СХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
проспект Незалежності, 13, місто Харків, 61058
УХВАЛА
14 грудня 2020 року Справа № 905/2214/14-908/5734/14
Колегія суддів у складі:
головуючий суддя Тихий П.В., суддя Ільїн О.В. , суддя Шутенко І.А.
розглянувши клопотання представника ПрАТ "Концерн Стирол" Усенка Віталія Жоржевича (вх.№12425 від 11.12.2020) про проведення засідання в режимі відеоконференції за апеляційною скаргою ПрАТ "Концерн Стирол" (вх. № 2823 Д/1) на ухвалу господарського суду Донецької області від 07.10.2020 у справі №905/2214/14-908/5734/14, постановлену у приміщенні господарського суду Донецької області суддею Ю.О. Паляниця, дата складання повного тексту ухвали - 12.10.2020,
за позовом ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України", м. Київ
до ПрАТ "Концерн Стирол", м. Горлівка
про стягнення суми,
за участю приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Щербакова І.М., м. Київ, -
ВСТАНОВИЛА:
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 16.11.2020 у справі №905/2214/14-908/5734/14 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ПрАТ "Концерн Стирол" та призначено справу до розгляду на "15" грудня 2020 р. о 12:00 годині.
Від представника ПрАТ "Концерн Стирол" Усенка Віталія Жоржевича (вх.№12425 від 11.12.2020) надійшло клопотання про проведення судового засідання у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
Відповідно до частин першої, другої та третьої статті 197 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) учасники справи мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов`язковою. Учасник справи подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду не пізніше ніж за п`ять днів до судового засідання. Копія заяви в той самий строк надсилається іншим учасникам справи. Учасники справи беруть участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів та електронного цифрового підпису згідно з вимогами Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19" (зі змінами та доповненнями) з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу з 12.03.2020 на всій території України встановлено карантин та введено обмеження перевезення пасажирів автомобільним транспортом міжміського сполучення, значно обмежено перевезення пасажирів міським пасажирським транспортом і заборонено перевезення залізничним транспортом.
Запроваджені заходи значно ускладнюють для сторін можливість реалізувати своє право на участь у розгляді їх справи в суді через обмеження пересування як в межах території країни так і в межах населених пунктів.
Відповідно до статті 64 Конституції України в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.
Разом з цим, право на судовий захист, встановлене статтею 55 Конституції України, не може обмежуватись навіть за умови оголошення карантину.
У тому числі не може бути обмежено право, встановлене частиною шостою статті 4 ГПК України, а саме: на участь особи у розгляді своєї справи у визначеному законом порядку.
Статтею 197 ГПК України встановлено можливість проведення судового засідання в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за заявою учасників справи.
У частині третій вказаної статті зазначено про можливість проведення судового засідання в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду згідно з вимогами Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.
Суд зазначає, що 02.04.2020 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 30.03.2020 № 540-IX, яким статтю 197 ГПК України після частини третьої доповнено новою частиною (частиною четвертою) такого змісту: "Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), учасники справи можуть брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. Підтвердження особи учасника справи здійснюється із застосуванням електронного підпису, а якщо особа не має такого підпису, то у порядку, визначеному Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" або Державною судовою адміністрацією України".
Наказом Державної судової адміністрації України від 08.04.2020 №169 затверджено Порядок роботи з технічними засобами відеоконференцзв`язку під час судового засідання в адміністративному, цивільному та господарському процесах за участі сторін поза межами приміщення суду (далі - Порядок). У пункті 2 розділу ІІ Порядку зазначено, що системою відеоконференцзв`язку є комплекс технічних засобів і програмного забезпечення "EаsyCon".
Відповідно до пункту 1 розділу ІІІ Порядку для участі у судовому засіданні в режимі відеоконференції учасник справи повинен попередньо зареєструватись з використанням власного електронного підпису в Системі на офіційному вебпорталі судової влади України за адресою www.court.gov.ua та перевірити наявні у нього власні технічні засоби на відповідність технічним вимогам, наведеним в додатку 1 до цього Порядку.
Враховуючи викладене, беручи до уваги впровадження обмежувальних заходів, пов`язаних із введенням карантину на території України, та з огляду на необхідність забезпечення своєчасного розгляду господарської справи суд вважає за необхідне задовольнити клопотання адвоката Усенка В. Ж. (вх.№ 12425 від 11.12.2020) та провести судове засідання в режимі відеоконференції з урахуванням технічних можливостей у суді з використанням системи відеоконференцзв`язку "EаsyCon".
Керуючись статтями 197, 234, 281 ГПК України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
1. Задовольнити клопотання представника ПрАТ "Концерн Стирол" Усенка В.Ж. про участь у судовому засіданні Східного апеляційного господарського суду з розгляду справи №905/2214/14-908/5734/14, яке відбудеться "15" грудня 2020 р. о 12:00 год., у залі судового засідання №115 в режимі відеоконференції.
2. Проведення судового засідання в режимі відеоконференції здійснити за допомогою системи відеоконференцзв`язку "EаsyCon" (https://easycon.com.ua/).
3. Для участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду представнику ПрАТ "Концерн Стирол" Усенку В.Ж. необхідно використовувати комп`ютерну техніку або смартфони з доступом в мережу Інтернет, які дозволяють передавати аудіосигнал та відеозображення.
4. Забезпечити участь Усенку В.Ж. в судовому засіданні у справі №905/2214/14-908/5734/14, призначеному на 15 грудня 2020 року о 12:00, у режимі відеоконференції відповідно до Порядку роботи з технічними засобами відеоконференцзв`язку під час судового засідання в адміністративному, цивільному та господарському процесах за участі сторін поза межами приміщення суду, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 08.04.2020 №169.
5. Роз`яснити адвокату Усенку В.Ж., що для участі у судовому засіданні в режимі відеоконференції він зобов`язаний: зайти та авторизуватися в системі відеоконференцзв`язку за 10 хвилин до часу судового засідання; активувати технічні засоби (мікрофон, навушники та камеру) та перевірити їх працездатність шляхом тестування за допомогою системи відеоконференцзв`язку; очікувати запрошення секретаря судового засідання до участі в судовому засіданні.
6. Попередити учасників справи, що відповідно до частини четвертої статті 197 ГПК України, пункту 5 розділу І Порядку роботи з технічними засобами відеоконференцзв`язку під час судового засідання в адміністративному, цивільному та господарському процесах за участі сторін поза межами приміщення суду ризики технічної неможливості участі у відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв`язку тощо несе учасник справи.
7. Роз`яснити, що Інструкція щодо участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції за допомогою програмного забезпечення "EаsyCon" знаходиться за вебпосиланням: https://easycon.com.ua/vkz_help_uk-ua.pdf.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.
Головуючий суддя П.В. Тихий
Суддя О.В. Ільїн
Суддя І.А. Шутенко