ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
05.02.2021 Справа № 908/273/21
м.Запоріжжя
Господарський суд Запорізької області у складі судді Федорової Олени Владиславівни, розглянувши матеріали позовної заяви б/н від 29.01.2021 (вх. № 284/08-07/21 від 01.02.2021)
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до відповідача обслуговуючого гаражного кооперативу «КРАНОБУДІВНИК» (69093, Запорізька область, Запорізький район, с. Соняшне, вул. Братська, буд. 1)
про визнання недійсним рішення позачергових загальних зборів обслуговуючого гаражного кооперативу про звільнення позивача;
- визнання незаконним та скасування наказу про звільнення;
- поновлення на роботі;
- стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
ВСТАНОВИВ:
До Господарського суду Запорізької області звернувся ОСОБА_1 з позовом до відповідача обслуговуючого гаражного кооперативу «КРАНОБУДІВНИК» про:
- визнання недійсним рішення позачергових загальних зборів обслуговуючого гаражного кооперативу «КРАНОБУДІВНИК» про звільнення ОСОБА_1 від 30.09.2020;
- про визнання незаконним та скасування наказу № 1 від 12.09.2020 про звільнення ОСОБА_1 ;
- про поновлення ОСОБА_1 на посаді голови правління обслуговуючого гаражного кооперативу «КРАНОБУДІВНИК»;
- про стягнення з обслуговуючого гаражного кооперативу «КРАНОБУДІВНИК» середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу в розмірі 18.986,40 грн.
В обґрунтування своєї правової позиції позивач посилається на порушення відповідачем порядку скликання загальних зборів товариства, на яких прийнято рішення про звільнення. Порушення порядку звільнення, що передбачений Кодексом законів про працю. Позов обґрунтовано ст. ст. 147, 147-1, 149 Кодексу законів про працю.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 01.02.2021 позовну заяву передано на розгляд судді Федорової О.В.
Дослідивши матеріали позовної заяви та додані до неї документи, суд дійшов висновку, що позовна заява подана без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164 цього Кодексу, що є підставою для залишення позовної заяви без руху відповідно до ч. 1 ст. 174 ГПК України.
Статтею 162 Господарського процесуального кодексу України встановлено вимоги до позовної заяви, а саме: позовна заява повинна містити, зокрема, зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; правові підстави позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 14 ГПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною 1 ст. 73 ГПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Статтею 74 ГПК України унормовано, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.
Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів.
Частиною 2 ст. 164 ГПК України встановлено, що позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Частиною 4 ст. 164 ГПК України встановлено, що до заяви про визнання акта чи договору недійсним додається також копія (або оригінал) оспорюваного акта чи договору або засвідчений витяг з нього, а у разі відсутності акта чи договору у позивача - клопотання про його витребування.
Позивач однією із вимог зазначив визнання недійсним рішення позачергових загальних зборів обслуговуючого гаражного кооперативу «КРАНОБУДІВНИК» про звільнення ОСОБА_1 від 30.09.2020.
Втім, копії оскаржуваного рішення до позову не надав.
Положеннями ст. 1, 3 ст. 80 ГПК України встановлено, що учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об`єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк; докази, які підтверджують, що особа здійснила всі залежні від неї дії, спрямовані на отримання вказаного доказу.
Згідно з ч. 1 ст. 81 ГПК України учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 80 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.
Разом тим позов не містить посилання на неможливість з об`єктивних причин самостійно надати суду копію рішення, що оскаржується або відповідного клопотання з проханням витребувати це рішення у обслуговуючого гаражного кооперативу «КРАНОБУДІВНИК» або будь-яких доказів намагання заявника отримати відповідне рішення.
Частиною 9 ст. 81 ГПК України у разі неподання учасником справи витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яка особа ухиляється від їх подання та яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з`ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання таких доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.
Крім того, суд звертає увагу, що в тексті позову позивач посилається на рішення, яким його вирішено звільнити з займаної посади, прийняте загальними зборами кооперативу від 30.08.2020, а прохальна частина позову містить вимогу про визнання недійсним рішення від 30.09.2020.
До того ж позовна заява не містить посилань ані на норми права, які порушенні відповідачем під час прийняття оскаржуваного рішення зборів учасників кооперативу, ані на норми права, які повинен застосувати суд для відновлення порушених прав та законних інтересів позивача.
Таким чином, позивач жодним чином не обґрунтував невідповідність оскаржуваного рішення кооперативу приписам діючого законодавства.
Згідно з вимогами п. 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до норм ч. 1, пп. пп. 1, 2 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України від 08.07.2011 №3674-VІ «Про судовий збір» судовий збір за розгляд немайнових вимог складає 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а за розгляд майнових вимог - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява подається до суду.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2021 року в розмірі 2270,00 грн.
У відповідності до п. 2.21 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013 р. № 7 «Про деякі питання практики застосування розділу VІ Господарського процесуального кодексу України» платіжне доручення на безготівкове перерахування судового збору, квитанція установи банку про прийняття платежу готівкою додаються до позовної заяви (заяви, скарги) і мають містити відомості про те, яка саме позовна заява (заява, скарга, дія) оплачується судовим збором.
Відповідні документи подаються до господарського суду тільки в оригіналі; копії, у тому числі виготовлені із застосуванням технічних засобів (фотокопії тощо) цих документів, не можуть бути належним доказом сплати судового збору.
Як вже зазначалося судом позивачем ставляться чотири вимоги немайнового характеру. Таким чином, судовий збір повинен складати 9080,00 грн. (2270,00 грн. х 4 вимоги).
Разом з тим, позовні матеріали №б/н від 29.01.2021 (вх. № 284/08-07/21 від 01.02.2021) не містять доказів сплати судового збору в установлених законом розмірі та порядку. Також суду не надано документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору позивача відповідно до закону. Клопотань про відстрочення оплати судового збору суду також не надано.
Таким чином, позивачем не дотримано положень п. 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись статтями 174, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Позовну заяву ОСОБА_1 №б/н від 29.01.2021 (вх. № 284/08-07/21 від 01.02.2021) залишити без руху.
2. Позивачу усунути встановлені при поданні позовної заяви недоліки протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, а саме надати:
- чітко зазначити дату оскаржуваного рішення позачергових загальних зборів обслуговуючого гаражного кооперативу «КРАНОБУДІВНИК» про звільнення ОСОБА_1 ;
- надати суду копію рішення позачергових загальних зборів обслуговуючого гаражного кооперативу «КРАНОБУДІВНИК» про звільнення ОСОБА_1 або письмові пояснення з відповідними доказами щодо намагання самостійно отримати зазначене рішення, яке є предметом оскарження;
- нормативне обґрунтування заявлених позовних вимог, а саме: чітко визначити норми права, що регулюють господарські (корпоративні) відносини сторін і які повинен застосовувати господарський суд при розгляді даної справи;
- докази сплати судового збору у встановлених законом розмірі та порядку (9080,00 грн.) або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору позивача відповідно до закону;
- докази надсилання вищеперелічених документів на адресу відповідача (оригінали відправки надати суду для приєднання до матеріалів справи).
3. Роз`яснити позивачу, що при невиконанні вимог даної ухвали, позовна заява вважається неподаною та повертається заявнику.
Ухвала набрала законної сили 05.02.2021 та не підлягає оскарженню.
Суддя О.В. Федорова