Про затвердження Порядку здійснення контролю за додержанням законодавства про державну реєстрацію нормативно-правових актів
{Заголовок із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 3078/5 від 22.07.2022}
{Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства юстиції
№ 82/5 від 11.01.2013
№ 1537/5 від 26.07.2013
№ 702/5 від 15.05.2015
№ 1131/5 від 18.04.2016
№ 2463/5 від 07.08.2019
№ 3228/5 від 23.10.2019
№ 3228/5 від 23.10.2019
№ 421/5 від 05.02.2020
№ 2754/5 від 13.08.2020
№ 3788/5 від 30.10.2020
№ 3078/5 від 22.07.2022}
Відповідно до підпункту 11 пункту 4, пункту 7 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 395, НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок здійснення контролю за додержанням законодавства про державну реєстрацію нормативно-правових актів, що додається.
{Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 3078/5 від 22.07.2022}
2. Рекомендувати міністерствам, іншим органам виконавчої влади, які є суб’єктами нормотворення, а також іншим органам, нормативно-правові акти яких відповідно до законодавства підлягають державній реєстрації, надсилати щомісяця (до 5 числа місяця, наступного за звітним) листом за підписом керівника або особи, яка виконує його обов’язки, до Міністерства юстиції України та його міжрегіональних управлінь для здійснення контролю за додержанням законодавства про державну реєстрацію нормативно-правових актів переліки актів, прийнятих протягом місяця (крім актів персонального характеру та актів, що містять інформацію з обмеженим доступом, вимога щодо захисту якої встановлена законом), складені з дотриманням хронологічного порядку, із зазначенням назви виду розпорядчого документа, його дати, реєстраційного індексу, заголовка та короткого змісту.
{Наказ доповнено пунктом 2 згідно з Наказом Міністерства юстиції № 3078/5 від 22.07.2022}
3. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства юстиції України від 01.02.2005 № 13/5 «Про затвердження Порядку проведення органами юстиції перевірок стану додержання законодавства про державну реєстрацію нормативно-правових актів», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 01.02.2005 за № 121/10401 (із змінами).
4. Начальникам міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України забезпечити неухильне виконання цього наказу.
{Пункт із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства юстиції № 702/5 від 15.05.2015, № 3228/5 від 23.10.2019}
5. Департаменту реєстрації та систематизації нормативних актів, правоосвітньої діяльності (Железняк Н.А.) забезпечити включення зазначеного нормативно-правового акта до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів.
6. Розмістити цей наказ на веб-сайті Міністерства юстиції України.
7. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра юстиції - керівника апарату Сєдова А.Ю.
8. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
ЗАТВЕРДЖЕНО |
ПОРЯДОК
здійснення контролю за додержанням законодавства про державну реєстрацію нормативно-правових актів
1. Цим Порядком встановлено механізм здійснення Міністерством юстиції України та його міжрегіональними управліннями (далі - органи юстиції) контролю за додержанням законодавства про державну реєстрацію нормативно-правових актів.
2. У цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:
об’єкт перевірки - розпорядчі документи будь-якого виду (накази, розпорядження, постанови, рішення, крім актів персонального характеру), а також інші документи суб’єкта перевірки;
скасування нормативно-правового акта - визнання в установленому законодавством порядку недійсним з дати прийняття незареєстрованого у відповідному органі юстиції нормативно-правового акта, що підлягав державній реєстрації;
суб’єкт перевірки - міністерства, інші органи виконавчої влади, які є суб’єктами нормотворення, а також інші органи, нормативно-правові акти яких відповідно до законодавства підлягають державній реєстрації в органах юстиції.
3. Контроль за додержанням законодавства про державну реєстрацію нормативно-правових актів здійснюється:
Міністерством юстиції України - щодо актів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, які є суб’єктами нормотворення, а також інших органів, нормативно-правові акти яких відповідно до законодавства підлягають державній реєстрації, адміністрації морських портів України (державного підприємства «Адміністрація морських портів України»);
міжрегіональними управліннями Міністерства юстиції України - щодо актів органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, їх структурних підрозділів.
4. Основним завданням зазначеного контролю є виявлення порушень законодавства про державну реєстрацію нормативно-правових актів - це неподання, несвоєчасне подання для державної реєстрації нормативно-правових актів, які відповідно до законодавства підлягають державній реєстрації, направлення на виконання нормативно-правових актів, що не пройшли державної реєстрації та не опубліковані в установленому законом порядку, а також надіслання для виконання вказівок, роз’яснень у будь-якій формі.
5. Контроль за додержанням законодавства про державну реєстрацію нормативно-правових актів здійснюється органами юстиції за зверненнями органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, юридичних та фізичних осіб, а також за ініціативи органів юстиції.
6. Орган юстиції у випадку здійснення зазначеного контролю з власної ініціативи або протягом трьох робочих днів з дня надходження звернення від органів та/або осіб, зазначених у пункті 5 цього Порядку, письмово звертається до суб’єкта перевірки щодо надання належним чином завіреної в установленому законодавством порядку копії документа, який є об’єктом перевірки, для здійснення контролю за додержанням законодавства про державну реєстрацію нормативно-правових актів. Суб’єкт перевірки зобов’язаний надати в строк, установлений у зверненні органу юстиції, завірену копію цього документа.
7. Орган юстиції протягом 5 робочих днів з дня надходження завіреної в установленому законодавством порядку копії такого документа перевіряє його на відповідність вимогам, які встановлено у пунктах 2, 3 та 5 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 1992 року № 731, та про результати перевірки в цей же строк повідомляє суб’єкта перевірки та ініціатора звернення (за наявності).
8. У разі виявлення за результатами зазначеної перевірки факту вчинення адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачено статтею 18841 Кодексу України про адміністративні правопорушення, орган юстиції в межах строку, зазначеного в пункті 7 цього Порядку, повідомляє про це керівника суб’єкта перевірки листом за підписом керівника органу юстиції (особи, яка виконує його обов’язки), в якому з відповідним обґрунтуванням наводиться виявлене порушення законодавства про державну реєстрацію нормативно-правових актів, та вимагає скасування такого документа, який прийнято суб’єктом перевірки з порушенням законодавства про державну реєстрацію нормативно-правових актів.
Такий лист вручається за місцезнаходженням суб’єкта перевірки особисто керівнику цього суб’єкта перевірки (особі, що виконує його обов’язки), в присутності якого уповноваженою посадовою особою органу юстиції складається протокол про адміністративне правопорушення за порушення законодавства про державну реєстрацію нормативно-правових актів відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 19 грудня 2011 року № 3539/5 «Про затвердження Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19 грудня 2011 року за № 1465/20203.
9. Суб’єкт перевірки протягом 5 робочих днів з дня отримання такого листа зобов’язаний скасувати зазначений в ньому документ, як такий, що прийнято суб’єктом перевірки з порушенням законодавства про державну реєстрацію нормативно-правових актів.
10. У разі невиконання суб’єктом перевірки вимог, зазначених в такому листі, орган юстиції протягом 10 робочих днів з дня його вручення керівнику суб’єкта перевірки (особі, що виконує його обов’язки):
розміщує на своєму вебсайті інформацію про те, що такий документ не набрав чинності в установленому законодавством про державну реєстрацію нормативно-правових актів порядку, оскільки був прийнятий суб’єктом перевірки з порушенням цього законодавства;
готує проєкт розпорядження Кабінету Міністрів України про скасування нормативно-правового акта, як такого, що прийнято суб’єктом перевірки з порушенням законодавства про державну реєстрацію нормативно-правових актів.
{Порядок в редакції Наказу Міністерства юстиції № 3078/5 від 22.07.2022}