Справа № 274/4944/20 Провадження № 2/0274/421/21
УХВАЛА
21.04.2021 м.Бердичів
Суддя Бердичівськогоміськрайонного судуЖитомирської областіБольшакова Т.Б.(далі Суд), за участі секретаря судового засідання Лободи В.Л., розглядаючи у підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Бердичівтеплоенерго» про відшкодування матеріальної та моральної шкоди,-
В С Т А Н О В И В:
У провадженні суду перебуває вищевказана цивільна справа.
У підготовче засідання 21.04.2021 сторони/учасники справи не з`явилися, про дату , час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, що стверджується матеріалами справи.
20.04.2021 на адресу суду від позивача надійшла заява про зупинення провадження по справі, відкладення розгляду справи та перенесення судового засідання по розгляду справи на інший період, у якій останній просить визнати дуже поважною причину неявки у судове засідання, повідомити суддів, у провадженні і на розгляді яких знаходяться справи позивача про такі поважні обставини, що у зв`язку із находженням на лікуванні позивач не зможе бути присутнім в судовому засіданні, зупинити провадження по справі до повного одужання позивача, відкласти розгляд справ, котрі знаходяться в провадженні у різних суддів, та перенести судові засідання по розгляду зазначених справ на інший період.
Обгрунтовуючи клопотання, позивач зазначає, що внаслідок умисно вчинених, неправомірних дій і цинічних знущань відповідачем на протязі такого довготривалого терміну, позивачу було завдано великих неприємностей і значних образ, важких моральих потрясінь і психічних стресів, сильних нервувань і дкшевних переживань, як інваліду ІІ групи, та було свіомо причинено тяжкі моральні страждання, що, в свою чергу, призвело до різкого погіршення стану здоров`я та отриманого нервового і психологічного стресу, доведення до передінфарктного стану і крововиливу у мозок, - із умисної вини відповідача, і в зв`язку з тяжким станом здоров`я позивача направлено на проведення обстеження та проходження курсу лікування у стаціонарному віділені лікарні.
Відповідач у заяві від 21.04.2021 просить підготовче судове засідання проводити без участі його представника; не заперечує проти закінчення підготовчого судового засідання та призначення справи до розгляду по суті.
Так, основними засадами цивільного судочинства є розумність строків розгляду справи; неприпустимість зловживання процесуальними правами.
Згідно зі ст. 43 ЦПК України учасники справи зобов`язані, зокрема сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи; з`являтися в судове засідання за викликом суду; виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки; виконувати інші процесуальні обов`язки, визначені законом або судом.
Відповідно до ст. 44 ЦПК України учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається. Залежно від конкретних обставин суд може визнати зловживанням процесуальними правами дії, що суперечать завданню цивільного судочинства, зокрема: вчинення дій, що спрямовані на безпідставне затягування чи перешкоджання розгляду справи. Суд зобов`язаний вживати заходів для запобігання зловживанню процесуальними правами. У випадку зловживання процесуальними правами учасником судового процесу суд застосовує до нього заходи, визначені цим Кодексом.
У рішеннях від 28 жовтня 1998 у справі «Осман проти Сполученого королівства» та від 19 червня 2001 року у справі «Креуз проти Польщі» Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) роз`яснив, що реалізуючи пункт 1статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя, держави-учасниці цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони й обмеження, зміст яких полягає в запобіганні безладного руху в судовому процесі. Вказаними рішеннями ЄСПЛ визначено, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду справи, зобов`язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки.
У рішенні від 07 липня 1989 року у справі «Юніон Аліментаріа Сандерс С. А. проти Іспанії» ЄСПЛ вказав, що заявник зобов`язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов`язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Разом з тим, як вбачається, з матеріалів справи, остання перебуває в провадженні Бердичівського міськрайонного суду Житомирської обасті досить тривалий час.
Зокрема, ухвалою суду від 04.09.2020 прийнято позовнузаяву ОСОБА_1 та призначенопідготовче судовезасідання на 28.09.2020.
В судовому засіданні 28.09.2020 оголошено перерву до 19.10.2020 у зв`язку із задоволенням клопотання позивача про витребування доказів, яку було продовжено до 11.11.2020 за клопотанням ОСОБА_2 від 02.10.2020 (виникла необхідність лікування у лікарні).
Ухвалою суду від 11.11.2020 відкладено підготовче судове засідання на 30.11.2020 у зв`язку з неявкою в судове засідання позивача.
Надаючи позивачу час для збільшення позовних вимог та ознайомлення з матеріалами справи, підготовче судове засідання було відкладено на 27.01.2021.
Ухвалою суду від 27.01.2021, враховуючи клопотання позивача про відкладення розгляду справи у зв`язку з перебуванням на лікуванні, підготовче судове засідання було відкладено на 15.02.2021.
Станом на 15.02.2021 у суду були відсутні відомості про вручення позивачу повідомлення про дату, час та місце розгляду справи, що стало підставою відкладення підготовчого судового засідання на 30.03.2021.
Підготовче судовезасідання 30.03.2021 відкладено на 21.04.2021 для надання позивачу часу підготувати та подати запити та для ознайомлення відповідача з уточненим позовом.
Як вже було зазначено вище, 20.04.2021 на адресу суду надійшла чергова заява позивача про, зокрема, відкладення розгляду справи у зв`язку з проходженням курсу лікування у стаціонарному відділенні лікарні. Копії медичних документів про знаходження на лікуванні будуть надані до суду після прохоженя лікування.
Водночас, суд зазначає, що у поданих раніше клопотаннях про відкладення розгяду справи у зв`язку з перебуванням на лікуванні, позивачем вказувалося про надання документів про проходження лікування у наступні судові засідання, однак таких суду надано не було.
Направляючи до суду відповідні клопотання без надання доказів поважності причин неявки в судове засідання, що на думку суду спрямовано на затягування розгляду даної справи та, з урахуванням ст. 44 ЦПК України, свідчить про зловживання заявником своїми процесуальними правами, що в свою чергу позбавляє можливості суд закрити підготовче засідання у даній справі та призначити її до розгляду в судовому засіданні, а також вирішити по суті заявлені позовні вимоги з дотриманням розумних процесуальних строків, встановлених нормами ЦПК України.
Суд вважає за можливе провести підготовче засідання без участі сторін.
Відповідно до частини другої статті 247 ЦПК України, оскільки в підготовче засідання не з`явилися учасники справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження, суд постановляє ухвалу, зокрема, про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
Підстав для залишення позовної заяви без розгляду, зупинення провадження у справі чи закриття провадження у справі не встановлено.
В підготовчому засіданні з`ясовано обставини, передбачені ст. 197 ЦПК України, до судового розгляду спір не врегульований.
Керуючись статтями 197, 198, 200, 258-260 ЦПК України,-
П О С Т А Н О В И В:
Закрити підготовче провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Бердичівтеплоенерго» про відшкодування матеріальної та моральної шкоди та призначити справу до судового розгляду по суті на 25.05.2021 о 14 год 10 хв.
Викликати в судове засідання сторони.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Т.Б.Большакова