Справа № 420/1902/21
УХВАЛА
19 квітня 2021 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Бжассо Н.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі за правилами загального позовного провадження в підготовчому судовому засіданні клопотання позивача про витребування доказів та зупинення провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Одеської обласної прокуратури про визнання протиправним та скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом ОСОБА_1 до Одеської обласної прокуратури про визнання протиправним та скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Справа розглядається за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання судом призначено на 18.03.2021 року о 10 годині 30 хвилин. У зв`язку з наданням часу представнику відповідача підготувати правову позицію, що до клопотань позивача про виклик свідків та витребування доказів, які надійшли на адресу суду 17 березня 2021 року, суд відклав підготовче засідання на 19 квітня 2021 року о 10 годині 30 хвилин.
16.04.2021 року електронним засобом зв`язку та 19.04.2021 року поштовим засобом зв`язку на адресу суду надійшли пояснення представника відповідача щодо клопотань про витребування доказів та допит свідків з додатком: рішенням Кадрової комісії з розгляду дисциплінарних скарг від 15 жовтня 2020 року №257дп-20.
18.03.2021 року та 19.04.2021 року до суду надійшли заява та клопотання позивача про приєднання до матеріалів справи доказів. Також, 19.04.2021 року позивач надав суду клопотання про зупинення провадження у справі до отримання судом від відповідача матеріалів службового розслідування.
Сторони до підготовчого судового засідання не з`явилися, у зв`язку з припиненням в Одеському окружному адміністративному суді розгляду справ у відкритих судових засіданнях за участю учасників судового процесу, крім окремої категорія адміністративних справ, на які поширюються правила обчислення строків, установлених статтею 270 КАС України, у зв`язку з запровадженням в Одеській області «червоного» рівня епідемічної небезпеки.
Клопотання щодо витребування доказів, суд розглядає в письмовому провадженні.
Позивач обґрунтував зазначене клопотання наступним.
Як зазначив позивач, відповідачем у відзиві викладена інформація про проведення службового розслідування прокуратурою Одеської області по відношенню до позивача та його результат зазначив як доказ факту дисциплінарного проступку та підставу притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності звільнення з посади в органах прокуратури.
У зв`язку з зазначеним, з метою всебічного розгляду справи та встановлення фактичних обставин подій, що мають значення для прийняття рішення про вчинення дисциплінарного проступку (відсутність позаслужбових стосунків) та його наслідків незаконного звільнення позивача, останній вважає необхідним зобов`язати відповідача надати до суду належним чином засвідчені копії матеріалів службового розслідування.
Представник відповідача не заперечує щодо задоволення зазначеного клопотання.
Відповідно до ч.1 ст. 80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.
Згідно ч. 6, 7, 8 ст. 80 КАС України, будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
Відповідно до ч. 3. ст. 80 КАС України, про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
З урахуванням викладеного, суд вважає можливим задовольнити клопотання позивача щодо витребування доказів.
Приписами ч. 4 ст. 9 КАСУ визначено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
При цьому, суд зазначає, що розгляд справи здійснюється з урахуванням принципу адміністративного судочинства, що передбачений ст. 9 КАС України щодо змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з`ясування всіх обставин справи.
Витребування доказів та ознайомлення сторін із отриманими доказами, надання власних пояснень з приводу отриманих доказів потребує певного часу, сплив якого призведе до порушення судом строків розгляду адміністративної справи, визначених КАС України.
Суд зазначає, що зупинення провадження в адміністративній справі - це тимчасове припинення вчинення у справі будь-яких процесуальних дій у зв`язку з обставинами, що перешкоджають розглядові справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії.
Згідно з п. 6 ч. 2 ст. 236 КАС України, суд має право зупинити провадження у справі в разі: направлення судового доручення щодо збирання доказів до надходження ухвали суду, який виконував доручення, про виконання доручення або неможливість виконання доручення.
Положення цієї норми передбачає право суду зупинити провадження у разі об`єктивної неможливості розгляду справи до отримання доказів.
На думку суду, витребування зазначених вище доказів становить об`єктивну неможливість розгляду справи до отримання цих доказів.
Згідно з ч.6 ст. 7 КАС України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Аналогія закону це засіб заповнення прогалин у законодавстві, який полягає в застосуванні до нього іншої норми закону, яка регламентує подібні відносини.
На думку суду, витребування судом доказів є подібним до направлення судом до іншого суду доручення щодо збирання доказів, у зв`язку із чим, суд вважає доцільним застосування у даному випадку аналогії закону та зупинення провадження у справі на підставі п. 6 ч. 2 ст. 236 КАС України.
При цьому, суд, з метою недопущення затягування судового розгляду справи, вважає за необхідне зупинити провадження у справі не тільки до отримання доказів, а і до конкретної дати, яку суд визначає, як 19 травня 2021 року о 14 годині 15 хвилин, з урахуванням достатнього проміжку часу для отримання від відповідача витребуваних доказів.
Відповідно до ст.14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Інші клопотання сторін будуть розглянуті судом у наступному підготовчому судовому засіданні за участі сторін.
Керуючись ст. ст. 14, 77, 80, п.6 ч.2 ст.236, ст. ст. 248, 256, 294 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Задовольнити клопотання позивача.
Зобов`язати Одеську обласну прокуратури надати до суду належним чином засвідчені копії матеріалів службового розслідування щодо ОСОБА_1 .
Зупинити провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Одеської обласної прокуратури про визнання протиправним та скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу до 19 травня 2021 року.
Призначити наступне підготовче засідання на 19 травня 2021 року о 14 годині 15 хвилин.
Апеляційна скарга на ухвалу суду в частині зупинення провадження у справі подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, строк оскарження обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження:
на ухвалу суду якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала суду може бути оскаржена до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду відповідно до п.15.5 Розділу VII Перехідні Положення КАС України в частині зупинення провадження у справі.
В іншій частині ухвала суду оскарженню не підлягає.
СуддяН.В.Бжассо