Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 20 червня 2022 року
у справі № 826/15940/18
Адміністративна юрисдикція
Щодо правових наслідків порушення податковим органом строків надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення зі сплати транспортного податку
ФАБУЛА СПРАВИ
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС, як відокремленого підрозділу ДПС України), в якому просив визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення, якими нараховано грошові зобов`язання з транспортного податку за 2016, 2017, 2018 роки.
Рішенням окружного адміністративного суду, залишеним без змін постановою апеляційного адміністративного суду, позов задоволено.
ОЦІНКА СУДУ
З аналізу положень статей 54 та 267 ПК України випливає, що контролюючий орган дійсно зобов'язаний нарахувати платнику податків податкове зобов`язання з транспортного податку за відповідний рік та надіслати (вручити) таке податкове повідомлення-рішення до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року). Невиконання контролюючим органом такого обов'язку звільняє платника податків лише від відповідальності за несвоєчасність сплати податкового зобов`язання (аналогічно до приписів підпункту 266.10.2 статті 266, підпункту 287.9 статті 287 ПК України), проте не звільняє від обов'язку сплати такого податку за наявності відповідних правових підстав.
ВИСНОВКИ: пропуск податковим органом встановленого підпунктом 267.6.2 пункту 267.6 статті 267 ПК України строку надсилання податкового повідомлення-рішення до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року), не є тим порушенням, яке спростовує правомірність нарахування грошового зобов'язання податковим органом, та не може бути самостійною підставою для скасування оспорюваного податкового повідомлення-рішення.
Недотримання контролюючим органом встановлених строків надіслання податкового повідомлення-рішення не є підставою для припинення податкового обов'язку платника податку з транспортного податку. Строк надсилання податкового повідомлення-рішення, встановлений підпунктом 267.6.2 пункту 267.6 статті 267 ПК України, не є строком, що зумовлює припинення податкового обов`язку або звільнення від його виконання.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: порядок справляння транспортного податку, оскарження рішень податкового органу, строки виконання податкових зобов'язань, відповідальність контролюючого органу