НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРАХ ЕНЕРГЕТИКИ ТА КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ |
ПОСТАНОВА |
14.06.2018 № 428 |
Про затвердження Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов
{Із змінами, внесеними згідно з Постановами Національної комісії,
що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг
№ 1952 від 13.09.2019
№ 601 від 11.03.2020}
Відповідно до законів України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», «Про ліцензування видів господарської діяльності» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Порядок контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, що додається.
2. Визнати такими, що втратили чинність, постанови:
1) Національної комісії регулювання електроенергетики України:
від 19 травня 2011 року № 880 «Про затвердження Порядку контролю за додержанням ліцензійних умов провадження господарської діяльності з транспортування нафти та нафтопродуктів магістральними трубопроводами»;
від 19 травня 2011 року № 881 «Про затвердження Порядку контролю за додержанням ліцензійних умов провадження господарської діяльності на ринку природного газу»;
від 19 травня 2011 року № 882 «Про затвердження Порядку контролю за додержанням ліцензіатами умов та правил здійснення діяльності, пов’язаної з виробництвом, передачею та постачанням електричної енергії, комбінованим виробництвом теплової та електричної енергії, виробництвом теплової енергії на теплоелектроцентралях та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії»;
2) Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг:
від 10 серпня 2012 року № 283 «Про затвердження Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення»;
від 10 серпня 2012 року № 284 «Про затвердження Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії (крім діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії), транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії».
3. Ця постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її опублікування в офіційному друкованому виданні - газеті «Урядовий кур’єр».
ПОРЯДОК
контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов
1.1. Цей Порядок розроблено відповідно до Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» та інших законодавчих і нормативно-правових актів, які регулюють діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг.
{Пункт 1.1 глави 1 в редакції Постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1952 від 13.09.2019, № 601 від 11.03.2020}
1.2. Дія цього Порядку поширюється на суб’єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, які отримали ліцензії на провадження господарської діяльності (далі - ліцензіати) та регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю яких здійснюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП):
діяльності з виробництва, передачі, розподілу, постачання електричної енергії споживачу;
з оптового постачання електричної енергії;
діяльності зі здійснення функцій гарантованого покупця;
діяльності з організації купівлі-продажу електричної енергії на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку, забезпечення купівлі електричної енергії за «зеленим» тарифом, трейдерської діяльності;
{Абзац п'ятий підпункту 1 пункту 1.2 глави 1 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
діяльності зі здійснення функцій оператора ринку;
діяльності з транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), надання послуг установки LNG, постачання природного газу;
діяльності з транспортування нафти, нафтопродуктів та інших речовин трубопровідним транспортом;
2) у сфері комунальних послуг:
діяльності з виробництва теплової енергії на теплогенеруючих установках, включаючи установки для комбінованого виробництва теплової та електричної енергії, транспортування її магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії;
діяльності у сфері централізованого водопостачання та водовідведення.
{Підпункт 2 пункту 1.2 глави 1 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1952 від 13.09.2019}
1.3. Цей Порядок застосовується НКРЕКП при здійсненні контролю за дотриманням законодавства та ліцензійних умов ліцензіатами шляхом проведення планових та позапланових перевірок.
процедуру організації та проведення перевірок;
{Абзац другий пункту 1.4 глави 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1952 від 13.09.2019}
порядок оформлення результатів перевірок;
права та обов’язки голови та членів комісії з перевірки;
права та обов’язки уповноваженої особи ліцензіата;
контроль за виконанням рішень НКРЕКП;
порядок застосування санкцій до ліцензіатів за порушення законодавства та ліцензійних умов.
1.5. У цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:
відмова ліцензіата у проведенні перевірки - недопуск членів комісії з перевірки до здійснення перевірки за відсутності передбачених для цього законом підстав (зокрема ненадання документів, інформації щодо предмета перевірки на вимогу членів комісії з перевірки, відмова в доступі до місць провадження діяльності, об’єктів, що використовуються ліцензіатом при провадженні діяльності, що підлягає ліцензуванню, або відсутність уповноваженої особи ліцензіата за місцезнаходженням ліцензіата протягом першого дня перевірки);
заходи державного контролю - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок та в інших формах, визначених законом;
повторне порушення - вчинення ліцензіатом протягом року з дня прийняття НКРЕКП рішення про усунення порушень ліцензійних умов та законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг нового порушення вимог ліцензійних умов та/або законодавства, щодо яких приймалося таке рішення.
Інші терміни вживаються в цьому Порядку у значеннях, наведених у законах України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про природні монополії», «Про ринок природного газу», «Про ринок електричної енергії», «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг», «Про теплопостачання», «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», Порядку ліцензування видів господарської діяльності, державне регулювання яких здійснюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого постановою НКРЕКП від 03 березня 2020 року № 548.
{Главу 1 доповнено новим пунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
2. Загальні вимоги до проведення планових та позапланових перевірок
2.1. Організація перевірок та їх методологічне супроводження здійснюється структурним підрозділом НКРЕКП, на який покладено функції державного контролю за діяльністю суб’єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - СП НКРЕКП).
2.2. Рішення про проведення перевірки приймається НКРЕКП на засіданні, що проводиться у формі відкритого слухання, та оформлюється постановою.
2.3. Для проведення перевірки оформляється посвідчення за формою, наведеною в додатку 1 до цього Порядку, яке підписується Головою НКРЕКП або виконуючим обов’язки Голови НКРЕКП і засвідчується печаткою та долучається разом з актом перевірки після її закінчення до ліцензійної справи.
{Абзац перший пункту 2.3 глави 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1952 від 13.09.2019}
Посвідчення на проведення перевірки реєструється у книзі реєстрації посвідчень на проведення перевірки дотримання ліцензіатами вимог законодавства та ліцензійних умов (додаток 2 до цього Порядку), сторінки якої мають бути пронумеровані, прошнуровані та скріплені печаткою.
2.4. Для проведення перевірки ліцензіата НКРЕКП створює комісію з числа працівників центрального апарату та/або територіального органу НКРЕКП (далі - ТО НКРЕКП) і призначає голову комісії з перевірки.
Комісія з перевірки складається щонайменше з трьох представників центрального апарату НКРЕКП та/або ТО НКРЕКП, з числа яких призначається голова комісії з перевірки, який:
є відповідальним за своєчасне проведення перевірки та її результати;
розподіляє обов’язки з виконання завдань при здійсненні перевірки між членами комісії з перевірки та здійснює контроль за їх виконанням.
До проведення перевірок НКРЕКП має право залучати представників інших державних органів, органів місцевого самоврядування за згодою керівників цих органів.
У випадках та порядку, передбачених законом, перевірки проводяться, залежно від предмета перевірки, за місцем знаходження та/або місцем провадження ліцензіатом та його відокремленими підрозділами господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, або у приміщенні НКРЕКП або її територіального органу.
{Абзац шостий пункту 2.4 глави 2 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1952 від 13.09.2019}
Проведення перевірки ліцензіата, який за період, що має бути перевірений, фактично не здійснював ліцензовану діяльність, що підтверджується даними його обов’язкової звітності, є більш пріоритетним в приміщенні НКРЕКП або її територіального органу, ніж за місцем знаходження та/або місцем провадження ліцензіатом та його відокремленими підрозділами господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню.
{Пункт 2.4 глави 2 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
2.5. Перевірки (планові та позапланові виїзні) проводяться в робочий час ліцензіата, установлений його правилами внутрішнього трудового розпорядку, у присутності уповноваженої особи ліцензіата.
{Пункт 2.5 глави 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1952 від 13.09.2019}
2.6. Уповноваженою особою ліцензіата є керівник або особа, уповноважена керівником представляти ліцензіата під час перевірки (далі - уповноважена особа ліцензіата).
2.7. У перший день здійснення перевірки голова та члени комісії з перевірки зобов’язані пред’явити уповноваженій особі ліцензіата оригінал посвідчення на проведення перевірки з наданням його копії та службові посвідчення.
Голова та члени комісії з перевірки без посвідчення на проведення перевірки та службових посвідчень не мають права брати участь у перевірці ліцензіата.
2.8. Перед початком здійснення перевірки голова та/або члени комісії з перевірки вносять запис до журналу реєстрації перевірок ліцензіата (за його наявності).
2.9. У разі неможливості працівника, якого включено до складу комісії з перевірки, з поважних причин взяти/продовжити участь у цій перевірці та з метою забезпечення мінімально необхідного складу комісії або необхідності включення додаткового члена комісії оформляється нове посвідчення без зміни строку та питань перевірки.
Оригінал такого посвідчення пред’являється ліцензіату та надається його копія.
2.10. Посадовій особі НКРЕКП забороняється здійснювати перевірки ліцензіатів, із службовими особами яких посадова особа перебуває в родинних стосунках, або у разі виникнення в неї конфлікту інтересів згідно із законодавством у сфері запобігання і протидії корупції.
2.11. Під час проведення перевірок не допускається вилучення у ліцензіатів оригіналів їхніх фінансово-господарських, бухгалтерських, інших документів, а також комп’ютерів та їх частин.
2.12. У разі якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів допускають неоднозначне (множинне) трактування прав і обов’язків ліцензіатів або повноважень НКРЕКП, така норма трактується в інтересах ліцензіата.
3. Організація та проведення планових перевірок
3.1. Планові перевірки ліцензіатів, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, проводяться не частіше одного разу на рік відповідно до річного плану, який затверджується НКРЕКП до першого грудня року, що передує плановому, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті не пізніше п’яти днів до початку відповідного планового періоду.
{Пункт 3.1 глави 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
3.2. Річний план здійснення заходів державного контролю складається з урахуванням вимог затверджених в установленому порядку критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності, яка підлягає ліцензуванню НКРЕКП, та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю).
3.3. Планові перевірки не можуть здійснюватися за період, який вже перевірявся.
3.4. Планова перевірка проводиться за умови надання ліцензіату письмового повідомлення про проведення планового заходу державного контролю за формою, наведеною в додатку 3 до цього Порядку, не пізніше як за десять робочих днів до його початку.
Повідомлення надсилається рекомендованим листом (за місцезнаходженням або місцем провадження ліцензіатом господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню) або вручається особисто уповноваженій особі ліцензіата під розписку з реєстрацією у журналі вхідної кореспонденції.
3.5. Після письмового повідомлення ліцензіата про проведення планової перевірки комісія з перевірки може направити ліцензіату запити з переліком інформації та документів, які необхідно надати для підтвердження дотримання ліцензіатом вимог законодавства та ліцензійних умов, відповідно до питань перевірки.
Ліцензіат зобов’язаний надати відповідь на зазначений запит із відповідними матеріалами у зазначений у запиті термін/строк.
3.6. Строк проведення планової виїзної перевірки не може перевищувати 15 робочих днів, а щодо суб’єктів малого підприємництва - п’яти робочих днів.
У разі великих обсягів перевірки строк проведення планової виїзної перевірки за рішенням НКРЕКП може бути збільшений до 20 робочих днів, а для суб’єктів малого підприємництва - до семи робочих днів з внесенням відповідних змін до посвідчення на проведення перевірки.
{Пункт 3.6 глави 3 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
3.7. Планові перевірки проводяться відповідно до переліків питань, наведених у додатках 4-20 до цього Порядку, які є складовими акта, складеного за результатами проведення перевірки дотримання суб’єктом господарювання вимог законодавства та ліцензійних умов у відповідних сферах (далі - акт перевірки).
{Пункт 3.7 глави 3 в редакції Постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1952 від 13.09.2019, № 601 від 11.03.2020}
4. Організація та проведення позапланових виїзних перевірок
{Назва глави 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1952 від 13.09.2019}
4.1. Підставами для здійснення позапланових виїзних перевірок є:
1) подання суб’єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, письмової заяви про здійснення заходу державного контролю;
2) обґрунтоване звернення фізичної або юридичної особи про порушення суб’єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, її законних прав;
3) обґрунтоване звернення суб’єктів господарювання та споживачів про порушення суб’єктом природної монополії законодавства з питань доступу до електричних/теплових/газових мереж та/або порушення ліцензійних умов;
4) перевірка виконання рішень НКРЕКП щодо усунення порушень вимог законодавства, прийнятих за результатами планових або позапланових перевірок;
5) перевірка достовірності наданих НКРЕКП даних у звітності або в інших документах.
Анонімні звернення не є підставою для проведення перевірок.
Фізичні особи, які подали безпідставне звернення про порушення ліцензіатом вимог законодавства, несуть відповідальність, передбачену законом.
Про проведення позапланової виїзної перевірки ліцензіат повідомляється у день початку перевірки.
{Пункт 4.1 глави 4 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
4.2. Під час проведення позапланової виїзної перевірки з’ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цієї перевірки, з обов’язковим зазначенням цих питань у посвідченні на проведення перевірки.
{Абзац перший пункту 4.2 глави 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1952 від 13.09.2019}
Позапланові виїзні перевірки не можуть здійснюватися з одних і тих самих питань за період, який вже перевірявся, за винятком випадків:
{Абзац другий пункту 4.2 глави 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1952 від 13.09.2019}
якщо така перевірка здійснюється з метою контролю за виконанням рішення НКРЕКП про усунення порушень вимог законодавства та ліцензійних умов із зазначеного питання;
4.3. Строк проведення позапланової виїзної перевірки не може перевищувати 10 робочих днів, а щодо суб’єктів малого підприємництва - трьох робочих днів.
У разі великих обсягів перевірки строк проведення позапланової виїзної перевірки за рішенням НКРЕКП може бути збільшений до 20 робочих днів, а для суб’єктів малого підприємництва - до п’яти робочих днів з внесенням відповідних змін до посвідчення на проведення перевірки.
{Пункт 4.3 глави 4 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
5. Організація та проведення позапланових невиїзних перевірок
5.1. Підставою для проведення позапланової невиїзної перевірки суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, є:
1) неподання, несвоєчасне подання (більше трьох робочих днів), подання недостовірної інформації або необхідність перевірки достовірності такої інформації;
2) неподання, несвоєчасне подання (більше трьох робочих днів), подання недостовірних даних у звітності або необхідність перевірки достовірності таких даних в установлений НКРЕКП строк або в інших документах;
3) неподання копій документів, засвідчених в установленому законодавством порядку, пояснень та іншої інформації на законну вимогу НКРЕКП;
4) обґрунтоване звернення фізичної або юридичної особи про порушення суб’єктом господарювання, що провадить діяльність у сфері енергетики чи комунальних послуг, її законних прав та надання документів (копій документів), що підтверджують таке порушення;
5) обґрунтоване звернення суб’єкта господарювання або споживача про порушення суб’єктом природної монополії законодавства з питань доступу до електричних/теплових/газових мереж, мереж централізованого водопостачання та/або водовідведення, порушення ліцензійних умов та надання документів (копій документів), що підтверджують таке порушення ліцензійних умов;
6) виявлення під час аналізу звітності або моніторингу нецільового використання коштів, передбачених встановленою структурою тарифів та/або схваленою інвестиційною програмою.
{Пункт 5.1 глави 5 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
5.2. Строк проведення позапланової невиїзної перевірки не може перевищувати 10 робочих днів, а щодо суб’єктів малого підприємництва - трьох робочих днів.
Продовження строку здійснення позапланової невиїзної перевірки не допускається.
{Пункт 5.2 глави 5 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
5.3. Позапланова невиїзна перевірка суб’єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, може проводитися без попередження заздалегідь.
5.4. Згода ліцензіата, його повідомлення про проведення позапланової невиїзної перевірки, його присутність під час проведення такої перевірки є необов’язковими.
5.5. Під час проведення позапланової невиїзної перевірки з’ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для її здійснення, із зазначенням цих питань у посвідченні на проведення такої перевірки.
5.6. Позапланова невиїзна перевірка проводиться виключно у приміщенні НКРЕКП або у приміщенні її територіального органу.
5.7. Про результати позапланової невиїзної перевірки (про факти виявлення порушень законодавства та їх перелік або про відсутність порушень) ліцензіат повідомляється рекомендованим листом протягом п’яти робочих днів після підписання акта про результати позапланової невиїзної перевірки з надсиланням суб’єкту господарювання відповідного акта перевірки. Суб’єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п’яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки. Акт про результати перевірки разом із поясненнями та обґрунтуванням суб’єкта господарювання, діяльність якого перевірялася, підлягає оприлюдненню на офіційному вебсайті НКРЕКП до розгляду акта на засіданні НКРЕКП.
{Порядок доповнено новою главою 5 згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1952 від 13.09.2019}
6. Позапланова перевірка до прийняття рішення по суті спірного питання
6.1. Відповідно до частини четвертої статті 21 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» НКРЕКП проводить позапланові перевірки суб’єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у ході врегулювання спорів.
6.2. НКРЕКП приймає рішення про проведення позапланової перевірки під час розгляду спорів, що виникають між суб’єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, з підстав, визначених главами 4 та/або 5 цього Порядку.
6.3. У залежності від підстав позапланова перевірка ліцензіатів до прийняття рішення про врегулювання спору може відбуватися у формі виїзної або невиїзної перевірки.
6.4. Під час проведення позапланової перевірки з’ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення такої перевірки, з обов’язковим зазначенням цих питань у посвідченні на проведення перевірки.
6.5. Строк проведення позапланової перевірки визначається відповідно до глав 4 та 5 цього Порядку залежно від форми перевірки.
{Порядок доповнено новою главою 6 згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1952 від 13.09.2019}
7. Порядок оформлення результатів перевірок
7.1. За результатами проведених планових та позапланових перевірок складається акт перевірки за формою, наведеною в додатку 21 до цього Порядку.
{Абзац перший пункту 7.1 глави 7 в редакції Постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1952 від 13.09.2019, № 601 від 11.03.2020}
{Примітку виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
В акті планової перевірки відображається інформація з перевірки питань, визначених переліками питань для відповідних сфер енергетики та комунальних послуг (додатки 4 - 20).
{Абзац другий пункту 7.1 глави 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
В акті позапланової перевірки відображається інформація з перевірки питань, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення такої перевірки, а в разі виявлення порушення - його детальний опис з посиланням на відповідну норму законодавства та/або ліцензійних умов.
Отримані від уповноважених осіб ліцензіата в ході перевірки документи, пояснення з питань, що стосуються предмета перевірки, долучаються до акта перевірки у вигляді додатків.
{Абзац четвертий пункту 7.1 глави 7 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1952 від 13.09.2019}
7.2. В останній день перевірки два примірники акта перевірки підписуються головою та членами комісії з перевірки. Кожна сторінка акта перевірки візується головою комісії з перевірки.
Один примірник акта перевірки передається уповноваженій особі ліцензіата, діяльність якого перевірялася. Другий примірник акта перевірки з відміткою дати та часу його отримання уповноваженою особою ліцензіата, що засвідчується підписом уповноваженої особи ліцензіата, зберігається в НКРЕКП.
У разі відмови уповноваженої особи ліцензіата прийняти акт про результати перевірки такий акт надсилається ліцензіату рекомендованим листом протягом п’яти робочих днів з дня підписання акта членами комісії з перевірки.
Ліцензіат, діяльність якого перевірялася, має право надати до НКРЕКП письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п’яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки.
У разі відсутності у ліцензіата пояснень та обґрунтувань до акта перевірки він може повідомити НКРЕКП про це листом за підписом уповноваженої особи у строк до п’яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки.
Акт перевірки реєструється працівниками СП НКРЕКП у книзі реєстрації актів про результати перевірок щодо дотримання ліцензіатом вимог законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов за формою, наведеною в додатку 22 до цього Порядку, сторінки якої мають бути пронумеровані, прошнуровані та скріплені печаткою.
{Абзац шостий пункту 7.2 глави 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
При відмові ліцензіата у проведенні перевірки голова та члени комісії з перевірки фіксують факт відмови в акті перевірки.
{Абзац сьомий пункту 7.2 глави 7 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1952 від 13.09.2019}
При цьому вказуються причини відмови та додаються відповідні пояснення уповноваженої особи ліцензіата (у разі їх надання).
{Абзац восьмий пункту 7.2 глави 7 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1952 від 13.09.2019}
Відмовою ліцензіата у проведенні перевірки вважається недопуск членів комісії з перевірки до здійснення перевірки за відсутності передбачених для цього законом підстав (зокрема ненадання документів, інформації щодо предмета перевірки на вимогу членів комісії з перевірки, відмова в доступі до місць провадження діяльності, об’єктів, що використовуються ліцензіатом при провадженні діяльності, що підлягає ліцензуванню, або відсутність уповноваженої особи ліцензіата за місцезнаходженням ліцензіата протягом першого дня перевірки). Відмова ліцензіата у проведенні перевірки за відсутності передбачених для цього законодавством і цим Порядком підстав є порушенням законодавства та відповідних ліцензійних умов та є підставою для застосування санкцій, зокрема санкції у вигляді анулювання ліцензії.
{Абзац дев'ятий пункту 7.2 глави 7 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1952 від 13.09.2019; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
У разі встановлення в ході перевірки дотримання ліцензіатом вимог ліцензійних умов підстав для складання акта про невиконання рішення про усунення порушень, акта про повторне порушення ліцензіатом ліцензійних умов та законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг, акта про неусунення ліцензіатом протягом строку зупинення дії ліцензії підстав, що стали причиною для її зупинення, акта про виявлення недостовірності даних у документах, поданих суб’єктом господарювання разом із заявою про отримання ліцензії, акта про відмову ліцензіата у проведенні перевірки, акта про документальне підтвердження встановлення факту контролю (вирішального впливу) за діяльністю ліцензіата осіб інших держав, що здійснюють збройну агресію проти України, такі акти складаються як окремі документи в останній день проведення перевірки (додаток 23), крім випадка, передбаченого абзацом одинадцятим цього пункту. Зазначені акти є підставами для прийняття рішення про зупинення дії ліцензії та/або анулювання ліцензії.
{Абзац деcятий пункту 7.2 глави 7 в редакції Постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1952 від 13.09.2019, № 601 від 11.03.2020}
У разі відмови ліцензіата у проведенні перевірки у перший день перевірки за відсутності передбачених для цього законодавством і цим Порядком підстав акт про відмову ліцензіата у проведенні перевірки складається у перший день проведення перевірки, та один примірник такого акта передається уповноваженій особі ліцензіата, діяльність якого перевірялася. Другий примірник акта перевірки з відміткою дати та часу його отримання уповноваженою особою ліцензіата, що засвідчується підписом уповноваженої особи ліцензіата, зберігається в НКРЕКП. У разі відмови уповноваженої особи ліцензіата прийняти акт про відмову ліцензіата у проведенні перевірки такий акт надсилається ліцензіату рекомендованим листом протягом п’яти робочих днів з дня підписання акта членами комісії з перевірки за місцезнаходженням ліцензіата. Перевірка при цьому вважається завершеною та акт перевірки за формою, наведеною в додатку 21 до цього Порядку, не складається.
{Пункт 7.2 глави 7 доповнено новим абзацом одинадцятим згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
Зазначені акти реєструються працівниками СП НКРЕКП у книзі реєстрації актів про результати перевірок щодо дотримання ліцензіатом вимог законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов у день його складання.
{Абзац пункту 7.2 глави 7 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1952 від 13.09.2019; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
Один примірник акта, зазначеного в абзаці десятому цього пункту, разом з одним примірником акта перевірки передається уповноваженій особі ліцензіата, діяльність якого перевірялася. У разі відмови уповноваженої особи ліцензіата прийняти акт, зазначений у абзаці десятому цього пункту, примірник такого акта разом з одним примірником акта перевірки в день їх складання направляється рекомендованим листом із повідомленням про вручення поштового відправлення за місцезнаходженням ліцензіата.
{Абзац пункту 7.2 глави 7 в редакції Постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1952 від 13.09.2019, № 601 від 11.03.2020}
7.3. У разі відсутності порушень вимог законодавства та/або ліцензійних умов складається акт перевірки з висновками про відсутність порушень вимог законодавства та/або ліцензійних умов, один примірник якого долучається до справи ліцензіата, яка зберігається в НКРЕКП, другий примірник акта передається уповноваженій особі ліцензіата, діяльність якого перевірялася.
7.4. У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг НКРЕКП у 30-денний строк з дня складення акта перевірки розглядає питання відповідальності суб’єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб’єкта господарювання. При застосуванні санкцій НКРЕКП має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.
{Абзац перший пункту 7.4 глави 7 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
Письмові пояснення та обґрунтування є невід’ємною частиною акта перевірки.
Строк внесення на засідання НКРЕКП та/або строк розгляду акта перевірки може бути продовжений за обґрунтованим клопотанням ліцензіата з метою дотримання принципів справедливості, об’єктивності та неупередженості під час прийняття рішення за результатами перевірки.
За результатами розгляду приймається рішення про застосування до ліцензіата санкцій, заходів державного регулювання, передбачених законами України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про ринок електричної енергії», «Про природні монополії», «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», «Про ринок природного газу» та «Про теплопостачання».
Суб’єкт господарювання не може бути притягнений до відповідальності за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг, якщо минув строк давності притягнення до відповідальності. Строк давності притягнення до відповідальності за порушення ліцензійних умов, законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг становить п’ять років з дня вчинення порушення, а в разі триваючого порушення - з дня закінчення вчинення порушення.
{Пункт 7.4 глави 7 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
{Пункт 7.4 глави 7 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1952 від 13.09.2019}
8. Права і обов’язки голови та членів комісії з перевірки
8.1. Голова та члени комісії з перевірки з метою з’ясування обставин, які мають значення для повноти проведення перевірки, у межах повноважень, передбачених законодавством, мають право:
фіксувати процес проведення планових та позапланових перевірок чи кожну окрему дію засобами аудіо- та відеотехніки, не перешкоджаючи здійсненню такої перевірки;
вимагати припинення дій, що перешкоджають здійсненню перевірок;
ініціювати призначення експертизи, одержувати пояснення, довідки, копії документів, відомості з питань, що виникають під час здійснення перевірок.
8.2. Голова та члени комісії з перевірки зобов’язані:
повно, об’єктивно та неупереджено проводити перевірку в межах повноважень, передбачених законом;
дотримуватися ділової етики у взаємовідносинах із ліцензіатами;
не втручатися і не перешкоджати здійсненню господарської діяльності ліцензіата під час проведення перевірок, якщо це не загрожує життю та здоров’ю людей, не спричиняє небезпеки виникнення техногенних ситуацій і пожеж;
забезпечувати нерозголошення комерційної таємниці та конфіденційної інформації ліцензіата, що стає доступною працівникам НКРЕКП під час здійснення перевірок;
ознайомити уповноважену особу ліцензіата з результатами перевірки у строки, передбачені законом;
виконувати інші вимоги законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг та цього Порядку.
9. Права та обов’язки уповноваженої особи ліцензіата
9.1. Уповноважена особа ліцензіата має право:
1) бути поінформованою про свої права та обов’язки;
2) вимагати від голови та членів комісії з перевірки дотримання вимог законодавства;
3) перевіряти наявність у голови та членів комісії з перевірки службового посвідчення та посвідчення на проведення перевірки з одержанням його копії;
4) не допускати голову та членів комісії з перевірки до її здійснення, якщо:
перевірка проводиться з порушенням передбачених законодавством вимог щодо періодичності проведення таких заходів;
голова та члени комісії не надали копію посвідчення на проведення перевірки або якщо таке посвідчення не відповідає вимогам закону та цього Порядку;
ліцензіат не одержав повідомлення про проведення планової перевірки в порядку, передбаченому законом та цим Порядком;
голова або член комісії з перевірки не внесли запис про проведення перевірки до журналу реєстрації заходів державного контролю (за наявності такого журналу);
тривалість планової перевірки перевищує граничну тривалість, встановлену законом;
НКРЕКП проводить повторну позапланову перевірку за той самий період та з одних і тих самих питань, що були підставою для раніше проведеної позапланової перевірки за аналогічний період, крім випадків, передбачених пунктом 4.2 цього Порядку;
{Абзац восьмий підпункту 4 пункту 9.1 глави 9 виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
5) бути присутнім під час проведення перевірки, залучати під час здійснення таких заходів третіх осіб;
6) вимагати нерозголошення інформації, що становить комерційну таємницю або є конфіденційною інформацією ліцензіата;
7) одержувати та ознайомлюватися з актами перевірок;
8) надавати НКРЕКП у письмовій формі свої пояснення та обґрунтування до акта перевірки;
9) оскаржувати в установленому законом порядку неправомірні дії НКРЕКП, голови та членів комісії з перевірки;
10) отримувати консультативну допомогу від НКРЕКП з метою запобігання порушенням під час здійснення перевірок;
11) вести журнал реєстрації перевірок та вимагати від голови та членів комісії з перевірки внесення до нього записів про здійснення перевірок до початку їх проведення;
12) вимагати припинення перевірки у разі:
перевищення головою та членами комісії з перевірки визначеного законом та цим Порядком максимального строку здійснення перевірки;
з’ясування головою та членами комісії з перевірки під час здійснення позапланової перевірки питань, відмінних від тих, необхідність перевірки яких стала підставою для її проведення;
використання головою та комісією з перевірки під час планової перевірки форм актів та переліку питань інших, ніж затверджені цим Порядком;
{Абзац четвертий підпункту 12 пункту 9.1 глави 9 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
13) подавати клопотання/звернення щодо продовження строку внесення акта перевірки на засідання НКРЕКП та/або строку розгляду акта перевірки, але в межах строку, передбаченого пунктом 7.4 цього Порядку.
{Пункт 9.1 глави 9 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
9.2. Уповноважена особа ліцензіата зобов’язана:
бути присутньою на робочому місці під час проведення перевірки;
допускати членів комісії з перевірки до здійснення перевірки за умови дотримання вимог цього Порядку та забезпечувати умови для проведення перевірки;
надавати всі необхідні документи, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час перевірки, у вигляді, наведеному в запиті комісії з перевірки, відповідно до закону у терміни/строки, що відповідають обсягу запитуваної інформації;
виконувати вимоги НКРЕКП щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та ліцензійних умов.
10. Усунення порушень законодавства та ліцензійних умов, виявлених під час проведення перевірок та порядок застосування санкцій до ліцензіатів
10.1. У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг та/або ліцензійних умов НКРЕКП розглядає на засіданні, що проводиться у формі відкритого слухання, питання відповідальності ліцензіата та приймає рішення про застосування до нього санкцій.
При застосуванні санкцій НКРЕКП має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.
10.2. За порушення законодавства та ліцензійних умов у сферах енергетики та комунальних послуг НКРЕКП може застосовувати до ліцензіатів санкції у вигляді:
застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень;
{Абзац четвертий пункту 10.2 глави 10 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1952 від 13.09.2019}
10.3. У разі повного або часткового усунення ліцензіатом порушень ліцензійних умов, виявлених під час перевірки, до моменту прийняття рішення на засіданні НКРЕКП, що обов’язково підтверджується відповідними документами, факт усунення враховується при прийнятті рішення щодо застосування до ліцензіата санкцій та/або заходів регуляторного впливу.
{Главу 10 доповнено новим пунктом 10.3 згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1952 від 13.09.2019}
10.4. Рішення НКРЕКП про усунення порушень, виявлених під час здійснення перевірок, оформлюється розпорядженням, копія якого вручається особисто уповноваженій особі ліцензіата (з відміткою про вручення на примірнику, який залишається в НКРЕКП) або надсилається ліцензіату рекомендованим листом із повідомленням про вручення поштового відправлення не пізніше п’яти робочих днів з дня прийняття.
{Пункт 10.4 глави 10 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
10.5. Рішення НКРЕКП про накладення штрафу, застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень, зупинення дії ліцензії, анулювання ліцензії приймається у вигляді постанови, копія якої вручається особисто уповноваженій особі ліцензіата (з відміткою про вручення на примірнику, який залишається в НКРЕКП) або надсилається ліцензіату рекомендованим листом із повідомленням про вручення поштового відправлення не пізніше п’яти робочих днів з дня прийняття.
10.6. НКРЕКП застосовує штрафні санкції до ліцензіатів у розмірах, встановлених законами України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про ринок електричної енергії», «Про природні монополії», «Про ринок природного газу» та «Про теплопостачання».
10.7. Ліцензіати, на яких накладено штраф, зобов’язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії постанови про накладення штрафу.
За заявою суб’єкта господарювання, на якого накладено штраф, НКРЕКП своїм рішенням має право відстрочити або розстрочити сплату накладеного нею штрафу.
{Пункт 10.7 глави 10 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
10.8. Ліцензіат зобов’язаний усунути порушення у визначений рішенням строк та не пізніше десяти робочих днів після їх усунення надати до НКРЕКП письмовий звіт з належним чином завіреними копіями підтверджуючих документів.
10.9. Ліцензіат має право письмово звернутись до НКРЕКП із заявою про продовження строку усунення порушень не пізніше десяти робочих днів до дати закінчення встановленого рішенням НКРЕКП строку із зазначенням у зверненні поважних причин. НКРЕКП може прийняти рішення про продовження строку усунення порушень, якщо визнає такі причини поважними.
10.10. За даними звіту ліцензіата щодо усунення порушень та на основі підтверджуючих документів СП НКРЕКП готує та подає члену НКРЕКП відповідно до розподілу функціональних обов’язків доповідну записку для погодження припинення процедури розгляду порушень ліцензіатом та долучення всіх матеріалів та документів до ліцензійної справи.
{Пункт 10.10 глави 10 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
{Пункт 10.11 глави 10 виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
10.11. У разі невиконання ліцензіатом рішення НКРЕКП щодо усунення порушень вимог законодавства, виданого за результатами проведення попереднього заходу контролю у визначений рішенням строк, НКРЕКП приймає рішення про проведення позапланової виїзної перевірки.
{Пункт глави 10 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1952 від 13.09.2019}
10.12. Санкції у вигляді зупинення дії ліцензії та анулювання ліцензії за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг та/або ліцензійних умов застосовуються до суб’єктів господарювання відповідно до Порядку ліцензування видів господарської діяльності, державне регулювання яких здійснюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого постановою НКРЕКП від 03 березня 2020 року № 548.
{Главу 10 доповнено новим пунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1952 від 13.09.2019; в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
{Пункт 10.13 глави 10 виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
{Пункт 10.14 глави 10 виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
{Пункт 10.15 глави 10 виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
{Пункт 10.16 глави 10 виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
{Пункт 10.17 глави 10 виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
{Пункт 10.18 глави 10 виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
{Пункт 10.19 глави 10 виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
{Пункт 10.20 глави 10 виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
{Пункт 10.21 глави 10 виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
{Пункт 10.22 глави 10 виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
{Пункт 10.23 глави 10 виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
11. Накладення штрафу за несплату внесків на регулювання
11.1. У разі несплати ліцензіатом внеску на регулювання або сплати його не в повному обсязі протягом кварталу, наступного за звітним, НКРЕКП приймає рішення про накладення на такого ліцензіата штрафу у розмірі п’яти відсотків несплаченої суми внеску на регулювання, що не звільняє ліцензіата від сплати такого внеску, та може звернутися до суду про стягнення несплаченого внеску на регулювання.
{Пункт 11.1 глави 11 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
11.2. Рішення про накладення штрафу приймається НКРЕКП на підставі акта перевірки суб’єкта господарювання або подання відповідного СП НКРЕКП про несплату внеску на регулювання або сплату його не в повному обсязі протягом кварталу, наступного за звітним, у 15-денний строк з моменту складення акта перевірки або отримання відповідного подання та оформлюється постановою.
11.3. Штраф може бути накладено протягом шести місяців з дня виявлення правопорушення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.
Кошти, отримані внаслідок стягнення штрафів, зараховуються до Державного бюджету України.
Ліцензіати не пізніше п’ятнадцяти календарних днів з дня вручення або отримання копії постанови про накладення штрафу зобов’язані сплатити штраф та надати до НКРЕКП копію завіреного банком платіжного документа, що засвідчує факт сплати штрафу.
11.4. У разі несплати штрафу та/або ненадання копії платіжного документа, що засвідчує факт сплати штрафу, у зазначений строк виконання постанови про накладення штрафу здійснюється в порядку, установленому Законом України «Про виконавче провадження».
11.5. Рішення НКРЕКП про накладення штрафу може бути оскаржено до суду в порядку, установленому законом.
12. Застосування адміністративних стягнень
12.1. Адміністративні стягнення за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг та/або ліцензійних умов застосовуються до посадових осіб, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до Кодексу України про адміністративні порушення та у порядку, затвердженому НКРЕКП.
13. Застосування заходів державного регулювання
13.1. Відповідно до Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» НКРЕКП застосовує до ліцензіата заходи державного регулювання, зокрема за результатами перевірки або моніторингу має право приймати рішення про встановлення (зміну) тарифів на товари (послуги) суб’єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, та вносить зміни до відповідних інвестиційних програм.
{Пункт 13.1 глави 13 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
{Порядок доповнено новою главою 13 згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1952 від 13.09.2019}
14. Визначення сум надлишково отриманого або недоотриманого доходу
від здійснення ліцензованої діяльності з розподілу електричної енергії
14.1. Положення цієї глави застосовуються членами комісії з перевірки під час проведення планових або позапланових перевірок ліцензіатів НКРЕКП з розподілу електричної енергії.
14.2. Інформація щодо вартісних показників в акті перевірки має бути відображена в тис. грн, з точністю до двох цифр після коми, без податку на додану вартість. Інформація щодо показників у відсотковому значенні в акті перевірки має бути відображена у %, з точністю до двох цифр після коми.
14.3. Звітний рік - період діяльності ліцензіата з розподілу електричної енергії, який перевіряється та який дорівнює календарному року.
14.4. З метою визначення об’єктивної суми коштів, отриманої для фінансування ліцензованої діяльності при проведенні планових або позапланових перевірок в акті перевірки фіксуються такі показники:
1) фактична сума частини чистого прибутку (дивідендів) на державну частку акцій, нараховану за підсумками попереднього року та виплачену у звітному році, відповідно до платіжних доручень, наданих ліцензіатом;
2) фактична сума використання коштів, відповідно до даних за формою звітності № 2-НКРЕКП-розподіл електричної енергії (квартальна) «Звіт про фінансові результати та виконання структури тарифів за видами діяльності», затвердженої постановою НКРЕКП від 28 лютого 2019 року № 282 (далі - форма звітності № 2-НКРЕКП-розподіл електричної енергії), за статтями:
«витрати на ремонт» з урахуванням капіталізованих витрат за бухгалтерським обліком за статтями «виробничі послуги», «сировина і матеріали» та «витрати на ремонт»;
«витрати на оплату праці», «відрахування на соціальні заходи» та «витрати на паливно-мастильні матеріали» з урахуванням капіталізованих витрат за бухгалтерським обліком при виконанні ремонтів та інвестиційної програми;
3) сума коштів недофінансування (перефінансування) інвестиційної програми станом на 20 січня року, наступного за звітним, з урахуванням суми перевищення вартості заходів до 10 %, які не покриті економією в рамках розділів інвестиційної програми;
4) сума перевищення вартості заходів інвестиційної програми на звітний рік: до 5 %, від 5 % до 10 %, понад 10 %, що розраховується за формулами
де | n | - | кількість заходів ІП, по яких допущено перевищення вартості в межах 5 %, |
m | - | кількість заходів інвестиційної програми (далі - ІП), по яких допущено перевищення вартості понад 5 %, | |
Обс ф | - | фактично виконаний фізичний обсяг по заходу ІП, | |
Ц од ф | - | фактична ціна одиниці заходу ІП, | |
Ц од пл. | - | планова ціна одиниці заходу ІП; |
де | n | - | кількість заходів ІП, по яких допущено перевищення вартості понад 5 % та в межах 10 %, |
m | - | кількість заходів ІП, по яких допущено перевищення вартості понад 10 %, | |
Обс ф | - | фактично виконаний фізичний обсяг по заходу ІП, | |
Ц од ф | - | фактична ціна одиниці заходу ІП, | |
Ц од пл. | - | планова ціна одиниці заходу ІП; |
де | n | - | кількість заходів ІП, по яких допущено перевищення вартості в понад 10 %, |
Обс ф | - | фактично виконаний фізичний обсяг по заходу ІП, | |
Ц од ф | - | фактична ціна одиниці заходу ІП, | |
Ц од пл. | - | планова ціна одиниці заходу ІП; |
5) сума економії коштів при виконанні ІП у звітному році, що розраховується за формулою
де | n | - | кількість заходів ІП, по яких отримано економію та які виконані в межах планових обсягів, |
m | - | кількість заходів ІП, по яких отримано економію та які виконані в обсягах, що перевищують планові, | |
Обс ф | - | фактично виконаний фізичний обсяг по заходу ІП, | |
Обс пл | - | плановий фізичний обсяг по заходу ІП, | |
Ц од ф | - | фактична ціна одиниці заходу ІП, | |
Ц од пл. | - | планова ціна одиниці заходу ІП. |
Фактичні фізичні обсяги виконаних заходів мають відповідати плановим показникам, а у разі перевищення фізичних обсягів розрахунок економії здійснюється, виходячи з планового показника. Для лінійних об’єктів електричних мереж 0,4-20 кВ допустимі випадки відхилення не більше ніж ± 5 % від схвалених фізичних обсягів, з відповідним внесенням змін до проектно-кошторисної документації.
Сума економії зменшується на суму об’єктивного перевищення вартості заходів (до 5 %) у розрізі заходів у межах кожного розділу;
6) рівень розрахунків з Державним підприємством «Енергоринок» (далі - ДП «Енергоринок») за куповану у 2019 році електричну енергію станом на 01 січня 2020 року. В подальшому фіксується рівень заборгованості перед ДП «Енергоринок» станом на початок та кінець звітного року;
7) сума недоплати постачальником «останньої надії» за послуги з розподілу електричної енергії у звітному році, станом на 01 січня року, наступного за звітним;
8) додатково отриманий (недоотриманий) дохід за перетоки реактивної електричної (Др), який розраховується за формулою
де | Др (факт) | - | сума фактичного доходу за перетоки реактивної електричної енергії, за даними форми звітності № 2-НКРЕКП-розподіл електричної енергії; |
Др ІП | - | розмір доходу за перетоки реактивної електричної енергії за звітний рік, врахований як джерело фінансування інвестиційної програми; |
9) величина дефіциту або профіциту коштів у частині надходжень та витрат, пов’язаних з наданням послуг з приєднання електроустановок замовників до електричних мереж, що надані у звітному періоді (за календарний рік), яка визначається відповідно до методики (порядку) формування плати за приєднання до системи передачі та системи розподілу та підтверджується звітністю та первинними документами;
10) штрафні санкції за несвоєчасну оплату купованої до 01 липня 2019 року електричної енергії в ДП «Енергоринок», сплачені ліцензіатом у звітному році;
11) сума сплаченого податку на прибуток у звітному році в частині здійснення ліцензованої діяльності з розподілу електричної енергії, який обраховується як добуток між обсягом сплаченого податку на прибуток у звітному році відповідно до платіжних доручень та співвідношенням між фактичними операційними витратами на розподіл електричної енергії та сумарними операційними витратами за даними форми звітності № 2-НКРЕКП-розподіл електричної енергії (за IV квартали);
12) сума недофінансування статей витрат структури тарифів у звітному році, з урахуванням витрат, які були капіталізовані за бухгалтерським обліком;
13) сума обґрунтованих перевитрат статей витрат структури тарифів у звітному році, з урахуванням витрат, які були капіталізовані за бухгалтерським обліком;
14) додатково отриманий (недоотриманий) дохід ліцензіата внаслідок збільшення (зменшення) фактичних обсягів розподілу електричної енергії ліцензіатів порівняно із обсягами розподілу електричної енергії ліцензіатів, врахованими у затвердженій структурі тарифів на послуги з розподілу електричної енергії. Такий дохід визначається на підставі фактичного обсягу розподілу електричної енергії у звітному році (за даними форми звітності № 2-НКРЕКП-розподіл електричної енергії та затверджених рівнів тарифів на послуги з розподілу електричної енергії, які діяли у відповідні періоди звітного року);
15) відсоток виконання інвестиційної програми у фізичних обсягах у звітному році станом на 31 грудня звітного року (включно), який визначається як відсоткове значення виконаних ліцензіатом передбачених заходів схваленої інвестиційної програми до загальної кількості передбачених заходів схваленої інвестиційної програми;
16) інформація щодо джерел надходження коштів, спрямованих на виконання заходів інвестиційної програми та програми ремонтів за звітний рік в умовах недостатності коштів, а також джерел надходження коштів, спрямованих на перевищення вартості заходів інвестиційної програми на понад 5 %;
17) фактичні обсяги електричної енергії та її вартість для компенсації технологічних витрат електричної енергії на її розподіл, купованої згідно з Положенням про покладення спеціальних обов’язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 05 червня 2019 року № 483 (далі - Положення № 483), на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку, балансуючому ринку, ринку двосторонніх договорів тощо. Розрахунок здійснюється за звітний рік помісячно;
18) дохід, отриманий у звітному році від надання в оренду/суборенду основних засобів (активів), які належать до основної діяльності ліцензіата;
19) дохід, отриманий у звітному році від плати за доступ до елементів інфраструктури об’єктів електроенергетики;
20) дохід від економії технологічних витрат електричної енергії (ДТВЕ) за підсумками звітного року, що розраховується за формулою
де | і | - | місяць; |
n | - | кількість місяців; | |
- | нормативно-фактична вартість технологічних витрат електричної енергії, розрахованих за фактичним балансом електричної енергії та економічними коефіцієнтами прогнозованих технологічних витрат електричної енергії, у і-му місяці звітного року, тис. грн; | ||
ДТВЕ ф і | - | фактична вартість технологічних витрат електричної енергії на її розподіл, у і-му місяці звітного року, тис. грн. |
До впровадження нового ринку електричної енергії (до 01 липня 2019 року) ДТВЕ нф і розраховується за формулою
де | ЦОРЕ ф і | - | фактична середньозважена ціна купівлі електричної енергії на Оптовому ринку електричної енергії України, що склалася у і-му місяці звітного року, скоригована з урахуванням дотацій, грн/МВт·год; |
OТВЕ нф і | - | нормативно-фактичний обсяг технологічних витрат електричної енергії на її розподіл на 1 та 2 класах напруги, у і-му місяці звітного року, МВт·год, що розраховується за формулою |
де | - | фактичні обсяги розподілу електричної енергії споживачам 1 та 2 класів напруги у і-му місяці звітного року, МВт·год; | |
- | економічні коефіцієнти прогнозованих технологічних витрат електричної енергії на 1 та 2 класах напруги, затверджені на звітний рік, відносні одиниці; |
ДТВЕ ф і розраховується за формулою
де | OТВЕ ф і | - | фактичний обсяг технологічних витрат електричної енергії у і-му місяці звітного року, відповідно до даних за формами звітності № 2-НКРЕ (місячна) «Звітні дані про обсяги передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами та нормативні технологічні витрати електроенергії за 1-2 класами напруги», затвердженої постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 04 жовтня 2012 року № 1257, № 2а-НКРЕКП-розподіл електричної енергії (місячна) «Звітні дані про обсяги розподілу електричної енергії та технологічні витрати електричної енергії за 1 та 2 класами напруги», затвердженої постановою НКРЕКП від 28 лютого 2019 року № 282, МВт·год. |
Після впровадження нового ринку електричної енергії (з 01 липня 2019 року) ДТВЕ нф і розраховується за формулою
де | Кф ПСО і | - | питома вага у загальному обсязі технологічних витрат електричної енергії на її розподіл, купованих згідно з Положенням № 483, у і-му місяці звітного року: |
де | - | фактичний обсяг технологічних витрат електричної енергії на її розподіл на 1 та 2 класах напруги, у і-му місяці звітного року, куплений згідно з Положенням № 483, у і-му місяці звітного року, МВт·год; |
у вересні - грудні звітного року Кф ПСО і дорівнює 0,8;
Ц ф і | - | фактична ціна електричної енергії, купованої згідно з Положенням № 483, у і-му місяці звітного року, грн/МВт·год; | |
ЦРДН ф і | - | фактична середньозважена ціна купівлі електричної енергії на ринку «на добу наперед» у і-му місяці звітного року, що враховує погодинний графік технологічних витрат електричної енергії, грн/МВт·год; |
ДТВЕ ф і розраховується за формулою
21) обсяги та вартість продажу електричної енергії на сегментах ринку електричної енергії, надлишково придбаної для компенсації технологічних витрат електричної енергії на її розподіл. Розрахунок здійснюється за звітний рік помісячно;
22) фактичні витрати, понесені у звітному році, на сплату банківських відсотків (але не вище облікової ставки НБУ) по кредитних коштах, залучених у банківських установах, для покриття різниці між вартістю заходів з приєднань, виконаних у звітному році, та сумою, отриманою від замовників послуги з приєднання. При цьому, заходи по таким приєднанням мають бути включені до інвестиційної програми ліцензіата та виконані в повному обсязі;
23) сума коштів, сплачена споживачами у звітному році за необліковану електричну енергію (в частині оплати послуг з розподілу електричної енергії) внаслідок порушень Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року № 312 (далі - ПРРЕЕ).
14.5. Загальна сума додатково отриманого або недоотриманого доходу від ліцензованої діяльності у звітному році визначається як сума таких складових:
1) сума коштів недофінансування інвестиційної програми на звітний рік, за виключенням суми економії, якщо така була зафіксована при перевірці;
2) додатково отриманий (недоотриманий) дохід ліцензіата внаслідок збільшення (зменшення) фактичних обсягів розподілу електричної енергії ліцензіата порівняно із обсягами розподілу електричної енергії ліцензіатів, врахованими у затвердженій структурі тарифів на послуги з розподілу електричної енергії, з урахуванням очікуваного додаткового (недоотриманого) доходу від збільшення (зменшення) обсягів з розподілу електричної енергії у звітному році, який вже було враховано у структурах тарифів;
3) додатково отриманий (недоотриманий) дохід за перетоки реактивної електричної (Др);
4) додатково отриманий (недоотриманий) дохід від економії технологічних витрат електричної енергії, що визначається за формулою
де | - | розмір доходу від економії технологічних витрат електричної енергії за звітний рік, врахований як джерело фінансування інвестиційної програми. |
Для цілей розрахунку ДТВЕ приймається рівним нулю, у разі якщо його значення, зафіксоване в акті, менше нуля;
5) сума недофінансування статей витрат (крім статті «витрати, пов’язані з купівлею електричної енергії з метою компенсації технологічних витрат електричної енергії на її розподіл») структури тарифів у звітному році, з урахуванням витрат, які були капіталізовані за бухгалтерським обліком;
6) дельта за статтею «витрати, пов’язані з купівлею електричної енергії з метою компенсації технологічних витрат електричної енергії на її розподіл» (ΔДнТВЕ), тис.грн, що визначається за формулою
де | і | - | місяць; |
n | - | кількість місяців; | |
- | вартість технологічних витрат електричної енергії, врахована в тарифах на звітний рік, тис. грн; |
ДТВЕ нф і розраховується до впровадження нового ринку (до 01 липня 2019 року) та після впровадження нового ринку (з 01 липня 2019 року) згідно з відповідними положеннями підпункту 20 пункту 14.4 цієї глави;
7) сума коштів, сплачена споживачами у звітному році за необліковану електричну енергію (в частині оплати послуг з розподілу електричної енергії) внаслідок порушень ПРРЕЕ.
14.6. Розмір об’єктивних чинників недофінансування ліцензованої діяльності визначається як сума таких об’єктивних чинників недофінансування ліцензованої діяльності:
1) сума сплаченого податку на прибуток у звітному році в частині здійснення ліцензованої діяльності з розподілу електричної енергії;
2) сплачена у звітному році сума частини чистого прибутку (дивідендів) на державну частку акцій за підсумками попереднього року, що передує звітному року;
3) сума обґрунтованих перевитрат статей витрат (крім статті «витрати, пов’язані з купівлею електричної енергії з метою компенсації технологічних витрат електричної енергії на її розподіл») структури тарифів у звітному році, з урахуванням витрат, які були капіталізовані за бухгалтерським обліком;
4) фактичні витрати, понесені у звітному році, на сплату банківських відсотків (але не вище облікової ставки НБУ) по кредитних коштах, залучених у банківських установах, для покриття різниці між вартістю заходів з приєднань, виконаних у звітному році, та сумою, отриманою від замовників послуги з приєднання. При цьому, заходи по таким приєднанням мають бути включені до інвестиційної програми ліцензіата та виконані в повному обсязі.
14.7. Підсумкова сума надлишково отриманого або недоотриманого доходу від здійснення ліцензованої діяльності у звітному році визначається як різниця між сумою, розрахованою відповідно до пункту 14.5 цієї глави, та розміром об’єктивних чинників недофінансування ліцензованої діяльності, зазначених у пункті 14.6 цієї глави.
14.8. Позитивна сума, визначена згідно з пунктом 14.7 цієї глави, коригується на індекс споживчих цін на товари та послуги з грудня звітного року до грудня попереднього року (використовується інформація, оприлюднена на офіційному вебсайті Державної служби статистики України) та визначається як джерело фінансування інвестиційної програми на рік, наступний за звітним, за умови:
95 % виконання заходів інвестиційної програми (у фізичних обсягах) станом на 01 січня року, наступного за звітним;
100 % виконання програми ремонтів;
100 % розрахунків за куповану у ДП «Енергоринок» у 2019 році електричну енергію станом на 01 січня 2020 року. В подальшому приймається рівень заборгованості перед ДП «Енергоринок» станом на початок та кінець звітного року.
В іншому випадку така сума підлягає вилученню зі структури тарифів ліцензіата.
14.9. Від’ємна сума, визначена згідно з пунктом 14.7 цієї глави, коригується на індекс споживчих цін на товари та послуги з грудня звітного року до грудня попереднього року (використовується інформація, оприлюднена на офіційному вебсайті Державної служби статистики України) та підлягає включенню до структури тарифів ліцензіата.
14.10. Сума необ’єктивного перевищення вартості заходів інвестиційної програми на звітний рік фіксується в акті перевірки та визначається як різниця між фактичною вартістю, що склалась за підсумками виконання інвестиційної програми, та граничним рівнем вартості. Гранична вартість визначається як добуток вартості заходу, передбаченої в інвестиційній програмі, та коефіцієнта 1,10 (10 %).
Визначена сума необ’єктивного перевищення вартості заходів інвестиційної програми підлягає вилученню зі структури тарифів ліцензіата.
14.11. Обсяг фінансування інвестиційної програми на рік, що є наступним за звітним роком, збільшується в установленому порядку на суму зекономлених при виконанні інвестиційної програми у звітному році коштів (тобто залишку коштів за умови введення об'єкта в експлуатацію), зменшену на суму об'єктивного перевищення вартості заходів (до 5 %) у розрізі заходів інвестиційної програми із наданням відповідних обґрунтувань згідно з установленим порядком.
14.12. Обсяг фінансування інвестиційної програми на рік, що є наступним за звітним роком, збільшується в такому порядку:
на 50 % суми додатково отриманого доходу, отриманого у звітному році від надання в оренду/суборенду основних засобів (активів), які належать до основної діяльної ліцензіата;
на 50 % суми додатково отриманого доходу, отриманого у звітному році від плати за доступ до елементів інфраструктури об’єктів електроенергетики.
{Порядок доповнено новою главою 14 згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1952 від 13.09.2019; в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
15. Визначення сум надлишково отриманого або недоотриманого доходу постачальників універсальних послуг від здійснення ліцензованої діяльності з постачання електричної енергії споживачу
15.1. Положення цієї глави застосовуються членами комісії з перевірки під час проведення планових або позапланових перевірок ліцензіатів НКРЕКП з постачання електричної енергії споживачу, які відповідно до вимог нормативно-правових актів виконують функції постачальника універсальних послуг.
15.2. Інформація щодо вартісних показників в акті перевірки має бути відображена в тис. грн з точністю до двох цифр після коми без податку на додану вартість. Інформація щодо показників у відсотковому значенні в акті перевірки має бути відображена у %, з точністю до двох цифр після коми.
15.3. Звітний рік - період діяльності ліцензіата з постачання електричної енергії, який перевіряється та який дорівнює календарному року.
15.4. З метою визначення об’єктивної суми коштів, отриманої для фінансування ліцензованої діяльності при проведенні планових або позапланових перевірок в акті перевірки фіксуються такі показники:
1) фактична сума частини чистого прибутку (дивідендів) на державну частку акцій, нараховану за підсумками попереднього року та виплачену у звітному році, відповідно до платіжних доручень, наданих ліцензіатом;
2) рівень розрахунків станом на 01 січня року, наступного за звітним:
постачальника універсальних послуг з державним підприємством «Енергоринок» (далі - ДП «Енергоринок») за куповану у 2019 році електричну енергію. В подальшому фіксується рівень заборгованості перед ДП «Енергоринок» станом на початок та кінець звітного року;
постачальника універсальних послуг з гарантованим покупцем за куповану у звітному році електричну енергію;
постачальника універсальних послуг з оператором системи передачі за послуги з передачі електричну енергію у звітному році;
оператора системи передачі з постачальником універсальних послуг за послугу із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії у звітному році;
постачальника універсальних послуг з оператором системи розподілу за послуги з розподілу електричної енергії у звітному році;
3) штрафні санкції та пені за несвоєчасну оплату купованої електричної енергії в ДП «Енергоринок», сплачені ліцензіатом у звітному році;
4) сума недофінансування статей витрат структури тарифу у звітному році;
5) сума обґрунтованих перевитрат статей витрат структури тарифів у звітному році;
6) додатково отриманий (недоотриманий) дохід ліцензіата внаслідок збільшення (зменшення) фактичних обсягів постачання електричної енергії в частині надання універсальних послуг порівняно із затвердженими в тарифах на послуги постачання універсальних послуг. Такий дохід визначається на підставі фактичного обсягу постачання електричної енергії у звітному році (за даними форми звітності № 3-НКРЕКП-постачання електричної енергії (квартальна) «Звіт про фінансові результати та виконання структури тарифів за видами діяльності», затвердженої постановою НКРЕКП від 28 лютого 2019 року № 282 (далі - форма звітності № 3-НКРЕКП-постачання електричної енергії) та затверджених рівнів тарифів на послуги постачання універсальних послуг, які діяли у відповідні періоди звітного року.
7) коригування прогнозованої суми компенсації втрат на фактичні обсяги споживання електричної енергії у квітні, травні та червні 2019 року, відповідно до Порядку розрахунку суми компенсації втрат ліцензіатів від постачання електричної енергії побутовим споживачам (населенню), затвердженого постановою НКРЕКП від 29 серпня 2017 року № 1050, яке не враховано внаслідок запровадження повномасштабного ринку електричної енергії з 01 липня 2019 року;
8) суми компенсації втрат за квітень, травень та червень 2019 року від постачання електричної енергії побутовим споживачам (населенню), які розраховуються за тарифами, диференційованими за періодами часу, відповідно до Порядку розрахунку суми компенсації втрат ліцензіатів від постачання електричної енергії побутовим споживачам (населенню), які розраховуються за тарифами, диференційованими за періодами часу, затвердженого постановою НКРЕКП від 27 грудня 2017 року № 1420, яке не враховано внаслідок запровадження повномасштабного ринку електричної енергії з 01 липня 2019 року;
9) сума сплаченого податку на прибуток у звітному році в частині надання універсальних послуг, який обраховується як добуток між обсягом сплаченого податку на прибуток у звітному році відповідно до платіжних доручень та співвідношенням між фактичними операційними витратами, пов’язаними із наданням універсальних послуг та сумарними витратами за даними форми звітності № 3-НКРЕКП-постачання електричної енергії.
15.5. Загальна сума додатково отриманого або недоотриманого доходу від ліцензованої діяльності у звітному році визначається як сума таких складових:
1) додатково отриманий (недоотриманий) дохід ліцензіата внаслідок збільшення (зменшення) фактичних обсягів постачання електричної енергії постачальників універсальних послуг порівняно із затвердженими в тарифах на послуги постачання універсальних послуг з урахуванням очікуваного додаткового (недоотриманого) доходу від збільшення (зменшення) обсягів постачання електричної енергії постачальників універсальних послуг у звітному році, який уже було враховано у структурах тарифів;
2) сума недофінансування статей витрат структури тарифів у звітному році.
15.6. Об’єктивними чинниками недофінансування ліцензованої діяльності вважаються:
1) сплачена у звітному році сума частини чистого прибутку (дивідендів) на державну частку акцій за підсумками попереднього року, що передує звітному року, відповідно до платіжних доручень, наданих ліцензіатом;
2) сума обґрунтованих перевитрат статей витрат структури тарифів у звітному році;
3) коригування прогнозованої суми компенсації втрат на фактичні обсяги споживання електричної енергії у квітні, травні та червні 2019 року, відповідно до Порядку розрахунку суми компенсації втрат ліцензіатів від постачання електричної енергії побутовим споживачам (населенню), затвердженого постановою НКРЕКП від 29 серпня 2017 року № 1050;
4) суми компенсації втрат за квітень, травень та червень 2019 року від постачання електричної енергії побутовим споживачам (населенню), які розраховуються за тарифами, диференційованими за періодами часу, відповідно до Порядку розрахунку суми компенсації втрат ліцензіатів від постачання електричної енергії побутовим споживачам (населенню), які розраховуються за тарифами, диференційованими за періодами часу, затвердженого постановою НКРЕКП від 27 грудня 2017 року № 1420;
5) сума сплаченого податку на прибуток у звітному році в частині надання універсальних послуг, який обраховується як добуток між обсягом сплаченого податку на прибуток у звітному році відповідно до платіжних доручень та співвідношенням між фактичними операційними витратами, пов’язаними із наданням універсальних послуг та сумарними витратами за даними форми звітності № 3-НКРЕКП-постачання електричної енергії (за IV квартали).
15.7. Підсумкова сума надлишково отриманого або недоотриманого доходу від здійснення ліцензованої діяльності у звітному році визначається як різниця між сумою, розрахованою відповідно до пункту 15.5 цієї глави, та сумою об’єктивних чинників недофінансування ліцензованої діяльності, зазначених у пункті 15.6 цієї глави.
15.8. Позитивна сума, визначена згідно з пунктом 15.7 цієї глави, коригується на індекс споживчих цін на товари та послуги з грудня звітного року до грудня попереднього року (використовується інформація, оприлюднена на офіційному вебсайті Державної служби статистики України) та підлягає вилученню зі структури тарифів ліцензіата.
15.9. Від’ємна сума, визначена згідно з пунктом 15.7 цієї глави, коригується на індекс споживчих цін на товари та послуги з грудня звітного року до грудня попереднього року (використовується інформація, оприлюднена на офіційному вебсайті Державної служби статистики України) та підлягає включенню до структури тарифів ліцензіата.
{Глава 15 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
Додаток 1 |
ПОСВІДЧЕННЯ
на проведення перевірки
{Додаток 1 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
Додаток 2 |
КНИГА РЕЄСТРАЦІЇ
посвідчень на проведення перевірок щодо дотримання ліцензіатами вимог законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов
Дата посвідчення | Реєстраційний номер посвідчення | Найменування юридичної особи (прізвище, ім’я та по батькові фізичної особи-підприємця), місце провадження діяльності (місце проживання) | Вид перевірки | Вид діяльності | Дата та номер рішення про проведення перевірки |
{Додаток 2 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
Додаток 3 |
ПОВІДОМЛЕННЯ
про проведення заходу державного контролю
{Додаток 3 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
Додаток 4 |
ПЕРЕЛІК
питань, які є складовими акта планового заходу державного контролю щодо дотримання суб’єктом господарювання вимог законодавства та Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з оптового постачання електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України, від 16 грудня 1996 року № 256 (далі - Ліцензійні умови)
№ з/п | Питання щодо дотримання суб’єктом господарювання вимог законодавства України та Ліцензійних умов | Нормативне обґрунтування | |
дотримання | дотримання | ||
1 | 2 | 3 | 4 |
1 | Відсутність фактів передачі ліцензії третім особам | пункт 1.2 глави 1 Ліцензійних умов | |
2 | Повідомлення НКРЕКП про всі зміни даних, які були зазначені ліцензіатом у документах, що додавалися до заяви про отримання ліцензії у строк, установлений Ліцензійними умовами | підпункт 3.2.2 пункту 3.2 глави 3 Ліцензійних умов | частина друга статті 15 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» |
3 | Виконання ліцензіатом функцій розпорядника системи розрахунків Оптового ринку електричної енергії України | пункт 2.1 глави 2, підпункт 3.4.1 пункту 3.4 глави 3 Ліцензійних умов | Договір між членами Оптового ринку електричної енергії України |
4 | Виконання ліцензіатом функцій розпорядника коштів Оптового ринку електричної енергії України | пункт 2.1 глави 2, пункт 3.5 глави 3 Ліцензійних умов | Договір між членами Оптового ринку електричної енергії України |
5 | Забезпечення ліцензіатом організації виконання всіх функцій, що виникають у процесі функціонування Оптового ринку електричної енергії України, відповідно до договору між членами Оптового ринку електричної енергії України | підпункт 3.6.2 пункту 3.6 глави 3 Ліцензійних умов | Договір між членами Оптового ринку електричної енергії України |
6 | Дотримання ліцензіатом вимог договору щодо централізованого диспетчерського (оперативно-технологічного) управління об’єднаною енергосистемою України та передачі електричної енергії магістральними та міждержавними електромережами, погодженого з НКРЕКП | пункт 3.7 глави 3 Ліцензійних умов | |
7 | Здійснення ліцензіатом фінансування діяльності в межах кошторису на оптове постачання електричної енергії, затвердженого НКРЕКП | підпункт 3.10.1 пункту 3.10 глави 3 Ліцензійних умов | постанова НКРЕКП на відповідний період |
8 | Здійснення ліцензіатом закупівлі допоміжних засобів та потужностей за принципами економічної доцільності та за критеріями, установленими нормативно-правовими актами | пункт 3.9 глави 3 Ліцензійних умов | |
9 | Здійснення ліцензіатом інших видів діяльності, не пов’язаних з ліцензованою, лише у разі якщо вони не перешкоджають належному виконанню ним ліцензованої діяльності. Умови, за яких можливе здійснення інших видів діяльності, встановлені НКРЕКП та погоджені центральним органом виконавчої влади, що здійснює управління в електроенергетиці, та Антимонопольним комітетом України | пункт 2.3 глави 2 Ліцензійних умов | |
10 | Відсутність фактів зловживання ліцензіатом своїм монопольним становищем у будь-якій формі | пункт 2.8 глави 2 Ліцензійних умов | стаття 11 Закону України «Про ринок електричної енергії» |
11 | Надання до НКРЕКП та СП НКРЕКП достовірної звітності, складеної у порядку та формі, затверджених НКРЕКП, та фінансової звітності (у тому числі на вимогу НКРЕКП разом з незалежним аудиторським висновком) в обсягах та у строки, встановлені НКРЕКП | підпункти 3.1.1 та 3.1.2 пункту 3.1 глави 3 Ліцензійних умов | частина третя статті 26 Закону України «Про ринок електричної енергії» |
12 | Ліцензіат діє згідно із законодавством України, зокрема: | пункт 3.11 глави 3 Ліцензійних умов | |
12.1 | виконання вимог щодо створення та діяльності розрахункового центру щодо координації дій учасників розрахунків - підприємств паливно-енергетичного комплексу у процесі підтвердження та погашення заборгованості | статті 4 - 11 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» | |
12.2 | виконання вимог Правил Оптового ринку електричної енергії України | Правила Оптового ринку електричної енергії України (Додаток 2 до Договору між членами Оптового ринку електричної енергії України) | |
12.3 | виконання рішень НКРЕКП у строки, встановлені відповідними рішеннями (у разі наявності) | пункт 4 частини четвертої статті 6 Закону України «Про ринок електричної енергії»; | |
12.4 | своєчасність та повнота сплати внесків на регулювання, розрахованих у встановленому НКРЕКП порядку, та подання до відповідного СП НКРЕКП на території звіту про сплату внеску на регулювання за формою, встановленою НКРЕКП | стаття 13 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг»; |
Додаток 5 |
ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ
для перевірки дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов провадження господарської діяльності зі здійснення функції гарантованого покупця
{Додаток 5 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
Додаток 6 |
ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ
для перевірки дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов суб’єктом господарської діяльності, що здійснює функції оператора ринку
{Додаток 6 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
Додаток 7 |
ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ
для перевірки дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов суб’єктом господарської діяльності, що здійснює діяльність з передачі електричної енергії
{Додаток 7 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
Додаток 8 |
ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ
для перевірки дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії
{Додаток 8 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
Додаток 9 |
ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ
для перевірки дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов суб’єктами господарської діяльності, які здійснюють постачання електричної енергії
{Додаток 9 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
Додаток 10 |
ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ
для перевірки дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перепродажу електричної енергії (трейдерської діяльності)
{Додаток 10 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
Додаток 11 |
ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ
для перевірки дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії
{Додаток 11 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
Додаток 12 |
ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ
для перевірки дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов провадження господарської діяльності з транспортування нафти, нафтопродуктів магістральним трубопроводом
{Додаток 12 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
Додаток 13 |
ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ
для перевірки дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов провадження господарської діяльності з транспортування природного газу
{Додаток 13 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
Додаток 14 |
ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ
для перевірки дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов провадження господарської діяльності із зберігання (закачування, відбору) природного газу
{Додаток 14 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
Додаток 15 |
ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ
для перевірки дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу
{Додаток 15 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
Додаток 16 |
ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ
для перевірки дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу
{Додаток 16 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
Додаток 17 |
ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ
для перевірки дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії
{Додаток 17 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
Додаток 18 |
ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ
для перевірки дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов провадження господарської діяльності з транспортування теплової енергії
{Додаток 18 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
Додаток 19 |
ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ
для перевірки дотримання вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання теплової енергії
{Додаток 19 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
Додаток 20 |
ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ
для перевірки дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення
{Порядок доповнено новим Додатком 20 згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1952 від 13.09.2019; в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
Додаток 21 |
АКТ
складений за результатами проведення планової / позапланової виїзної / позапланової невиїзної перевірки дотримання суб’єктом господарювання вимог законодавства та ліцензійних умов
{Порядок доповнено новим Додатком 21 згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
Додаток 22 |
КНИГА РЕЄСТРАЦІЇ
актів про результати перевірок щодо дотримання ліцензіатом вимог законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов
№ з/п | Найменування юридичної особи (прізвище, ім’я та по батькові фізичної особи-підприємця), місце провадження діяльності (місце проживання) | Вид діяльності | Вид перевірки | Дата, посада, прізвище, ім’я, по батькові голови комісії з перевірки |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
{Порядок доповнено новим Додатком 22 згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}
Додаток 23 |
АКТ
про невиконання рішення про усунення порушень / про повторне порушення ліцензіатом ліцензійних умов та законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг / про неусунення ліцензіатом протягом строку зупинення дії ліцензії підстав, що стали причиною для її зупинення
{Порядок доповнено новим Додатком 23 згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 601 від 11.03.2020}