СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ун. № 759/7632/20
пр. № 2/759/937/21
08 липня 2021 року Святошинський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді - Журибеда О.М.,
при секретарі - Мурга Т.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: приватний нотаріус Саваріна Олена Сергіївна, приватний нотаріус Гуцевич Олена Олександрівна про визначення частки майна у праві спільної сумісної власності, що підлягає спадкуванню та визначення права на спадкування,
В С Т А Н О В И В :
Представник позивача ОСОБА_3 13.05.2020 року звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 , треті особи: приватний нотаріус Саваріна Олена Сергіївна, приватний нотаріус Гуцевич Олена Олександрівна про визначення частки майна у праві спільної сумісної власності, що підлягає спадкуванню та визначення права на спадкування, яким просить визначити, що частка спадкодавця ОСОБА_4 у справі спільної сумісної власності на нежиле приміщення за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер нерухомого майна № 259875780000, загальна площа 96,9 кв.м., становила 1/2 частки та визнати за ОСОБА_1 право на спадкування 1/2 частки нежилого приміщення за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер нерухомого майна № 259875780000, загальна площа 96,9 кв.м., що належала спадкодавцю ОСОБА_4 на праві спільної сумісної власності.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що позивач ОСОБА_1 являється матір`ю ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . 05.02.2011 року між ОСОБА_2 та ОСОБА_4 було зареєстровано шлюб. ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 помер після смерті якого відкрилась спадщина. ОСОБА_4 з метою оформлення спадщини звернулась до приватного нотаріуса Саваріної О.С. з заявою про прийняття спадщини де було відкрито спадкову справу № 65615877. Зазначила, що за час перебування у шлюбі ОСОБА_4 та ОСОБА_2 ними було набуте нерухоме майно, а саме нежиле приміщення за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер нерухомого майна № 259875780000, загальна площа 96,9 кв.м., яке на праві власності зареєстровано за ОСОБА_2 , а тому з метою захисту прав позивача на спадкування спірного майна необхідно визначити конкретну частку померлого спадкодавця ОСОБА_4 у вищезазначеному нерухомому майні, що належало йому та його дружині на праві спільної сумісної власності, у зв`язку з чим, позивач звернулась до суду з вказаним позовом.
Ухвалою Святошинського районного суду м. Києва від 18.05.2020 року було відкрито провадження у зазначеній цивільній справі та призначено розгляд за загальними правилами позовного провадження.
Позивач та її представник в судове засідання не з`явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Від представника позивача до суду надійшла заява якою підтримує позовні вимоги та просить розгляду справи провести за відсутності позивача та його представника.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилась, про день, час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином, причини неявки суду не повідомила.
Третя особа приватний нотаріус Саваріна О.А. в судове засідання не з`явилась, подала до суду заяву якою просить розгляд справи провести за її відсутності.
Третя особа приватний нотаріус Гуцевич О.О. в судове засідання не з`явилась, подала до суду заяву якою просить розгляд справи провести за її відсутності.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши законодавство, яким врегульовано спірні правовідносини, дійшов до такого висновку.
Як встановлено у судовому засіданні позивач ОСОБА_1 являється матір`ю ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 (а.с. 13).
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 помер, про що було складено відповідний актовий запис № 26 Виконавчим комітетом Софіївсько - Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, про що свідчить свідоцтво про смерть (а.с. 14).
На момент смерті ОСОБА_4 перебував з 05.02.2011 року у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 , про що свідчить свідоцтвом про шлюб виданого Відділом реєстрації актів цивільного стану Солом`янського районного управління юстиції у м. Києві (а.с. 15).
За час перебування у шлюбі ОСОБА_4 та ОСОБА_2 подружжям було набуте спільне майно, а саме: нежиле приміщення, загальною площею 96,9 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1 , що було оформлено на ОСОБА_2 на підставі договору купівлі-продажу від 30.12.2013 року, що підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно від 12.05.2020 року № 208638283 (а.с. 10-12).
З матеріалів справи вбачається, що 03.03.2020 року після смерті ОСОБА_4 приватним нотаріусом Саваріною О.С. було заведено спадкову справу за заявою ОСОБА_2 (а.с. 9).
Відповідну до ст. 16 ЦК України визнання права є одним із способів захисту цивільних прав та інтересів, що підлягають захисту судом.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше право не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. ст. 1216, 1217 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ч. 1 ст. 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Відповідно до ч. ч. 1-3 ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини, право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 ЦК України. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Згідно з ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ст. 1296 ч. 1 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.
Відповідно до ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Відповідно до п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 «Про судову практику в справах про спадкування» свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають.
Аналогічна думка викладена в роз`ясненні наданому Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про судову практику з розгляду цивільних справ про спадкування» №24-753/0-13 від 16 травня 2013 року, відповідно до якого, визнання права власності на спадкове майно у судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватись якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
За загальним правилом ст. 392 ЦК України право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
В матеріалах справи відсутні докази існування перешкод для оформлення спадкових прав позивача у нотаріальному порядку, в тому числі відсутня відмова нотаріуса у вчиненні нотаріальних дій, що вказувало б на виникнення цивільно-правового спору.
Між тим, без звернення спадкоємців до нотаріальної контори за одержанням свідоцтва про право на спадщину збільшується ймовірність порушення прав інших осіб, спадкоємців за заповітом, спадкоємців, які прийняли спадщину.
Відповідно до ст. 67 Закону України "Про нотаріат" свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою всіх спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством.
Таким чином з огляду на матеріали справи судом не встановлено порушення особистого немайнового або майнового права та інтересу позивача в силу п.1 ч.2 ст. 16 ЦК України, не встановлено обставини позбавлення їх права отримати свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті сина ОСОБА_4 в нотаріальній конторі, у зв`язку з чим позовні вимоги не підлягають до задоволення.
Керуючись ст. ст. 76, 141, 258, 265 ЦПК України, ст. ст. 328, 344, 382, 392, 1216, 1217, 1222, 1223, 1225, 1268, 1269, 1296, 1297 ЦК України, суд,-
У Х В А Л И В:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: приватний нотаріус Саваріна Олега Сергіївна, приватний нотаріус Гуцевич Олена Олександрівна про визначення частки майна у праві спільної сумісної власності, що підлягає спадкуванню та визначення права на спадкування - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності у особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення - якщо така адреса відсутня.
Суддя О.М. Журибеда