НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРАХ ЕНЕРГЕТИКИ ТА КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ |
ПОСТАНОВА |
11.03.2020 № 601 |
Про затвердження Змін до Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов
Відповідно до Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Зміни до Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 червня 2018 року № 428, що додаються.
2. Ця постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її оприлюднення на офіційному веб-сайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
ЗАТВЕРДЖЕНО |
ЗМІНИ
до Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов
1. У главі 1:
1) пункт 1.1 викласти в такій редакції:
«1.1. Цей Порядок розроблено відповідно до Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» та інших законодавчих і нормативно-правових актів, які регулюють діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг.»;
2) абзац п’ятий підпункту 1 пункту 1.2 викласти в такій редакції:
«діяльності з організації купівлі-продажу електричної енергії на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку, забезпечення купівлі електричної енергії за «зеленим» тарифом, трейдерської діяльності;»;
3) доповнити новим пунктом такого змісту:
«1.5. У цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:
відмова ліцензіата у проведенні перевірки - недопуск членів комісії з перевірки до здійснення перевірки за відсутності передбачених для цього законом підстав (зокрема ненадання документів, інформації щодо предмета перевірки на вимогу членів комісії з перевірки, відмова в доступі до місць провадження діяльності, об’єктів, що використовуються ліцензіатом при провадженні діяльності, що підлягає ліцензуванню, або відсутність уповноваженої особи ліцензіата за місцезнаходженням ліцензіата протягом першого дня перевірки);
заходи державного контролю - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок та в інших формах, визначених законом;
повторне порушення - вчинення ліцензіатом протягом року з дня прийняття НКРЕКП рішення про усунення порушень ліцензійних умов та законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг нового порушення вимог ліцензійних умов та/або законодавства, щодо яких приймалося таке рішення.
Інші терміни вживаються в цьому Порядку у значеннях, наведених у законах України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про природні монополії», «Про ринок природного газу», «Про ринок електричної енергії», «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг», «Про теплопостачання», «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», Порядку ліцензування видів господарської діяльності, державне регулювання яких здійснюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого постановою НКРЕКП від 03 березня 2020 року № 548».
2. Пункт 2.4 глави 2 доповнити новим абзацом такого змісту:
«Проведення перевірки ліцензіата, який за період, що має бути перевірений, фактично не здійснював ліцензовану діяльність, що підтверджується даними його обов’язкової звітності, є більш пріоритетним в приміщенні НКРЕКП або її територіального органу, ніж за місцем знаходження та/або місцем провадження ліцензіатом та його відокремленими підрозділами господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню.».
3. У главі 3:
1) у пункті 3.1 слова «одного разу на два роки» замінити словами «одного разу на рік»;
2) пункт 3.6 викласти в такій редакції:
«3.6. Строк проведення планової виїзної перевірки не може перевищувати 15 робочих днів, а щодо суб’єктів малого підприємництва - п’яти робочих днів.
У разі великих обсягів перевірки строк проведення планової виїзної перевірки за рішенням НКРЕКП може бути збільшений до 20 робочих днів, а для суб’єктів малого підприємництва - до семи робочих днів з внесенням відповідних змін до посвідчення на проведення перевірки.»;
3) пункт 3.7 викласти в такій редакції:
«3.7. Планові перевірки проводяться відповідно до переліків питань, наведених у додатках 4-20 до цього Порядку, які є складовими акта, складеного за результатами проведення перевірки дотримання суб’єктом господарювання вимог законодавства та ліцензійних умов у відповідних сферах (далі - акт перевірки).».
4. У главі 4:
1) пункт 4.1 викласти в такій редакції:
«4.1. Підставами для здійснення позапланових виїзних перевірок є:
1) подання суб’єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, письмової заяви про здійснення заходу державного контролю;
2) обґрунтоване звернення фізичної або юридичної особи про порушення суб’єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, її законних прав;
3) обґрунтоване звернення суб’єктів господарювання та споживачів про порушення суб’єктом природної монополії законодавства з питань доступу до електричних/теплових/газових мереж та/або порушення ліцензійних умов;
4) перевірка виконання рішень НКРЕКП щодо усунення порушень вимог законодавства, прийнятих за результатами планових або позапланових перевірок;
5) перевірка достовірності наданих НКРЕКП даних у звітності або в інших документах.
Анонімні звернення не є підставою для проведення перевірок.
Фізичні особи, які подали безпідставне звернення про порушення ліцензіатом вимог законодавства, несуть відповідальність, передбачену законом.
Про проведення позапланової виїзної перевірки ліцензіат повідомляється у день початку перевірки.»;
2) пункт 4.3 викласти в такій редакції:
«4.3. Строк проведення позапланової виїзної перевірки не може перевищувати 10 робочих днів, а щодо суб’єктів малого підприємництва - трьох робочих днів.
У разі великих обсягів перевірки строк проведення позапланової виїзної перевірки за рішенням НКРЕКП може бути збільшений до 20 робочих днів, а для суб’єктів малого підприємництва - до п’яти робочих днів з внесенням відповідних змін до посвідчення на проведення перевірки.».
5. У главі 5:
1) пункт 5.1 викласти в такій редакції:
«5.1. Підставою для проведення позапланової невиїзної перевірки суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, є:
1) неподання, несвоєчасне подання (більше трьох робочих днів), подання недостовірної інформації або необхідність перевірки достовірності такої інформації;
2) неподання, несвоєчасне подання (більше трьох робочих днів), подання недостовірних даних у звітності або необхідність перевірки достовірності таких даних в установлений НКРЕКП строк або в інших документах;
3) неподання копій документів, засвідчених в установленому законодавством порядку, пояснень та іншої інформації на законну вимогу НКРЕКП;
4) обґрунтоване звернення фізичної або юридичної особи про порушення суб’єктом господарювання, що провадить діяльність у сфері енергетики чи комунальних послуг, її законних прав та надання документів (копій документів), що підтверджують таке порушення;
5) обґрунтоване звернення суб’єкта господарювання або споживача про порушення суб’єктом природної монополії законодавства з питань доступу до електричних/теплових/газових мереж, мереж централізованого водопостачання та/або водовідведення, порушення ліцензійних умов та надання документів (копій документів), що підтверджують таке порушення ліцензійних умов;
6) виявлення під час аналізу звітності або моніторингу нецільового використання коштів, передбачених встановленою структурою тарифів та/або схваленою інвестиційною програмою.»;
2) пункт 5.2 викласти в такій редакції:
«5.2. Строк проведення позапланової невиїзної перевірки не може перевищувати 10 робочих днів, а щодо суб’єктів малого підприємництва - трьох робочих днів.
Продовження строку здійснення позапланової невиїзної перевірки не допускається.».
6. У главі 7:
абзац перший викласти в такій редакції:
«7.1. За результатами проведених планових та позапланових перевірок складається акт перевірки за формою, наведеною в додатку 21 до цього Порядку.»;
в абзаці другому цифру «17» замінити цифрою «20»;
2) у пункті 7.2:
в абзаці шостому цифру «19» замінити цифрою «22»;
абзац дев’ятий доповнити реченням: «Відмова ліцензіата у проведенні перевірки за відсутності передбачених для цього законодавством і цим Порядком підстав є порушенням законодавства та відповідних ліцензійних умов та є підставою для застосування санкцій, зокрема санкції у вигляді анулювання ліцензії.»;
абзац десятий викласти в такій редакції:
«У разі встановлення в ході перевірки дотримання ліцензіатом вимог ліцензійних умов підстав для складання акта про невиконання рішення про усунення порушень, акта про повторне порушення ліцензіатом ліцензійних умов та законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг, акта про неусунення ліцензіатом протягом строку зупинення дії ліцензії підстав, що стали причиною для її зупинення, акта про виявлення недостовірності даних у документах, поданих суб’єктом господарювання разом із заявою про отримання ліцензії, акта про відмову ліцензіата у проведенні перевірки, акта про документальне підтвердження встановлення факту контролю (вирішального впливу) за діяльністю ліцензіата осіб інших держав, що здійснюють збройну агресію проти України, такі акти складаються як окремі документи в останній день проведення перевірки (додаток 23), крім випадка, передбаченого абзацом одинадцятим цього пункту. Зазначені акти є підставами для прийняття рішення про зупинення дії ліцензії та/або анулювання ліцензії»;
доповнити новим абзацом одинадцятим такого змісту:
«У разі відмови ліцензіата у проведенні перевірки у перший день перевірки за відсутності передбачених для цього законодавством і цим Порядком підстав акт про відмову ліцензіата у проведенні перевірки складається у перший день проведення перевірки, та один примірник такого акта передається уповноваженій особі ліцензіата, діяльність якого перевірялася. Другий примірник акта перевірки з відміткою дати та часу його отримання уповноваженою особою ліцензіата, що засвідчується підписом уповноваженої особи ліцензіата, зберігається в НКРЕКП. У разі відмови уповноваженої особи ліцензіата прийняти акт про відмову ліцензіата у проведенні перевірки такий акт надсилається ліцензіату рекомендованим листом протягом п’яти робочих днів з дня підписання акта членами комісії з перевірки за місцезнаходженням ліцензіата. Перевірка при цьому вважається завершеною та акт перевірки за формою, наведеною в додатку 21 до цього Порядку, не складається.».
У зв’язку з цим абзаци одинадцятий та дванадцятий вважати відповідно абзацами дванадцятим та тринадцятим;
в абзаці дванадцятому слова та знаки «Акт, що є підставою для прийняття рішення про анулювання ліцензії, реєструється» замінити словами «Зазначені акти реєструються»;
абзац тринадцятий викласти в такій редакції:
«Один примірник акта, зазначеного в абзаці десятому цього пункту, разом з одним примірником акта перевірки передається уповноваженій особі ліцензіата, діяльність якого перевірялася. У разі відмови уповноваженої особи ліцензіата прийняти акт, зазначений у абзаці десятому цього пункту, примірник такого акта разом з одним примірником акта перевірки в день їх складання направляється рекомендованим листом із повідомленням про вручення поштового відправлення за місцезнаходженням ліцензіата.»;
3) у пункті 7.4:
абзац перший викласти в такій редакції:
«7.4. У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг НКРЕКП у 30-денний строк з дня складення акта перевірки розглядає питання відповідальності суб’єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб’єкта господарювання. При застосуванні санкцій НКРЕКП має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.»;
доповнити новим абзацом такого змісту:
«Суб’єкт господарювання не може бути притягнений до відповідальності за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг, якщо минув строк давності притягнення до відповідальності. Строк давності притягнення до відповідальності за порушення ліцензійних умов, законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг становить п’ять років з дня вчинення порушення, а в разі триваючого порушення - з дня закінчення вчинення порушення.».
7. У пункті 9.1 глави 9:
1) абзац восьмий підпункту 4 виключити;
2) абзац четвертий підпункту 12 викласти в такій редакції:
«використання головою та комісією з перевірки під час планової перевірки форм актів та переліку питань інших, ніж затверджені цим Порядком.»;
3) доповнити новим підпунктом такого змісту:
«13) подавати клопотання/звернення щодо продовження строку внесення акта перевірки на засідання НКРЕКП та/або строку розгляду акта перевірки, але в межах строку, передбаченого пунктом 7.4 цього Порядку.».
8. У главі 10:
1) у пункті 10.4 слово «трьох» замінити словом «п’яти»;
2) пункт 10.7 доповнити новим абзацом такого змісту:
«За заявою суб’єкта господарювання, на якого накладено штраф, НКРЕКП своїм рішенням має право відстрочити або розстрочити сплату накладеного нею штрафу.»;
3) пункт 10.10 викласти в такій редакції:
«10.10. За даними звіту ліцензіата щодо усунення порушень та на основі підтверджуючих документів СП НКРЕКП готує та подає члену НКРЕКП відповідно до розподілу функціональних обов’язків доповідну записку для погодження припинення процедури розгляду порушень ліцензіатом та долучення всіх матеріалів та документів до ліцензійної справи.»;
4) пункт 10.11 виключити.
У зв’язку з цим пункти 10.12-10.24 вважати відповідно пунктами 10.11-10.23;
5) пункт 10.12 викласти в такій редакції:
«10.12. Санкції у вигляді зупинення дії ліцензії та анулювання ліцензії за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг та/або ліцензійних умов застосовуються до суб’єктів господарювання відповідно до Порядку ліцензування видів господарської діяльності, державне регулювання яких здійснюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого постановою НКРЕКП від 03 березня 2020 року № 548.»;
6) пункти 10.13-10.23 виключити.
9. Пункт 11.1 глави 11 доповнити знаком та словами «, та може звернутися до суду про стягнення несплаченого внеску на регулювання».
10. Пункт 13.1 глави 13 викласти в такій редакції:
«13.1. Відповідно до Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» НКРЕКП застосовує до ліцензіата заходи державного регулювання, зокрема за результатами перевірки або моніторингу має право приймати рішення про встановлення (зміну) тарифів на товари (послуги) суб’єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, та вносить зміни до відповідних інвестиційних програм.».
11. Главу 14 замінити двома новими главами 14 та 15 такого змісту:
«14. Визначення сум надлишково отриманого або недоотриманого доходу
від здійснення ліцензованої діяльності з розподілу електричної енергії
14.1. Положення цієї глави застосовуються членами комісії з перевірки під час проведення планових або позапланових перевірок ліцензіатів НКРЕКП з розподілу електричної енергії.
14.2. Інформація щодо вартісних показників в акті перевірки має бути відображена в тис. грн, з точністю до двох цифр після коми, без податку на додану вартість. Інформація щодо показників у відсотковому значенні в акті перевірки має бути відображена у %, з точністю до двох цифр після коми.
14.3. Звітний рік - період діяльності ліцензіата з розподілу електричної енергії, який перевіряється та який дорівнює календарному року.
14.4. З метою визначення об’єктивної суми коштів, отриманої для фінансування ліцензованої діяльності при проведенні планових або позапланових перевірок в акті перевірки фіксуються такі показники:
1) фактична сума частини чистого прибутку (дивідендів) на державну частку акцій, нараховану за підсумками попереднього року та виплачену у звітному році, відповідно до платіжних доручень, наданих ліцензіатом;
2) фактична сума використання коштів, відповідно до даних за формою звітності № 2-НКРЕКП-розподіл електричної енергії (квартальна) «Звіт про фінансові результати та виконання структури тарифів за видами діяльності», затвердженої постановою НКРЕКП від 28 лютого 2019 року № 282 (далі - форма звітності № 2-НКРЕКП-розподіл електричної енергії), за статтями:
«витрати на ремонт» з урахуванням капіталізованих витрат за бухгалтерським обліком за статтями «виробничі послуги», «сировина і матеріали» та «витрати на ремонт»;
«витрати на оплату праці», «відрахування на соціальні заходи» та «витрати на паливно-мастильні матеріали» з урахуванням капіталізованих витрат за бухгалтерським обліком при виконанні ремонтів та інвестиційної програми;
3) сума коштів недофінансування (перефінансування) інвестиційної програми станом на 20 січня року, наступного за звітним, з урахуванням суми перевищення вартості заходів до 10 %, які не покриті економією в рамках розділів інвестиційної програми;
4) сума перевищення вартості заходів інвестиційної програми на звітний рік: до 5 %, від 5 % до 10 %, понад 10 %, що розраховується за формулами
де | n | - | кількість заходів ІП, по яких допущено перевищення вартості в межах 5 %, |
m | - | кількість заходів інвестиційної програми (далі - ІП), по яких допущено перевищення вартості понад 5 %, | |
Обс ф | - | фактично виконаний фізичний обсяг по заходу ІП, | |
Ц од ф | - | фактична ціна одиниці заходу ІП, | |
Ц од пл. | - | планова ціна одиниці заходу ІП; |
де | n | - | кількість заходів ІП, по яких допущено перевищення вартості понад 5 % та в межах 10 %, |
m | - | кількість заходів ІП, по яких допущено перевищення вартості понад 10 %, | |
Обс ф | - | фактично виконаний фізичний обсяг по заходу ІП, | |
Ц од ф | - | фактична ціна одиниці заходу ІП, | |
Ц од пл. | - | планова ціна одиниці заходу ІП; |
де | n | - | кількість заходів ІП, по яких допущено перевищення вартості в понад 10 %, |
Обс ф | - | фактично виконаний фізичний обсяг по заходу ІП, | |
Ц од ф | - | фактична ціна одиниці заходу ІП, | |
Ц од пл. | - | планова ціна одиниці заходу ІП; |
5) сума економії коштів при виконанні ІП у звітному році, що розраховується за формулою
де | n | - | кількість заходів ІП, по яких отримано економію та які виконані в межах планових обсягів, |
m | - | кількість заходів ІП, по яких отримано економію та які виконані в обсягах, що перевищують планові, | |
Обс ф | - | фактично виконаний фізичний обсяг по заходу ІП, | |
Обс пл | - | плановий фізичний обсяг по заходу ІП, | |
Ц од ф | - | фактична ціна одиниці заходу ІП, | |
Ц од пл. | - | планова ціна одиниці заходу ІП. |
Фактичні фізичні обсяги виконаних заходів мають відповідати плановим показникам, а у разі перевищення фізичних обсягів розрахунок економії здійснюється, виходячи з планового показника. Для лінійних об’єктів електричних мереж 0,4-20 кВ допустимі випадки відхилення не більше ніж ± 5 % від схвалених фізичних обсягів, з відповідним внесенням змін до проектно-кошторисної документації.
Сума економії зменшується на суму об’єктивного перевищення вартості заходів (до 5 %) у розрізі заходів у межах кожного розділу;
6) рівень розрахунків з Державним підприємством «Енергоринок» (далі - ДП «Енергоринок») за куповану у 2019 році електричну енергію станом на 01 січня 2020 року. В подальшому фіксується рівень заборгованості перед ДП «Енергоринок» станом на початок та кінець звітного року;
7) сума недоплати постачальником «останньої надії» за послуги з розподілу електричної енергії у звітному році, станом на 01 січня року, наступного за звітним;
8) додатково отриманий (недоотриманий) дохід за перетоки реактивної електричної (Др), який розраховується за формулою
де | Др (факт) | - | сума фактичного доходу за перетоки реактивної електричної енергії, за даними форми звітності № 2-НКРЕКП-розподіл електричної енергії; |
Др ІП | - | розмір доходу за перетоки реактивної електричної енергії за звітний рік, врахований як джерело фінансування інвестиційної програми; |
9) величина дефіциту або профіциту коштів у частині надходжень та витрат, пов’язаних з наданням послуг з приєднання електроустановок замовників до електричних мереж, що надані у звітному періоді (за календарний рік), яка визначається відповідно до методики (порядку) формування плати за приєднання до системи передачі та системи розподілу та підтверджується звітністю та первинними документами;
10) штрафні санкції за несвоєчасну оплату купованої до 01 липня 2019 року електричної енергії в ДП «Енергоринок», сплачені ліцензіатом у звітному році;
11) сума сплаченого податку на прибуток у звітному році в частині здійснення ліцензованої діяльності з розподілу електричної енергії, який обраховується як добуток між обсягом сплаченого податку на прибуток у звітному році відповідно до платіжних доручень та співвідношенням між фактичними операційними витратами на розподіл електричної енергії та сумарними операційними витратами за даними форми звітності № 2-НКРЕКП-розподіл електричної енергії (за IV квартали);
12) сума недофінансування статей витрат структури тарифів у звітному році, з урахуванням витрат, які були капіталізовані за бухгалтерським обліком;
13) сума обґрунтованих перевитрат статей витрат структури тарифів у звітному році, з урахуванням витрат, які були капіталізовані за бухгалтерським обліком;
14) додатково отриманий (недоотриманий) дохід ліцензіата внаслідок збільшення (зменшення) фактичних обсягів розподілу електричної енергії ліцензіатів порівняно із обсягами розподілу електричної енергії ліцензіатів, врахованими у затвердженій структурі тарифів на послуги з розподілу електричної енергії. Такий дохід визначається на підставі фактичного обсягу розподілу електричної енергії у звітному році (за даними форми звітності № 2-НКРЕКП-розподіл електричної енергії та затверджених рівнів тарифів на послуги з розподілу електричної енергії, які діяли у відповідні періоди звітного року);
15) відсоток виконання інвестиційної програми у фізичних обсягах у звітному році станом на 31 грудня звітного року (включно), який визначається як відсоткове значення виконаних ліцензіатом передбачених заходів схваленої інвестиційної програми до загальної кількості передбачених заходів схваленої інвестиційної програми;
16) інформація щодо джерел надходження коштів, спрямованих на виконання заходів інвестиційної програми та програми ремонтів за звітний рік в умовах недостатності коштів, а також джерел надходження коштів, спрямованих на перевищення вартості заходів інвестиційної програми на понад 5 %;
17) фактичні обсяги електричної енергії та її вартість для компенсації технологічних витрат електричної енергії на її розподіл, купованої згідно з Положенням про покладення спеціальних обов’язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 05 червня 2019 року № 483 (далі - Положення № 483), на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку, балансуючому ринку, ринку двосторонніх договорів тощо. Розрахунок здійснюється за звітний рік помісячно;
18) дохід, отриманий у звітному році від надання в оренду/суборенду основних засобів (активів), які належать до основної діяльності ліцензіата;
19) дохід, отриманий у звітному році від плати за доступ до елементів інфраструктури об’єктів електроенергетики;
20) дохід від економії технологічних витрат електричної енергії (ДТВЕ) за підсумками звітного року, що розраховується за формулою
де | і | - | місяць; |
n | - | кількість місяців; | |
- | нормативно-фактична вартість технологічних витрат електричної енергії, розрахованих за фактичним балансом електричної енергії та економічними коефіцієнтами прогнозованих технологічних витрат електричної енергії, у і-му місяці звітного року, тис. грн; | ||
ДТВЕ ф і | - | фактична вартість технологічних витрат електричної енергії на її розподіл, у і-му місяці звітного року, тис. грн. |
До впровадження нового ринку електричної енергії (до 01 липня 2019 року) ДТВЕ нф і розраховується за формулою
де | ЦОРЕ ф і | - | фактична середньозважена ціна купівлі електричної енергії на Оптовому ринку електричної енергії України, що склалася у і-му місяці звітного року, скоригована з урахуванням дотацій, грн/МВт·год; |
OТВЕ нф і | - | нормативно-фактичний обсяг технологічних витрат електричної енергії на її розподіл на 1 та 2 класах напруги, у і-му місяці звітного року, МВт·год, що розраховується за формулою |
де | - | фактичні обсяги розподілу електричної енергії споживачам 1 та 2 класів напруги у і-му місяці звітного року, МВт·год; | |
- | економічні коефіцієнти прогнозованих технологічних витрат електричної енергії на 1 та 2 класах напруги, затверджені на звітний рік, відносні одиниці; |
ДТВЕ ф і розраховується за формулою
де | OТВЕ ф і | - | фактичний обсяг технологічних витрат електричної енергії у і-му місяці звітного року, відповідно до даних за формами звітності № 2-НКРЕ (місячна) «Звітні дані про обсяги передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами та нормативні технологічні витрати електроенергії за 1-2 класами напруги», затвердженої постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 04 жовтня 2012 року № 1257, № 2а-НКРЕКП-розподіл електричної енергії (місячна) «Звітні дані про обсяги розподілу електричної енергії та технологічні витрати електричної енергії за 1 та 2 класами напруги», затвердженої постановою НКРЕКП від 28 лютого 2019 року № 282, МВт·год. |
Після впровадження нового ринку електричної енергії (з 01 липня 2019 року) ДТВЕ нф і розраховується за формулою
де | Кф ПСО і | - | питома вага у загальному обсязі технологічних витрат електричної енергії на її розподіл, купованих згідно з Положенням № 483, у і-му місяці звітного року: |
де | - | фактичний обсяг технологічних витрат електричної енергії на її розподіл на 1 та 2 класах напруги, у і-му місяці звітного року, куплений згідно з Положенням № 483, у і-му місяці звітного року, МВт·год; |
у вересні - грудні звітного року Кф ПСО і дорівнює 0,8;
Ц ф і | - | фактична ціна електричної енергії, купованої згідно з Положенням № 483, у і-му місяці звітного року, грн/МВт·год; | |
ЦРДН ф і | - | фактична середньозважена ціна купівлі електричної енергії на ринку «на добу наперед» у і-му місяці звітного року, що враховує погодинний графік технологічних витрат електричної енергії, грн/МВт·год; |
ДТВЕ ф і розраховується за формулою
21) обсяги та вартість продажу електричної енергії на сегментах ринку електричної енергії, надлишково придбаної для компенсації технологічних витрат електричної енергії на її розподіл. Розрахунок здійснюється за звітний рік помісячно;
22) фактичні витрати, понесені у звітному році, на сплату банківських відсотків (але не вище облікової ставки НБУ) по кредитних коштах, залучених у банківських установах, для покриття різниці між вартістю заходів з приєднань, виконаних у звітному році, та сумою, отриманою від замовників послуги з приєднання. При цьому, заходи по таким приєднанням мають бути включені до інвестиційної програми ліцензіата та виконані в повному обсязі;
23) сума коштів, сплачена споживачами у звітному році за необліковану електричну енергію (в частині оплати послуг з розподілу електричної енергії) внаслідок порушень Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року № 312 (далі - ПРРЕЕ).
14.5. Загальна сума додатково отриманого або недоотриманого доходу від ліцензованої діяльності у звітному році визначається як сума таких складових:
1) сума коштів недофінансування інвестиційної програми на звітний рік, за виключенням суми економії, якщо така була зафіксована при перевірці;
2) додатково отриманий (недоотриманий) дохід ліцензіата внаслідок збільшення (зменшення) фактичних обсягів розподілу електричної енергії ліцензіата порівняно із обсягами розподілу електричної енергії ліцензіатів, врахованими у затвердженій структурі тарифів на послуги з розподілу електричної енергії, з урахуванням очікуваного додаткового (недоотриманого) доходу від збільшення (зменшення) обсягів з розподілу електричної енергії у звітному році, який вже було враховано у структурах тарифів;
3) додатково отриманий (недоотриманий) дохід за перетоки реактивної електричної (Др);
4) додатково отриманий (недоотриманий) дохід від економії технологічних витрат електричної енергії, що визначається за формулою
де | - | розмір доходу від економії технологічних витрат електричної енергії за звітний рік, врахований як джерело фінансування інвестиційної програми. |
Для цілей розрахунку ДТВЕ приймається рівним нулю, у разі якщо його значення, зафіксоване в акті, менше нуля;
5) сума недофінансування статей витрат (крім статті «витрати, пов’язані з купівлею електричної енергії з метою компенсації технологічних витрат електричної енергії на її розподіл») структури тарифів у звітному році, з урахуванням витрат, які були капіталізовані за бухгалтерським обліком;
6) дельта за статтею «витрати, пов’язані з купівлею електричної енергії з метою компенсації технологічних витрат електричної енергії на її розподіл» (ΔДнТВЕ), тис.грн, що визначається за формулою
де | і | - | місяць; |
n | - | кількість місяців; | |
- | вартість технологічних витрат електричної енергії, врахована в тарифах на звітний рік, тис. грн; |
ДТВЕ нф і розраховується до впровадження нового ринку (до 01 липня 2019 року) та після впровадження нового ринку (з 01 липня 2019 року) згідно з відповідними положеннями підпункту 20 пункту 14.4 цієї глави;
7) сума коштів, сплачена споживачами у звітному році за необліковану електричну енергію (в частині оплати послуг з розподілу електричної енергії) внаслідок порушень ПРРЕЕ.
14.6. Розмір об’єктивних чинників недофінансування ліцензованої діяльності визначається як сума таких об’єктивних чинників недофінансування ліцензованої діяльності:
1) сума сплаченого податку на прибуток у звітному році в частині здійснення ліцензованої діяльності з розподілу електричної енергії;
2) сплачена у звітному році сума частини чистого прибутку (дивідендів) на державну частку акцій за підсумками попереднього року, що передує звітному року;
3) сума обґрунтованих перевитрат статей витрат (крім статті «витрати, пов’язані з купівлею електричної енергії з метою компенсації технологічних витрат електричної енергії на її розподіл») структури тарифів у звітному році, з урахуванням витрат, які були капіталізовані за бухгалтерським обліком;
4) фактичні витрати, понесені у звітному році, на сплату банківських відсотків (але не вище облікової ставки НБУ) по кредитних коштах, залучених у банківських установах, для покриття різниці між вартістю заходів з приєднань, виконаних у звітному році, та сумою, отриманою від замовників послуги з приєднання. При цьому, заходи по таким приєднанням мають бути включені до інвестиційної програми ліцензіата та виконані в повному обсязі.
14.7. Підсумкова сума надлишково отриманого або недоотриманого доходу від здійснення ліцензованої діяльності у звітному році визначається як різниця між сумою, розрахованою відповідно до пункту 14.5 цієї глави, та розміром об’єктивних чинників недофінансування ліцензованої діяльності, зазначених у пункті 14.6 цієї глави.
14.8. Позитивна сума, визначена згідно з пунктом 14.7 цієї глави, коригується на індекс споживчих цін на товари та послуги з грудня звітного року до грудня попереднього року (використовується інформація, оприлюднена на офіційному вебсайті Державної служби статистики України) та визначається як джерело фінансування інвестиційної програми на рік, наступний за звітним, за умови:
95 % виконання заходів інвестиційної програми (у фізичних обсягах) станом на 01 січня року, наступного за звітним;
100 % виконання програми ремонтів;
100 % розрахунків за куповану у ДП «Енергоринок» у 2019 році електричну енергію станом на 01 січня 2020 року. В подальшому приймається рівень заборгованості перед ДП «Енергоринок» станом на початок та кінець звітного року.
В іншому випадку така сума підлягає вилученню зі структури тарифів ліцензіата.
14.9. Від’ємна сума, визначена згідно з пунктом 14.7 цієї глави, коригується на індекс споживчих цін на товари та послуги з грудня звітного року до грудня попереднього року (використовується інформація, оприлюднена на офіційному вебсайті Державної служби статистики України) та підлягає включенню до структури тарифів ліцензіата.
14.10. Сума необ’єктивного перевищення вартості заходів інвестиційної програми на звітний рік фіксується в акті перевірки та визначається як різниця між фактичною вартістю, що склалась за підсумками виконання інвестиційної програми, та граничним рівнем вартості. Гранична вартість визначається як добуток вартості заходу, передбаченої в інвестиційній програмі, та коефіцієнта 1,10 (10 %).
Визначена сума необ’єктивного перевищення вартості заходів інвестиційної програми підлягає вилученню зі структури тарифів ліцензіата.
14.11. Обсяг фінансування інвестиційної програми на рік, що є наступним за звітним роком, збільшується в установленому порядку на суму зекономлених при виконанні інвестиційної програми у звітному році коштів (тобто залишку коштів за умови введення об'єкта в експлуатацію), зменшену на суму об'єктивного перевищення вартості заходів (до 5 %) у розрізі заходів інвестиційної програми із наданням відповідних обґрунтувань згідно з установленим порядком.
14.12. Обсяг фінансування інвестиційної програми на рік, що є наступним за звітним роком, збільшується в такому порядку:
на 50 % суми додатково отриманого доходу, отриманого у звітному році від надання в оренду/суборенду основних засобів (активів), які належать до основної діяльної ліцензіата;
на 50 % суми додатково отриманого доходу, отриманого у звітному році від плати за доступ до елементів інфраструктури об’єктів електроенергетики.
15. Визначення сум надлишково отриманого або недоотриманого доходу постачальників універсальних послуг від здійснення ліцензованої діяльності з постачання електричної енергії споживачу
15.1. Положення цієї глави застосовуються членами комісії з перевірки під час проведення планових або позапланових перевірок ліцензіатів НКРЕКП з постачання електричної енергії споживачу, які відповідно до вимог нормативно-правових актів виконують функції постачальника універсальних послуг.
15.2. Інформація щодо вартісних показників в акті перевірки має бути відображена в тис. грн з точністю до двох цифр після коми без податку на додану вартість. Інформація щодо показників у відсотковому значенні в акті перевірки має бути відображена у %, з точністю до двох цифр після коми.
15.3. Звітний рік - період діяльності ліцензіата з постачання електричної енергії, який перевіряється та який дорівнює календарному року.
15.4. З метою визначення об’єктивної суми коштів, отриманої для фінансування ліцензованої діяльності при проведенні планових або позапланових перевірок в акті перевірки фіксуються такі показники:
1) фактична сума частини чистого прибутку (дивідендів) на державну частку акцій, нараховану за підсумками попереднього року та виплачену у звітному році, відповідно до платіжних доручень, наданих ліцензіатом;
2) рівень розрахунків станом на 01 січня року, наступного за звітним:
постачальника універсальних послуг з державним підприємством «Енергоринок» (далі - ДП «Енергоринок») за куповану у 2019 році електричну енергію. В подальшому фіксується рівень заборгованості перед ДП «Енергоринок» станом на початок та кінець звітного року;
постачальника універсальних послуг з гарантованим покупцем за куповану у звітному році електричну енергію;
постачальника універсальних послуг з оператором системи передачі за послуги з передачі електричну енергію у звітному році;
оператора системи передачі з постачальником універсальних послуг за послугу із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії у звітному році;
постачальника універсальних послуг з оператором системи розподілу за послуги з розподілу електричної енергії у звітному році;
3) штрафні санкції та пені за несвоєчасну оплату купованої електричної енергії в ДП «Енергоринок», сплачені ліцензіатом у звітному році;
4) сума недофінансування статей витрат структури тарифу у звітному році;
5) сума обґрунтованих перевитрат статей витрат структури тарифів у звітному році;
6) додатково отриманий (недоотриманий) дохід ліцензіата внаслідок збільшення (зменшення) фактичних обсягів постачання електричної енергії в частині надання універсальних послуг порівняно із затвердженими в тарифах на послуги постачання універсальних послуг. Такий дохід визначається на підставі фактичного обсягу постачання електричної енергії у звітному році (за даними форми звітності № 3-НКРЕКП-постачання електричної енергії (квартальна) «Звіт про фінансові результати та виконання структури тарифів за видами діяльності», затвердженої постановою НКРЕКП від 28 лютого 2019 року № 282 (далі - форма звітності № 3-НКРЕКП-постачання електричної енергії) та затверджених рівнів тарифів на послуги постачання універсальних послуг, які діяли у відповідні періоди звітного року.
7) коригування прогнозованої суми компенсації втрат на фактичні обсяги споживання електричної енергії у квітні, травні та червні 2019 року, відповідно до Порядку розрахунку суми компенсації втрат ліцензіатів від постачання електричної енергії побутовим споживачам (населенню), затвердженого постановою НКРЕКП від 29 серпня 2017 року № 1050, яке не враховано внаслідок запровадження повномасштабного ринку електричної енергії з 01 липня 2019 року;
8) суми компенсації втрат за квітень, травень та червень 2019 року від постачання електричної енергії побутовим споживачам (населенню), які розраховуються за тарифами, диференційованими за періодами часу, відповідно до Порядку розрахунку суми компенсації втрат ліцензіатів від постачання електричної енергії побутовим споживачам (населенню), які розраховуються за тарифами, диференційованими за періодами часу, затвердженого постановою НКРЕКП від 27 грудня 2017 року № 1420, яке не враховано внаслідок запровадження повномасштабного ринку електричної енергії з 01 липня 2019 року;
9) сума сплаченого податку на прибуток у звітному році в частині надання універсальних послуг, який обраховується як добуток між обсягом сплаченого податку на прибуток у звітному році відповідно до платіжних доручень та співвідношенням між фактичними операційними витратами, пов’язаними із наданням універсальних послуг та сумарними витратами за даними форми звітності № 3-НКРЕКП-постачання електричної енергії.
15.5. Загальна сума додатково отриманого або недоотриманого доходу від ліцензованої діяльності у звітному році визначається як сума таких складових:
1) додатково отриманий (недоотриманий) дохід ліцензіата внаслідок збільшення (зменшення) фактичних обсягів постачання електричної енергії постачальників універсальних послуг порівняно із затвердженими в тарифах на послуги постачання універсальних послуг з урахуванням очікуваного додаткового (недоотриманого) доходу від збільшення (зменшення) обсягів постачання електричної енергії постачальників універсальних послуг у звітному році, який уже було враховано у структурах тарифів;
2) сума недофінансування статей витрат структури тарифів у звітному році.
15.6. Об’єктивними чинниками недофінансування ліцензованої діяльності вважаються:
1) сплачена у звітному році сума частини чистого прибутку (дивідендів) на державну частку акцій за підсумками попереднього року, що передує звітному року, відповідно до платіжних доручень, наданих ліцензіатом;
2) сума обґрунтованих перевитрат статей витрат структури тарифів у звітному році;
3) коригування прогнозованої суми компенсації втрат на фактичні обсяги споживання електричної енергії у квітні, травні та червні 2019 року, відповідно до Порядку розрахунку суми компенсації втрат ліцензіатів від постачання електричної енергії побутовим споживачам (населенню), затвердженого постановою НКРЕКП від 29 серпня 2017 року № 1050;
4) суми компенсації втрат за квітень, травень та червень 2019 року від постачання електричної енергії побутовим споживачам (населенню), які розраховуються за тарифами, диференційованими за періодами часу, відповідно до Порядку розрахунку суми компенсації втрат ліцензіатів від постачання електричної енергії побутовим споживачам (населенню), які розраховуються за тарифами, диференційованими за періодами часу, затвердженого постановою НКРЕКП від 27 грудня 2017 року № 1420;
5) сума сплаченого податку на прибуток у звітному році в частині надання універсальних послуг, який обраховується як добуток між обсягом сплаченого податку на прибуток у звітному році відповідно до платіжних доручень та співвідношенням між фактичними операційними витратами, пов’язаними із наданням універсальних послуг та сумарними витратами за даними форми звітності № 3-НКРЕКП-постачання електричної енергії (за IV квартали).
15.7. Підсумкова сума надлишково отриманого або недоотриманого доходу від здійснення ліцензованої діяльності у звітному році визначається як різниця між сумою, розрахованою відповідно до пункту 15.5 цієї глави, та сумою об’єктивних чинників недофінансування ліцензованої діяльності, зазначених у пункті 15.6 цієї глави.
15.8. Позитивна сума, визначена згідно з пунктом 15.7 цієї глави, коригується на індекс споживчих цін на товари та послуги з грудня звітного року до грудня попереднього року (використовується інформація, оприлюднена на офіційному вебсайті Державної служби статистики України) та підлягає вилученню зі структури тарифів ліцензіата.
15.9. Від’ємна сума, визначена згідно з пунктом 15.7 цієї глави, коригується на індекс споживчих цін на товари та послуги з грудня звітного року до грудня попереднього року (використовується інформація, оприлюднена на офіційному вебсайті Державної служби статистики України) та підлягає включенню до структури тарифів ліцензіата.».
12. Додатки 1-3 та 5-20 викласти в новій редакції, що додаються.
13. Доповнити новими додатками 21-23, що додаються.
Додаток 1 |
ПОСВІДЧЕННЯ
на проведення перевірки
Додаток 2 |
КНИГА РЕЄСТРАЦІЇ
посвідчень на проведення перевірок щодо дотримання ліцензіатами вимог законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов
Дата посвідчення | Реєстраційний номер посвідчення | Найменування юридичної особи (прізвище, ім’я та по батькові фізичної особи-підприємця), місце провадження діяльності (місце проживання) | Вид перевірки | Вид діяльності | Дата та номер рішення про проведення перевірки |
Додаток 3 |
ПОВІДОМЛЕННЯ
про проведення заходу державного контролю
Додаток 5 |
ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ
для перевірки дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов провадження господарської діяльності зі здійснення функції гарантованого покупця
Додаток 6 |
ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ
для перевірки дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов суб’єктом господарської діяльності, що здійснює функції оператора ринку
Додаток 7 |
ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ
для перевірки дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов суб’єктом господарської діяльності, що здійснює діяльність з передачі електричної енергії
Додаток 8 |
ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ
для перевірки дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії
Додаток 9 |
ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ
для перевірки дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов суб’єктами господарської діяльності, які здійснюють постачання електричної енергії
Додаток 10 |
ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ
для перевірки дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перепродажу електричної енергії (трейдерської діяльності)
Додаток 11 |
ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ
для перевірки дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії
Додаток 12 |
ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ
для перевірки дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов провадження господарської діяльності з транспортування нафти, нафтопродуктів магістральним трубопроводом
Додаток 13 |
ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ
для перевірки дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов провадження господарської діяльності з транспортування природного газу
Додаток 14 |
ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ
для перевірки дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов провадження господарської діяльності із зберігання (закачування, відбору) природного газу
Додаток 15 |
ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ
для перевірки дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу
Додаток 16 |
ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ
для перевірки дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу
Додаток 17 |
ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ
для перевірки дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії
Додаток 18 |
ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ
для перевірки дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов провадження господарської діяльності з транспортування теплової енергії
Додаток 19 |
ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ
для перевірки дотримання вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання теплової енергії
Додаток 20 |
ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ
для перевірки дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення
Додаток 21 |
АКТ
складений за результатами проведення планової / позапланової виїзної / позапланової невиїзної перевірки дотримання суб’єктом господарювання вимог законодавства та ліцензійних умов
Додаток 22 |
КНИГА РЕЄСТРАЦІЇ
актів про результати перевірок щодо дотримання ліцензіатом вимог законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов
№ з/п | Найменування юридичної особи (прізвище, ім’я та по батькові фізичної особи-підприємця), місце провадження діяльності (місце проживання) | Вид діяльності | Вид перевірки | Дата, посада, прізвище, ім’я, по батькові голови комісії з перевірки |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
Додаток 23 |
АКТ
про невиконання рішення про усунення порушень / про повторне порушення ліцензіатом ліцензійних умов та законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг / про неусунення ліцензіатом протягом строку зупинення дії ліцензії підстав, що стали причиною для її зупинення