УХВАЛА
26 серпня 2021 року
м. Київ
Справа № 911/2259/19
Суддя Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду Зуєв В.А.
розглянувши матеріали касаційної скарги Приватного акціонерного товариства "Корчуватський комбінат будівельних матеріалів"
на постанову Північного апеляційного господарського суду від 01.06.2021 (у складі колегії суддів: Куксов В.В. (головуючий), Шаптала Є.Ю., Яковлєв М.Л.)
за позовом першого заступника керівника Києво-Святошинської місцевої прокуратури Київської області в інтересах держави в особі:
1. Київської обласної державної адміністрації,
2. Обухівської районної державної адміністрації
до Приватного акціонерного товариства "Корчуватський комбінат будівельних матеріалів"
про розірвання договору оренди земельної ділянки,
ВСТАНОВИВ:
09.08.2021 до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду надійшла касаційна скарга Приватного акціонерного товариства "Корчуватський комбінат будівельних матеріалів" на постанову Північного апеляційного господарського суду від 01.06.2021 (повний текст складено 11.06.2021) у справі № 911/2259/19, подана 13.07.2021 через Північний апеляційний господарський суд.
Розглянувши матеріали касаційної скарги, Суд вирішив залишити зазначену скаргу без руху, виходячи з наступного.
Статтею 290 Господарського процесуального кодексу України передбачені вимоги до форми і змісту касаційної скарги.
Згідно з частиною третьою статті 290 Господарського процесуального кодексу України касаційна скарга підписується особою, яка подає скаргу, або її представником. До касаційної скарги, поданої представником, додається довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо в справі немає підтвердження такого повноваження.
За змістом частин першої та третьої статті 56 Господарського процесуального кодексу України сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника. Юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), або через представника.
Частина перша статті 58 Господарського процесуального кодексу України передбачає, що представником у суді може бути адвокат або законний представник.
Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом (частина друга статті 16 Господарського процесуального кодексу України).
Пунктом 1 частини першої статті 60 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені такими документами: довіреністю фізичної або юридичної особи.
За змістом частин третьої та четвертої статті 60 Господарського процесуального кодексу України довіреність від імені юридичної особи видається за підписом (електронним підписом) посадової особи, уповноваженої на це законом, установчими документами. Повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".
Згідно з частиною першою статті 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги. Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
Ордер - письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера (частина друга статті 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність").
Відповідно до пункту 4 Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 12 квітня 2019 року №41, ордер видається адвокатом, адвокатським бюро, адвокатським об`єднанням та повинен містити обов`язкові реквізити, передбачені цим Положенням.
Приписами підпункту 12.4 пункту 12 наведеного Положення встановлено, що ордер має містити, зокрема назву органу, у якому надається правова допомога адвокатом із зазначенням, у випадку необхідності, виду адвокатської діяльності відповідно до статті 19 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".
Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що законодавець чітко відокремив судові органи як такі, що повинні бути окремо зазначені в ордері на надання правової допомоги, зокрема в графі "Назва органу, в якому надається правова допомога".
Отже, у разі надання адвокатом правової допомоги в суді ордер має містити назву суду, в якому адвокат надає правову допомогу.
Також згідно із підпунктом 12.5 пункту 12 Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 12 квітня 2019 року №41, зокрема є прізвище, ім`я, по батькові адвоката, який надає правничу (правову) допомогу на підставі ордера, номер та дату його свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, найменування органу, який його видав (КДКА відповідного регіону, з 01.01.2013 року радою адвокатів відповідного регіону); номер посвідчення адвоката України, ким та коли воно видане.
Звернення до суду, в тому числі до Верховного Суду як найвищого суду в системі судоустрою України, що забезпечує сталість та єдність судової практики (статті 17 та 36 Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів") з використанням правничої допомоги інших осіб, зокрема адвоката, при реалізації права на справедливий суд (стаття 131-2 Конституції України та стаття 10 Закону № 1402-VIII), передбачає надання суду належних доказів дійсної волі особи, що є учасником справи, на уповноваження іншої особи на право надання правничої допомоги. Такі докази повинні виключати будь-які сумніви стосовно справжності та чинності такого уповноваження на момент вчинення певної процесуальної дії (докази подаються в оригіналі або у формі копії, якісно оформленої особою, що є учасником справи, із зазначенням назви судового органу, у якому надається правова допомога позивачу), а також стосовно охоплення такої дії дійсним колом повноважень представника, делегованих йому особою, що реалізує право на справедливий суд. Представник повинен демонструвати повагу до суду, підтверджуючи наявність повноважень на представництво, а також не позбавляти довірителя права знати про дії представника.
Аналогічний правовий висновок викладено в постановах Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2019 у справі № 9901/847/18 та від 03.07.2019 у справі № 9901/939/18, постановах Верховного Суду від 21.04.2020 у справі №910/10156/17 та від 17.08.2020 у справі № 911/2636/19.
Касаційну скаргу підписано адвокатом Насонова-Осипян Т.В., як представником Приватного акціонерного товариства "Корчуватський комбінат будівельних матеріалів".
На підтвердження повноважень на представництво у суді касаційної інстанції до матеріалів скарги додано ордер серія КС № 767904 від 13.07.2021. В ордері зазначено, що Адвокатське об`єднання "Юридична фірма "ТОТУМ" надає правову допомогу у Північному апеляційному господарському суді.
Таким чином в разі надання адвокатом правової допомоги в суді в ордері має бути зазначено конкретна назва суду. При цьому, Суд не визнає ордер серія КС № 767904 від 13.07.2021, що посвідчує повноваження адвоката, який підписав касаційну скаргу, на надання правової допомоги Приватному акціонерному товариству "Корчуватський комбінат будівельних матеріалів" у Верховному Суді, оскільки в графі "Назва органу, в якому надається правова допомога" зазначено, що адвокат надає правову допомогу у Північному апеляційному господарському суді.
Крім того, доданий до касаційної скарги на підтвердження повноважень зазначений вище ордер також не відповідає підпункту 12.5 пункту 12 Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги, а саме, не містить прізвище, ім`я, по батькові адвоката, який надає правову допомогу на його підставі.
Відтак, в ордері не зазначено обов`язкового реквізиту, передбаченого Положенням про ордер на надання правової допомоги та порядок ведення реєстру ордерів, затвердженого Радою адвокатів України відповідно до частини другої статті 26 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", а саме, не заповнено графу, в якій має бути зазначено прізвище, ім`я, по батькові адвоката, який надає правову допомогу на підставі ордера, а отже, такий ордер не може вважатися належним доказом на підтвердження наявності повноважень адвоката Насонової-Осипян Т.В. для підписання та подання касаційної скарги до Верховного Суду від імені Приватного акціонерного товариства "Корчуватський комбінат будівельних матеріалів".
Відповідно до частини другої статті 292 Господарського процесуального кодексу України у разі якщо касаційна скарга оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 290 цього Кодексу, вона залишається без руху.
Суд визначає скаржникові спосіб усунення недоліків касаційної скарги, зазначених в цій ухвалі, шляхом надання документу, що посвідчує повноваження представника скаржника адвоката Насонової-Осипян Т.В., яка підписала і подала касаційну скаргу від імені Приватного акціонерного товариства "Корчуватський комбінат будівельних матеріалів".
Керуючись статтями 234, 290, 292 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Корчуватський комбінат будівельних матеріалів" на постанову Північного апеляційного господарського суду від 01.06.2021 у справі № 911/2259/19 залишити без руху до 27.09.2021, при цьому строк усунення недоліків не може перевищувати десяти днів з дня вручення цієї ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя В.А. Зуєв