ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/6486/21
провадження № 1-кп/753/1232/21
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" квітня 2021 р. Дарницький районний суд м. Києва у складі:
головуючого - судді ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду кримінальне провадження за обвинуваченням
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Києва, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого в АДРЕСА_2 ,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України,
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_3 ,
прокурора ОСОБА_4 ,
потерпілого ОСОБА_5 ,
захисника ОСОБА_6 ,
обвинуваченого ОСОБА_2 ,
в с т а н о в и в:
до Дарницького районного суду м. Києва надійшов обвинувальний акт з додатками у кримінальному провадженні по обвинуваченню ОСОБА_2
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України.
Під час підготовчого судового засідання прокурор та потерпілий уважали за можливе призначити судовий розгляд даного кримінального провадження.
Захисник ОСОБА_6 заперечував проти призначення справи до судового розгляду та заявив клопотання про повернення обвинувального акту прокурору, яке підтримав обвинувачений ОСОБА_2 .
При цьому, захисник обґрунтував своє клопотання тим, що обвинувальний акт складено поза строками досудового розслідування.
Суд, заслухавши думку учасників судового провадження, відповідно до положень ст. 314 КПК України, яка регламентує порядок та межі підготовчого судового засідання, вивчивши обвинувальний акт та долучений до нього реєстр матеріалів досудового розслідування, приходить до наступного висновку.
Кримінальне провадження підсудне Дарницькому районного суду м. Києва, обвинувальний акт складено відповідно до положень КПК України, підстав для закриття чи зупинення кримінального провадження судом під час підготовчого судового засідання не встановлено, відтак суд приходить до висновку про необхідність призначення провадження за обвинувальним актом щодо ОСОБА_2 до судового розгляду у відкритому судовому засіданні за участю прокурора, захисника, обвинуваченого та повідомити потерпілих.
Підстави для обрання заходів забезпечення кримінального провадження щодо ОСОБА_2 відсутні.
Вирішуючи клопотання захисника ОСОБА_6 , про повернення обвинувального акту прокурору у зв`язку з його невідповідністю вимогам ст. 291 КПК України, то суд уважає його безпідставним та таким, що не підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
На переконання сторони захисту, після повернення Дарницьким районним судом міста Києва 19 лютого 2021 року обвинувального акту щодо ОСОБА_2 прокурору, досудове розслідування мало бути поновлено так як закінчилися строки досудового розслідування. Оскільки цього зроблено не було, то новий обвинувальний акт складено та направлено до суду поза строками досудового розслідування та не уповноваженими особами.
Однак, суд не може погодитися з такими доводами захисника.
Так, відповідно до п. 5 ч. 1 ст.3КПК досудове розслідування починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань і закінчується закриттям кримінального провадження або направленням до суду обвинувального акту, клопотання про застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності.
Отже, закон пов`язує закінчення досудового розслідування з постановленням процесуального рішення - постанови про закриття кримінального провадження, або вчиненням комплексу процесуальних дій, пов`язаних з направленням до суду обвинувального акту чи відповідного клопотання. У Параграфі 1 Глави 24КПК розкриваються відповідні форми закінчення досудового розслідування.
За загальним правилом, слідчі (розшукові) дії, негласні слідчі (розшукові) дії можуть проводитися лише в розпочатому кримінальному провадженні, відомості про яке занесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань, та не можуть проводитися після закінчення строків досудового розслідування. Будь-які слідчі (розшукові) дії, проведені з порушенням цього правила, є недійсними, а встановлені внаслідок них докази - недопустимими (ч. 3 ст. 214, ч. 8 ст. 223, ст. 219 КПК).
Окрім того, закон містить поняття «завершення» як проміжний етап досудового розслідування. Досудове розслідування, яке має наслідком звернення до суду з обвинувальним актом або з клопотанням про застосування примусових заходів, має три ключові віхи: початок - визначається внесенням відомостей до ЄРДР; завершення - пов`язується з фактом відкриття матеріалів досудового розслідування підозрюваному, його захиснику, законному представнику, захиснику особи та іншим особам відповідно до положень ст. 290 КПК; закінчення - фіксується направленням до суду обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру. Тобто, кінцевим моментом строку досудового розслідування є його закінчення, як це передбачено у ст. 219 КПК, та не має точок дотику із завершенням досудового розслідування. До цього слід додати, що законодавчі обмеження на проведення слідчих (розшукових) дій «прив`язані» саме до закінчення, а не до завершення досудового розслідування.
Крім цього, ст. 282 КПК України чітко визначені випадки, за якими відновлюється досудове розслідування кримінального провадження.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 282 КПК України, зупинене досудове розслідування відновлюється постановою слідчого, прокурора, якщо підстави для його зупинення перестали існувати (підозрюваний видужав, його місцезнаходження встановлено, завершено проведення процесуальних дій у межах міжнародного співробітництва), а також у разі потреби проведення слідчих (розшукових) чи інших процесуальних дій.
Відповідно до ч. 2 ст. 282 КПК України зупинене досудове розслідування також відновлюється у разі скасування слідчим суддею постанови про зупинення досудового розслідування.
Згідно з положеннями ч. 2,3 ст. 294 КПК України, якщо внаслідок складності провадження неможливо закінчити досудове розслідування з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку (дізнання) у строк, зазначений у пунктах 1 і 2 ч. 3 статті 219 цього Кодексу, такий строк може бути продовжений прокурором у межах строку, встановленого пунктом 1 частини четвертої статті 219 цього Кодексу. Якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 4 ч. 3 статті 219 цього Кодексу, такий строк може бути продовжений в межах строків, встановлених пунктами 2 і 3 ч. 4 статті 219 цього Кодексу.
Зі системного аналізу наведених норм кримінального процесуального закону вбачається, що відновленню досудового розслідування підлягає лише кримінальне провадження, яке було зупинене на стадії досудового розслідування, а продовженню у разі неможливості завершити досудове розслідування у строк, визначений законом.
Таким чином, кримінальним процесуальним законом не передбачено поновлення чи продовження строку досудового розслідування після повернення обвинувального акта прокурору.
Як вбачається з реєстру матеріалів досудового розслідування, 26 листопада 2020 року ОСОБА_2 повідомлено про підозру. 28 листопада 2020 року складено і затверджено обвинувальний акт відносно ОСОБА_2 . Згідно пояснень прокурора в судовому засіданні, обвинувальний акт 30 листопада 2020 року було направлено до суду, який 19 лютого 2021 року ухвалою Дарницького районного суду м. Києва повернуто прокурору для усунення недоліків.
У подальшому, 18 березня 2021 року, на виконання ухвали суду від 19 лютого 2021 року, обвинувальний акт був викладений у новій редакції без поновлення строків досудового розслідування. Згідно супровідного листа, 30 березня 2021 року вказаний обвинувальний акт повторно направлено на адресу Дарницького районного суду м. Києва.
Суд приходить до висновку, у зв`язку з тим, що досудове розслідування щодо ОСОБА_2 за ч. 2 ст. 286 КК України було закінчено складанням обвинувального акта та його скеруванням до районного суду вперше у межах строків досудового розслідування (що й не оспорюється самим захисником), в межах даного кримінального провадження проведено усі процесуальні дії, необхідні, на переконання органу досудового розслідування, для висунення особі обвинувачення, а чинним кримінальним процесуальним законом не передбачено відновлення чи продовження строків досудового розслідування з підстав проведення процесуальних дій задля усунення недоліків після повернення обвинувального акта судом, відтак доводи захисника про невідповідність обвинувального акта вимогам КПК України з підстав порушення процесуальних строків не ґрунтуються на законі.
Керуючись ст.ст. 314-316 КПК України, суд
у х в а л и в:
призначити до судового розгляду у відкритому судовому засіданні в приміщенні Дарницького районного суду м. Києва (вул. Севастопольська, 7/13) кримінальне провадження № 1-кп/753/1232/21 за обвинуваченням ОСОБА_2 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України, на 11 годину 30 хвилин 20 квітня 2021 року.
Кримінальне провадження розглядати суддею одноособово.
Викликати для участі у судовому засіданні прокурора, захисника, обвинуваченого та повідомити потерпілих.
У задоволенні клопотання захисника ОСОБА_6 про повернення обвинувального акту прокурору відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_1