Коростишівський районний суд Житомирської області
Справа № 280/85/19
Провадження № 2/935/48/20
РІШЕННЯ
Іменем України
28 травня 2020 року м.Коростишів
Коростишівський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого - судді Янчук В.В.,
з секретарем судових засідань - Кумечко С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Коростишів цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Товариства з додатковою відповідальністю «Страхове товариство`Домінанта» про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувсь до суду з позовом до відповідача ОСОБА_2 про відшкодування матеріальної та моральної шкоди завданої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди.
В обгрунтування позовних вимог вказав, що 24.09.2018 о 22.00 год. на автомобільній дорозі Смолівка через Харитонівку сталась дорожньо- транспортна пригода за участю легкового автомобіля CITROЁN C5, номерний знак НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_2 та легкового автомобіля ВАЗ 21103, номерний знак НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_1 Постановою Коростишівського районного суду Житомирської області від 06.12.2018 р. ОСОБА_2 визнано винним у вчиненні 24.09.2018 адміністративного правопорушення, передбаченого ст.ст. 122-4, 124, ч. 1 ст. 130 КУпАП. В результаті даної дорожньо-транспортної пригоди позивач отримав тілесні ушкодження, з приводу чого був змушений звертатись за допомогою у медичні заклади, тривалий час проходив амбулаторне лікування, витрачати власні кошти на придбання медпрепаратів, загалом на суму 2738,63 грн. В період з 24.09.2018 по 03.10.2018 позивач знаходився на лікуванні в Коростишівській ЦРЛ ім. Д.І. Потєхіна з діагнозом : садна лівого передпліччя, забійна рана правої гомілки, закрита черепно-мозкова травма.
Також в ДТП було пошкоджено належний позивачу автомобіль ВАЗ 21103. Згідно звіту № 2645 про оцінку автомобіля "ВАЗ21103", державний номер НОМЕР_2 ", складеного 22.10.2018 ТОВ "Експерт Авто", матеріальний збиток, завданий власнику "ВАЗ НОМЕР_3 ", держномер НОМЕР_2 в результаті пошкодження при ДТП складає 57573,00 грн. Вартість витрат на проведення експертної оцінки автомобіля складає 1400,00 грн.
В результаті даної ДТП, яка сталась з вини відповідача позивач зазнав моральної шкоди, яка полягає у заподіянні тілесних ушкоджень, пошкодження його власності та хвилювань з цих підстав. При визначенні моральної шкоди позивачем враховано, що він в результаті ДТП отримав тілесні ушкодження, стрес, пережив моральні страждання у зв`язку з перенесеним фізичним болем, обмеженням у пересуванні та участі у веденні домашнього господарства, вимушений був докладати додаткових зусиль для організації свого життя, неможливість користуватись автомобілем протягом тривалого періоду. Розмір моральної шкоди позивач оцінив у розмірі 25000,00 грн.
Позивач під час підготовчого провадження уточнив позовні вимоги та просив стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю "Домінанта" на його користь матеріальну шкоду в розмірі 60311,63 грн, що складається з вартості коштів витрачених на лікування в розмірі 2738,63 грн та вартості матеріального збитку, завданого автомобілю ВАЗ 21103, держномер НОМЕР_2 у розмірі 57573,00 грн.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 моральну шкоду в розмірі 25000,00 грн.
Стягнути з ОСОБА_2 та Товариства з додатковою відповідальністю "Домінанта" на користь позивача понесені судові витрати та кошти, що сплачені за проведення експертної оцінки автомобіля в розмірі 1400,00 грн.
Ухвалою суду від 29.01.2019 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 22.08.2019 залучено Товариство з додатковою відповідальністю "Страхове товариство"Домінанта" в якості співвідповідача до участі даній справі.
Ухвалою суду від 05.02.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 та його представник - адвокат Василевська О.А. не з`явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. До суду представник позивача направила клопотання щодо розгляду справи у їх відсутність, позовні вимоги підтримують в повному обсязі та просять їх задовольнити.
В судове засідання відповідач ОСОБА_2 та його представник - адвокат Миколайчук П.В. не з`явились, про час та місце розгляд справи повідомлені належним чином. До суду представник відповідача направив клопотання щодо розгляду справи за їх відсутності, а відповідач відзив відносно позовних вимог, відповідно до якого просили відмовити в задоволенні позовних вимог. З відзиву слідує, що 24.08.2018 о 22-00 на автодорозі Смолівка-Харитонівка сталась ДТП за участі автомобіля CITROЁN C5, під керуванням відповідача та автомобіля ВАЗ 21103 під керуванням позивача. Під час ДТП автомобілі отримали механічні пошкодження. Вказані обставини , як і свою винуватість в ДТП відповідач не заперечує. На день ДТП цивільно-правова відповідальність відповідача перед третіми особами була застрахована в страховій компанії - ТДВ "Страхове товариство "Домінанта", поліс № АМ 3548625. Враховуючи цю обставину, відповідач не несе майнову відповідальність за шкоду заподіяну ДТП, оскільки така відповідальність покладається на страховика. Розмір моральної шкоди в сумі 25000,00 грн. є завищеним та не обгрунтованим.
В судове засідання відповідач - Товариство з додатковою відповідальністю "Страхове товариство "Домінанта" свого представника не направили, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Відзив відносно позовних вимог не надходив, інших заяв та клопотань не подавали, а тому суд здійснює розгляд справи у їх відсутність.
Враховуючи те, що в судове засідання не з`явились всі особи, які беруть участь у справі, а тому фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, що відповідає положенню ч.2ст.247 ЦПК України.
Розглянувши заяви по суті справи сторін, всебічно та повно з`ясувавши обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, давши їм оцінку у сукупності з дослідженими матеріалами справи, суд дійшов до наступних висновків.
Відповідно доч.1ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ст.13 ЦПК Українисуд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно дост.ст.12,81 ЦПК Україницивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно зч.1ст.16 ЦК України, кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_4 ОСОБА_1 є власником транспортного засобу - ВАЗ 21103, реєстраційний номер НОМЕР_2 ( а.с. 27).
Постановою Коростишівського районного суду Житомирської області від 06.12.2018 року, ОСОБА_2 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченогост.ст.122-4, 124, ч.1 ст. 130 КУпАПта накладено адміністративне стягнення. Згідно постанови, 24.09.2018 року о 22 год. 00 хв., ОСОБА_2 на автомобільній дорозі Коростишів-Кошарища 0+120м, керуючи автомобілем CITROЁN C5, номерний знак НОМЕР_5 НОМЕР_6 , був неуважний, не стежив за дорожньою обстановкою, перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння, виїхав на зустрічну смугу, де зіткнувся із зустрічним авто «ВАЗ 21103", державний номерний знак НОМЕР_2 , у результаті чого, авто отримали механічні пошкодження, після чого залишив місце ДТП шляхом втечі, чим порушив вимоги п.2.3б, 2.9а, 2.10 Правил дорожнього руху. Вказана постанова набрала законної сили 18.12.2018 ( а.с.35).
Згідно приписамч. 4 ст. 82 ЦПК України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, вина ОСОБА_2 у вчиненні ДТП встановлена постановою суду, яка набрала законної сили.
Цивільно правова відповідальність водія автомобіля CITROЁN C5, номерний знак НОМЕР_1 застрахована відповідно до Полісу № НОМЕР_7 НОМЕР_8 в ТДВ "Страхове товариство "Домінанта" та встановлено ліміт відповідальності за шкоду, заподіяну майну - 100000 грн. Франшиза становить 1000 грн. ( а.с. 112).
Відповідно до частини першоїстатті 1166 ЦК Українимайнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Частиною 2статті 1187 ЦК Українишкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об`єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.
Разом із тим правила регулювання деліктних зобов`язань допускають можливість відшкодування завданої потерпілому шкоди не безпосередньо особою, яка завдала шкоди, а іншою особою, якщо законом передбачено такий обов`язок.
Так, відповідно достатті 999 ЦК Українизаконом може бути встановлений обов`язок фізичної або юридичної особи бути страхувальником життя, здоров`я, майна або відповідальності перед іншими особами за свій рахунок чи за рахунок заінтересованої особи (обов`язкове страхування). До відносин, що випливають із обов`язкового страхування, застосовуються положення цьогоКодексу, якщо інше не встановлено актами цивільного законодавства.
До сфери обов`язкового страхування відповідальності належить цивільно-правова відповідальність власників наземних транспортних засобів згідно зі спеціальним Законом України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів".
Метою здійснення обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності зазначений Закон визначає забезпечення відшкодування шкоди, заподіяної життю, здоров`ю та/або майну потерпілих внаслідок дорожньо-транспортної пригоди та захисту майнових інтересів страхувальників (стаття 3 Закону № 1961-IV).
Об`єктом обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності є майнові інтереси, що не суперечать законодавству України, пов`язані з відшкодуванням особою, цивільно-правова відповідальність якої застрахована, шкоди, заподіяної життю, здоров`ю, майну потерпілих внаслідок експлуатації забезпеченого транспортного засобу (ст. 5 Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів").
Статтею 22 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» передбачено, що у разі настання страхового випадку страховик у межах страхових сум, зазначених у страховому полісі, відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, заподіяну внаслідок дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров`ю, майну третьої особи.
Відповідно достатті 1194 ЦК Україниособа, яка застрахувала свою цивільну відповідальність, у разі недостатності страхової виплати (страхового відшкодування) для повного відшкодування завданої нею шкоди зобов`язана сплатити потерпілому різницю між фактичним розміром шкоди і страховою виплатою (страховим відшкодуванням).
Відтак, відшкодування шкоди особою, відповідальність якої застрахована за договором обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, можливе за умови, що згідно з цим договором або Законом України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» у страховика не виник обов`язок з виплати страхового відшкодування (зокрема, у випадках, передбачених у статті 37), чи розмір завданої шкоди перевищує ліміт відповідальності страховика. В останньому випадку обсяг відповідальності страхувальника обмежений різницею між фактичним розміром завданої шкоди і сумою страхового відшкодування.
Покладання обов`язку з відшкодування шкоди у межах страхового відшкодування на страхувальника, який уклав відповідний договір страхування і сплачує страхові платежі, суперечить меті інституту страхування цивільно-правової відповідальності (стаття 3 Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів").
Така правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 4 липня 2018 року у справі № 755/18006/15-ц.
Статтею 29 Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" передбачено, що у зв`язку з пошкодженням транспортного засобу відшкодовуються витрати, пов`язані з відновлювальним ремонтом транспортного засобу з урахуванням зносу, розрахованого у порядку, встановленому законодавством, включаючи витрати на усунення пошкоджень, зроблених навмисно з метою порятунку потерпілих внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, з евакуацією транспортного засобу з місця дорожньо-транспортної пригоди до місця проживання того власника чи законного користувача транспортного засобу, який керував транспортним засобом у момент дорожньо-транспортної пригоди, чи до місця здійснення ремонту на території України. Якщо транспортний засіб необхідно, з поважних причин, помістити на стоянку, до розміру шкоди додаються також витрати на евакуацію транспортного засобу до стоянки та плата за послуги стоянки.
Виходячи з аналізу зазначених норм, визначення розміру матеріального збитку при настанні страхового випадку повинно бути підтверджено належним засобом доказування, зокрема, звітом (актом) про оцінку майна, який повинен відповідати вимогамЗакону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність"та Методики товарознавчої експертизи та оцінки дорожніх транспортних засобів, затвердженоїнаказом Міністерства юстиції України, Фонду державного майна України від 24 листопада 2003 року № 142/5/2092, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2003 року за № 1074/8395.
На замовлення ОСОБА_1 22.10.2018 року ТОВ "Експерт Авто", було проведено оцінку автомобіля "ВАЗ 21103", реєстраційний номер НОМЕР_2 , за результатами якої складено звіт №2645, відповідно до якого матеріальний збиток, завданий власникові вказаного автомобіля в результаті його пошкодження при ДТП складає 57573,00 грн.
Відповідно до п. 12.1.ст. 12 Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" страхове відшкодування завжди зменшується на суму франшизи, розрахованої за правилами цього підпункту.
Отже, сума страхового відшкодування підлягає зменшенню на суму франшизи (1000 грн.), обов`язок по сплаті якої з врахуванням положеньст. 1194 ЦК Українипокладається на ОСОБА_2 .
За наведеного, на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню із ТзДВ "Страхове товариство "Домінанта" страхове відшкодування матеріальної шкоди, завданої пошкодженням його автомобіля при ДТП, яка за мінусом франшизи складає 56573,00 грн.
В свою чергу з ОСОБА_2 підлягає стягненню на користь ОСОБА_1 франшиза в сумі 1000 грн.
Пунктом 23.1. статті 21 Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" передбачено, що шкодою, заподіяною життю та здоров`ю потерпілого внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, зокрема є: шкода, пов`язана з лікуванням потерпілого; моральна шкода, що полягає у фізичному болю та стражданнях, яких потерпілий - фізична особа зазнав у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я.
Відповідно до пункту 24.1. статті 24 Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" у зв`язку з лікуванням потерпілого відшкодовуються обґрунтовані витрати, пов`язані з доставкою, розміщенням, утриманням, діагностикою, лікуванням, протезуванням та реабілітацією потерпілого у відповідному закладі охорони здоров`я, медичним піклуванням, лікуванням у домашніх умовах та придбанням лікарських засобів.
На підтвердження понесених витрат на своє лікування позивачем ОСОБА_1 надано суду копії квитанцій на загальну суму 2738,63 грн.
Однак, квитанція на суму 202,99 грн. є нечитабельною ( а.с.30), а квитанції від 25.09.2018 на загальну суму 129 грн. не мають відношення до витрат на лікування і в їх стягненні слід відмовити.
Таким чином, з ТзДВ «Страхове товариство «Домінанта» підлягає відшкодуванню ОСОБА_1 матеріальна шкода, заподіяна здоров`ю потерпілого внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, яка складається з витрат на придбання лікарських засобів в сумі 2406,64 грн.
Крім того, враховуючи, що Страховою компанією не було забезпечено проведення оцінки пошкодженого транспортного засобу, і саме за замовленням Позивача було складено Звіт про оцінку автомобіля, позивач має право на відшкодування його вартості в розмірі 1400,00 грн. зі страховика.
Щодо позовних вимог про відшкодування моральної шкоди в розмірі 25000 грн. з ОСОБА_2 суд дійшов до наступного висновку.
За змістомст.23 ЦК Україниособа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав, зокрема внаслідок отримання особою душевних страждань у зв`язку зі знищенням чи пошкодженням її майна.
В даному випадку, факт пошкодження належного позивачу автомобіля доводиться матеріалами справи, не був спростований в ході судового розгляду, що є достатньою правовою підставою для відшкодування моральної шкоди.
За змістомПостанови Пленуму ВСУ від 31.03.1995 року №4„Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди" під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб. Відповідно до чинного законодавства моральна шкода може полягати, зокрема: у приниженні честі, гідності, у порушенні нормальних життєвих зв`язків через неможливість продовження активного громадського життя, порушенні стосунків з оточуючими людьми, при настанні інших негативних наслідків, згідно п.5 Постанови, обов`язковому з`ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв`язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні.
Враховуючи, що внаслідок пошкодження належного йому майна, позивач відчував крайньо негативні емоції, психологічний дискомфорт, пов`язаний з необхідністю здійснювати дії по відновленню свого автомобіля, отримав тілесні ушкодження, проходив лікування суд, з урахуванням принципу співмірності, справедливості та виваженості, рахує за можливе визначити розмір морального відшкодування 10000,00 грн.
Відповідно до частини першоїстатті 141 ЦПК Українисудовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
З огляду на викладене, слід стягнути на користь позивача з відповідача ТзДВ «Страховетовариство «Домінанта»пропорційно сумі задоволених вимог судові витрати в розмірі 751 грн 42 коп., а з відповідача ОСОБА_2 307,36 коп.
Таким чином, на користь позивача з Товариства з додатковою відповідальністю «Домінанта» підлягає до стягнення - відшкодування майнової шкоди 58979 грн. 64 коп. ( 56573,00 грн.+2406,64 грн.) та понесені судові витрати в розмірі - 2151 грн. 42 коп. (1400,00 грн +751,42 грн.), а з ОСОБА_2 на відшкодування майнової шкоди 1000 грн. 00 коп. та моральної шкоди - 10000 грн.00 коп., понесені судові витрати в розмірі - 307,36 грн, а позовні вимоги є такими, що підлягають частковому задоволенню з мотивів та доводів, що викладені вище.
Керуючись ст.ст.13,81,141,258-259,263-265,268 ЦПК, ст.ст. 16,23, 1167,1187,1194 ЦК України, ст.ст. 21, 22, 24, 29 Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", суд ,
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Товариства з додатковою відповідальністю «Страхове товариство`Домінанта» про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди - задовольнити частково.
Стягути з Товариства з додатковою відповідальністю «Страхове товариство» «Домінанта» на користь ОСОБА_1 на відшкодування майнової шкоди 58979 гривень 64 копійки та понесені судові витрати в розмірі - 2151 гривню 42 копійки.
Стягути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 на відшкодування майнової шкоди 1000 гривень 00 копійок та моральної шкоди - 10000 гривень 00 копійок, понесені судові витрати в розмірі - 307 гривень 36 копійок.
В задоволенні решти вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
У відповідності до п.п. 15.5) п.п.15 п. 1 Розділу ХІІІ Перехідних Положень ЦПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду може бути подана учасниками справи до Житомирського апеляційного суду через Коростишівський районний суд Житомирської області.
Сторони у справі:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_9 .
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання : АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_10 .
Відповідач:Товаристо здодатковою відповідальністю«Страхове товариство«Домінанта», місцезнаходження: вул. Саксаганського,119, м. Київ, код ЄДРПОУ - 35265086.
Суддя Янчук В.В.