому постановою НКРЕКП від 03 березня 2020 року № 548.
{Абзац п’ятий пункту 1.4 глави 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 222 від 30.01.2024}
2. Загальні вимоги до проведення планових та позапланових перевірок
2.1. Рішення про проведення перевірки приймається НКРЕКП на засіданні, що проводиться у формі відкритого слухання, та оформлюється постановою.
2.2. Для проведення перевірки оформляється посвідчення за формою, наведеною в додатку 1 до цього Порядку, яке підписується Головою НКРЕКП або виконуючим обов’язки Голови НКРЕКП і засвідчується печаткою та долучається разом з актом перевірки після її закінчення до ліцензійної справи.
Посвідчення на проведення перевірки реєструється у книзі реєстрації посвідчень на проведення перевірки дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов (додаток 2 до цього Порядку), сторінки якої мають бути пронумеровані, прошнуровані та скріплені печаткою.
{Абзац другий пункту 2.2 глави 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 222 від 30.01.2024}
2.3. Для проведення перевірки НКРЕКП створює комісію з числа працівників центрального апарату та/або територіального органу НКРЕКП (далі - ТО НКРЕКП) і призначає голову комісії з перевірки.
{Абзац перший пункту 2.3 глави 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 222 від 30.01.2024}
Комісія з перевірки складається щонайменше з трьох представників центрального апарату НКРЕКП та/або ТО НКРЕКП, з числа яких призначається голова комісії з перевірки, який:
є відповідальним за своєчасне проведення перевірки та її результати;
розподіляє обов’язки з виконання завдань при здійсненні перевірки між членами комісії з перевірки та здійснює контроль за їх виконанням.
До проведення перевірок НКРЕКП має право залучати представників інших державних органів, органів місцевого самоврядування за згодою керівників цих органів.
У випадках та порядку, передбачених законом, перевірки проводяться за місцезнаходженням та/або місцем провадження суб’єктом, що належать до особливої групи споживачів, ліцензіатом та його відокремленими підрозділами господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, або у приміщенні НКРЕКП або її територіального органу.
{Абзац шостий пункту 2.3 глави 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 222 від 30.01.2024}
2.4. Планові та позапланові виїзні перевірки проводяться в робочий час ліцензіата, установлений його правилами внутрішнього трудового розпорядку, у присутності уповноваженої особи ліцензіата.
2.5. Уповноваженою особою ліцензіата є керівник або особа, уповноважена керівником представляти ліцензіата під час перевірки (далі - уповноважена особа ліцензіата).
2.6. У перший день здійснення планової, позапланової виїзної перевірки голова та члени комісії з перевірки зобов’язані пред’явити уповноваженій особі ліцензіата, суб’єкта, що належать до особливої групи споживачів, оригінал посвідчення на проведення перевірки з наданням його копії та службові посвідчення.
{Абзац перший пункту 2.6 глави 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 222 від 30.01.2024}
Голова та члени комісії з перевірки без посвідчення на проведення перевірки та службових посвідчень не мають права брати участь у перевірці.
{Абзац другий пункту 2.6 глави 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 222 від 30.01.2024}
2.7. Перед початком здійснення планової, позапланової виїзної перевірки голова та/або члени комісії з перевірки вносять запис до журналу реєстрації перевірок ліцензіата (за його наявності).
2.8. У разі неможливості працівника, якого включено до складу комісії з перевірки, з поважних причин взяти/продовжити участь у цій перевірці та з метою забезпечення мінімально необхідного складу комісії або необхідності включення додаткового члена комісії оформляється нове посвідчення без зміни строку та питань перевірки.
Оригінал такого посвідчення пред’являється суб’єкту, щодо якого здійснюється перевірка, та надається його копія.
{Абзац другий пункту 2.8 глави 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 222 від 30.01.2024}
У разі неможливості представника інших державних органів, органів місцевого самоврядування, якого включено до складу комісії з перевірки, взяти/продовжити участь у цій перевірці нове посвідчення не оформлюється, а перевірка розпочинається/продовжується.
{Пункт 2.8 глави 2 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2585 від 17.12.2021, із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2490 від 19.12.2023}
2.9. Посадовій особі НКРЕКП забороняється здійснювати перевірки суб’єктів, зі службовими особами яких посадова особа перебуває в родинних стосунках або у разі виникнення в неї конфлікту інтересів згідно із законодавством у сфері запобігання і протидії корупції.
{Пункт 2.9 глави 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 222 від 30.01.2024}
2.10. Під час проведення перевірок не допускається вилучення у суб’єктів оригіналів їхніх фінансово-господарських, бухгалтерських, інших документів, а також комп’ютерів та їх частин.
{Абзац перший пункту 2.10 глави 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 222 від 30.01.2024}
Документи, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час перевірки, надаються суб’єктом в паперовій або електронній формі. Матеріали в електронній формі надаються на оптичному диску та/або USB-флеш-накопичувачі та/або іншому, доступному для зчитування інформації носії та з забезпеченням цілісності інформації на таких носіях.
{Пункт 2.10 глави 2 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2490 від 19.12.2023; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 222 від 30.01.2024}
При наданні інформації на електронному носії мають бути виконані такі вимоги:
{Пункт 2.10 глави 2 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2490 від 19.12.2023}
інформація, що міститься в електронних документах, повинна бути доступною для її подальшого використання;
{Пункт 2.10 глави 2 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2490 від 19.12.2023}
має бути забезпечена можливість відновлення електронного документа у тому форматі, в якому він був створений, відправлений або одержаний;
{Пункт 2.10 глави 2 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2490 від 19.12.2023}
у разі наявності повинна зберігатися інформація, яка дає змогу встановити походження та призначення електронного документа, а також дату і час його відправлення чи одержання.
{Пункт 2.10 глави 2 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2490 від 19.12.2023}
2.11. За результатами аналізу виявлених під час проведення перевірки порушень відповідним структурним підрозділом, у разі необхідності, готуються пропозиції щодо вдосконалення нормативно-правових актів, що регулюють відповідну сферу діяльності.
{Главу 2 доповнено новим пунктом 2.11 згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1265 від 04.10.2022}
2.12. У разі якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів допускають неоднозначне (множинне) трактування прав і обов’язків суб’єктів, щодо яких здійснюється перевірка, або повноважень НКРЕКП, така норма трактується в інтересах такого суб’єкта.
Дії суб’єкта є правомірними, доки інше не буде доведено під час розгляду питання його відповідальності на засіданні НКРЕКП.
НКРЕКП здійснює інформування суб’єктів з питань, що стосуються проведення перевірки, а також щодо змісту їхніх прав та обов’язків.
{Пункт 2.12 глави 2 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 222 від 30.01.2024}
3. Організація та проведення планових перевірок
3.1. Планові перевірки ліцензіатів проводяться не частіше одного разу на рік відповідно до річного плану, який затверджується НКРЕКП до першого грудня року, що передує плановому, та оприлюднюється на офіційному вебсайті не пізніше п’яти днів до початку відповідного планового періоду.
Внесення змін до річного плану здійснення заходів державного контролю допускається в частині виключення ліцензіата, зміни його найменування та/або місцезнаходження, дати та строку проведення перевірки та виправлення технічних помилок.
{Абзац другий пункту 3.1 глави 3 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 621 від 21.06.2022}
Зміни до річного плану здійснення заходів державного контролю в частині його доповнення вносяться виключно щодо суб’єктів господарювання, які були розташовані та / або здійснювали діяльність в областях України, де наявні території активних бойових дій та окуповані території, після повного припинення активних бойових дій та деокупації на таких територіях.
{Пункт 3.1 глави 3 доповнено новим абзацом третім згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2490 від 19.12.2023}
Не допускається зміна дати проведення перевірки на більш ранній період ніж було визначено в річному плані здійснення заходів державного контролю, крім випадків зміни дати проведення перевірки на більш ранній період за заявою ліцензіата, господарська діяльність якого має перевірятися.
{Абзац пункту 3.1 глави 3 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 621 від 21.06.2022}
НКРЕКП щорічно до 01 червня готує звіт про виконання річного плану державного контролю за попередній рік, який включається до річного звіту про діяльність Регулятора та підлягає оприлюдненню на офіційному вебсайті.
3.2. Річний план здійснення заходів державного контролю складається з урахуванням періодичності проведення планових перевірок:
для суб’єктів великого підприємництва, суб’єктів природних монополій та суб’єктів господарювання, на яких покладені спеціальні обов’язки для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринків у сфері енергетики, – не частіше одного разу на рік;
для суб’єктів середнього підприємництва – не частіше одного разу на два роки;
для суб’єктів малого підприємництва, у тому числі суб’єктів мікропідприємництва, – не частіше одного разу на три роки.
Для цілей цього пункту застосовуються критерії віднесення ліцензіатів до певних категорій суб’єктів господарювання, що визначені Господарським кодексом України.
{Абзац п'ятий пункту 3.2 глави 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2490 від 19.12.2023}
3.3. Планові перевірки не можуть здійснюватися за період, який вже перевірявся.
3.4. Планова перевірка проводиться за умови надання ліцензіату письмового повідомлення про проведення планової перевірки за формою, наведеною в додатку 3 до цього Порядку, не пізніше як за 10 днів до її початку.
Повідомлення надсилається рекомендованим листом (за місцезнаходженням ліцензіата згідно з даними, що містяться в ліцензійній справі, або місцем провадження ліцензіатом господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню) або вручається особисто уповноваженій особі ліцензіата під розписку з реєстрацією в журналі вхідної кореспонденції.
3.5. Разом з письмовим повідомленням ліцензіата про проведення планової перевірки комісія з перевірки направляє ліцензіату запити з переліком інформації та документів, які необхідно надати для перевірки дотримання ліцензіатом вимог законодавства та ліцензійних умов, відповідно до питань перевірки.
{Абзац перший пункту 3.5 глави 3 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 621 від 21.06.2022}
Ліцензіат зобов’язаний надати відповідь на зазначений запит із відповідними матеріалами в зазначений у запиті строк.
Строк надання інформації на запит комісії з перевірки про уточнення інформації по питаннях перевірки та/або вже наданої ліцензіатом інформації під час планової перевірки не може становити менше трьох робочих днів, а якщо відповідна інформація має великий обсяг, то менше 10 робочих днів. Положення цього абзацу не застосовуються під час проведення перевірок суб’єктів малого підприємництва, у тому числі суб’єктів мікропідприємництва.
{Пункт 3.5 глави 3 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 621 від 21.06.2022}
3.6. Строк проведення планової виїзної перевірки не може перевищувати 15 робочих днів, а щодо суб’єктів малого підприємництва - п’яти робочих днів.
У разі великих обсягів перевірки строк проведення планової виїзної перевірки за рішенням НКРЕКП може бути збільшений до 20 робочих днів, а для суб’єктів малого підприємництва - до семи робочих днів з внесенням відповідних змін до посвідчення на проведення перевірки.
3.7. Планові перевірки проводяться відповідно до переліків питань, наведених у додатках 4-29 до цього Порядку, які є складовими акта, складеного за результатами проведення перевірки дотримання ліцензіатом вимог законодавства та ліцензійних умов у відповідних сферах (далі - акт перевірки).
4. Організація та проведення позапланових виїзних перевірок
4.1. Підставами для здійснення позапланових виїзних перевірок є:
1) подання ліцензіатом, або суб’єктом, що належить до особливої групи споживачів, письмової заяви про здійснення заходу державного контролю;
{Підпункт 1 пункту 4.1 глави 4 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2490 від 19.12.2023}
2) обґрунтоване звернення фізичної або юридичної особи про порушення ліцензіатом, або суб’єктом, що належить до особливої групи споживачів, її законних прав;
{Підпункт 2 пункту 4.1 глави 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2490 від 19.12.2023}
3) обґрунтоване звернення суб’єктів господарювання та споживачів про порушення суб’єктом природної монополії, оператором малої системи розподілу законодавства з питань доступу до електричних/теплових/газових мереж та/або порушення ліцензійних умов;
{Підпункт 3 пункту 4.1 глави 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2490 від 19.12.2023}
4) перевірка виконання рішень НКРЕКП щодо усунення порушень вимог законодавства, прийнятих за результатами планових або позапланових перевірок;
5) перевірка достовірності наданих НКРЕКП даних у звітності або в інших документах.
Анонімні звернення не є підставою для проведення перевірок.
Про проведення позапланової виїзної перевірки ліцензіат повідомляється у день початку перевірки.
4.2. Під час проведення позапланової виїзної перевірки з’ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цієї перевірки, з обов’язковим зазначенням цих питань у посвідченні на проведення перевірки.
У разі виявлення під час проведення позапланової виїзної перевірки однорідних порушень або таких, що прямо випливають із питань, необхідність перевірки яких стала підставою для проведення позапланової перевірки, НКРЕКП має право перевіряти такі порушення із подальшим застосуванням до ліцензіата відповідальності, передбаченої законодавством.
Позапланові виїзні перевірки не можуть здійснюватися з одних і тих самих питань за період, який вже перевірявся, за винятком випадків:
якщо така перевірка здійснюється з метою контролю за виконанням рішення НКРЕКП про усунення порушень вимог законодавства та ліцензійних умов із зазначеного питання;
за заявою ліцензіата або суб’єкта, що належить до особливої групи споживачів.
{Абзац п'ятий пункту 4.2 глави 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 222 від 30.01.2024}
4.3. Строк проведення позапланової виїзної перевірки не може перевищувати 10 робочих днів, а щодо суб’єктів малого підприємництва - трьох робочих днів.
У разі великих обсягів перевірки строк проведення позапланової виїзної перевірки за рішенням НКРЕКП може бути збільшений до 20 робочих днів, а для суб’єктів малого підприємництва - до п’яти робочих днів з внесенням відповідних змін до посвідчення на проведення перевірки.
5. Організація та проведення позапланових невиїзних перевірок
5.1. Підставою для проведення позапланової невиїзної перевірки є:
{Абзац перший пункту 5.1 глави 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2490 від 19.12.2023}
1) неподання, несвоєчасне подання, подання недостовірної інформації або необхідність перевірки достовірності такої інформації;
2) неподання, несвоєчасне подання, подання недостовірних даних у звітності або необхідність перевірки достовірності таких даних в установлений НКРЕКП строк або в інших документах;
3) неподання копій документів, засвідчених в установленому законодавством порядку, пояснень та іншої інформації на законну вимогу НКРЕКП;
4) обґрунтоване звернення фізичної або юридичної особи про порушення ліцензіатом, або суб’єктом, що належить до особливої групи споживачів, її законних прав та надання документів (копій документів), що підтверджують таке порушення;
{Підпункт 4 пункту 5.1 глави 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2490 від 19.12.2023}
5) обґрунтоване звернення суб’єкта господарювання або споживача про порушення суб’єктом природної монополії, оператором малої системи розподілу законодавства з питань доступу до електричних/теплових/газових мереж, мереж централізованого водопостачання та/або водовідведення, порушення ліцензійних умов та надання документів (копій документів), що підтверджують таке порушення ліцензійних умов;
{Підпункт 5 пункту 5.1 глави 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2490 від 19.12.2023}
6) виявлення під час аналізу звітності або моніторингу нецільового використання коштів, передбачених встановленою структурою тарифів та/або схваленою інвестиційною програмою.
5.2. Строк проведення позапланової невиїзної перевірки не може перевищувати 10 робочих днів, а щодо суб’єктів малого підприємництва - трьох робочих днів.
Продовження строку здійснення позапланової невиїзної перевірки не допускається.
5.3. Позапланова невиїзна перевірка може проводитися без попередження заздалегідь.
{Пункт 5.3 глави 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2490 від 19.12.2023}
5.4. Згода суб’єкта, щодо якого здійснюється перевірка, його повідомлення про проведення позапланової невиїзної перевірки, його присутність під час проведення такої перевірки є необов’язковими.
{Пункт 5.4 глави 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2490 від 19.12.2023}
5.5. Під час проведення позапланової невиїзної перевірки з’ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для її здійснення, із зазначенням цих питань у посвідченні на проведення такої перевірки.
Позапланові невиїзні перевірки не можуть здійснюватися з одних і тих самих питань за період, який вже перевірявся.
{Пункт 5.5 глави 5 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1265 від 04.10.2022}
5.6. Позапланова невиїзна перевірка проводиться виключно у приміщенні НКРЕКП або у приміщенні її територіального органу.
5.7. Про результати позапланової невиїзної перевірки (про факти виявлення порушень законодавства та їх перелік або про відсутність порушень) суб’єкт, щодо якого здійснюється перевірка, повідомляється рекомендованим листом протягом п’яти робочих днів після підписання акта про результати позапланової невиїзної перевірки з надсиланням йому відповідного акта перевірки. Суб’єкт, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п’яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки.
Датою отримання такого акта буде вважатися день його отримання представником суб’єкта, діяльність якого перевірялась, що підтверджується підписом одержувача, або п’ятий календарний день від дня отримання листа поштовим відділенням зв’язку, у якому обслуговується одержувач.
{Пункт 5.7 глави 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 621 від 21.06.2022; в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 222 від 30.01.2024}
6. Позапланова перевірка до прийняття рішення по суті спірного питання
6.1. Відповідно до частини четвертої статті 21 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» НКРЕКП проводить позапланові перевірки ліцензіатів у ході врегулювання спорів.
6.2. НКРЕКП приймає рішення про проведення позапланової перевірки під час розгляду спорів, що виникають між ліцензіатами, на підставах, визначених главами 4 або 5 цього Порядку.
6.3. Залежно від підстав позапланова перевірка ліцензіатів до прийняття рішення про врегулювання спору може відбуватися у формі виїзної або невиїзної перевірки.
6.4. Під час проведення позапланової перевірки з’ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення такої перевірки, з обов’язковим зазначенням цих питань у посвідченні на проведення перевірки.
6.5. Строк проведення позапланової перевірки визначається відповідно до глав 4 та 5 цього Порядку залежно від форми перевірки.
7. Порядок оформлення результатів перевірок
7.1. За результатами проведених планових та позапланових перевірок складається акт перевірки за формою, наведеною в додатку 21 до цього Порядку, у двох примірниках.
В акті планової перевірки відображається інформація за результатами перевірки питань, визначених переліками питань для відповідних сфер енергетики та комунальних послуг (додатки 4-22), а в разі виявлення порушення - його детальний опис з посиланням на відповідну норму законодавства та/або ліцензійних умов.
{Абзац другий пункту 7.1 глави 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 621 від 21.06.2022}
В акті позапланової перевірки відображається інформація за результатами перевірки питань, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення такої перевірки, а в разі виявлення порушення - його детальний опис з посиланням на відповідну норму законодавства та/або ліцензійних умов.
Отримані від уповноважених осіб суб’єкта господарювання, щодо якого здійснюється перевірка, в ході перевірки належним чином завірені копії документів та/або документи в електронній формі на електронному носії з питань, що підтверджують та/або спростовують вчинення ним порушень вимог законодавства та/або ліцензійних умов, зазначені у відповідному реєстрі передачі документів, долучаються до акта перевірки у вигляді додатків. У разі надання документів в електронній формі, до акта перевірки у вигляді додатків долучається відповідний електронний носій.
{Абзац четвертий пункту 7.1 глави 7 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2490 від 19.12.2023}
Суб’єкт, діяльність якого перевірялася, має право надати до НКРЕКП письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п’яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки.
{Абзац п’ятий пункту 7.1 глави 7 із змінами, внесеними згідно з Постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 621 від 21.06.2022, № 222 від 30.01.2024}
{Абзац шостий пункту 7.1 глави 7 виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2490 від 19.12.2023}
У випадку якщо отримані від уповноважених осіб ліцензіата, суб’єкта, що належать до особливої групи споживачів, в ході перевірки або разом з поясненнями до акта перевірки копії документів, письмові пояснення та обґрунтування містять інформацію та/або дані конфіденційного характеру, які становлять комерційну таємницю, суб’єкт, діяльність якого перевірялась, не пізніше останнього дня перевірки надає комісії з перевірки чіткий перелік такої інформації з урахуванням положень законів України «Про інформацію», «Про доступ до публічної інформації» та інших актів законодавства, який долучається до акта перевірки.
{Пункт 7.1 глави 7 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2585 від 17.12.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 621 від 21.06.2022, № 222 від 30.01.2024}
Обмеженню доступу підлягає інформація, визначена суб’єктом як конфіденційна, а також конфіденційна інформація зазначена в копіях документів, письмові пояснення, обґрунтування та акти перевірки, а не копії документів, письмові пояснення, обґрунтування чи акт перевірки у цілому.
{Пункт 7.1 глави 7 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2585 від 17.12.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 222 від 30.01.2024}
НКРЕКП не зобов'язана вважати інформацію та/або дані, надані суб’єктом, такими, що мають конфіденційний характер та/або становлять комерційну таємницю, якщо:
{Пункт 7.1 глави 7 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2585 від 17.12.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 222 від 30.01.2024}
суб’єкт не надав під час перевірки або разом з поясненнями до акта перевірки перелік інформації та/або даних, що мають конфіденційний характер та/або становлять комерційну таємницю;
{Пункт 7.1 глави 7 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2585 від 17.12.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 222 від 30.01.2024}
відповідно до внутрішніх положень суб’єкта наданий перелік інформації та/або даних не віднесений до інформації, що має конфіденційний характер та/або становлять комерційну таємницю;
{Пункт 7.1 глави 7 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2585 від 17.12.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 222 від 30.01.2024}
віднесення інформації та/або даних до конфіденційної суперечить чинному законодавству.».
{Пункт 7.1 глави 7 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2585 від 17.12.2021}
У день складання акт перевірки реєструється у книзі реєстрації актів про результати перевірок щодо дотримання ліцензіатом вимог законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов за формою, наведеною в додатку 22 до цього Порядку, сторінки якої мають бути пронумеровані.
7.2. В останній день перевірки (крім випадків, передбачених пунктами 7.5 та 7.6 цієї глави) два примірники акта перевірки підписуються головою та членами комісії з перевірки. Кожна сторінка акта перевірки візується головою комісії з перевірки.
{Абзац перший пункту 7.2 глави 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 621 від 21.06.2022}
Один примірник акта перевірки передається уповноваженій особі суб’єкта, діяльність якого перевірялася. Другий примірник акта перевірки з відміткою дати та часу його отримання суб’єктом, діяльність якого перевірялася, що засвідчується підписом уповноваженої особи суб’єкта, зберігається в НКРЕКП.
{Абзац другий пункту 7.2 глави 7 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 222 від 30.01.2024}
{Абзац третій пункту 7.2 глави 7 виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 621 від 21.06.2022}
7.3. За наявності достатніх підстав в акті перевірки також зазначається інформація про:
виявлення факту невиконання рішення про усунення порушень;
виявлення факту повторного порушення суб’єкта господарювання, щодо якого здійснюється перевірка, ліцензійних умов та законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг;
виявлення факту неусунення ліцензіатом протягом строку зупинення дії ліцензії підстав, що стали причиною для її зупинення;
виявлення факту недостовірності даних у документах, поданих суб’єктом господарювання разом із заявою про отримання ліцензії;
виявлення факту відмови ліцензіата у проведенні перевірки;
виявлення факту контролю (вирішального впливу) за діяльністю ліцензіата осіб інших держав, що здійснюють збройну агресію проти України.
{Пункт 7.3 глави 7 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2490 від 19.12.2023}
7.4. Якщо уповноважена особа суб’єкта, діяльність якого перевірялась, відмовилась прийняти акт, складання якого передбачене цією главою, та/або є відсутньою на момент його підписання, факт відмови від прийняття та/або факт відсутності уповноваженої особи фіксується у відповідному акті, який надсилається суб’єкту, діяльність якого перевірялась, рекомендованим листом протягом п’яти робочих днів з дня підписання акта членами комісії з перевірки. Датою вручення такого акта буде вважатися день його отримання представником суб’єкта, діяльність якого перевірялась, що підтверджується підписом одержувача, або п’ятий календарний день від дня отримання листа поштовим відділенням зв’язку, у якому обслуговується одержувач (у разі направлення акта поштою рекомендованим листом).
{Пункт 7.4 глави 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 621 від 21.06.2022; в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 222 від 30.01.2024}
7.5. У разі встановлення у перший день перевірки факту відсутності суб’єкта, що належить до особливої групи споживачів та/або його уповноваженої особи, за його місцезнаходженням згідно з даними, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, ліцензіата та/або його уповноваженої особи за його місцезнаходженням згідно з даними, що містяться у ліцензійній справі, у цей день складається акт про відмову у проведенні перевірки за формою, наведеною в додатку 23 до цього Порядку.
{Абзац перший пункту 7.5 глави 7 в редакції Постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 621 від 21.06.2022, № 222 від 30.01.2024}
{Абзац другий пункту 7.5 глави 7 виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 621 від 21.06.2022}
Один примірник акта про відмову у проведенні перевірки надсилається суб’єкту, що належать до особливої групи споживачів, ліцензіату за місцезнаходженням ліцензіата згідно з відомостями, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, рекомендованим листом протягом п’яти робочих днів з дня підписання акта членами комісії з перевірки. Другий примірник акта про відмову у проведенні перевірки долучається до ліцензійної справи (у разі її наявності) та зберігається в НКРЕКП. Перевірка при цьому вважається завершеною та акт перевірки за формою, наведеною в додатку 21 до цього Порядку, не складається.
{Абзац другий пункту 7.5 глави 7 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 222 від 30.01.2024}
Датою отримання такого акта буде вважатися дата його особистого вручення, що підтверджується підписом одержувача та/або реєстрацією вхідної кореспонденції, або п’ятий календарний день від дати отримання поштовим відділенням зв’язку, в якому обслуговується одержувач (у разі направлення поштою рекомендованим листом).
{Абзац третій пункту 7.5 глави 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 222 від 30.01.2024}
У разі доведення ліцензіатом (шляхом надання письмових пояснень та обґрунтувань з відповідними підтвердними документами) протягом п’яти робочих днів з дня отримання такого акта факту дотримання ним строку, визначеного ліцензійними умовами щодо повідомлення НКРЕКП про зміну місцезнаходження, на момент початку перевірки, перевірка вважається такою, що не відбулась, акт про відмову у проведенні перевірки не вноситься на засідання НКРЕКП та долучається до ліцензійної справи за погодженням з членом НКРЕКП відповідно до розподілу функціональних обов’язків.
{Абзац четвертий пункту 7.5 глави 7 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 621 від 21.06.2022}
НКРЕКП проводить перевірку такого ліцензіата за новим місцезнаходженням протягом трьох місяців з дня отримання письмових пояснень та обґрунтувань ліцензіата з наданими підтвердними документами.
{Абзац п’ятий пункту 7.5 глави 7 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 621 від 21.06.2022}
7.6. У разі відмови у проведенні перевірки в перший день перевірки складається акт про відмову у проведенні перевірки за формою, наведеною в додатку 23 до цього Порядку. Акт про відмову у проведенні перевірки надсилається суб’єкту, діяльність якого перевірялася, рекомендованим листом протягом п’яти робочих днів з дня підписання акта членами комісії з перевірки. Другий примірник акта про відмову у проведенні перевірки зберігається в НКРЕКП.
{Абзац перший пункту 7.6 глави 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 621 від 21.06.2022; в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 222 від 30.01.2024}
Перевірка при цьому вважається завершеною та акт перевірки за формою, наведеною в додатку 21 до цього Порядку, не складається.
Відмова у проведенні перевірки за відсутності передбачених для цього законодавством і цим Порядком підстав є порушенням законодавства та відповідних ліцензійних умов та є підставою для застосування санкцій, зокрема у вигляді анулювання ліцензії.
{Пункт 7.6 глави 7 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 621 від 21.06.2022; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 222 від 30.01.2024}
7.7. У разі відсутності порушень вимог законодавства та/або ліцензійних умов складається акт перевірки з висновками про відсутність порушень вимог законодавства та/або ліцензійних умов, один примірник якого долучається до ліцензійної справи (у разі її наявності), яка зберігається в НКРЕКП, другий примірник акта передається уповноваженій особі суб'єкта, діяльність якого перевірялася.
{Пункт 7.7 глави 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 222 від 30.01.2024}
7.8. У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг НКРЕКП у 30-денний строк з дня складення акта перевірки розглядає питання відповідальності суб'єкта, щодо якого здійснювалася перевірка, його посадових осіб на засіданні, що проводиться у формі відкритого слухання, та приймає рішення про застосування до суб’єкта, щодо якого здійснювалася перевірка, санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи суб’єкта, щодо якого здійснювалася перевірка,.
{Абзац перший пункту 7.8 глави 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 222 від 30.01.2024}
Строк внесення на засідання НКРЕКП та/або строк розгляду акта перевірки може бути продовжений за обґрунтованим клопотанням суб'єкта, щодо якого здійснювалася перевірка, з метою дотримання принципів справедливості, об’єктивності та неупередженості під час прийняття рішення за результатами перевірки, але не більше ніж на 30-денний строк з дня складення акта перевірки.
{Абзац другий пункту 7.8 глави 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 222 від 30.01.2024}
Акт про результати перевірки разом із поясненнями та обґрунтуванням суб'єкта, діяльність якого перевірялася, підлягає оприлюдненню на офіційному вебсайті НКРЕКП до розгляду акта на засіданні НКРЕКП.
{Абзац третій пункту 7.8 глави 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 222 від 30.01.2024}
8. Права і обов’язки голови та членів комісії з перевірки
8.1. Голова та члени комісії з перевірки з метою з’ясування обставин, які мають значення для повноти проведення перевірки, у межах повноважень, передбачених законодавством, мають право:
фіксувати процес проведення планових та позапланових перевірок чи кожну окрему дію засобами аудіо- та відеотехніки, не перешкоджаючи здійсненню такої перевірки;
вимагати припинення дій, що перешкоджають здійсненню перевірок;
ініціювати призначення експертизи, одержувати пояснення, довідки, копії документів, відомості з питань, що виникають під час здійснення перевірок.
8.2. Голова та члени комісії з перевірки зобов’язані:
повно, об’єктивно та неупереджено проводити перевірку в межах повноважень, передбачених законодавством та цим Порядком;
{Абзац другий пункту 8.2 глави 8 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 621 від 21.06.2022}
дотримуватися ділової етики у взаємовідносинах із суб'єктами, діяльність яких перевіряється;
{Абзац третій пункту 8.2 глави 8 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 222 від 30.01.2024}
не втручатися і не перешкоджати здійсненню господарської діяльності суб'єкта під час проведення перевірок, якщо це не загрожує життю та здоров’ю людей, не спричиняє небезпеки виникнення техногенних ситуацій і пожеж;
{Абзац четвертий пункту 8.2 глави 8 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 222 від 30.01.2024}
забезпечувати нерозголошення комерційної таємниці та конфіденційної інформації, що стає доступною працівникам НКРЕКП під час здійснення перевірок;
{Абзац п'ятий пункту 8.2 глави 8 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 222 від 30.01.2024}
ознайомити уповноважену особу суб'єкта, щодо якого здійснювалася перевірка, з результатами перевірки у строки, передбачені законодавством та цим Порядком;
{Абзац шостий пункту 8.2 глави 8 із змінами, внесеними згідно з Постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 621 від 21.06.2022, № 222 від 30.01.2024}
виконувати інші вимоги законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг та цього Порядку.
9. Права та обов’язки уповноваженої особи ліцензіата, суб'єктів, що належать до особливої групи споживачів
{Назва глави 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 222 від 30.01.2024}
9.1. Уповноважена особа суб'єкта, щодо якого здійснюється перевірка, має право:
{Абзац перший пункту 9.1 глави 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 222 від 30.01.2024}
1) бути поінформованою про свої права та обов’язки;
2) вимагати від голови та членів комісії з перевірки дотримання вимог законодавства;
3) перевіряти наявність у голови та членів комісії з перевірки службового посвідчення та посвідчення на проведення перевірки з одержанням його копії;
4) не допускати голову та членів комісії з перевірки до її здійснення, якщо:
перевірка проводиться з порушенням передбачених законодавством вимог щодо періодичності проведення таких заходів, під час дії мораторію на їх здійснення чи інших законодавчих обмежень;
голова та члени комісії не надали копію посвідчення на проведення перевірки або якщо таке посвідчення не відповідає вимогам закону та цього Порядку або у члена комісії відсутнє службове посвідчення;
ліцензіат не одержав повідомлення про проведення планової перевірки в порядку, передбаченому законом та цим Порядком;
голова або член комісії з перевірки не внесли запис про проведення перевірки до журналу реєстрації заходів державного контролю (за наявності такого журналу);
тривалість планової перевірки перевищує граничну тривалість, встановлену законом;
НКРЕКП проводить повторну позапланову перевірку за той самий період та з тих самих питань, що були підставою для раніше проведеної позапланової перевірки за той самий період, крім випадків, передбачених пунктом 4.2 глави 4 цього Порядку;
5) бути присутнім під час проведення перевірки, залучати під час здійснення таких заходів третіх осіб;
6) вимагати нерозголошення інформації, що становить комерційну таємницю або є конфіденційною інформацією;
{Підпункт 6 пункту 9.1 глави 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 222 від 30.01.2024}
7) одержувати та ознайомлюватися з актами перевірок;
8) надавати НКРЕКП у письмовій формі свої пояснення та обґрунтування до акта перевірки;
9) оскаржувати в установленому законом порядку неправомірні дії НКРЕКП, голови та членів комісії з перевірки;
10) отримувати консультативну допомогу від НКРЕКП з метою запобігання порушенням під час здійснення перевірок;
11) вести журнал реєстрації перевірок та вимагати від голови та членів комісії з перевірки внесення до нього записів про здійснення перевірок до початку їх проведення;
12) вимагати припинення перевірки у разі:
перевищення головою та членами комісії з перевірки визначеного законом та цим Порядком максимального строку здійснення перевірки;
з’ясування головою та членами комісії з перевірки під час здійснення позапланової перевірки питань, відмінних від тих, необхідність перевірки яких стала підставою для її проведення;
використання головою та комісією з перевірки під час планової перевірки форм актів та переліку питань інших, ніж затверджені цим Порядком;
13) подавати клопотання/звернення щодо продовження строку внесення акта перевірки на засідання НКРЕКП та/або строку розгляду акта перевірки, але в межах строку, передбаченого пунктом 7.8 глави 7 цього Порядку;
14) фіксувати процес проведення планових та позапланових перевірок чи кожну окрему дію засобами аудіо- та відеотехніки, не перешкоджаючи здійсненню такої перевірки.
9.2. Уповноважена особа суб'єкта, щодо якого здійснюється перевірка, зобов’язана:
{Абзац перший пункту 9.2 глави 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 222 від 30.01.2024}
бути присутньою на робочому місці під час проведення перевірки;
допускати членів комісії з перевірки до здійснення перевірки за умови дотримання вимог цього Порядку та забезпечувати умови для проведення перевірки;
надавати всі необхідні документи, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час перевірки, у вигляді, наведеному в запиті комісії з перевірки, відповідно до закону у терміни/строки, що відповідають обсягу запитуваної інформації;
виконувати вимоги НКРЕКП щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та ліцензійних умов.
9.3. Документи, належним чином завірені копії документів, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час перевірки, пояснення та/або обґрунтування надаються ліцензіатом за підписом уповноваженої особи або в електронній формі на електронному носії.
{Пункт 9.3 глави 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2490 від 19.12.2023}
10. Усунення порушень законодавства та ліцензійних умов, виявлених під час проведення перевірок, та порядок застосування санкцій до суб'єктів
{Назва глави 10 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 222 від 30.01.2024}
10.1. У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг та/або ліцензійних умов НКРЕКП розглядає на засіданні, що проводиться у формі відкритого або закритого слухання, питання відповідальності суб'єкта, щодо якого здійснювалася перевірка, та приймає рішення про застосування до нього санкцій.
{Абзац перший пункту 10.1 глави 10 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 222 від 30.01.2024}
Рішення про застосування до ліцензіата санкцій, заходів державного регулювання, у тому числі визначення розміру штрафних санкцій, приймається відповідно до законів України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про ринок електричної енергії», «Про природні монополії», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про водовідведення та очищення стічних вод», «Про ринок природного газу», «Про енергетичну ефективність» та «Про теплопостачання».
{Абзац другий пункту 10.1 глави 10 із змінами, внесеними згідно з Постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1265 від 04.10.2022, № 222 від 30.01.2024}
НКРЕКП застосовує штрафні санкції до суб'єктів, що належать до особливої групи споживачів, за:
{Пункт 10.1 глави 10 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 222 від 30.01.2024}
несвоєчасне надання інформації НКРЕКП - у розмірі до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
{Пункт 10.1 глави 10 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 222 від 30.01.2024}
ненадання інформації НКРЕКП або надання завідомо недостовірних даних - у розмірі до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
{Пункт 10.1 глави 10 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 222 від 30.01.2024}
невиконання або несвоєчасне виконання рішень НКРЕКП та правопорушення у сферах енергетики та комунальних послуг, визначені законами, що регулюють відносини у відповідних сферах, - у розмірі до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
{Пункт 10.1 глави 10 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 222 від 30.01.2024}
Ліцензіат не може бути притягнений до відповідальності за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг, якщо минув строк давності притягнення до відповідальності. Строк давності притягнення до відповідальності за порушення ліцензійних умов, законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг становить п’ять років з дня вчинення порушення, а в разі триваючого порушення – з дня закінчення вчинення порушення.
{Пункт 10.2 глави 10 виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 222 від 30.01.2024}
10.2. За порушення законодавства та ліцензійних умов у сферах енергетики та комунальних послуг НКРЕКП може застосовувати до суб'єктів санкції у вигляді:
{Абзац перший пункту 10.2 глави 10 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 222 від 30.01.2024}
застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень;
10.3. Розмір штрафу розраховується НКРЕКП відповідно до затвердженого нею порядку (методики) визначення розміру штрафів, які накладаються НКРЕКП.
{Главу 10 доповнено новим пунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2490 від 19.12.2023}
10.4. Рішення НКРЕКП про усунення порушень, виявлених під час здійснення перевірок, оформлюється розпорядженням, копія якого вручається особисто уповноваженій особі суб'єкта, щодо якого здійснюється перевірка (з відміткою про вручення на примірнику, який залишається в НКРЕКП), або надсилається суб'єкту, щодо якого здійснюється перевірка, рекомендованим листом із повідомленням про вручення поштового відправлення не пізніше п’яти робочих днів з дня прийняття.
{Пункт 10.4 глави 10 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 222 від 30.01.2024}
10.5. Рішення НКРЕКП про застереження, накладення штрафу, зупинення дії ліцензії, анулювання ліцензії приймається у вигляді постанови, копія якої вручається особисто уповноваженій особі суб'єкта, щодо якого здійснюється перевірка (з відміткою про вручення на примірнику, який залишається в НКРЕКП), або надсилається суб'єкту, щодо якого здійснюється перевірка, рекомендованим листом із повідомленням про вручення поштового відправлення не пізніше п’яти робочих днів з дня прийняття. Датою отримання такого рішення буде вважатися дата його особистого вручення, що підтверджується підписом одержувача та/або реєстрацією вхідної кореспонденції, або п'ятий календарний день від дати отримання поштовим відділенням зв’язку, в якому обслуговується одержувач (у разі направлення поштою рекомендованим листом).
{Пункт глави 10 із змінами, внесеними згідно з Постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2585 від 17.12.2021, № 1265 від 04.10.2022, № 222 від 30.01.2024}
10.6. Суб'єкти, на яких накладено штраф, зобов’язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії постанови про накладення штрафу, крім випадку, передбаченого пунктом 11.3 глави 11 цього Порядку. Протягом п’яти робочих днів з дня сплати штрафу суб'єкт зобов’язаний надати НКРЕКП належним чином завірені копії документів, що підтверджують сплату штрафу.
За заявою суб'єкта, на якого накладено штраф, НКРЕКП своїм рішенням має право відстрочити або розстрочити сплату накладеного нею штрафу.
{Пункт 10.6 глави 10 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 222 від 30.01.2024}
10.7. Суб'єкт зобов’язаний усунути порушення у визначений рішенням строк та надати до НКРЕКП письмовий звіт про усунення порушень з належним чином завіреними копіями підтверджувальних документів у строк, визначений рішенням, або у разі відсутності у ньому такого строку не пізніше 15 робочих днів після їх усунення.
{Пункт глави 10 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1265 від 04.10.2022; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 222 від 30.01.2024}
10.8. За даними звіту суб'єкта щодо усунення порушень з доданими належним чином завіреними копіями підтверджуючих документів, на підставі доповідної записки, погодженої членом НКРЕКП відповідно до розподілу функціональних обов’язків, усі матеріали та документи долучаються до ліцензійної справи, про що НКРЕКП повідомляє суб'єкта відповідним листом.
{Главу 10 доповнено новим пунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 621 від 21.06.2022; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 222 від 30.01.2024}
10.9. Суб'єкт має право письмово звернутись до НКРЕКП із заявою про продовження строку усунення порушень не пізніше ніж за 10 робочих днів до дати закінчення встановленого рішенням НКРЕКП строку із зазначенням у зверненні поважних причин. НКРЕКП може прийняти рішення про продовження строку усунення порушень, якщо визнає такі причини поважними.
{Пункт 10.9 глави 10 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 222 від 30.01.2024}
10.10. Якщо суб'єкт не виконав рішення НКРЕКП щодо усунення порушень вимог законодавства, видане за результатами проведення перевірки, у визначений рішенням строк, НКРЕКП приймає рішення про проведення позапланової виїзної перевірки.
{Пункт 10.10 глави 10 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 222 від 30.01.2024}
11. Накладення штрафу за несплату внесків на регулювання
11.1. У разі несплати ліцензіатом внеску на регулювання або сплати його не в повному обсязі протягом кварталу, наступного за звітним, НКРЕКП приймає рішення про накладення на такого ліцензіата штрафу у розмірі п’яти відсотків несплаченої суми внеску на регулювання, що не звільняє ліцензіата від сплати такого внеску, та може звернутися до суду про стягнення несплаченого внеску на регулювання.
11.2. Рішення про накладення штрафу приймається НКРЕКП на підставі акта перевірки ліцензіата або подання відповідного структурного підрозділу НКРЕКП про несплату внеску на регулювання або сплату його не в повному обсязі протягом кварталу, наступного за звітним, у 15-денний строк з моменту складення акта перевірки або отримання відповідного подання та оформлюється постановою.
Постанова складається у двох примірниках, які мають однакову юридичну силу.
{Пункт 11.2 глави 11 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2585 від 17.12.2021}
11.3. Рішення про накладення штрафу за несплату внесків на регулювання має містити:
1) назву і дату видачі документа, найменування органу, прізвище, ім'я, по батькові та посаду особи, яка його видала;
2) дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ;
3) повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім'я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адресу місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дату народження боржника - фізичної особи;
4) ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань стягувача та боржника (для юридичних осіб - за наявності);
5) реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) боржника (для фізичних осіб - платників податків);
6) резолютивну частину рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень;
7) дату набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню);
8) строк пред'явлення рішення до виконання.
Рішення про накладення штрафу за несплату внесків на регулювання підписується уповноваженою посадовою особою із зазначенням її прізвища та ініціалів і скріплюється печаткою.».
{Главу 11 доповнено новим пунктом 11.3 згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2585 від 17.12.2021}
11.4. Штраф може бути накладено протягом шести місяців з дня виявлення правопорушення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.
Кошти, отримані внаслідок стягнення штрафів, зараховуються до Державного бюджету України.
Ліцензіат не пізніше 30 календарних днів з дня вручення або отримання копії постанови про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п’ятою статті 13 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», зобов’язаний сплатити штраф та протягом п’яти робочих днів з дня сплати такого штрафу надати до НКРЕКП належним чином завірені копії документів, що підтверджують сплату штрафу.
11.5. Рішення НКРЕКП про накладення штрафу може бути оскаржене до суду в порядку, установленому законом.
12. Застосування адміністративних стягнень
12.1. Адміністративні стягнення за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг та/або ліцензійних умов застосовуються до посадових осіб, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до Кодексу України про адміністративні порушення та у порядку, затвердженому НКРЕКП.
13. Застосування заходів державного регулювання
13.1. Відповідно до Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» НКРЕКП застосовує до ліцензіата заходи державного регулювання, зокрема за результатами перевірки або моніторингу має право приймати рішення про встановлення (зміну) тарифів на товари (послуги) ліцензіатів, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, та вносить зміни до відповідних інвестиційних програм.
{Порядок в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 935 від 09.06.2021}
Додаток 1 |
ПОСВІДЧЕННЯ
на проведення перевірки
{Додаток 1 в редакції Постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020, № 935 від 09.06.2021}
Додаток 2 |
КНИГА РЕЄСТРАЦІЇ
посвідчень на проведення перевірок щодо дотримання ліцензіатами вимог законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов
Дата посвідчення | Реєстраційний номер посвідчення | Найменування юридичної особи (прізвище, ім’я та по батькові фізичної особи-підприємця), місце провадження діяльності (місце проживання) | Вид перевірки | Вид діяльності | Дата та номер рішення про проведення перевірки |
{Додаток 2 в редакції Постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020, № 935 від 09.06.2021}
Додаток 3 |
ПОВІДОМЛЕННЯ
про проведення планової перевірки
{Додаток 3 в редакції Постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020, № 935 від 09.06.2021}
Додаток 4 |
ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ
для перевірки дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов провадження господарської діяльності зі здійснення функції гарантованого покупця
{Додаток 4 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 935 від 09.06.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1265 від 04.10.2022}
Додаток 5 |
ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ
для перевірки дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов суб’єктом господарської діяльності, що здійснює функції оператора ринку
{Додаток 5 в редакції Постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020, № 935 від 09.06.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1265 від 04.10.2022}
Додаток 6 |
ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ
для перевірки дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов суб’єктом господарської діяльності, що здійснює діяльність з передачі електричної енергії
{Додаток 6 в редакції Постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020, № 935 від 09.06.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1265 від 04.10.2022; в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 471 від 14.03.2023}
Додаток 7 |
ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ
для перевірки дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії
{Додаток 7 в редакції Постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020, № 935 від 09.06.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1265 від 04.10.2022}
Додаток 8 |
ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ
для перевірки дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов суб’єктами господарської діяльності, які здійснюють постачання електричної енергії
{Додаток 8 в редакції Постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020, № 935 від 09.06.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1265 від 04.10.2022}
Додаток 9 |
ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ
для перевірки дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перепродажу електричної енергії (трейдерської діяльності)
{Додаток 9 в редакції Постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020, № 935 від 09.06.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1265 від 04.10.2022}
Додаток 10 |
ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ
для перевірки дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії
{Додаток 10 в редакції Постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020, № 935 від 09.06.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2585 від 17.12.2021, № 1265 від 04.10.2022}
Додаток 11 |
ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ
для перевірки дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов провадження господарської діяльності зі зберігання енергії
{Порядок доповнено новим Додатком 11 згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1265 від 04.10.2022}
Додаток 12 |
ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ
для перевірки дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії малою системою розподілу
{Порядок доповнено новим Додатком 12 згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2490 від 19.12.2023}
Додаток 13 |
ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ
для перевірки дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов провадження господарської діяльності з агрегації на ринку електричної енергії
{Порядок доповнено новим Додатком 13 згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2490 від 19.12.2023}
Додаток 14 |
ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ
для перевірки дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов провадження господарської діяльності з транспортування нафти, нафтопродуктів магістральним трубопроводом
{Додаток в редакції Постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020, № 935 від 09.06.2021, № 2585 від 17.12.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1265 від 04.10.2022; в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2490 від 19.12.2023}
Додаток 15 |
ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ
для перевірки дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов провадження господарської діяльності з транспортування природного газу
{Додаток в редакції Постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020, № 935 від 09.06.2021, № 2585 від 17.12.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1265 від 04.10.2022}
Додаток 16 |
ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ
для перевірки дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов провадження господарської діяльності із зберігання (закачування, відбору) природного газу
{Додаток в редакції Постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020, № 935 від 09.06.2021, № 2585 від 17.12.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1265 від 04.10.2022}
Додаток 17 |
ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ
для перевірки дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу
{Додаток в редакції Постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020, № 935 від 09.06.2021, № 2585 від 17.12.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1265 від 04.10.2022}
Додаток 18 |
ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ
для перевірки дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу
{Додаток в редакції Постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020, № 935 від 09.06.2021, № 2585 від 17.12.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1265 від 04.10.2022}
Додаток 19 |
ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ
для перевірки дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії
{Додаток в редакції Постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020, № 935 від 09.06.2021, № 2585 від 17.12.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1265 від 04.10.2022; в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 222 від 30.01.2024}
{Додаток 17 виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2585 від 17.12.2021}
{Додаток 18 виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2585 від 17.12.2021}
Додаток 20 |
ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ
для перевірки дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення
{Додаток в редакції Постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020, № 935 від 09.06.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 621 від 21.06.2022, № 1265 від 04.10.2022}
Додаток 21 |
{Порядок доповнено новим Додатком згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1952 від 13.09.2019; в редакції Постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020, № 935 від 09.06.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2585 від 17.12.2021, № 621 від 21.06.2022, № 1265 від 04.10.2022, № 2490 від 19.12.2023}
Додаток 22 |
КНИГА РЕЄСТРАЦІЇ
актів про результати перевірок щодо дотримання ліцензіатом вимог законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов
№ з/п | Найменування юридичної особи (прізвище, ім’я та по батькові фізичної особи-підприємця), місце провадження діяльності (місце проживання) | Вид діяльності | Вид перевірки | Дата, посада, прізвище, ім’я, по батькові голови комісії з перевірки |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
{Порядок доповнено новим Додатком згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020; в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 935 від 09.06.2021}
Додаток 23 |
{Порядок доповнено новим Додатком згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020; в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 935 від 09.06.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2585 від 17.12.2021, № 621 від 21.06.2022, № 2490 від 19.12.2023}
Додаток 24 |
МЕТОДИКА
визначення сум надлишково отриманого або недоотриманого доходу від здійснення ліцензованої діяльності з розподілу електричної енергії
{Порядок доповнено новим Додатком згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020; в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 935 від 09.06.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 621 від 21.06.2022, № 1782 від 20.12.2022, № 1642 від 05.09.2023, № 386 від 22.02.2024}
Додаток 25 |
МЕТОДИКА
визначення сум надлишково отриманого або недоотриманого доходу постачальників універсальних послуг від здійснення ліцензованої діяльності з постачання електричної енергії споживачу
{Додаток в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 935 від 09.06.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2585 від 17.12.2021, № 1782 від 20.12.2022, № 386 від 22.02.2024}
Додаток 26 |
МЕТОДИКА
визначення сум додатково отриманого або недоотриманого доходу (суми економії/перевитрати коштів) суб’єктами господарювання з виробництва електричної та (або) теплової енергії від здійснення ліцензованої діяльності
{Додаток в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 935 від 09.06.2021}
Додаток 27 |
МЕТОДИКА
визначення сум надлишково отриманого або недоотриманого доходу оператора системи передачі від здійснення діяльності з передачі електричної енергії
{Додаток в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 935 від 09.06.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2585 від 17.12.2021, № 1782 від 20.12.2022, № 386 від 22.02.2024, № 895 від 08.05.2024}
Додаток 28 |
МЕТОДИКА
визначення сум надлишково отриманого або недоотриманого доходу оператора системи передачі від здійснення діяльності з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління
{Додаток в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 935 від 09.06.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2585 від 17.12.2021, № 1782 від 20.12.2022, № 386 від 22.02.2024}
Додаток 29 |
МЕТОДИКА
перевірки дотримання ліцензіатами з виробництва теплової енергії (крім виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях, когенераційних установках та установках з використанням альтернативних джерел енергії), транспортування її магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії структур відповідних тарифів та виконання інвестиційних програм
{Додаток в редакції Постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 935 від 09.06.2021, № 2585 від 17.12.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1782 від 20.12.2022, № 1642 від 05.09.2023, № 386 від 22.02.2024}
Додаток 30 |
МЕТОДИКА
перевірки дотримання ліцензіатами з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення структур відповідних тарифів та виконання інвестиційних програм
1. Положення цієї Методики застосовуються членами комісії з перевірки під час проведення планових або позапланових перевірок дотримання ліцензіатами НКРЕКП затверджених структур тарифів з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення й виконання схвалених інвестиційних програм.
2. Відхилення від статей витрат у структурі тарифів може бути обґрунтованим та об’єктивним, таким, що не залежить від управлінських рішень ліцензіата, та спричинене такими факторами впливу на результати ліцензованої діяльності за умови належного обґрунтування, зокрема змінами:
цін (тарифів) на реагенти, електричну енергію, природний газ;
курсу валют за наявності зобов’язань за запозиченнями (кредитами, позиками) міжнародних фінансових організацій;
рівня мінімальної заробітної плати та/або прожиткового мінімуму для працездатних осіб, мінімальних обов’язкових гарантій в оплаті праці;
ставок податків, зборів, та інших, передбачених законодавством, обов’язкових платежів;
вартості придбання води в інших суб’єктів господарювання та/або очищення власних стічних вод іншими суб’єктами господарювання;
вартості послуг підкачки води сторонніми організаціями;
фактичних обсягів порівняно з планованими обсягами реалізації послуг з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення.
У разі виявлення під час проведення перевірки факту надання суб’єкту перевірки коштів з місцевого та/або державного бюджету на покриття витрат/перевитрат статей, передбачених структурою тарифів, зазначених в абзаці першому цього пункту, такі витрати/перевитрати при визначенні додаткового доходу не враховуються як обґрунтовані.
3. Джерелами інформації при перевірці питання дотримання структури тарифів з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення є:
дані форм звітності, що подаються суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та централізованого водовідведення відповідно до Правил організації звітності, що подається суб'єктами господарювання у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затверджених постановою НКРЕКП від 31 травня 2017 року № 717;
структури тарифів, що встановлені відповідними постановами НКРЕКП;
дані установчих, фінансових, бухгалтерських (первинних та зведених) документів, статистичної, фінансової та бюджетної звітності, господарських договорів, розпорядчих та інших документів об’єкта контролю, пов’язаних із провадженням фінансово-господарської діяльності, веденням бухгалтерського обліку, складенням фінансової звітності (далі - документи об’єкта контролю).
Надання документів об’єкта контролю членам комісії з перевірки забезпечується керівником або уповноваженою особою ліцензіата згідно з переліком та у строк, що зазначені у запиті на інформацію відповідно до питань перевірки дотримання ліцензіатом вимог законодавства та ліцензійних умов.
4. В акті перевірки має бути відображена інформація щодо:
вартісних показників - у тис. грн з точністю до трьох цифр після коми, без податку на додану вартість;
обсягу реалізації послуг з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення - у тис. куб. м, у відсотках з округленням до двох знаків після коми;
тарифів - у грн/куб. м, у відсотках з округленням до двох знаків після коми.
5. Звітний рік - період діяльності ліцензіата з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення, який перевіряється та дорівнює календарному року.
6. З метою визначення об’єктивної суми коштів, отриманої для фінансування ліцензованої діяльності, при проведенні планових або позапланових перевірок в акті перевірки фіксуються такі показники:
1) фактичний обсяг реалізації послуг з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення у звітному році із деталізованим зазначенням причин відхилення від обсягів, що були враховані при встановленні тарифів з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення.
У разі збільшення обсягів реалізації послуг складові витрат у структурі встановленого тарифу залишаються на рівні, встановленому постановами НКРЕКП, крім витрат на електричну енергію та реагенти, придбання води в інших суб'єктів господарювання та/або очищення власних стічних вод іншими суб'єктами господарювання, послуги підкачки води сторонніми організаціями, які підлягають приведенню у відповідність до фактичного обсягу реалізації, але не вище суми фактичних витрат за відповідний звітний рік.
У разі обґрунтованого зменшення обсягів реалізації послуг складові витрат у структурі встановлених тарифів на послуги підлягають приведенню у відповідність до фактичного обсягу реалізації;
2) обсяг понаднормативних витрат та втрат води визначається як перевищення фактичних значень понад рівень Індивідуальних технологічних нормативів використання питної води (ІТНВПВ), встановлених постановами НКРЕКП;
3) фактична сума нарахованого доходу, розрахованого чистого прибутку за підсумками звітного року, що перевіряється, відповідно до фактичних нарахувань ліцензіатом за укладеними договорами, актами, іншими первинними або розрахунковими документами, які підтверджують реалізацію централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення, відповідно до даних за формою звітності № 8-НКРЕКП-водопостачання/водовідведення (квартальна) «Звіт про фінансові результати та виконання структури тарифів за видами діяльності», затвердженою постановою НКРЕКП від 31 травня 2017 року № 717 (далі - форма № 8-НКРЕКП);
4) фактична сума витрат відповідно до даних за формою № 8-НКРЕКП за всіма статтями витрат затвердженої структури тарифів, крім витрат на амортизацію;
5) додатково отриманий дохід від реалізації послуг централізованого водопостачання та/або водовідведення (Дд), який розраховується за формулою
де: | |||
Д (факт) | - | розрахунковий чистий дохід від реалізації послуг централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення за даними форми звітності № 8- НКРЕКП (рядок 245); | |
Д (план) | - | плановий дохід від реалізації послуг централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення відповідно до періодів дії тарифів у звітному році, скоригований відповідно до підпункту 1 пункту 6 цієї Методики; | |
Б | - | кошти, отримані з державного або місцевого бюджету на безповоротній основі, що використані на фінансування за статтями витрат структури встановлених тарифів; |
6) сума недофінансування (економія) або сума обґрунтованих перевитрат (Н(Е)/П) за статтями витрат структури тарифів у звітному році з урахуванням витрат, які були капіталізовані за даними бухгалтерського обліку, на придбання необоротних активів та заходи щодо оновлення основних фондів, які не включені до схваленої інвестиційної програми, а також запасів, що розраховується за формулою
Н(Е)/П = В (факт) - В (план скоригований) - Б + КВЗ,
де: | |||
Н(Е)/П | - | сума недофінансування (економії)/перевитрат за статтями витрат у структурі тарифів на централізоване водопостачання/централізоване водовідведення; | |
В (факт) | - | сума фактичних обґрунтованих витрат за період, що перевіряється; | |
В (план скоригований) | - | сума планованих витрат з урахуванням фактичних обсягів реалізації та наявних понаднормативних витрат та втрат води; | |
Б | - | кошти, отримані з державного та/або місцевого бюджету, що використані на фінансування за статтями витрат структури встановлених тарифів; | |
КВЗ | - | капіталізовані витрати та видатки на придбання необоротних активів, заходи щодо оновлення основних фондів, які не включені до схваленої інвестиційної програми, а також запасів; |
7) фактичні витрати на електричну енергію та реагенти на понаднормативні технологічні витрати та втрати води за підсумками звітного року розраховуються в тис. грн виходячи з обсягу понаднормативних витрат та втрат води в тис. куб. м (при порівнянні з встановленими ІТНВПВ) та фактичних витрат за цими статтями в грн/куб. м;
8) сума нарахованого податку на прибуток від здійснення ліцензованої діяльності з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення у звітному році, який перевіряється, відповідно до даних за формою № 8-НКРЕКП;
9) сума коригування фактичних витрат на електричну енергію, реагенти, паливно-мастильні матеріали за відсутності ґрунтовних пояснень із відповідними розрахунками у разі перевищення кількісних показників над планованими визначається виходячи з планованих кількісних показників та фактичних цін/тарифів з відповідним зменшенням суми перевитрат або збільшенням суми недофінансування;
10) сума економії за статтями «витрати на оплату праці» та «єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» з урахуванням фактичної чисельності працівників, меншої порівняно з планованою, що передбачена встановленим тарифом, не враховується як недофінансування при загальному аналізі структури тарифів у періоді, що перевіряється, у разі зобов’язання щодо її спрямування на витрати за цими статтями в наступному планованому періоді у складі прямих та загальновиробничих витрат;
11) фактичний рівень оплати за надані послуги з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення за умов:
припинення надання послуг з об’єктивних причин, які підтверджено відповідними документами;
наявності законодавчого обмеження нарахування пені на визначену заборгованість;
у випадку неотримання компенсації з місцевого та/або державного бюджету за надані населенню пільги та призначені субсидії (у разі якщо таке відшкодування здійснюється на поточний рахунок ліцензіата).
7. Сума коштів недофінансування (перефінансування) схваленої інвестиційної програми (у частині джерел фінансування у структурі затверджених тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення) станом на 30 січня року, наступного за звітним, з урахуванням суми перевищення вартості не вище рівня офіційного індексу інфляції за рік, який перевіряється, та не покритої економією в рамках кожного розділу інвестиційної програми визначається виходячи з:
1) суми перевищення вартості заходів інвестиційної програми (у частині джерел фінансування у структурі затверджених тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення) за звітний рік понад рівень офіційного індексу інфляції за рік, який перевіряється, у разі невнесення змін до ІП не підлягає до зарахування;
2) інформації щодо джерел надходження коштів, спрямованих на виконання заходів інвестиційної програми та програми ремонтів (планово-попереджувальних та капітальних) за звітний рік в умовах недостатності коштів, а також джерел надходження коштів, спрямованих на перевищення вартості заходів інвестиційної програми понад рівень офіційного індексу інфляції за рік, який перевіряється.
8. Загальна сума додатково отриманого доходу від ліцензованої діяльності у звітному році визначається як сума таких складових:
1) сума коштів недофінансування інвестиційної програми на звітний рік (у частині джерел фінансування у структурі затверджених тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення) за виключенням суми економії, якщо така була зафіксована при перевірці;
2) додатково отриманий (недоотриманий) дохід ліцензіата з урахуванням фактичного рівня оплати за надані послуги (згідно з підпунктом 11 пункту 6 цієї Методики) внаслідок збільшення (зменшення) фактичних обсягів реалізації послуг з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення ліцензіата порівняно з обсягами, урахованими в установленій структурі тарифів;
3) сума недофінансування статей витрат структури тарифів у звітному році з урахуванням витрат, які були капіталізовані за даними бухгалтерського обліку на придбання необоротних активів, заходи щодо оновлення основних фондів, які не включені до схваленої інвестиційної програми, а також запасів.
9. Розмір об’єктивних чинників недофінансування ліцензованої діяльності визначається як сума таких чинників:
1) різниця між фактично сплаченим та планованим (скоригованим на фактичний обсяг реалізації) податком на прибуток у звітному році в частині здійснення ліцензованої діяльності з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення;
2) сума обґрунтованих перевитрат статей структури тарифів у звітному році з урахуванням витрат, які були капіталізовані за даними бухгалтерського обліку на придбання необоротних активів, заходи щодо оновлення основних фондів, які не включені до схваленої інвестиційної програми, а також запасів;
3) фактичні витрати, понесені у звітному році, пов’язані з обслуговуванням кредитів, залучених у банківських установах (погашення основної суми запозичення, сплата відсотків за користування кредитом), з включенням відповідних заходів до інвестиційної програми ліцензіата.
10. Підсумкова сума надлишково отриманого або недоотриманого доходу від здійснення ліцензованої діяльності у звітному році визначається як різниця між сумою, розрахованою відповідно до пункту 8 цієї Методики, та розміром об’єктивних чинників недофінансування ліцензованої діяльності, зазначених у пункті 9 цієї Методики.
11. Додатна сума, визначена згідно з пунктом 10 цієї Методики, визначається як джерело фінансування інвестиційної програми на рік, наступний за звітним, за умови:
виконання 95% заходів інвестиційної програми у фізичних обсягах та 100% у вартісних показниках відповідно до планованих, скоригованих на фактичні обсяги реалізації (у частині джерел фінансування у структурі затверджених тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення) станом на 30 січня року, наступного за звітним;
виконання 100% програми ремонтів відповідно до фактично отриманого доходу.
В іншому випадку така сума підлягає вилученню зі структури тарифів ліцензіата.
12. Від’ємна сума, визначена згідно з пунктом 10 цієї Методики, підлягає компенсації при встановленні тарифів на наступний планований рік.
13. У разі встановлення у період дії воєнного стану та 12 місяців, починаючи з місяця, наступного за тим, у якому його буде припинено або скасовано, відхилення фактичної суми витрат на централізоване водопостачання або централізоване водовідведення від суми витрат, врахованих у тарифах, рівень перевищення/недофінансування окремих статей витрат визначається в цілому без розподілу на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення.
{Порядок доповнено новим Додатком згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 624 від 04.04.2023}