Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26.12.2019
Справа№607/14493/19
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі: головуючого судді Грицака Р.М.
за участі секретаря с/з Лобач І.В.
позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача Кучмій М.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Тернопільський радіозавод «Оріон» про стягнення невиплаченої, але нарахованої заробітної плати, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Акціонерного товариства «Тернопільський радіозавод «Оріон» (далі – АТ «ТРЗ «Оріон») про стягнення нарахованої але невиплаченої заробітної плати в розмірі 144 390, 16 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на те, що між нею та АТ «ТРЗ «Оріон» був укладений строковий трудовий договір про виконання нею посадових обов`язків корпоративного секретаря цього товариства від 17 травня 2016 року. 23квітня 2019 року її було звільнено з вищеназваної посади за власним бажанням. Відповідно до Положення «Про оплату праці посадових осіб та корпоративного секретаря ПАТ «ТРЗ «Оріон» посадовий оклад голови правління становить 5 середніх заробітних плат працівників товариства, а заробітна плата корпоративного секретаря становить 0,55 посадового окладу голови правління. Таким чином формула порядку розрахунку її заробітної плати виглядає наступним чином: середня зарплата * 5 * 0,55 = оклад; оклад / робочі години місяця = денна зарплата; денна зарплата * кількість відпрацьованих робочих годин = заробітна плата за місяць. Окрім того, згідно з п. 4 Положення «Про встановлення надбавок за високі досягнення в праці керівникам і спеціалістам», яке є Додатком до Колективного договору ПАТ «ТРЗ «Оріон», встановлюється надбавка в розмірі 50% від посадового окладу. У розрахункових листках відображено, що надбавка становить 50% від виплаченої їй заробітної плати (окладу). Також зазначає, що відповідач виплачував їй обов`язкову надбавку до посадового окладу у зв`язку з допуском її до державної таємниці (інформація про наявність у неї такого допуску зберігається в органах СБУ). Відповідно до Списку працівників, яким згідно Закону України «Про державну таємницю» встановлюється надбавка до посадового окладу з 1 квітня 2016 року їй була встановлена надбавка у розмірі 15 %, яка відображена у відповідних розрахункових листках. Згідно розрахункового листка за березень 2019 року відповідач заборгував позивачу заробітну плату у розмірі 144 390,16 грн. Однак у квітні АТ «ТРЗ «Оріон» в односторонньому порядку нараховану заробітну плату разом із додатковими виплатами і надбавками, що входять до структури заробітної плати зменшив до 40399,87 грн. Оскільки зменшення суми виплати їй заробітної плати є безпідставним, ОСОБА_1 просить суд стягнути з АТ «ТРЗ «Оріон» на її користь нараховану, але не виплачену заробітну плату у розмірі 144390,16 грн.
Ухвалою судді від 19 червня 2019 року відкрито провадження у справі за вказаним позовом, постановлено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження.
11 липня 2019 року судом зареєстровано письмовий відзив АТ «ТРЗ «Оріон» на позовну заяву ОСОБА_1 , в якому представник відповідача просить відмовити позивачу в частині стягнення заробітної плати в розмірі 132653,02 грн. Додатково зазначає, що 17 січня 2019 року, згідно Договору № 01-ГІ від 09 листопада 2018 року, Товариство з обмеженою відповідальністю «Самбірський радіозавод «Сигнал» набуло право власності на контрольний пакет акцій AT «ТРЗ «Оріон», а саме на 99 543480 простих іменних акцій, номінальною вартістю 24 885 870, 00 грн., що становить 96,1290% статутного капіталу товариства. Наказом нового голови правління Козіброди Я.Л. № 10 від 17 квітня 2019 року створено комісію щодо проведення перевірки нарахування премій, надбавок та окладів працівникам заводу. Згідно Протоколу засідання комісії від 24 квітня 2019 року було вирішено провести перевірку нарахування: заробітної плати за вислугу років за 2017-2018 роки; доплати за секретність посадовим особам АТ «ТРЗ «Оріон»; окладу голови правління ОСОБА_3 та посадових осіб. За підсумками проведеної комісійної перевірки щодо підставності нарахування вищевказаних доплат (надбавок), комісією складено акт № 1 від 24 квітня 2019 року, акт № 2 від 24 квітня 2019 року, акт № 3 від 24 квітня 2019 року. Вищевказаними актами підтверджується неправомірність та безпідставність здійснених нарахувань по заробітній платі позивача, про котрі зазначено в позовній заяві.
Згідно строкового договору про виконання посадових обов`язків корпоративного секретаря від 17 травня 2016 року ОСОБА_1 була прийнята до ПАТ «ТРЗ «Оріон» на посаду корпоративного секретаря. В п. 10 вказаного строкового договору, укладеного з позивачем, за виконання обов`язків, передбачених цим Договором зазначено, що працівнику виплачується заробітна плата у розмірі 0,55% посадового окладу Голови правління без врахування персональних доплат і надбавок. Згідно п.п. а) п. 3.1. Контракту з Головою правління ПАТ «ТРЗ «Оріон» від 18 червня 2015 року за виконання обов`язків, передбачених цим контрактом, Керівнику щомісяця виплачується заробітна плата за рахунок коштів публічного акціонерного товариства: посадовий оклад встановлюється в розмірі 5 середніх заробітних плат працівників товариства за попередній місяць. Щоб підняти собі зарплату, посадові особи вищої ланки управління, в т.ч. позивач, як друга особа в управлінні товариством після Голови правління, свідомо складали розрахунок заробітної плати Голови правління, який щоквартально подавався на затвердження в Наглядову раду, із внесенням до нього невірних даних. Зокрема, в розрахунках вказано, що посадовий оклад Голови правління за місяць дорівнює 5-ти середнім зарплатам працівників товариства за попередній місяць, згідно з Контрактом. Але в самому розрахунку замість середньої зарплати, яка офіційно показана у Звітах із праці ф. № 1-ПВ та в інформації про середньомісячну заробітну плату працівника АТ «ТРЗ «Оріон», підготовленого за підписом начальника управлінського обліку ОСОБА_4 вказано невідомі цифри. Від невірно розрахованого окладу голови правління в процентному відношенні було невірно нараховано оклади іншим посадовим особам товариства, в тому числі і ОСОБА_5 . Для того, щоб узаконити вище сказане, керівництво ПАТ «ТРЗ «Оріон», в яке входив позивач, зробили тираж Колективного договору на 2016-2020 роки, в якому на сторінці 21 вкладено неіснуюче та ніким не затверджене «Положення про оплату праці посадових осіб та корпоративного секретаря», де в примітці змінено порядок нарахування окладу голови правління (виходячи з середньої заробітної плати одного працюючого за минулий місяць в еквіваленті повної зайнятості). При цьому жодних змін до Контракту з Головою правління внесено не було, Наглядовою радою зазначені зміни не затверджувались. Більше того в оригіналі колективного договору зазначене «Положення про оплату праці посадових осіб та корпоративного секретаря» взагалі відсутнє, на сторінці 21 є інше Положення. Враховуючи вищенаведене, АТ «ТРЗ «Оріон» правомірно та підставно, після проведення детальної перевірки комісією, та згідно Акта № 3 від 24 квітня 2019 року було здійснено перерахунок (виправлено помилку в нарахуванні) заробітної плати корпоративного секретаря, та як наслідок здійснено перерахунок посадового окладу позивача.
Крім того представник відповідача зазначає, що позивачу неправомірно та безпідставно було нараховано (не виплачено) надбавку за вислугу років в жовтні 2018 року в розмірі 20846,00 грн. за 2017 рік, в січні 2019 року в розмірі 16086,00 грн. за 2018 рік. В подальшому на підставі акту перевірки № 1 від 24 квітня 2019 року, наказу № 15 від 24 квітня 2019 року за погодженням з Наглядовою радою товариства зазначені надбавки за вислугу років було скасовано. Зокрема, як встановлено комісією в акті перевірки № 1 від 24 квітня 2019 року АТ «ТРЗ «Оріон» у 2017 році проводилася виробнича діяльність частково з метою забезпечення виконання невідкладних робіт, пов`язаних з життєдіяльністю заводу. Аналогічно, частково, з метою забезпечення виконання невідкладних робіт, пов`язаних з життєдіяльністю заводу, проводилася робота і упродовж 2018 року. Фінансові показники товариства, а відповідно фактична зайнятість працівників в 2017 та 2018 роках у виробничій сфері з виконання плану по випуску виробничої продукції виконано на 15 %, а по реалізації цієї продукції - на 21 %, тому підстав для застосування коефіцієнта нарахування винагороди, про яку зазначає позивач за вислугу років, не було жодних підстав. На момент нарахування винагороди за вислугу років заборгованість по невиплаченій заробітній платі, сплаті ПДФО і військовому збору становила приблизно 4 місяці і не було наявних коштів для виплати винагороди за вислугу років (її нарахування збільшило борги товариства, що і спричинило нарахування штрафів та пені). Враховуючи, що фактичну зайнятість працівників у 2017 та 2018 роках і позивача, зокрема, відображено некоректно з помилками, тому на підставі вищевказаного акту №1, комісією рекомендовано Голові правління видати наказ щодо відміни одноразової винагорода за вислугу років у 2017 та 2018 роках та перерахунку заробітної плати без даної винагороди.
Щодо надбавки до окладу за роботу з державною таємницею представник відповідача зазначає що, як встановлено комісією в акті перевірки № 2 від 24 квітня 2019 року, в період з 01 січня 2018 року по 11 березня 2019 року посадовими особами акціонерного товариства ПАТ «ТРЗ «Оріон» і позивачем зокрема безпідставно було здійснено нарахування надбавок до посадових окладів особам. Так, у товаристві попереднім керівником ОСОБА_3 було затвердженого «Список працівників, яким згідно Закону «Про державну таємницю» встановлюється надбавка до посадового окладу (Постанова КМУ №414 від 15 червня 1994 року) з 1 квітня 2016 року», проте в даному Списку стосовно кожного працівника не конкретизовано, яка саме робота з державною таємницею виконуватиметься, який ступінь секретності інформації. Окрім того, згідно умов строкового договору, укладеного товариством з позивачем, не встановлено виконання ОСОБА_5 жодних обов`язків, повноважень щодо роботи з державною таємницею. Окрім того, за період 2017-2018 років AT «ТРЗ «Оріон» не укладались договори з державними органами, предмет яких би становив державну таємницю, а відповідно позивачем не виконувались жодні роботи, що пов`язані з державною таємницею. За вищезазначений період ПАТ «ТРЗ «Оріон» не проводилося жодної виробничої діяльності, даний факт підтверджують накази керівника товариства про припинення роботи у зв`язку з не завантаженістю виробництва, про які зазначалось вище та фінансові показники товариства, а відповідно не проводилася робота, яка пов`язана з державною таємницею. З наявних та наданих комісії документів слідує, що колишній керівник ПАТ «Тернопільський радіозавод «Оріон» будь-яких наказів, окрім Списку працівників, про встановлення розміру надбавок до посадового окладу за роботу пов`язану з державною таємницею не видавав, тому у працівників відділу бухгалтерського обліку та фінансів не було жодних підстав проводити ці нарахування, виплачувати їх, та включати цю суму у заборгованість із заробітної плати. Враховуючи, що діяльність, пов`язана з державною таємницею впродовж 2017 та 2018 років товариством не проводилась взагалі, а відповідно позивач не здійснював жодної роботи, пов`язаної з державною таємницею, то відповідно на підставі вищевказаного акту №2, комісією рекомендовано правлінню видати наказ щодо відміни надбавки особам зазначеним у списку працівників, яким згідно Закону України «Про державну таємницю» встановлюється надбавка до посадового окладу та перерахунку заробітної плати без даної надбавки.
Щодо надбавки до окладу в розмірі 50% за високі досягнення в праці представник відповідача зазначає, що відносно позивача не було видано та затвердженого Головою правління Подання про встановлення персональної надбавки. Жодних підстав для застосування надбавки не існувало, оскільки позивачем не було досягнуто жодних високих досягнень в праці, ним не застосовувались передові методи в праці, не надавалось жодних пропозицій по вдосконаленню якості та підвищення конкурентоспроможності товариства та ін. Навпаки, у період 2017-2018 не проводилося жодної виробничої діяльності. Таким чином, нарахування ОСОБА_5 набавки в розмірі 50% за високі досягнення в праці було безпідставним, у зв`язку з чим в подальшому Правлінням товариства, за погодженням з Наглядовою радою, її було скасовано. Такий безвідповідальний підхід попереднього керівництва ПАТ «ТРЗ «Оріон», до складу якого входив на той час і позивач, в кінцевому результаті призвів до формування штучної заборгованості із заробітної плати та неможливості провести її виплату.
02 серпня 2019 року судом зареєстровано відповідь представника позивача ОСОБА_2 на відзив, у якому він зазначає, що з позицією, викладеною у відзиві відповідача, не погоджується, зокрема, щодо посадового окладу, позивачем ОСОБА_5 надано відповідні розрахункові листки, у яких відображена заробітна плата позивача. Дані документи є доказом того, що роботодавець сам визнав нараховану заробітну плату за минулі періоди. Трудове законодавство не містить підстав для зменшення уже нарахованої заробітної плати, окрім випадків передбачених ст.ст. 127-128 КЗпП України. Відповідач стверджує, що надане позивачем Положення «Про оплату праці посадових осіб та корпоративного секретаря ПАТ «ТРЗ «Оріон», затверджене Протоколом № 19 від 23 червня 2015 року, незаконне, однак протягом останніх чотирьох років на підставі нього здійснювалося нарахування заробітної плати посадових осіб підприємства. Крім того, заробітна плата Голови правління, від якої залежала заробітна плата позивача, затверджувалася кожного кварталу наглядовою радою підприємства, таким чином роботодавець повністю був згідний з умовами оплати праці. Роботодавець частково виплачував нараховану заробітну плату, більше того він сплачував з неї відповідні податки, зокрема ЄСВ, що підтверджує той факт, що посадовий оклад ОСОБА_5 був саме таким, який відображений у розрахункових листках.
Також представник позивача вказав, що відповідно п.2.1 до Положення «Про виплату винагороди за вислугу років працівникам ПАТ «ТРЗ Оріон» від 01 квітня 2015 року, яке є частиною Колективного договору Публічного акціонерного товариства «Тернопільський радіозавод «Оріон» на 2016-2019 роки - «одноразова винагорода за вислугу років виплачується всім працівникам підприємства від тарифної ставки, посадового окладу за фактично відпрацьований час...». Відповідач надав відповідні накази про призупинення діяльності підприємства, при тому ж у самих же наказах зазначено, що «Керівникам структурних підрозділів забезпечити виконання невідкладних робіт протягом цього періоду, пов`язаних з життєдіяльністю заводу.» Розрахункові листки, які надані позивачем ОСОБА_5 підтверджують факт виходу позивача на роботу у відповідні дні, на підставі яких нараховувалася її заробітна плата і відповідна надбавка за вислугу років.
Щодо надбавки до окладу за роботу з державною таємницею представник позивача зазначив, що у період роботи ОСОБА_5 мала відповідний дозвіл на доступ до державної таємниці. Відповідач за минулі роки нарахував позивачу відповідну надбавку, з якої ж заплатив Єдиний соціальний внесок і яку частково виплачував до квітня 2019 року. Ця надбавка зазначена у розрахункових листах роботодавця і таким чином відповідач вже визнав її. Вважає, що відповідачем не надано жодних доказів, що спростовують роботу ОСОБА_5 з документами, що містили державну таємницю, а також не спростовано, що позивач мала відповідний доступ з відповідними обмеженнями, які накладаються на осіб, що працюють з інформацією, що є державною таємницею.
Крім того, представник позивача вказав щодо надбавка до окладу в розмірі 50% за високі досягнення в праці, відображена у розрахункових листках і до квітня місяця частково виплачувалася позивачу. Надані відповідачем звіти по праці підтверджують заборгованість по заробітній платі відповідача, зокрема у звіті праці за грудень 2018 року у розділі два, код рядка 2010 зазначено, що заборгованість по заробітній платі підприємства становить 6752,4 млн. грн. Якщо цю суму розкласти, то у неї включена також заробітна плата позивача. У п. 4.1.13. Колективного договору Публічного акціонерного товариства «Тернопільський радіозавод «Оріон» на 2016-2020 роки вказано, що проведення змін форм, системи оплати праці, преміювання, встановлення систем надбавок та доплат працівникам підприємства здійснювати за погодженням з профкомом. Таким чином відповідач без погодження з профкомом змінив оплату праці і його преміювання без погодження в односторонньому порядку, що суперечить Колективній угоді. Про такі зміни позивача не повідомлялося.
19 серпня 2019 року судом зареєстровано письмові пояснення представника відповідача, в яких він зазначає, що наказом нового голови правління - Козіброди Я.І. № 10 від 17 квітня 2019 року створено комісію щодо проведення перевірки нарахування премій, надбавок та окладів працівникам заводу. Згідно Протоколу засідання комісії від 24 квітня 2019 року було вирішено провести перевірку нарахування: заробітної плати за вислугу років за 2017-2018 роки; доплати за секретність посадовим особам (позивачу) АТ «ТРЗ «Оріон»; окладу голови правління Карпика ОСОБА_6 та посадових осіб. За підсумками проведеної комісійної перевірки щодо підставності нарахування вищевказаних доплат (надбавок), комісією складено акт № 1 від 24 квітня 2019 року, акт № 2 від 24 квітня 2019 року, акт № 3 від 24 квітня 2019 року. Після проведення детальної перевірки комісією та згідно акта № 3 від 24 квітня 2019 року було здійснено перерахунок (виправлено помилку в нарахуванні) заробітної плати Голови правління, та як наслідок здійснено перерахунок посадового окладу ОСОБА_5 .Твердження позивача, про те, що заробітна плата Голови правління затверджувалася кожного кварталу наглядовою радою підприємства і таким чином роботодавець був згідний з умовами працівважає такими що не заслуговують на увагу,оскільки керівний склад товариства, шляхом зловживання службовим становищем, незаконно затверджували нарахування надбавок до посадових окладів групі осіб в тому числі і корпоративного секретаря. АТ «ТРЗ «Оріон» у 2017 та 2018 роках проводилася виробнича діяльність частково з метою забезпечення виконання невідкладних робіт, пов`язаних з життєдіяльністю заводу. Актом №1, що складено за результатами проведення перевірки щодо нарахування винагороди за вислугу років комісією з перевірки порушень нарахувань заробітної плати рекомендовано Голові правління видати наказ щодо відміни одноразової винагороди за вислугу років у 2017 та 2018 роках та перерахунку заробітної плати без даної винагороди. 24 квітня 2019 року Головою правління видано наказ за №15 про скасування нарахованої винагороди за вислугу років. Також, комісією було встановлено, що колишній керівник ПАТ «ТРЗ «Оріон» будь-яких наказів, щодо нарахування, а також щодо виплати винагороди за вислугу років не видавав, тому працівники відділу бухгалтерського обліку та фінансів безпідставно проводили нарахування і включали вказані суму у заборгованість із заробітної плати. ОСОБА_5 не було досягнуто жодних високих досягнень в праці, нею не застосовувались передові методи в праці, не надавалось жодних пропозицій по вдосконаленню якості та підвищення конкурентоспроможності товариства та ін. Навпаки, як зазначалось вище у період 2017-2018 років у товаристві не проводилося жодної виробничої діяльності, даний факт підтверджують накази керівника товариства про припинення роботи у зв`язку з не завантаженістю виробництва. ОСОБА_5 не працювала понад установленні норми, а працювала частково, лише для забезпечення життєдіяльності заводу. Жодних правомірних підстав для нарахування надбавок за високі досягнення в праці не могло бути. Наявність дозволу СБУ на доступ до державної таємниці не доводить той факт, що позивач постійно працювала з відомостями, що становлять державну таємницю. Крім того вважає, що посада корпоративного секретаря надавала позивачу можливість впливати на процес формування їй заробітної плати.
02 жовтня 2019 року представник позивача подав до суду додаткові пояснення, в яких зазначив, що 20 вересня 2019 року ОСОБА_5 отримала додаткові докази, які підтверджують нарахування їй заробітної плати вищої, аніж тієї, яку відповідач перерахував. Такими доказами є Табелі обліку використаного робочого часу та розрахунок зарплати за січень 2018 - лютий 2019 pоки. У цих письмових доказах вказана нарахована заробітна плата така ж, як у розрахункових листках, поданих позивачем разом із позовною заявою. Ці Табелі обліку використаного робочого часу та розрахунок зарплати за відповідні місяці є ще одним підтвердженням того, що відповідач визнавав нараховану заробітну плату ОСОБА_5 і погоджувався із її розміром. Зважаючи на той факт, що відповідач не вчасно розраховувався із ОСОБА_5 за період січень 2018 - квітень 2019(включаючи заборгованість за 2017 рік), заборгованість по невиплаченій заробітній платі становить 144390,16 грн., яку представник позивача просить суд у повному обсязі стягнути з АТ «ТРЗ «Оріон» на користь позивача.
Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав, викладених у позовній заяві, відповіді на відзив та додаткових поясненнях. Однак просили стягнути з Акціонерного товариства «Тернопільський радіозавод «Оріон» на користь ОСОБА_1 заборгованість по заробітній платі в розмірі яка визначена у розрахунковому листі за квітень 2019 року, а саме 120479 грн. 79 коп.
Представник відповідача заявленого позову не визнав, просив у його задоволенні відмовити посилаючись на викладені ним доводи у відзиві та письмових поясненнях, суму заборгованості по заробітній платі ОСОБА_5 визнав в розмірі 8351 грн.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши та оцінивши докази по справі, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав:
Частиною 2 статті 15 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно ч. 1 ст. 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Частиною другою цієї статті визначено способи захисту цивільних прав та інтересів.
За змістом статті 13 ЦПК України (диспозитивність цивільного судочинства) суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Згідно ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
09 липня 2015 року між Публічним акціонерним товариством «Тернопільський радіозавод «Оріон» (товариство) в особі голови наглядової ради та ОСОБА_5 (Працівник) був укладений строковий трудовий договір про виконання посадових обов`язків корпоративного секретаря ПАТ «ТРЗ «Оріон», згідно якого Працівник приймається на роботу в ПАТ «ТРЗ «Оріон» на посаду корпоративного секретаря.
Згідно пункту 10 Договору, за виконання обов`язків, передбачених цим Договором, Працівнику виплачується заробітна плата у розмірі з коефіцієнтом 0,55% до розрахункової суми нарахованої голові правління без врахуванням персональних доплат і надбавок.
Перебування позивача у трудових відносинах з відповідачем підтверджується записом у трудовій книжці ОСОБА_5 НОМЕР_1 НОМЕР_2 .
Як слідує з контракту з Головою правління ПАТ «ТРЗ «Оріон», 18 червня 2015 року ОСОБА_3 обраний на посаду Голови правління ПАТ «ТРЗ «Оріон» терміном на три роки, починаючи з 18 червня 2015 року. Пунктом 3.1 контракту передбачено, що за виконання обов`язків, передбачених цим контрактом, Керівнику щомісяця виплачується заробітна плата за рахунок коштів публічного акціонерного товариства: а) посадовий оклад встановлюється у розмірі 5 середніх заробітних плат працівників товариства за попередній місяць; б) у разі прибуткової діяльності товариства та виконання товариством показників, передбачених додатком 1 до цього контракту і річним фінансовим планом товариства, розмір посадового окладу може бути збільшений за рішенням Наглядової ради товариства до 50%; в) надбавка за інтенсивність праці та особливий характер роботи в розмірі 50% посадового окладу; г) одноразові виплати за виконання окремих завдань на підставі пропозицій правління товариства, погоджених Наглядовою радою товариства. Згідно пункту 3.2 контракту заробітна плата Керівнику виплачується на підставі розрахунку, який погоджується з Наглядовою радою товариства, про що складається відповідний протокол.
18 червня 2018 року укладено додаткову угоду по внесення змін до контракту з Головою правління ПАТ «ТРЗ «Оріон», згідно якої сторони прийшли до згоди: назву контракту викласти в наступній редакції: «Контракт з Головою правління акціонерного товариства «Тернопільський радіозавод «Оріон»; далі по тексту контракту словосполучення «публічне акціонерне товариство» викласти в такій редакції: «акціонерне товариство»; внести зміни до пункту 7.1 розділу 7 «Терміни та інші особливі умові контракту» Контракту з Головою правління публічного акціонерного товариства «Тернопільській радіозавод «Оріон» від 18 червня 2015 року, виклавши його в наступній редакції: «Цей контракт укладений терміном на три роки та шість місяців і діє з 18 червня 2015 року до 17 грудня 2018 року». Дана Додаткова Угода складена в 2-х примірниках (по одній для кожної і сторін) українською мовою, кожна з яких має однакову юридичну силу. Дана Додаткова Угода набирає чинності з моменту її підписання сторонами і є невід`ємною частиною Контракту з Головою правління публічного акціонерного товариства «Тернопільській радіозавод «Оріон» від 18 червня 2015 року.
20 квітня 2016 року першими заступником голови правління – директором з питань економіки та управління Костецьким В.Я. підписано Положення про встановлення надбавок за високі досягнення праці керівникам і спеціалістам, згідно пункту 1 якого дане Положення вводиться з метою стимулювання працівників підприємства до високої продуктивності праці і ефективності роботи, підвищення особистої відповідальності за кінцеві результати господарської діяльності підприємства.
У відповідності до пункту 2 вказаного Положення надбавка за високі досягнення в праці встановлюється за: застосування передових методів праці; використання досягнень науки і техніки у своїй професійній діяльності; подання пропозицій по удосконаленню якості та підвищення конкурентоспроможності продукції підприємства; подання пропозицій по покращенню роботи підрозділу і підприємства; постійне підвищення свого кваліфікаційного рівня; суворе дотримання трудової і технологічної дисципліни.
Пунктом 3 даного Положення передбачено, що умовою виплати надбавки (доплати) є відсутність: порушення трудової та технологічної дисципліни; зауважень з боку керівництва підрозділу або підприємства до працівника.
Розмір надбавки керівнику або спеціалісту встановлюється із врахуванням його ділових та професійних якостей в розмірі до 50 % від посадового окладу (пункт 4 Положення).
Також, першими заступником голови правління – директором з питань економіки та управління Костецьким В.Я. підписано та затверджено Головою правління ПАТ «ТРЗ «Оріон» ОСОБА_3 . Список працівників, яким згідно Закону України «Про державну таємницю» встановлюється надбавка до посадового окладу (Постанова КМУ № 414 від 15 червня 1994 року) з 1 квітня 2016 року. Серед вказаного списку працівників під номер 8 вказано ОСОБА_5 – корпоративний секретар.
Протоколом № 19 засідання правління ПАТ «ТРЗ «Оріон» затверджено положення «Про оплату праці посадових осіб та корпоративного секретаря ПАТ «ТРЗ «Оріон», згідно пункту 2.2. якого конкретна сума заробітної плати встановлюється у коефіцієнтах до розрахункової суми нарахованої голові правління (без врахування персональних доплат і надбавок). Зокрема, посадовий оклад корпоративного секретаря становить 0,55 посадового окладу голови правління, згідно строкового договору. В примітці до цього пункту положення зазначено: для визначення посадового окладу голови правління приймається середня заробітна плата одного працюючого за минулий місяць в еквіваленті повної зайнятості.
Позивачем долучено до матеріалів справи розрахунки заробітної плати Голови Правління ПАТ «ТРЗ «Оріон» за 2018 рік.
09 листопада 2018 року між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Тернопільській області та Товариством з обмеженою відповідальністю «Самбірський радіозавод «Сигнал» укладено договір купівлі-продажу об`єкта малої приватизації - державного пакета акцій акціонерного товариства "Тернопільський радіозавод «Оріон» в кількості 99 543 480 штук номінальною вартістю 24 885 870,00 грн., що становить 96,1290 відсотків статутного капіталу товариства.
Як вбачається з виписки про стан рахунку АТ «ТРЗ «Оріон» в цінних паперах станом на 21 січня 2019 року, загальна номінальна вартість цінних паперів становить 24 885 870,00 грн. Виписка про операції за період з 17 січня 2019 року по 21 січня 2019 року також наявна в матеріалах справи.
За результатами засідання наглядової ради АТ «ТРЗ «Оріон» від 20 лютого 2019 року, головою правління заводу обрано ОСОБА_7 , затверджено умови контракту, який укладатиметься з головою заводу, що підтверджується витягом з протоколу № 3.
Із записів у трудовій книжці ОСОБА_5 серії НОМЕР_3 слідує, що 23 квітня 2019 року позивач звільнена з посади корпоративного секретаря за власним бажанням, ст. 38 КЗпП України (наказ № 53 від 23 квітня 2019 року).
17 квітня 2019 року головою правління АТ «ТРЗ «Оріон» видано наказ № 10 «Про створення комісії з перевірки порушень нарахувань заробітної плати».
Як слідує з протоколу від 24 квітня 2019 року комісії з перевірки порушень нарахувань заробітної плати, на порядку денному постановлено наступне проведення перевірки нарахування: заробітної плати за вислугу років за 2017, 2018 роки; доплати за секретність посадовим особам АТ «ТРЗ «Оріон»; окладу голови правління ОСОБА_3 та посадових осіб.
За підсумками проведеної комісійної перевірки щодо підставності нарахування вищевказаних доплат (надбавок), комісією складено акт № 1 від 24 квітня 2019 року, акт № 2 від 24 квітня 2019 року, акт № 3 від 24 квітня 2019 року.
Наказом голови правління АТ «ТРЗ «Оріон» № 15 від 24 квітня 2019 року «Про скасування нарахованої винагороди за вислугу років» наказано скасувати нарахування винагороди за вислугу років за 2017 та 2018 роки. Підстава: акт № 1 від 24 квітня 2019 року, складений за результатами проведення перевірки щодо нарахування винагороди за вислугу років за 2017 та 2018 роки.
Згідно наказу голови правління АТ «ТРЗ «Оріон» № 16 від 24 квітня 2019 року «Про скасування встановлених надбавок до посадових окладів» визнано таким, що втратив чинність список працівників, яким згідно Закону України «Про державну таємницю» встановлюється надбавка до посадового окладу (постанова КМУ № 414 від 15 червня 1994 року) з 1 січня 2018 року; скасовано надбавки до посадових окладів, які нараховані за період з 1 січня 2018 року по 11 березня 2019 року.
Водночас, з наданого позивачем розрахункового листка, заборгованість АТ «ТРЗ «Оріон» із нарахованої, але невиплаченої ОСОБА_5 заробітної плати станом на квітень 2019 року становить, 138790,93 грн. Із вирахуванням з цієї суми податків, зборів та обов`язкових платежів, до виплати позивачу нараховано 120479,79 грн.
За наслідками здійснених відповідачем дій в частині зменшення нарахованої, але не виплаченої ОСОБА_5 заборгованості із заробітної плати, з ініціативи АТ «ТРЗ «Оріон» було проведено сторнування заробітної плати з метою повернення надміру сплачених податків, зборів та обов`язкових платежів, що вбачається із звітів відповідача та адресованої позивачу інформації від Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області.
Як вбачається з інформації Управління Служби безпеки України в Тернопільській області вих. № 69/26-10786, наданої 02 грудня 2019 року, Управлінням СБ України в Тернопільській області ПАТ «Тернопільський радіозавод «Оріон» було надано спеціальний дозвіл на провадження діяльності, пов`язаної з державною таємницею №ТЕЗ-2016-21 від 23 травня 2016 року (на вказаному підприємстві у 2018 року відбулась зміна організаційно-правової форми господарювання). У зв`язку з відсутністю умов для провадження діяльності, пов`язаної з державною таємницею, на підставі акту перевірки стану охорони державної таємниці від 15 квітня 2019 року, регіональним органом СБ України ПАТ «Тернопільський радіозавод «Оріон» скасовано раніше наданий спеціальний дозвіл. За результатами роботи ліквідаційної комісії АТ «Тернопільський радіозавод «Оріон» від 06 червня 2019 року, матеріальні носії секретної інформації, які зберігались на підприємстві, термін зберігання яких не завершився, передані відповідній державній архівній установі, а ті, що не мають наукової, історико-культурної та практичної цінності, знищені за актом. ОСОБА_5 , допуск до державної таємниці за формою три, надано розпорядженням УСБУ в Тернопільській області від 17.10.2011 року. Доступ до секретної інформації припинено, згідно наказу голови правління АТ «Тернопільський радіозавод «Оріон» від 10 червня 2019 року. Рішення про скасування допуску до державної таємниці ОСОБА_5 буде прийнято СБУ, після отримання письмового повідомлення із зазначенням причин і підстав для такого скасування та передбачених законодавством документів.
З врахування встановлених обставин, суд вважає, що до виниклих між сторонами правовідносин слід застосувати наступні норми матеріального права.
Відповідно до частин 1, 2 статті 233 КЗпП України працівник може звернутися з заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, а у справах про звільнення - в місячний строк з дня вручення копії наказу про звільнення або з дня видачі трудової книжки.
У разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
За змістом статті 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.
Згідно частини 1 статті 21 Закону України «Про оплату праці» працівник має право на оплату своєї праці відповідно до актів законодавства і колективного договору на підставі укладеного трудового договору.
В силу статті 22 цього Закону суб`єкти організації оплати праці не мають права в односторонньому порядку приймати рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, встановлені законодавством, угодами і колективними договорами.
Відповідно до статті 47 КЗпП України роботодавець зобов`язаний виплатити працівникові при звільненні всі суми, що належать йому від підприємства, установи, організації, у строки, зазначені в статті 116 Кодексу, а саме в день звільнення або не пізніше наступного дня після пред`явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок.
При звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи,організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред`явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум. В разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган в усякому випадку повинен в зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану ним суму (стаття 116 КЗпП України).
Судом встановлено та сторонами не заперечується, що на момент звільнення ОСОБА_5 заборгованість із нарахованої, але невиплаченої їй заробітної плати станом на квітень 2019 року становила, із вирахуванням з цієї суми податків, зборів та обов`язкових платежів, 120479/79 грн. АТ «ТРЗ «Оріон» в особі голови правління вважав таку суму надмірною та необґрунтованою, а тому ініціював перевірку проведених нарахувань заробітної плати ряду працівників товариства. За підсумками проведеної комісійної перевірки було складено акти № 1 від 24 квітня 2019 року, № 2 від 24 квітня 2019 року, та № 3 від 24 квітня 2019 року. Зі змісту цих актів слідує, що фактичну зайнятість працівників АТ «ТРЗ «Оріон» у 2017 та 2018 роках відображено некоректно з помилками, а тому одноразова допомога за вислугу років у 2017 та 2018 роках підлягає відміні та перерахунку, а її виплату слід провести при наявності зароблених коштів. За вищезазначений період ПАТ «ТРЗ «Оріон» не проводилося жодної виробничої діяльності, що підтверджують накази керівника товариства про припинення роботи у зв`язку з не завантаженістю виробництва та фінансові показники товариства, а відповідно не проводилася робота, яка пов`язана із державною таємницею. Крім того, за 2018 рік оклад голови правління нараховувався в розмірі 5 середніх зарплат в еквіваленті повної зайнятості і без погодження з наглядовою радою, що призвело до перевитрат фонду заробітної плати. Висновки цих комісійних актів стали підставою для зменшення розміру нарахованої, але не виплаченої заробітної плати позивача та її сторнування.
Разом з тим, законодавство встановлює низку гарантій захисту прав працівників на належну оплату праці. Так, згідно з ч. 4 ст. 97 КЗпП України та ст. 22 Закону України «Про оплату праці», власник підприємства або уповноважений ним орган чи фізична особа — роботодавець не мають права в односторонньому порядку приймати рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, встановлені законодавством, угодами, колективними договорами.
Тобто, зменшення зарплати не може бути обумовлене простим небажанням чи неможливістю виплачувати відповідну зарплату, передбачену трудовим договором, а має ґрунтуватися на нормах закону.
Відрахування із заробітної плати можуть провадитись тільки у випадках, передбачених законодавством України.
В силу ст. 127 КЗпП України, відрахування із заробітної плати працівників для покриття їх заборгованості підприємству, установі і організації, де вони працюють, можуть провадитись за наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу: 1) для повернення авансу, виданого в рахунок заробітної плати; для повернення сум, зайво виплачених внаслідок лічильних помилок; для погашення невитраченого і своєчасно не поверненого авансу, виданого на службове відрядження або переведення до іншої місцевості; на господарські потреби, якщо працівник не оспорює підстав і розміру відрахування. У цих випадках власник або уповноважений ним орган вправі видати наказ (розпорядження) про відрахування не пізніше одного місяця з дня закінчення строку, встановленого для повернення авансу, погашення заборгованості або з дня виплати неправильно обчисленої суми; 2) при звільненні працівника до закінчення того робочого року, в рахунок якого він вже одержав відпустку, за не відроблені дні відпустки. Відрахування за ці дні не провадиться, якщо працівник звільняється з роботи з підстав, зазначених в пунктах 3,5,6 статті 36іпунктах 1,2 і 5 статті 40 цього Кодексу, а також при направленні на навчання та у зв`язку з переходом на пенсію; 3) при відшкодуванні шкоди, завданої з вини працівника підприємству, установі, організації (стаття 136).
Відповідно до роз`яснень, що містяться у пункті 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» від 24 грудня 1999 року №13, до рахункових помилок відносяться неправильності в розрахунках, нарахування зарплати за той самий період двічі і т.д. Не відносяться до рахункових помилок не пов`язані з обчисленнями помилки в застосуванні закону або інших нормативно-правових актів та ін.
Рахункові помилки, що пов`язані з надміру нарахованою зарплатою, бухгалтер, як правило виправляє шляхом сторнуючих проводок. Крім того, паралельно коригуються суми ПДФО, ЄСВ і військовий збір.
Для повернення сум, зайво виплачених внаслідок рахункових помилок, керівник зобов`язаний видати наказ (розпорядження), але при одночасному дотриманні двох умов: не сплинув один місяць із дня виплати неправильно обчисленої суми; працівник не оспорює підстави та розміри відрахувань, тобто він згоден на таке відрахування або повернення коштів.
На те, що мали місце саме рахункові помилки при нарахуванні заробітної плати позивачу, свідчать дії відповідача по сторнуванню заробітної плати, однак належних та допустимих доказів на підтвердження таких доводів суду не надав.
На час проведення нарахувань сум заробітної плати ОСОБА_5 , остання мала доступ до державної таємниці, про що свідчить лист Управління Служби безпеки України в Тернопільській області № 69/26-10786, наданої 02 грудня 2019 року.
Також суд вважає чинними положення «Про оплату праці посадових осіб та корпоративного секретаря ПАТ «ТРЗ «Оріон» та положення «Про встановлення надбавок за високі досягнення в праці керівникам і спеціалістам»,оскільки зворотнього в судовому засіданні не встановлено, а відтак розрахунок належних до виплати позивачу сум здійснено у відповідності до норм закону.
Крім того, суд вважає передчасними посилання представника АТ «ТРЗ «Оріон» на можливі зловживання колишнього керівництва відповідача, що призвело до формування штучної заборгованості із заробітної плати та неможливості провести її виплату, оскільки обвинувального вироку суду щодо конкретних осіб не постановлено.
В судовому засіданні виносилось на обговорення учасників справи питання про доцільність призначення у справі судової бухгалтерської експертизи, однак жодна із сторін не заявила клопотання про проведення такої, посилаючись на доводи, викладені в поданих ними заявах по суті.
Аналізуючи надані докази та даючи їм правову оцінку, враховуючи встановлені судом і наведені вище обставини, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин, та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, суд приходить до висновку про порушення відповідачем прав позивача на отримання заробітної плати, які підлягають захисту шляхом часткового задоволення позову та стягнення з відповідача АТ«ТРЗ «Оріон» на користь позивача ОСОБА_5 заборгованість з нарахованої, але невиплаченої заробітної плати на загальну суму 120479,79 грн.
В задоволенні решти вимог слід відмовити.
В силу ст. 141 ЦПК України судові витрати, пов`язані з розглядом справи, підлягають стягненню з відповідача в користь держави.
Таким чином, із АТ «ТРЗ «Оріон» слід стягнути в користь держави 1204,79 грн. судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 4, 12, 13, 76-78, 258-268, 273, 352-355 ЦПК України, суд, -
УХ В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Тернопільський радіозавод «Оріон» про стягнення невиплаченої, але нарахованої заробітної плати – задовольнити частково.
Стягнути з Акціонерного товариства «Тернопільський радіозавод «Оріон» на користь ОСОБА_1 заборгованість по заробітній платі в розмірі 120479 (сто двадцять тисяч чотириста сімдесят дев`ять) грн. 79 коп.
Стягнути з Акціонерного товариства «Тернопільський радіозавод «Оріон» на користь держави 1204,79 грн. судового збору.
В задоволенні решти вимог відмовити.
Рішення суду в частині стягнення заборгованості по заробітній платі у межах суми платежу за один місяць допустити до негайного виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду або через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Позивач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_4 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач : Акціонерне товариство «Тернопільський радіозавод «Оріон», код ЄДРПОУ: 22607719, місцезнаходження: вул. 15 Квітня,6, м. Тернопіль.
Повний текст рішення суду складено 09 січня 2020 року.
Головуючий суддя
Р. М. Грицак