провадження № 2/732/300/20
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
10 березня 2020 року м. Городня
Суддя Городнянського районного суду Чернігівської області Березовський О.Д., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Державного підприємства «Корюківське лісове господарство» та Організаційної ланки профспілки Корюківського Держлісгоспу про стягнення одноразової матеріальної допомоги при звільненні у зв`язку з виходом на пенсію, середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільнення, винагороди за вислугу років та визнання змін до Колективного договору незаконними,
У С Т А Н О В И В :
Адвокат Ковтун Марина Олександрівна, діючи на підставі договору про надання правової допомоги безоплатно від 24 січня 2020 року та в інтересах ОСОБА_1 , звернулась у Щорський районний суд Чернігівської області із позовом до Державного підприємства «Корюківське лісове господарство» та Організаційної ланки профспілки Корюківського Держлісгоспу та просить визнати зміни, які прийняті на спільному розширеному засіданні адміністрації і профспілкового комітету ДП «Корюківське лісове господарство» 11.04.2019 року та 24.06.2019 року до Колективного договору ДП «Корюківське лісове господарство», що прийнятий профспілковою конференцією трудового колективну 26 лютого 2016 року, незаконними та скасувати їх. Також представник позивача просить стягнути з Державного підприємства «Корюківське лісове господарство» на користь ОСОБА_1 одноразову матеріальну допомогу при звільненні у зв`язку з виходом на пенсію в сумі 49518,00 грн. Крім того, представник позивача просить суд стягнути з ДП «Корюківське лісове господарство» на користь позивача недоплачену при звільненні з роботи винагороду за вислугу років відповідно до пункту 4.25 розділу 4 «Оплата і нормування праці» Колективного договору ДП «Корюківське лісове господарство» та додатку 22 Положення «Про порядок та умови виплати винагороди за вислугу років і про виплату винагороди за підсумками роботи за рік» за період з 01.03.2019 року по день звільнення. Також просить стягнути з ДП «Корюківське лісове господарство» на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні за період з 17 вересня 2019 року по день ухвалення рішенням судом в даній справі. Разом з тим, представник позивача просить стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати, пов`язані з розглядом даної справи.
Розпорядженням голови Щорського районного суду Чернігівської області Шаповал З.О. про передачу справи до іншого суду від 24.02.2020 року вказану справу передано в порядку ст. 31 ЦПК України до Городнянського районного суду Чернігівської області для розгляду по суті.
Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до ч. 4 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивачем пред`явлено до суду чотири позовні вимоги.
Натомість, як вбачається зі змісту позовної заяви та доданого до позову дублікату квитанції № 0.0.1624266367.1 від 02.02.2020 року позивачем сплачено судовий збір за дві позовні вимоги, а саме за визнання змін у Колективному договорі незаконними та скасування їх, а також про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні за відповідний період в розмірі 1681,60 грн..
Так, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі – у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі.
Тобто, позовна вимога про стягнення одноразової матеріальної допомоги при звільненні у зв`язку з виходом на пенсію не є вимогою, при пред`явленні якою позивач звільняється від сплати судового збору.
Слід зазначити, що відповідно до ч. 1 ст. 94 КЗпП України заробітна плата – це винагорода обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану роботу.
Порядок та строки виплати заробітної плати визначені в статті 115 КЗпП України.
Таким чином, позовна вимога про стягнення одноразової матеріальної допомоги при звільненні у зв`язку з виходом на пенсію не є тотожною до вимог про стягнення заробітної плати, а тому не може бути віднесена до категорії пільгових вимог, за подачу яких згідно п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», в редакції від 22 травня 2015 року, яка набрала чинності 01 вересня 2015 року, судовий збір не сплачується.
Крім того, відповідно до ч. 4 ст. 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до постанови Верховного Суду у справі № 728/2955/18 від 10 січня 2019 року, починаючи з 01 вересня 2015 року позивачі у справах за позовними вимогами, що випливають із трудових відносин, не звільняються від сплати судового збору за винятком позивачів у двох категоріях : про стягнення заробітної плати та про поновлення на роботі.
Тобто, Верховний Суд прийшов висновку, що п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» чітко визначено вимоги, які випливають з норм трудового законодавства, які не підлягають оплаті судовим збором при зверненні до суду. Таким чином, позивач не звільнений від сплати судового збору в частині вказаної позовної вимоги про стягнення одноразової матеріальної допомоги при звільненні.
Згідно ч.1 ст.4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
За подачу позовної заяви майнового характеру сплачується судовий збір в розмірі 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що визначено ч.2 ст. 4 Закону України „Про судовий збір” .
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» з 01 січня 2020 року прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлений у розмірі 2102,00 грн..
Мінімальний судовий збір за позовну вимогу майнового характеру на 2020 рік становить 840,80 грн..
Враховуючи вищевикладене, позивач має сплатити судовий збір у розмірі 840, 80 грн. за позовну вимогу про стягнення одноразової матеріальної допомоги при звільненні у зв`язку з виходом на пенсію.
Також позивачем не долучено до позовної заяви розрахунку винагороди за вислугу років недоплаченої при звільненні з роботи за підсумками роботи за рік за період з 01.03.2019 року і по день звільнення з визначенням конкретної суми, яка підлягає стягненню. При цьому у позові відсутні дані щодо правової природи нарахування та виплати цієї винагороди з зазначенням правових підстав та порядку її виплати, які містились у Колективному договорі, відсутні дані щодо входження даної виплати у структуру заробітної плати, яка виплачувалась позивачу, що позбавляє суд можливості зробити висновок щодо наявності правових підстав звільнення позивача від сплати судового збору за цю вимогу. У даному випадку позивач має усунути ці недоліки і належним чином мотивувати правові підстави звільнення його від сплати судового збору за даному вимогу або ж сплатити судовий збір, виходячи з визначеного розміру винагороди, але не менше 840,80 грн..
Відповідно до п. 3 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 10 від 17 жовтня 2014 року «„Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах» якщо сплата судового збору згідно з вимогами закону є обов`язковою, то наслідком недотримання цієї умови є залишення позовної заяви без руху, а у разі якщо документ, що підтверджує сплату судового збору, не буде поданий у строк, встановлений судом, - визнання заяви неподаною та її повернення позивачеві або залишення заяви без розгляду.
За таких обставин суддя приходить до висновку про необхідність залишення позовної заяви без руху та надання позивачу строку для усунення недоліків.
Згідно ч. 3 ст. 185 ЦПК України, якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, сплатить суму судового збору, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Керуючись ст. 4, 13, 175, 177, 260 ЦПК України, ст. 4 Закону України «Про судовий збір»,
П О С Т А Н О В И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 до Державного підприємства «Корюківське лісове господарство» та Організаційної ланки профспілки Корюківського Держлісгоспу про стягнення одноразової матеріальної допомоги при звільненні у зв`язку з виходом на пенсію, середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільнення, винагороди за вислугу років та визнання змін до Колективного договору незаконними - залишити без руху, надавши строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня отримання копії ухвали.
У разі невиконання вимоги суду у вказаний строк позовна заява буде вважатися неподаною і повернута стороні позивача.
Ухвала може бути оскаржена лише в частині розміру судових витрат в апеляційному порядку безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду або через Городнянський районний суд Чернігівської області шляхом подачі протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання ухвали апеляційної скарги. В іншій його частині ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О.Д.Березовський